Jump to content



3500+ clawhammer & prommie modded by unseen(not 56k friendly)


crmaris

Recommended Posts

Χτες μετά από πολλά βάσανα έστησα το σύστημά μου με τον προμηθέα και εδώ τα πρώτα αποτελέσματα. Το σύστημα μου είναι

main:dfi ultra d

cpu:athlon 64 3500+ newcastle(CAAC) από τους καινούριους οι οποίοι υποτίθεται ότι είναι κομμένοι clawhammer

ram : 2*512 ocz 3200 platinum el rev2 stable μέχρι και τα 300 fsb(με cpu me καλό mem cntrl).

psu: tagan 480 (παει για αλλαγή με ocz 600 γιατί στα 3 giga και άνω οι τάσεις είναι ΓΤΠ και δεν με αφήνει να πάω παραπάνω)

δυο σκληροί 160αριδες maxtor σε raid0

case stacker

ati x800xl

soundblaster 2 ZS κατι dvdr ,dvd κτλ :D

παρακάτω ένα pi στην μέγιστη συχνότητα που μου επέτρεψε το tagan να παίξω.Υπόψην τα win τα έχω αρκετό καιρό πάνω και στο background τρέχανε όλα τα services κανονικά.

post-403-1416071863,9631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εδώ ένα 32mb pi σε ψιλοgay συχνοτητα 2850. Καθώς έτρεχε το pi μέτρησα με πολύμετρο τα 12v και ήτανε απο 11,8 με 11,96 και με μεγάλες αυξομειώσεις.Φανταστείτε στα 3 giga τι γίνεται. Ελπίζω με το Οcz 600 να δω τιποτα καλύτερο. Υπόψην σήμερα το δοκιμάζω το σύστημα και το ανεβάζω σιγά σιγά για να δω που είναι σταθερό για 24/7.

post-403-1416071864,014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραίος μαν! άντε να βρεις τα όριά του τώρα;)

με το speedfan μπορείς να βλέπεις τις τεμπς κανονικά και όχι με τον ηλίθιο τρόπο του σμαρτ...

είναι εύκολο να ποστάρεις τεμπς idle-load πχ στα 3g, και του πρόμι και της μητρικής και άλλη μια ένδειξη από το bios... θενκς:D

Link to comment
Share on other sites

οι μνήμες στο 2ο post ειναι 1-1 και στο πρώτο με διαιρέτη 9/10.Η θερμοκρασία του condenser σε full load στα 3 giga και 1,9 vcore -50 σύμφωνα με τον σενσορα του προμηθέα που ως γνωστό χάνει αρκετά.Σε idle παει στα -60 και πιο κάτω.Η συγκεκριμένη cpu πάντος είναι πάρα πολύ ζεστή.

Link to comment
Share on other sites

το smart στα 3 γιγα οταν ετρεχα πι έβγαζε κάτι 4 με 6 βαθμούς θετικές αλλά το evaporator ήτανε στα -50. Από ότι διάβασα στα forums του extremeprometeia και άλλοι με dfi έχουνε θετικές σε full loadκαι μάλιστα σε default συχνοτητητες (cpu 3500+ claw σαν την δική μου) αλλά κάποιοι λέγανε να μην παίρνουμε σοβαρά τις ενδείξεις του smart fan. Παντος για 3 σταθερά χλομό το βλέπω . Η η cpu κάνει νερά ή το tagan.Από 1,9 και πάνω τρώω restart όταν την ζορίζω. Στα 1,85 με 1,87 είναι το καλύτερο σημείο της.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

οι μνήμες στο 2ο post ειναι 1-1

τσ τσ τσ τσ. Βαλτος του hipro

χτυπα το 27αρι PI!!

τωρα οι θερμοκαρασιες ειναι αλλο θεμα. εγω θα σου προτεινα να κοιτας παντα μια συγκεκριμενη ενδειξη (η του prommie,η του smarguardian,η του speedfan αλλα παντα μια) και να λειτουργεις στο OC παντα με βαση αυτη για να δεις αν οντως ανεβαζει τεμπς η οχι

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό O/C !

