Jump to content



Μια μνημη μα ποια μνημη? που να κανει ΟC?


AlienHack

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

ρε σεις τα TCCD πως τα κανετε να πανε τοσο ψιλα???

Αλεξ πανε καλητερα σε πλατφορμα AMD64 απο 865/875....

και θελουν και ψαξιμο στο tweeker, εκτος και αν εχεις dfi που στην ουσια εχει το tweeker στο bios! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

επομενος στην περιπτοση μου ποσο λετε να φτασουν???

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Με μια λιμα ολα γινονται:p

ας το πο αλλη μια φορα να το εμπεδοσεις και εσυ.....

ΕΧΩ ΔΥΣΛΕΞΙΑΑΑΑΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

και ο αινσταιν ειχε δυσλεξια. Τα μεγαλα μυαλα ετσι ειναι...

Ωραια, αφου βγαλαμε μια ακρη θα μου πειτε στην φωτο που ποσταρα αν οι ρυθμησεις στην δεξια μπαρα του tweaker παιζουν καθολου ρολο στις επιδωσεις και αν ναι τι να τις βαλω?

Επισης σημερα που θα παρω την DFI εκτος των εξτρα βολτ που θα εχω τι αλλο κερδιζω απο timings?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παει καλυτερα με Read Write Queue Bypass 16x,Bypass Max 7x,Max Asynch Latency 6ns(ισως να μην το σηκωνει ομως με διαιρετη 166 και κατω ή και καθολου),Idle Cycle Limit 0cks.Δε σημαινει οτι αυτα ειναι τα καλυτερα σ'εσενα,αλλα δοκιμασε τα...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο το παράδειγμά μου , αλλά μιάς και είπες για dfi . Τα ΒΗ5 μου στο msi k8n neo2 [vdimmed] με 3.2 πηγαίνανε 230 [και αν ] και στο dfi με τα ίδια timmings [όλα σφικτά] πανε κοντά 240 με 3.2 πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

επομενος στην περιπτοση μου ποσο λετε να φτασουν???

ας το πο αλλη μια φορα να το εμπεδοσεις και εσυ.....

ΕΧΩ ΔΥΣΛΕΞΙΑΑΑΑΑ!!!

Εκανα μια πλακα και τιποτα αλλο .Παρομοια θα μπορουσα να γραψω πανε ψηλα εαν τις βαλεις στην τσεπη του αστροναυτη .Το ποστ ειχε ειρωνικο χαρακτηρα για αλλο λογο.Το εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορες , δεν ειναι ολα τα tccd ιδια και ακομα και εαν μια μνημη 300αρισει δεν λεει τιποτα εαν το συνολο των τιμινκς ειναι μουφα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Εκανα μια πλακα και τιποτα αλλο .Παρομοια θα μπορουσα να γραψω πανε ψηλα εαν τις βαλεις στην τσεπη του αστροναυτη .Το ποστ ειχε ειρωνικο χαρακτηρα για αλλο λογο.Το εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορες , δεν ειναι ολα τα tccd ιδια και ακομα και εαν μια μνημη 300αρισει δεν λεει τιποτα εαν το συνολο των τιμινκς ειναι μουφα.

ok vagoura το καταλαβα thanks

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο vag... στα 300 που χαζοπαιξανε οι δικες μου βγαζανε χειροτερα νουμερα απο οτι καποιες αντιστοιχες στα 250 2 2 2 5, καθε μνημη αντιδρα διαφορετικα, αναλογα και σε τι μομπο 8α κατσει, σχεδον κανεις δε μπορει να σου πει ποσο θα πανε στα σιγουρα, απλως μπορεις να εχεις μια ταξη μεγεθους για να δεις που βαδιζεις. Μονο με δοκιμες θα δεις τι πιανουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

εχει δικιο ο vag... στα 300 που χαζοπαιξανε οι δικες μου βγαζανε χειροτερα νουμερα απο οτι καποιες αντιστοιχες στα 250 2 2 2 5, καθε μνημη αντιδρα διαφορετικα, αναλογα και σε τι μομπο 8α κατσει, σχεδον κανεις δε μπορει να σου πει ποσο θα πανε στα σιγουρα, απλως μπορεις να εχεις μια ταξη μεγεθους για να δεις που βαδιζεις. Μονο με δοκιμες θα δεις τι πιανουν...

ok boyz

λοιπον μολις ερθουν τα πραματακια μου, τελιοσουν οι εξετασεις και ολοκλιροσο την υδροψιξει τοτε θα μαθουμε πως θα τα πανε.....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκιμασα τα Hynix μου στην DFI. Η αλήθεια ειναι οτι δεν ΠΟΛΥτρελενονται για ρευμα αλλα κατι γινεται. με 3.2V πηγαν 270 με 3-3-2-5 . Λετε να τα δοκιμασω με παραπανω ρευμα? Δεν ξερω αν τα hynix αντεχουν ας πουμε 3.5-3.6V Αναρωτιεμαι αν τους δωσω τοσο ρευμα θα παρω κανα 2,5-2-2-5? Επισης το Tras μπορω να το ριξω κιαλλο, ας πουμε 3 αλλα δεν μου φαινεται οτι βελτιονει τις επιδωσεις , το αντιθετο μαλιστα, και μετα θυμησθηκα και εναν τυπο που ελεγε οτι Tras πρεπει να ειναι Tcl + Trcd + 2 . Ισχυει αυτο?

Και κατι τελευταιο. Το A64 Tweaker στις επιλογες που εχει * διπλα στα νουμερα (πχ. Trrd κατω απο 5 ) τι σημαινει?

Link to comment
Share on other sites

’μα τους δώσεις 3,4-3,5 θες να σου πώ τι θα πάρεις?.....τα τσιπακια στο χέρι....

Το tras κάτω από 5 δεν έχει νόημα...μιας και δεν κερδιζεις τίποτα....

Αυτό (Tcl + Trcd + 2) πρώτη φορά το ακούω....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.