Jump to content



Αναβαθμιση λαπτοπ


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες! 

Έχω τον  https://www.dell.com/si/business/p/inspiron-15-5567-laptop/pd  με Intel® Core™ i5-7200U ,Intel® HD Graphics 620 + AMD Radeon™ R7 M445 Graphics 2GB/4GB GDDR5!

Μιας και τελείωσε η εγγύηση λέω να βάλω SSD και ακόμα μια ραμ! Παίρνι M2 ssd  ή να βάλω 2.5"?Έχει ελεύθερη θέση για 2ο ή να βγάλω το dvd? Ποια ραμ να πάρω? Πρέπει να είναι ίδια με την άλλη?

Link to comment
Share on other sites

αν θες να δεις τα χαρακτηρηστικα του dell σου, μπες στο dell/support και βαλε το service tag για να δεις ακριβως τι ενσωματωνει η συνθεση του

ssd να βαλεις 240/480 γιατι θα κανει σιγουρα τη διαφορα - δεν νομιζω οτι με τον m2 θα εχεις αξιολογες συγκριτικα επιδοσεις που να δικαιολογουν την διαφορα τιμης

ραμ θα βρεις ιδια με αυτη που εχεις (λογικα εχεις 1χ4gb τωρα?) - δεν νομιζω να δυσκολευτεις

αν καταλαβα καλα εχεις 2η κενη θεση για δισκο? -αν ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτη και να κρατησεις τον μηχανικο για back up/αποθηκη

μην καταργησεις το οπτικο

 

επισης αν κρατησεις και τον hdd και αναλογα την κατασταση της μπαταριας σου θα μειωθει η διαρκεια της για χρηση off

Έγινε επεξεργασία από makio
add
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θες να δεις τα χαρακτηρηστικα του dell σου, μπες στο dell/support και βαλε το service tag για να δεις ακριβως τι ενσωματωνει η συνθεση του
ssd να βαλεις 240/480 γιατι θα κανει σιγουρα τη διαφορα - δεν νομιζω οτι με τον m2 θα εχεις αξιολογες συγκριτικα επιδοσεις που να δικαιολογουν την διαφορα τιμης
ραμ θα βρεις ιδια με αυτη που εχεις (λογικα εχεις 1χ4gb τωρα?) - δεν νομιζω να δυσκολευτεις
αν καταλαβα καλα εχεις 2η κενη θεση για δισκο? -αν ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτη και να κρατησεις τον μηχανικο για back up/αποθηκη
μην καταργησεις το οπτικο
 
επισης αν κρατησεις και τον hdd και αναλογα την κατασταση της μπαταριας σου θα μειωθει η διαρκεια της για χρηση off
Το έκανα ήδη αυτό support της dell.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, etien4 said:

Το έκανα ήδη αυτό support της dell.

 

το επεσημανα γιατι στο λινκ που παραθετεις αναφερει τα 'γενικα' χαρακτηριστικα της σειρας κι οχι ειδικα του δικου σου λαπτοπ

μπορεις να παρεις ενα screen απο την αναφορα του για να εχουμε μια εικονα της συνθεσης

τελικα εχει ενα dimmακι ? εχεις 2η θεση σκλ.δισκου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
το επεσημανα γιατι στο λινκ που παραθετεις αναφερει τα 'γενικα' χαρακτηριστικα της σειρας κι οχι ειδικα του δικου σου λαπτοπ
μπορεις να παρεις ενα screen απο την αναφορα του για να εχουμε μια εικονα της συνθεσης
τελικα εχει ενα dimmακι ? εχεις 2η θεση σκλ.δισκου?
Σε λίγο θα ανεβάσω γιατί είμαι στον δρόμο ακόμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, makio said:

 

το επεσημανα γιατι στο λινκ που παραθετεις αναφερει τα 'γενικα' χαρακτηριστικα της σειρας κι οχι ειδικα του δικου σου λαπτοπ

μπορεις να παρεις ενα screen απο την αναφορα του για να εχουμε μια εικονα της συνθεσης

τελικα εχει ενα dimmακι ? εχεις 2η θεση σκλ.δισκου?

vYCj6o.jpg

bnfarv.jpg

τώρα εάν έχει επιπλέον θέση για σκληρό δεν το ξέρω,όσο για ραμ νομίζω εχει 2 και χρησιμοποιεί την μια εαν δεν κάνω λάθος(1χ8gb)

Link to comment
Share on other sites

εχεις το μοντελο με το 1ΤΒ δισκο οποτε θεωρω οτι θες εναν 480 πχ ssd ισως και στα 960 (αναλογα το φορτωμα  που ΘΑ κανεις απο προγ/τα-αρχεια)

τον σκλ.δισκο 1tb μπορεις να τον κανεις εξωτερικο για αποθηκη

απ οσο εψαξα εχεις 1χ8gb δλδ ενα ντιμακι μνημης οποτε με αλλο ενα πας στα 16....εισαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι τοση μνημη?