Τα restart οφείλονται στη cpu

Δε ξέρω τι συμβαίνει με αυτή τη cpu αλλά έχει πολύ χαμηλή ανοχή σε αύξηση Vcore σε σχέση με άλλoυς πυρήνες

Εδώ ο 3500 του aristos87 δεν πάει με τίποτα πάνω από τα 1,765!!!

Όσο για το tagan σου αν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση μπορείς εύκολα να ανεβάσεις τις τάσεις από ένα ποτενσιόμετρο (το βλέπεις εύκολα αν το ανοίξεις)

Εγώ το δουλεύω στα 12,3V idle και όταν έδωσα 2,2Vcore στον 2400+ για να τον σταθεροποιήσω στα 2660 (μάταια) είδα τη 12αρα να κάθεται γύρο στα 12,05V. (toast που μετά από 5 λεπτά κόλλησε) (πάντα με πολύμετρο μετρημένες οι τάσεις)

Σίγουρα με το 600αρη θα δεις καλύτερες τάσεις αλλά δε νομίζω και πάνω από 10MHz παραπάνω

Στα monitoring προγράμματα της μητρικής να βλέπεις τις τιμές συγκριτικά και όχι να τις παίρνεις της μετρητής από το τροφοδοτικό μέχρι τους αισθητήρες της μητρικής υπάρχουν αρκετές απόλυες ειδικά σε συνθήκες O/C

Link to comment
Share on other sites

thanks παιδιά . Μολις τώρα έβγαλα και ένα πι 32 mb στα 2885 γύρω στα 26 λεπτά. Σε καμια δυο μέρες θα το στρώσω πιστεύω το σύστημα έστω και με το tagan.Τουλάχιστον να δώ ποια είναι τα όρια της cpu. Οcz 600 μετά το πάσχα γαμοτ είπανε θα φέρουνε.Μέχρι τότε δεν με βλέπω stable στα 3.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 12:22]

Πολύ καλό O/C !

Τα restart οφείλονται στη cpu

Δε ξέρω τι συμβαίνει με αυτή τη cpu αλλά έχει πολύ χαμηλή ανοχή σε αύξηση Vcore σε σχέση με άλλoυς πυρήνες

Εδώ ο 3500 του aristos87 δεν πάει με τίποτα πάνω από τα 1,765!!!

Όσο για το tagan σου αν δε σε ενδιαφέρει η εγγύηση μπορείς εύκολα να ανεβάσεις τις τάσεις από ένα ποτενσιόμετρο (το βλέπεις εύκολα αν το ανοίξεις)

Εγώ το δουλεύω στα 12,3V idle και όταν έδωσα 2,2Vcore στον 2400+ για να τον σταθεροποιήσω στα 2660 (μάταια) είδα τη 12αρα να κάθεται γύρο στα 12,05V. (toast που μετά από 5 λεπτά κόλλησε) (πάντα με πολύμετρο μετρημένες οι τάσεις)

Σίγουρα με το 600αρη θα δεις καλύτερες τάσεις αλλά δε νομίζω και πάνω από 10MHz παραπάνω

Στα monitoring προγράμματα της μητρικής να βλέπεις τις τιμές συγκριτικά και όχι να τις παίρνεις της μετρητής από το τροφοδοτικό μέχρι τους αισθητήρες της μητρικής υπάρχουν αρκετές απόλυες ειδικά σε συνθήκες O/C

οπως έγραψα και παραπάνω όταν μέτρησα τάσεις με πολύμετρο καθώς έτρεχε πι τρελάθηκα. Η διακύμανση ήτανε αστα να πάνε στην 12αρα. Σε πολυ μεγάλο ο/c πιστεύω το τροφοδοτικό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Η δικιά μου cpu μέχρι και 1,87 περίπου ακούει. Στα 1,9 αρχίζει το πανυγήρι restart κτλ. Που θα πάει όμως θα την στρώσω:D

