Jump to content



Πόσο noob-άς ήμουν.... (networking)


gdp77

Recommended Posts

Ασχολούμαι τελευταία με το networking στο σπίτι (σε άλλο thread έχω περιγράψει τις περιπέτειές μου για να μπορέσω να "τερματίσω" ασύρματα την vdsl και στον πάνω όροφο). Τελικά κατέληξα στη λύση powerline με θετικά αποτελέσματα. Επειδή βεβαίως ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, άρχισα να ψάχνομαι για gigabit lan σε όλο το σπίτι για μεταφορά μεγάλων αρχείων. H δικτύωσή μου (χωρίς να βάζω μέσα και ps4, mobile συσκευές, chromecast κτλ.) είναι χοντρικά η ακόλουθη:

 

my_home_network.jpg.fb8e4d1bd08ce93aeb4916a8005ad1c6.jpg

 

 

 

Αντικαταστάθηκε και το modem/router με ένα που έχει gigabit ports και έτσι τουλάχιστον στον ryzen και στο ethernet που καταλήγει στο powerline έχω πλέον gigabit ταχύτητες. Με αυτή τη δικτύωση η δυνατότητα να αντιγράψω αρχεία στην άλλη πλευρά του powerline με gigabit ταχύτητες πάει περίπατο... 

 

Και ξαφνικά ανακαλύπτω ότι ήμουν ηλίθιος.... Για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω τώρα, ξεβιδώνω μια πρίζα τηλεφώνου και ανακαλύπτω ότι μέσα υπάρχει καλώδιο utp5e!!! Μάλιστα τόσο καιρό το σπίτι μου είχε utp5e καλωδίωση και δεν το γνώριζα... Ο λόγος ήταν ότι αφενός όλες οι πρίζες είχαν μόνο rj11 και δεν το είχα υποψιαστεί, ενώ όλα τα καλώδια που καταλήγουν σε ένα μικρό αποθηκάκι ήταν τυλίγμένα μέσα στο κουτί του συναγερμού (ο συναγερμαντζής τα έβαλε όλα μέσα) και δεν έβλεπα την καλωδίωση....

Άρα θεωρητικά μπορώ να πάω στο αποθηκάκι αυτό, να ξετυλίξω τα utp καλώδια, να τα τερματίσω, να συνδέσω το router εκεί και με ένα switch να συνδέσω όλες τις πρίζες πάνω στο router. Στη συνέχεια αντικαθιστώ τις χωνευτές πρίζες σε όλα τα δωμάτια με διπλές rj11 και rj45 και έχω δικτύωση και internet , ενσύρματα, με ταχύτητες gigabit σε όλο το σπίτι, οεο??? Το cat5e από όσα γνωρίζω υποστηρίζει gigabit. Σωστά τα σκέφτομαι ή είναι πιο σύνθετα τα πράγματα; Και ποιος μπορεί να κάνει όλη τη δουλειά αυτή; Ηλεκτρολόγος με γνώσεις δικτύων;

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, icy20 said:

Σχεδον όλα τα σπίτια εχουν 5Ε καλωδιο μεσα. Το θεμα ειναι που παει η αλλη ακρη.

Εγώ καταλαβαίνω ότι όλα τα καλώδια utp5e έχουν τη μια άκρη τους στα δωμάτια όπου υπάρχει πρίζα τηλεφώνου και την άλλη στο αποθηκακι που βρίσκεται ο συναγερμός. Αν βάλω το router εκεί και φτιαξω όλες τις πρίζες δεν θα γίνει δουλειά; Σίγουρα δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω , θα πρέπει να φέρω κάποιον ειδικό. Υπάρχει περίπτωση να μην υλοποιείται αυτό που σκέφτομαι; Τι εννοείς "το θέμα είναι πού καταλήγουν"  ;

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις πχ 5 πριζες 'τηλεφωνου' στο σπιτι και στο αποθηκακι εχεις 5 καλωδια λογικα θα ειναι και 5 καθαρες γραμμες ,οποτε κανεις αυτο που σχεδιαζεις.

