Jump to content



Αναβαθμιση λαπτοπ


Recommended Posts

Καθόλου noobικη, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω το μόνο σύγχρονο laptop στο οποίο μπορεί να αναβαθμιστεί η κάρτα γραφικών είναι ένα Dell gaming που είχε παρουσιάσει πρόσφατα ο Linus (Youtube Linus Tech Tips) σε μια έκθεση.

Στα υπόλοιπα είναι κολλημένη στη μητρική.

Σε εποχές Core2 είχαν κυκλοφορήσει αρκετά που είχαν κυκλοφορήσει αρκετά που είχαν την κάρτα σε... κάρτα μια μπορούσες να την αλλάξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, paxman said:

Μια χαρά, με SSD και 8 GB μνήμη σε dual channel πλέον θα έχεις άλλο laptop.

Μην ξεχάσεις να βάλεις το swap file στον μηχανικό δίσκο να μην ταλαιπωρείται τζάμπα ο SSD.

πως το κάνω το swap file? Θα στείλω και στο φόρουμ της Dell να δω ποιες μνήμες θα προτείνουν!

Α εννοείς για την virtual memory μαλλον!Οκ 

1oν:Για τον ssd αφήνω system managed?

2ον: για τα αλλα 2 partition του HDD ποσο να βάλω το custom size,2gb?

 

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

με λίγο ψάξιμο βρήκα οτι βασίζεται σε αυτην την φόρμουλα Initial size is one and a half (1.5) x the amount of total system memory. Maximum size is three (3) x the initial size.

δλδ 1024 x 8gb = 8,192 x 1.5 = 12,288 χ 3 για το μαξ.Και να το κάνω στο παρτιτιον με το μεγαλύτερο ελευθερο χώρο! σωστά?

Link to comment
Share on other sites

στο site της Kingston Μου προτείνει αυτές https://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=2&Mfr=DEL&Line=Inspiron&Model=95274

και στης Crucial αυτες https://eu.crucial.com/eur/en/scanview/C0DA17D531D926C3 .Τι λέτε ποιο είναι ποιο safe?Περιμένω και απάντηση απο dell!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, paxman said:

Μην ξεχάσεις να βάλεις το swap file στον μηχανικό δίσκο να μην ταλαιπωρείται τζάμπα ο SSD.

 

Αυτή η συμβουλή 1) ανήκει στο πολύ μακρινό παρελθόν που οι ssd κόστιζαν μια περιουσία και ήταν πάρα πολύ μικροί σε χωρητικότητα 2) θα σου προκαλέσει μείωση στην αποκρισιμότητα του συστήματος μια που όταν χρησιμοποιείται το swap file, αυτό θα γίνεται με ταχύτητες μηχανικού.

 

Άσε τα win να χειριστούν αυτόματα το swap (aka virtual memory). Δεν υπάρχει θέμα "ταλαιπωρίας" του SSD. Ο SSD που αγόρασες θα ζήσει πολύ περισσότερο από ολόκληρο το σύστημα και όταν θα ψοφήσει μετά από 10 (ή και παραπάνω χρόνια) η αξία του θα είναι μηδενική.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

 

Αυτή η συμβουλή 1) ανήκει στο πολύ μακρινό παρελθόν που οι ssd κόστιζαν μια περιουσία και ήταν πάρα πολύ μικροί σε χωρητικότητα 2) θα σου προκαλέσει μείωση στην αποκρισιμότητα του συστήματος μια που όταν χρησιμοποιείται το swap file, αυτό θα γίνεται με ταχύτητες μηχανικού.

 

Άσε τα win να χειριστούν αυτόματα το swap (aka virtual memory). Δεν υπάρχει θέμα "ταλαιπωρίας" του SSD. Ο SSD που αγόρασες θα ζήσει πολύ περισσότερο από ολόκληρο το σύστημα και όταν θα ψοφήσει μετά από 10 (ή και παραπάνω χρόνια) η αξία του θα είναι μηδενική.

