Jump to content



Ιδέες / συμβουλές για στήριξη κεντρικού ηχείου μπροστά από έπιπλο TV


Recommended Posts

Υπάρχει ένα έπιπλο τηλεόρασης με αυτή τη διάταξη:

7AIC8ly.png

Ένα μικρό κεντρικό ηχείο πρέπει να τοποθετηθεί στη μέση του, αλλά είναι ψηλό για να μπει στο πάνω ράφι (κρύβει το κάτω μέρος της TV). Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα μικρό σκαμπό για να το τοποθετήσω μπροστά από το έπιπλο, κάπως έτσι:

U4Frzdw.jpg

 

Οι διαστάσεις είναι περίπου 35cm x 35 cm x 15 cm, με μικρότερο το βάθος.

Σκεφτόμουν να κάνω μία ξυλοκατασκευή κάπως έτσι με τρεις τάβλες και δύο γωνίες στο πίσω μέρος (ή ένα πηχάκι) για σταθερότητα:

3EeKBHV.png

 

Για διάφορους λόγους δε με ενθουσιάζει, και δεν ξέρω πόσο εμφανίσιμο θα είναι με μελαμίνες και σόκορα. Το ηχείο έχει κυκλική βάση που μπορεί να βιδωθεί, αλλά στη μέση του επίπλου εμποδίζει το κατακόρυφο χώρισμα (και δεν θέλω να μπει έκκεντρα).

 

Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα ή συμβουλή, είναι ευπρόσδεκτες :).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, karmen1983 said:

Η tv "παιρνει" να σηκωθει;

Να εκανες ενα Π να κάτσεις επανω την tv σκεφτομουν και απο κατω το ηχειο.

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά εάν το κάνω έτσι, μάλλον θα προτιμήσω να καλύψει όλη την επιφάνεια του επίπλου (120x40cm) με ύψος >12cm. Το έπιπλο είναι μοριοσανίδα της πλάκας, αντί να φτιάξω ένα στιβαρό ράφι από MDF για να μπει από πάνω, ψήνομαι να το αλλάξω εντελώς...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα ενα απο μελαμινη μαυρη οχι mdf. Νομιζω μαυρο ειναι το επιπλο.

 

Απο ακρη σε ακρη το σκεφτομουν κ γω με κεντρικο το ηχειο και δυο χωρισματα αριστερα και δεξια απο το ηχειο για να λειτουργησουν σαν ποδια και να μη πετσικαρει στο 1.2 η μελαμινη.

Ουσιαστικα εχεις 4 καθετα και ενα οριζοντιο κομματι. Ελπιζω να πιανεις τι λεω γιατι απο κινητο δε το εχω το σχεδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ιδέες. Δυστυχώς τοίχος δεν παίζει, ούτε για την TV ούτε για το ηχείο.

Το μεσαίο ράφι όπως τα παραπάνω θα βόλευε, αλλά το κάθετο χώρισμα του επίπλου δεν το επιτρέπει χωρίς προσθήκες.

Σκέφτηκα και να βιδώσω ένα ραφάκι-προέκταση (με μικρό σκαλοπάτι για ελάττωση του ύψους) στο πάνω μπροστά μέρος του επίπλου, αλλά δεν εμπιστεύομαι το νοβοπάν του

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS ο Γιωργος αν καταλαβα εννοει να κρεμασεις την τηλεοραση στον τοιχο και να ξενοιασεις απο κατασκευες που μαλλον δεν ειναι και τοσο καλαισθητες

αν παλι δεν εχεις τοιχο πισω απο την τιβι, βιδωσε μια μαυρη(?) σανιδα/ξυλο κατι , στην πλατη του επιπλου πχ 0.40φ Χ 1.60 υψος (περιπου) μ ενα πηχακι κοντρα απο πισω

και πανω της στερεωσε την τηλεοραση (ελπιζω να καταλαβες ...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα μήπως συνδιάσεις κάτι από τα παρακάτω https://www.ikea.gr/epipla-mpaniou/ntoulapi-niptira/podia/

 

με μία ωραία χοντρή μελαμίνη που να αντέχει το βάρος και που να ταιριάζει σαν χρώμα με το έπιπλό σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.