δεν ξερω αν υπολογιζεις να αφησεις 1 πριζα για τηλεφωνο και να αλλαξεις τις 4 σε rj45 ,αλλα υπαρχει και τροπος να κλεψεις 2 καλωδια απο το cat5 και να εχεις ταυτοχρονα τηλεφωνο.Αυτο βεβαια μπορει να βγαλει προβλημα στο gigabit γιατι οι απαιτησεις ειναι υψηλοτερες και δεν ξερεις αν περασει 'θορυβος' στο δικτυο τι αποτελεσμα θα εχει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εχεις πχ 5 πριζες 'τηλεφωνου' στο σπιτι και στο αποθηκακι εχεις 5 καλωδια λογικα θα ειναι και 5 καθαρες γραμμες ,οποτε κανεις αυτο που σχεδιαζεις.
δεν ξερω αν υπολογιζεις να αφησεις 1 πριζα για τηλεφωνο και να αλλαξεις τις 4 σε rj45 ,αλλα υπαρχει και τροπος να κλεψεις 2 καλωδια απο το cat5 και να εχεις ταυτοχρονα τηλεφωνο.Αυτο βεβαια μπορει να βγαλει προβλημα στο gigabit γιατι οι απαιτησεις ειναι υψηλοτερες και δεν ξερεις αν περασει 'θορυβος' στο δικτυο τι αποτελεσμα θα εχει
Τηλέφωνο θέλω, καθώς είμαι ακόμα με POTS , εκτός αν το ρυθμίσω να με τον πάροχο να πάω σε VoIP. Για όλα αυτά χρειάζομαι κάποιον να μου κάνει μελετη

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

Για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω τώρα, ξεβιδώνω μια πρίζα τηλεφώνου και ανακαλύπτω ότι μέσα υπάρχει καλώδιο utp5e!!!

 

4 hours ago, gdp77 said:

Το cat5e από όσα γνωρίζω υποστηρίζει gigabit.

 

Ναι, με cat5e έχεις gigabit.

 

Όμως, αν θες να κρατήσεις τηλέφωνο+δίκτυο Gbit σε κάποιο δωμάτιο, θέλεις μέσα στην πρίζα 2 καλώδια, με το ένα αμιγώς για δίκτυο. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί θα ήθελες ενεργή τηλεφωνική πρίζα σε κάθε δωμάτιο (σου κόβει και από τη μέγιστη ταχύτητα VDSL), αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή.

 

Ό,τι κι αν αποφασίσεις, πρακτικά τις πρίζες για RJ11 θα μπορούσες να τις αντικαταστήσεις με πρίζες για RJ45 και να συνδέεις σε αυτές το τηλέφωνο (προφανώς αλλού τερματισμένες από την άλλη πλευρά), αρκεί να μην είσαι πολύ άτσαλος όταν βάζεις το μικρότερο βύσμα στη μεγάλη υποδοχή.

 

Αν έχεις ήδη διπλά καλώδια και βάλεις διπλές πρίζες, είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

 
Ναι, με cat5e έχεις gigabit.
 
Όμως, αν θες να κρατήσεις τηλέφωνο+δίκτυο Gbit σε κάποιο δωμάτιο, θέλεις μέσα στην πρίζα 2 καλώδια, με το ένα αμιγώς για δίκτυο. Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί θα ήθελες ενεργή τηλεφωνική πρίζα σε κάθε δωμάτιο (σου κόβει και από τη μέγιστη ταχύτητα VDSL), αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή.
 
Ό,τι κι αν αποφασίσεις, πρακτικά τις πρίζες για RJ11 θα μπορούσες να τις αντικαταστήσεις με πρίζες για RJ45 και να συνδέεις σε αυτές το τηλέφωνο (προφανώς αλλού τερματισμένες από την άλλη πλευρά), αρκεί να μην είσαι πολύ άτσαλος όταν βάζεις το μικρότερο βύσμα στη μεγάλη υποδοχή.
 
Αν έχεις ήδη διπλά καλώδια και βάλεις διπλές πρίζες, είσαι έτοιμος.
Συνεχίζοντας ήδη τη διερεύνηση του θέματος και με τη λογική να μην πειράξω την υπάρχουσα υποδομή γιατί αφενός θα χρειαστώ άνθρωπο να κάνει τη δουλειά, αφετέρου κινδυνεύω να προσθέσω θόρυβο στη γραμμή της vdsl, μου προτάθηκε μια εναλλακτική: εκεί που βρίσκεται η πρίζα από όπου το router παίρνει vdsl , στον από πάνω όροφο και στο ίδιο σημείο υπάρχει άλλη πρίζα τηλεφώνου. Θεωρητικά πρέπει να υπάρχει σωλήνα που τις ενώνει. Αν είμαι τυχερός και δεν παρεμβάλλεται κάτι, σκέφτομαι να περάσω ένα ξεχωριστό καλώδιο utp με ατσαλίνα και να βγάλω ένα επιπλέον πριζακι rj45 και πάνω και κάτω. Έτσι κάνω τη δουλειά μου (gigabit συνδεσιμότητα πάνω και κάτω ορόφου) με μηδενική μανούρα! Μόνο το κόστος του καλωδίου και να αλλάξω τις προσόψεις των πριζων που τώρα είναι rj11 σε διπλές rz11 + rj45!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 πριζες vs 1 καλωδιο = nogo.........
αν το ζητουμενο για τις 2 πριζες ειναι gigabit τοτε χρειαζεσαι 2 καλωδια τερματισμενα
Γιατί; Δεν επαρκεί ένα καλώδιο cat5e ή καλύτερο ?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

Γιατί; Δεν επαρκεί ένα καλώδιο cat5e ή καλύτερο ?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

απ οτι καταλαβα θελεις 1 καλωδιο που φθανει εως την πριζα στον κατω οροφο να το ''συνεχισεις'' στον πανω...αυτο δεν

αν κανω λαθος εξηγησε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Γιατί; Δεν επαρκεί ένα καλώδιο cat5e ή καλύτερο ?

