Jump to content



Μια μνημη μα ποια μνημη? που να κανει ΟC?


AlienHack

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 19:50]

Λοπον...

o AlienHack ήθελε 250 με 2-2-2-5 και 2.8 τάση.....

Εσύ βρήκες τέτοιες μνήμες?

Όχι....βρήκες μνήμες που για τα 200 κ 2-2-2-5 θέλουν 2,8 ενώ για τα 250 θέλουν μέχρι και 3,5......

Δηλαδη αν παει 240 με 2225 ειμαι ακυρος?? Και δεν ειμαι υποχρεωμενος να βρω τιποτα και σε κανενα.Αν τον ενοχλουν αυτα που γραφω (που δε νομιζω) μπορει καλλιστα να το αναφερει ευγενικα και χωρις την παρεμβαση δικηγορων.Σταματαω εδω....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από vagtsil

Δηλαδη αν παει 240 με 2225 ειμαι ακυρος?? Και δεν ειμαι υποχρεωμενος να βρω τιποτα και σε κανενα.Αν τον ενοχλουν αυτα που γραφω (που δε νομιζω) μπορει καλλιστα να το αναφερει ευγενικα και χωρις την παρεμβαση δικηγορων.Σταματαω εδω....

Re γμτ δεν καταλαβαίνεις....

Το είπα αυτό γιατί εσύ είπες ότι υπάρχουν...αλλά δεν υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απειδη τα εχω κανει μανταρα σπιτι (λογο μετακομησησς) και ολα τα PC ειναι χημα , χορια που δεν εχω ασυρματο-ιντερνετ στο καινουριο σπιτι ακομα.

προχθες που πηγα να βγαλω pics στα 250 2-2-3-5 μουλαρωνε και μου τα εδεινε σταθερα μονο με 2-3-3-5 (16 ωρες memtest no errors) . Παντος σοβαρα σας λεω οτι τα δοκιμασα μια μερα πριν και μου εδωσαν σταθερα 2-2-3-5 με 2.8 σε μια P4C800. Τωρα μου τα εδειναν τα 2-2-3-5 στα 240+ αλλα οχι στα 250.

Αυτην την στιγμη τις εχω τις μνημες σε μια Abit A8V 3rd eye και μου δεινουν παντα με 2.8V 3-3-3-5 στα 250 (σε P4 φαινεται να δουλευουν καλυτερα τα σφιχτα timings. ) και με 3-4-4-7 παει μεχρι 280!!! Πιστευω οτι μπορω να τα ψαξω λιγο ακομα γιατι ολα τα τεστ στην A8V εγιναν χθες τα ξημερωματα μετα απο ξενυχτι ποτο κ γλεντι απλος δεν με επιανε υπνος και ειπα να bencharo. 30sec Spi πηρα με default ρευμα στις μνημες. δεν ειν κακο...

Α και κατι ακομα...ΜΗΝ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΔΙΕΡΕΤΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 1:1 !!! δεν λειτουργουν με τιποτα. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΟΣΤΑΡΟΥΝ!! Σε P4 ισος να δουλεψουν αλλα σε AThlon χλωμο...

Link to comment
Share on other sites

αλιεν, πρωτα λες για hynix @250 με 2 2 3 5

μετα λες ακυρο και οτι τελικα @250 2 3 3 5

εγω λεω μηπως το 2 ειναι....2,5 ?

καμια εγκυρη φωτο?

δε σε αμφισβητω, απλως οσες hynix εχω δει καμια στα 250 δε κραταγε το 2...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Τα TCC5 τερματίζουν πολύ νωρίς αλλά πάνω καλά με σφιχτά....ποιός όμως βάζει TCC5?

H ΟCZ απ'ότι ακούγετε έκει αντικαταστήσει τα tccd με tcc5 στις καινούριες palt. rev2!

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδες , ειπαμε, δεν σας δουλευω. Τα ετρεξα και με 2-2-3-5 στα 250 . Δεν μπορω να καταλαβω τι σκατα αλαξα απο προχθες και δεν μου πηγαιναν χθες παρα μονο με 2-3-3-5 σταθερα.

Δεν μου λετε. για φωτο εχω μεσα απο windows με SuperPi 32M να βγαζει σταθερα, και S&M να βγαζει, σας φτανουν? γιατι το μεμτεστ το βγαζει αλλα δεν εχω την ψηφιακη μου. Βασικα το SUperPi εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ειναι πολυ αυεσθητο με τις μνημες και το παραμικρο προβλημα να εχουν τα timings βαραει με την μια στα προτα steps..