δεν εχει θεση για m.2 δισκο ή 2ο δισκο -αν θες να βγαλεις το dvd και να βαλεις τον hdd (caddy) πρεπει να εχεις υπ οψιν σου οτι ισως παρουσιαστουν θεματακια...

την αναβαθμιση θα την κανεις μονος σου ή θα το πας σε τεχνικο?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, makio said:

εχεις το μοντελο με το 1ΤΒ δισκο οποτε θεωρω οτι θες εναν 480 πχ ssd ισως και στα 960 (αναλογα το φορτωμα  που ΘΑ κανεις απο προγ/τα-αρχεια)

τον σκλ.δισκο 1tb μπορεις να τον κανεις εξωτερικο για αποθηκη

απ οσο εψαξα εχεις 1χ8gb δλδ ενα ντιμακι μνημης οποτε με αλλο ενα πας στα 16....εισαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι τοση μνημη?

δεν εχει θεση για m.2 δισκο ή 2ο δισκο -αν θες να βγαλεις το dvd και να βαλεις τον hdd (caddy) πρεπει να εχεις υπ οψιν σου οτι ισως παρουσιαστουν θεματακια...

την αναβαθμιση θα την κανεις μονος σου ή θα το πας σε τεχνικο?

 

ναι 1tb είναι ο δίσκος!για επιπλέον ραμ το σκέφτομαι δεν ειναι αναγκαίο!Αφού δεν έχει θέση θα πάω σε 1tb μάλλον τον evo 860!Προτείνεις και κάποιον άλλο ποιο φθηνο?Εγώ θα την κάνω την αναβάθμιση.

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, etien4 said:

ναι 1tb είναι ο δίσκος!για επιπλέον ραμ το σκέφτομαι δεν ειναι αναγκαίο!Αφού δεν έχει θέση θα πάω σε 1tb μάλλον τον evo 860!Προτείνεις και κάποιον άλλο ποιο φθηνο?Εγώ θα την κάνω την αναβάθμιση.

Για 17 ευρώ λιγότερα μπορείς να πας και στον crucial MX500 1TB, αλλά θα σου πρότεινα τον samsung. 

 

Αν δεν χρησιμοποιείς το DVD μπορείς με 5 ευρώ να πάρεις ένα HDD caddy και να τοποθετήσεις τον μηχανικό στη θέση του DVD. Σε αυτό το σενάριο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το DVD (ως εξωτερικό πλέον) περιστασιακά με έναν sata to usb3 convertor των 7-8 ευρώ.

 

Μην ξεχάσεις πριν την αναβάθμιση να πάρεις ένα image του δίσκου σου για να μπορέσεις να το εγγράψεις στον νέο ssd (αν και θα πρότεινα ένα στήσιμο OS από την αρχή).

 

Καλή επιτυχία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, gdp77 said:

Για 17 ευρώ λιγότερα μπορείς να πας και στον crucial MX500 1TB, αλλά θα σου πρότεινα τον samsung. 

 

Αν δεν χρησιμοποιείς το DVD μπορείς με 5 ευρώ να πάρεις ένα HDD caddy και να τοποθετήσεις τον μηχανικό στη θέση του DVD. Σε αυτό το σενάριο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το DVD (ως εξωτερικό πλέον) περιστασιακά με έναν sata to usb3 convertor των 7-8 ευρώ.

 

Μην ξεχάσεις πριν την αναβάθμιση να πάρεις ένα image του δίσκου σου για να μπορέσεις να το εγγράψεις στον νέο ssd (αν και θα πρότεινα ένα στήσιμο OS από την αρχή).

 

Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πολύ! Το dvd δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν πότε αλλά με προβληματίζει εάν θα έχω θέμα θερμοκρασίας  άμα αφήσω και τον HDD στην θέση του DVD. Ναι σκέφτομαι για καθαρή εγκατάσταση αλλά ποιος ξανά κατεβάζει τόσα games...

Σε περίπτωση που βάλω caddy  θα χρειαστώ 9.5mm ετσι?

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, etien4 said:

Ευχαριστώ πολύ! Το dvd δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν πότε αλλά με προβληματίζει εάν θα έχω θέμα θερμοκρασίας  άμα αφήσω και τον HDD στην θέση του DVD. Ναι σκέφτομαι για καθαρή εγκατάσταση αλλά ποιος ξανά κατεβάζει τόσα games...

Σε περίπτωση που βάλω caddy  θα χρειαστώ 9.5mm ετσι?

