Jump to content



Μια μνημη μα ποια μνημη? που να κανει ΟC?


AlienHack

Recommended Posts

Καλησπερα,

Λοιπον θελω την βοηθεια σας επειδη εχω βαρεθει να κανω τρελλα oc στα μηχανηματα μου και το μονο που με κραταει πισω να ειναι οι μνημες..

πειτε μου σας παρακαλω , υπαρχει καποια μαρκα (256 ή και 512) , που να πηγαινει ~250 FSB με καλα timings 2-2-2-5 ΑΛΛΑ ΜΕ DEFAULT ΤΑΣΗ που δινουν οι περισσοτερες μητρικες? δηλαδη 2.80 max?? :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 21:47]

Καλησπερα,

υπαρχει καποια μαρκα (256 ή και 512) , που να πηγαινει ~250 FSB με καλα timings 2-2-2-5 ΑΛΛΑ ΜΕ DEFAULT ΤΑΣΗ που δινουν οι περισσοτερες μητρικες? δηλαδη 2.80 max?? :cry:

Όχι:flower:

Link to comment
Share on other sites

Την διαφημηση μου θυμησατε "ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΟΒΕΡΗ ΜΝΗΜΗ ΜΕ ΤΡΕΛΛΟ ΟΒΕΡΚΛΟΚ ΣΕ DEFAULT ΤΑΣΕΙΣ?? ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ??"

ΦΙλακι - ΟΧΙ!!

Τουλαχιστον καμια μνημη με τετοια Timings κοντα στα 230-240?

δηλαδη, για να εχω την μνημη μου στα ~250 που θελω με τετοια timings πρεπει να της ριξω 3.2+V με mod ή booster??

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί σώνει και καλά να έχει 2-2-2-5 στα ......250.

Χωρίς να είμαι και ειδικός στις μνήμες, αλλά στα 250 δε νομίζω ότι παίζουν και τόσο ρόλο τα timings.

Ίσως οι OCZ rev.2 να φτάνουν κάπως......, αλλά μάλλον θέλουν ρεύμα και αυτές......

Μπορείς επίσης να αλλάξεις μητρική με μία άλλη που να δίνει πάνω από 2,85 (π.χ. Abit, DFI)

Αλλά μάλλον ζητάς πολλά.......:)

Link to comment
Share on other sites

Οι TCCD φτάνουν ~220-230 με 2-2-2-5. Φτάνουν όμως μέχρι και 300+ με αρκετά καλά timings όπως 2.5-3-3-6.

Δες λεπτομέρειες για κάθε είδος chip ξεχωριστά και για τις δυνατότητές του στο overclocking εδώ: http://www.ocforums.com/showthread.php?t=372050

Δες πόσο πήγαν οι Gskill TCCD εδώ: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=55093&page=5&pp=20

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ!!!.

Πηρα απο ενα παιδι του forum 2χ256 Corsair 4000 με hynix τσιπακια η οποιες και καλα πανε 250 με 1.75V και timings 3-4-4-8 ΑΛΛΑ στο P4C800 που τις δοκιμασα πανε 250 με 2-2-3-5 και με 1.75V κ 283 με 2,5-4-4-7 (ισως και με χαμηλοτερα timings, δεν προλαβα να τσεκαρω) . ΑΠΛΟΣ οποτε ενεργοποιω το PAT μαμιουνται, χανουν σταθεροτητα παντου... Ποσο αποδοση στα benches χανω απο το PAT? στο SuperPi 1MB? 1 sec? sto 3dMark 03? καμια 200αρα ποντους?

Link to comment
Share on other sites

σιγα την διαφορα απο 2-2-2-5 σε 2-2-3-5 , οσο για τους απιστους θωμαδες... :whistling

περιμενετε ποστ αυριο το προι με pics.... τωρα ειμαι στο γραφειο και δεν εχω φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.