Link to comment
Share on other sites

1ον........250MHz με 2.8Vdimm δεν πρόκειται να δείτε ούτε στα πιό τρελά όνειρά σας.....! :D

2ον....... το 2 - 2 - "2" - 5 με το 2 - 2 - "3" - 5 έχουν μία διαφορά περίπου 200MB/s σε Intel σύστημα και το PAT Enable με το PAT Disable έχουν μία διαφορά περίπου άλλα 250 - 300MB/s .....’ρα μιλάμε για καμμιά 500MB/s διαφορά με "3" και PAT Disable......Δεν είναι και λίγα!....... ;)

Κάτι μνημάκια που έπεσαν στα χέρια μου προχτές 2 x 512MB Kingston Value Rams , δουλεύουν αυτή τη στιγμή με 2,5 - 2 - 3 - 5 και με 2.7Vdimm στους 246MHz απροβλημάτιστα, ενώ με 2.8Vdimm ξεπέρασαν τους 252MHz - δεν ψάχτηκα για παραπάνω - ...... ;)

Link to comment
Share on other sites

οι δικές μου ΒΗ5 ΚΗΧ3500 δουλεύουν με λιγότερο από 3V (2.8-2.9 αν δεν κάνω λάθος) με 2-2-2-5 τουλάχιστον μέχρι τα 220

έφτιαξα την ψύξη στην DFI και τώρα πρέπει να δω τί είναι καλύτερο για μένα στα 2-2-2-5 με βάση τις μεταβλητές "τάση-συχνότητα"

Link to comment
Share on other sites

θα σας φερω και τις φωτο μολις παω σπιτι. Τα heatspreaders εγω δεν τα βγαζω.. Se reviews που διαβασα στο internet ελεγαν (2-3 reviews) οτι ειναι hynix D43

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=1442

Ερωτηση, αν παει στα 250 με 2-3-3-5 (ή 3-3-3-5 σε A64) με ταση 2.8 , αυριο που θα τις βαλω σε DFI me 3.2V ποσο τις κοβετε? θα μπορεσει να πεσει σε 2-2-2-5 στα 250? ή οσο ρευμα και να τις ποτησω δεν θα δινουν αλλο? πανε και 275-280 με 3-4-4-8 , τουλαχιστον εκει θα μου δοσουν με 3.2 V 3-3-3-5?

Διαβασα σε καποιο ποστ εδω μεσα οτι καποιος με OCZ 4000 που εχουν τα ιδια τσιπακια στην DFI δεν πηγαινε πανω απο 220 σταθερα με οτι ρευμα.. την κοβω την πουστια να ερχεται.... αχ.. αν κρινω και απο την γενικοτερη γκαντεμια μου..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Σήμερα, στις 16:36]

- αυριο που θα τις βαλω σε DFI me 3.2V ποσο τις κοβετε? θα μπορεσει να πεσει σε 2-2-2-5 στα 250?

- ή οσο ρευμα και να τις ποτησω δεν θα δινουν αλλο?

- πανε και 275-280 με 3-4-4-8 , τουλαχιστον εκει θα μου δοσουν με 3.2 V 3-3-3-5?

-οχι

-δεν ακουνε στα πολλα volt νομιζω oi hynix

-οχι

το οτι σου λενε 4 ατομα οτι δεν παιζει τα hynix στα 250Mhz να βγαζουν 2 3 3 χ, δε σου λεει τπτ? (μεσα σε αυτους και ο hipro...)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν παιζει μια στο εκατομμυριο αν εχεις Hynix!!!Δεν ακουν στο ρευμα σιγουρα και κατ'εμε θα πιασεις τα 250 με 2.5-3-3-χ ,2.5-4-4-χ ή 3-4-4-χ.Εκτος αν εχεις καποια μιξη Hynix με ΒΗ..οποτε το ξανασυζηταμε!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, update. Οι μνημες μου μπουταραν κανονικα στην P4C800 και ετρεξαν memtest στα 250 με 2-3-3-5 κ 2.8 V για 16 ωρες. θα σας δωσω και την φωτο το απογευμα.

Προς το παρον παρτε μια φωτο απο τα χθεσινα δρομενα, Ποιος ειπε οτι για το 29αρι στο Spi χρειαζεται mod η μητρική ή booster ή DFI? ΜΕ 2.8 στην μνημη... :banging: και μια αμονταριστη ABIT A8V :clap:

post-2080-1416071966,8185_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα timings που βλεπετε στην αριστερη μπαρα ειναι τα καλυτερα που μπορω να δωσω. Με οτιδηποτε απο κει και κατω γινεται ασταθες.

Μια ερωτηση να κανω, στην δεξια μπαρα του Tweaker πειραζω τιποτα? Δεν τα ακουμπησα αυτα, εχει τιποτα εκει που να παιζει ρολο στην ταχυτητα του Spi?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι για το 29αρι στο Spi χρειαζεται mod η μητρική ή booster ή DFI? ΜΕ 2.8 στην μνημη... :banging: και μια αμονταριστη ABIT A8V :clap:

Είναι σχετικά εύκολο το 29άρι με CPU που να πάει 2800. Αν συνδυαστεί με TCCD-5 δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.