Link to comment
Share on other sites

να μην παραλείψω παιδιά και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον unseen για το regass και την υπομονή του(ιδιαίτερα χτες τον έπρηξα τον άνθρωπο στα τηλ!!:innocent: ). Τα επόμενα benches θα είναι πια με το 600αρι πάνω. Το σύστημα αυτή τη στιγμή είναι full stable στα 10*290 με 1,9 vcore(τελικά το δέχτηκε ο άτιμος ο clawhammer).Μολις βρω χρόνο θα κάνω δοκιμές και με χαμηλότερο vcore για να δω αν θα ειναι stable. Σε full load για πάνω από μισή ώρα με το οcct μου δείχνει το προμι θερμοκρασία evaporator -51 στην παραπάνω συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά...μήπως δίνει υπερβολική τάση στον επεξεργαστή?

Γιατί μου φαίνεται ότι έπεσες σε μπανάνα?

Εγώ μόλις σήμερα πήρα έναν CAA2C 0505 APMW και πάει με μαμά τάση στα 2700 ροκ σταβλος και για 2750 είμαι προς το παρόν με 1,55.....

Link to comment
Share on other sites

η cpu στα 2950 με 1,9 ειναι rock stable. Στα 2700 είμουνα με 1,64. Banana ksebanana τι να κάνω αυτός μου έκατσε. Αμα πηγαινεις παντος 2700 με μαμα τάση είσαι πολύ τυχερός αλλά το θεμα ειναι στα ποσα βρίσκει τοίχο η cpu. Μπορεί η δικιά σου με 1,55 να πηγαίνει 2750 αλλά να μην μπορεί να πάει 2900 ούτε με 1,9 γιατί πολύ απλά να μην ακούει στο ρεύμα. Το θέμα είναι μέχρι πόσο ακούει στο ρεύμα η cpu και αν ακούει γενικότερα. ’λλοι Caac δεν ειναι σταθεροί με πάνω απο 1,80 - 1.85 και κάνουνε restarts.

Εδω και ένα max cpuz

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=14117

περιμένω μαζί με το ocz 600 και έναν 3500+ venice πάντος ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλά φίλε με γειά .

Για να τρέχει πι στα 30ΧΧ~ έχεις max post πάνω απο 3100 πιστέυω , ψάξιμο θέλει .

Κανα setaKi UTT , BH-X δεν έχεις να του φορέσεις :D .

real time prionity και λίγο ψάξιμο με το λειτουργικο , θα έρθει και το 27αρι . :D

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε. Έχω πάνω ένα σετακι 2*512 ocz με tccd τα οποια πιστεύω είναι οτι καλύτερο απο αποψη ram στις μέρες μας. Kαι υττ ειχα δοκιμασει αλλά δεν ειχα δει διαφορά . Ασε που θέλανε παρα πολυ ρεύμα για να πάνε αξιοπρεπως και στο τελος τις πήρα στο χέρι.Και με το 28 μια χαρά ειμαι μιας και δεν πολυκυνηγάω τα benches. Για rendering το έχω κυριος αυτό το μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

Για UTT συμφωνώ ,. είναι λίγο επίφοβα . Αλλά τα bh5 έχουν αντοχές φίλε 0.11 βλέπεις. μέχρι και 3.7vdimm παίζουν τα δικά μου [bh5-brainpower] απλά απο εκεί και πάνω δεν ακούνε άλλο ,

[παίζουν τρελές διαφορές και στο setup τους ,, αν τα στήσεις σωστά *****νε]

Εκεί επιβάλλονται heatspreaders και fan όμως να φυσά .

29sec pi καθαρό στα 2.77ghz [και πιο κάτω οριακό] δεν πιστεύω πώς θα μπορούσα να το κάνω με άλλες μνήμες , και οι οποίες μου βγήκαν 179.00 ευρώ τελική.

Επείδη ξέφυγα απο το θέμα μας όμως .

Με αέρα πόσο ?

Με νερό πόσο σου πήγαινε ?

Έτσι για να ξέρουμε και τι[μας] γίνεται . Απο θερμοκρασίες έχεις κάνει καμία μέτρηση ? Καμιά φωτό έχεις ανεβάσει πουθενά? :T::inlove:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.