 

Για το (1) δεν έχεις και άδικο. Το εφάρμοζα από παλιά και old habits die hard που λένε.

Για το (2) βέβαια αν φτάνεις στο σημείο να μην φτάνει η RAM θεωρώ ότι πρέπει να προσθέτεις, τα άλλα είναι ημίμετρα. Και δεν μιλάω για περιπτώσεις μια στο τόσο αλλά για τη σύνηθη χρήση που κάνει κάποιος στο μηχάνημα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2019 at 3:15 AM, etien4 said:

στο site της Kingston Μου προτείνει αυτές https://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=2&Mfr=DEL&Line=Inspiron&Model=95274

και στης Crucial αυτες https://eu.crucial.com/eur/en/scanview/C0DA17D531D926C3 .Τι λέτε ποιο είναι ποιο safe?Περιμένω και απάντηση απο dell!

 

Παίδες πια η διαφορά για το δικό μου λαπτοπ σε αυτές οι 2? 

  • CT8G4SFD824A Crucial 8GB DDR4-2400 SODIMM (DDR4 PC4-19200 • CL=17 • DUAL RANKED • X8 BASED • UNBUFFERED • NON-ECC • DDR4-2400 • 1.2V • 1024MEG X 64 )

  • CT8G4SFS824A Crucial 8GB DDR4-2400 SODIMM (DDR4 PC4-19200 • CL=17 • SINGLE RANKED • X8 BASED • UNBUFFERED • NON-ECC • DDR4-2400 • 1.2V • 1024MEG X 64 •)

  • Σκέφτομαι μια από τις 2 είδα στο φορουμ της dell πολλοί χρήστες βάλανε crucial!
  • Να θυμίσω θα την βάλω μαζί με την μανίσια που έχει!
Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, etien4 said:

είναι single οπότε πάμε σε single?

Προσοχή : άλλο single rank και dual rank και άλλο single sided και dual sided. Μη νομίζεις επειδή η μαμίσια μνήμη είναι one-sided ότι είναι απαραίτητα και single rank.

 

Κατέβασε και τρέξε το thaiphoon burner για να είσαι σίγουρος

http://www.softnology.biz/files.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή : άλλο single rank και dual rank και άλλο single sided και dual sided. Μη νομίζεις επειδή η μαμίσια μνήμη είναι one-sided ότι είναι απαραίτητα και single rank.
 
Κατέβασε και τρέξε το thaiphoon burner για να είσαι σίγουρος
http://www.softnology.biz/files.html
Στο site της micron το βρήκα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, etien4 said:

Στο site της micron το βρήκα

ο gdp σου έγραψε να προσέξεις και να μην κοιτάς μονάχα τη λέξη single που γράφεις στην απάντησή σου παρά να προσέχεις ότι γράφει single ranked και να μην το μπερδέψεις με το single sided που είναι άλλο πράγμα . Αν ξέρεις με βεβαιότητα ότι η υπάρχουσα είναι single ranked τότε αγόρασε single ranked. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, salde said:

ο gdp σου έγραψε να προσέξεις και να μην κοιτάς μονάχα τη λέξη single που γράφεις στην απάντησή σου παρά να προσέχεις ότι γράφει single ranked και να μην το μπερδέψεις με το single sided που είναι άλλο πράγμα . Αν ξέρεις με βεβαιότητα ότι η υπάρχουσα είναι single ranked τότε αγόρασε single ranked. 

ναι 

image.thumb.png.ac0284e0aff71ca0109bf4d39dd7a7e8.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο δεν αγοράζεις το μοντέλο με τον ίδιο κωδικό MTA... Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί πιο πάνω και μου ξέφυγε.
Δεν υπάρχει Ελλάδα μόνο eBay βρηκα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να αγοράσεις απευθείας από το ευρωπαϊκό κατάστημα της Crucial μην διστάσεις ούτε δευτερόλεπτο.
Πήρα από το Amazon ήταν ποιο φθηνές

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.