Κοίτα, εγώ που το έχω κάνει εδώ και χρόνια στο δικό μου laptop, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εξάλλου ο δίσκος μπαίνει σε sleep mode και ξυπνά μόνο όταν τον χρησιμοποιώ (στο laptop μου τον έχω αποθήκη), τουλάχιστον στο linux που χρησιμοποιώ, αλλά φαντάζομαι ότι και στα win που δουλεύεις η συμπεριφορά θα είναι παρόμοια ή έστω ρυθμίσιμη.

 

Τώρα για το caddy, αν θυμάμαι καλά από τότε που το έκανα υπάρχουν 9.5mm και 12mm. Γκούγκλαρε να δεις τι dvd φοράει το δικό σου laptop (συνήθως στα repair manuals υπάρχει η πληροφορία). Στο χειρότερο σενάριο πάρε ένα 9.5 και ένα 12 (από ebay 3$ κοστίζει έκαστο) για να είσαι σίγουρος, αν δεν μπορείς να βρεις τις διαστάσεις του δικού σου dvd.

 

Για την εγκατάσταση games που λες, αν μιλάμε π.χ. για steam games ή από παρόμοια stores, δεν χρειάζεται να τα ξανακατεβάσεις. Συνήθως με ένα copy paste του φακέλου λειτουργούν άψογα. Το στήσιμο λειτουργικού από την αρχή με στικάκι είναι υπόθεση 15 λεπτών και από κει και πέρα ό,τι λογισμικό βάλεις εσύ. Το προτείνω γιατί αν το OS σου έχει κάποια χρόνια, σίγουρα θα έχει μαζέψει τα σκουπιδάκια του και θεωρώ πιο σωστό εφόσον πας σε ssd να στηθεί από την αρχή για να περαστούν σωστά και οι ρυθμίσεις του OS για ssd (π.χ. να μην γίνεται defrag κ.α.).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, etien4 said:

Ευχαριστώ πολύ! Το dvd δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν πότε αλλά με προβληματίζει εάν θα έχω θέμα θερμοκρασίας  άμα αφήσω και τον HDD στην θέση του DVD. Ναι σκέφτομαι για καθαρή εγκατάσταση αλλά ποιος ξανά κατεβάζει τόσα games...

Σε περίπτωση που βάλω caddy  θα χρειαστώ 9.5mm ετσι?

Κανένα πρόβλημα θερμοκρασίας δεν θα έχεις, το έχω κάνει και εγώ στο laptop μου και είναι σχεδόν οι ίδιες που είχε στην αρχική του θέση. Αν το καλοσκεφτείς "σάντουιτς" είναι και στις δύο θέσεις.

 

Για τη διάσταση του tray βγάλε το DVD και μέτρα το πάχος.

Προσοχή, σε κάποια tray υπάρχει ένα πολύ μικρό switch που έχει 3 θέσεις, αυτό πρέπει να είναι στη μεσαία.

Θα το καταλάβεις (ότι έχει και είναι σε λάθος θέση) εάν σου κάνει πολύ ώρα να κάνει shutdown.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, etien4 said:

Εγώ θα την κάνω την αναβάθμιση.

 

αν εχεις ευχερεια βαλε τον 860 (ακριβοτερος/δοκιμασμενος) και την μνημη και θα το εχεις για αρκετα χρονια πλεον..

εφ οσον θα κανεις την αναβαθμιση μονος σου δες κι αυτο , ισως βοηθησει οπτικα αν δεν το εχεις ανοιξει αλλη φορα....

 

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν εχουν παραθυρο για να βαλεις μνημη?

Δυστυχώς στα περισσότερα laptop τα τελευταία χρόνια όλο και δυσκολεύουν την πρόσβαση με απώτερο στόχο να γίνουν όλοι "apple" και να αναγκαζουν τον κόσμο να τα σκάει στα service ακόμα και για ένα απλό upgrade ή αλλαγή μπαταρίας. Αυτά συμβαίνουν όταν δεν ασκούμε τα δικαιώματα μας ως καταναλωτές (επιβραβεύοντας αυτούς που πρέπει με το πορτοφόλι μας). Δες και στα κινητά τι έγινε που η έννοια της αποσπώμενης μπαταρίας πλέον δεν υφίσταται.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 1:43 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δες και στα κινητά τι έγινε που η έννοια της αποσπώμενης μπαταρίας πλέον δεν υφίσταται.

Αυτο δε με ενοχλει, δε με ενδιαφερει, δεν εχω λογο να τη βγαλω

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και ένα USB/sata3 της icy box.Με τρώει το χέρι να ξεκινήσω...21ac3c7567357f6231805e3eab1f9cdd.jpg&key=9c131ad611d7e112622bb3c9815037e13e50a4b4c3ce7e95f3c4c79952c62b23

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αφού παρήγγειλες caddy προφανώς για να βάλεις τον μηχανικό ως δεύτερο δίσκο εσωτερικό, το icy box γιατί το πήρες;

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.