 

Όπως είπαμε: 1 καλώδιο για Gbit, 1 καλώδιο για τηλέφωνο. Προφανώς μπορείς να βάλεις από 1 μέχρι 4 τηλέφωνα στο 2ο καλώδιο, αλλά αυτό δεν έχει πολλή σημασία.

 

Αν αρχίσεις να κόβεις ζεύγη χαλκού από το δίκτυο για να βάλεις τηλέφωνο, απλώς ξέχνα το Gbit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις δεύτερο καλώδιο από τη μία πρίζα στην άλλη (υποθέτοντας ότι επικοινωνούν μεταξύ τους) μπορείς να επεκτείνεις το τηλέφωνο. Απλά συνδέεις το ζεύγος που είναι ενεργό με το νέο καλώδιο και τερματίζεις πάνω σε rj11.

Τα δίκτυα όμως θέλουν πάντα το ένα άκρο τερματισμένο σε switch (τοπολογία αστέρα αν βοηθάει).

Επίσης εξέτασε το ενδεχόμενο να πάρεις ένα ασύρματο τηλέφωνο που να παίρνει πολλαπλά ακουστικά και δε χρειάζεται να τραβάς καλώδια για να έχεις σε άλλο όροφο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, trendy said:

 Τα δίκτυα όμως θέλουν πάντα το ένα άκρο τερματισμένο σε switch (τοπολογία αστέρα αν βοηθάει).

Αν περάσω ένα επιπλέον καλώδιο από τη μία πρίζα στην άλλη, δεν σκοπεύω να ακουμπήσω καθόλου την προϋπάρχουσα καλωδίωση. Εννοείται ότι το νέο καλώδιο στο ένα του πριζάκι θα συνδέεται είτε σε αυτόνομο switch είτε στο ρουτερ, οπότε ο τερματισμός που λες θα γίνεται. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.

15 minutes ago, trendy said:

μπορείς να επεκτείνεις το τηλέφωνο.

Για ποιο λόγο να το κάνω αυτό; Οι πρίζες (τηλεφώνου ειναι) έχουν ήδη rj11. Εγώ περνώντας ένα επιπλέον utp (υποθέτοντας ότι επικοινωνούν πάντα) θέλω να βγάλω rj45 που δεν έχω. Δηλαδή από αυτό:

 

Electrical-1-gang-RJ11-telephone-ADSL-wall.jpg_350x350.jpg.489e72ffa526d38dffb17183c1594004.jpg

 

 

Να πάω σε αυτό:

 

B324c756aecbbc40221qRn.thumb.jpg.da61c8bd79b656a66d3d6d3621fee4d8.jpg

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gdp77 said:

Άρα θεωρητικά μπορώ να πάω στο αποθηκάκι αυτό, να ξετυλίξω τα utp καλώδια, να τα τερματίσω, να συνδέσω το router εκεί και με ένα switch να συνδέσω όλες τις πρίζες πάνω στο router. Στη συνέχεια αντικαθιστώ τις χωνευτές πρίζες σε όλα τα δωμάτια με διπλές rj11 και rj45 και έχω δικτύωση και internet , ενσύρματα, με ταχύτητες gigabit σε όλο το σπίτι, οεο??? Το cat5e από όσα γνωρίζω υποστηρίζει gigabit. Σωστά τα σκέφτομαι ή είναι πιο σύνθετα τα πράγματα; Και ποιος μπορεί να κάνει όλη τη δουλειά αυτή; Ηλεκτρολόγος με γνώσεις δικτύων;

 

 

 

για gigabit δεν γινεται - εκτος κι αν θυσιασεις ενα καναλι (καλωδιο+πριζακι) για τηλεφωνο και τα υπολοιπα τα σεταρεις αποκλειστικα για δικτυο

επισης μπορεις απο την πριζα τηλεφωνου (αν εχεις προσβαση) να στειλεις με την ατσαλινα ενα τηλφ καλωδιο σε αλλη πριζα πχ στον πανω οροφο για να εχεις κι εκει συσκευη

οι υπολοιπες θα μεινουν αποκλειστικα για gigabit lan

AN ομως μιλαμε για 100ρι lan τοτε υπαρχει τροπος γι αυτο που περιγραφεις πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

για gigabit δεν γινεται - εκτος κι αν θυσιασεις ενα καναλι (καλωδιο+πριζακι) για τηλεφωνο και τα υπολοιπα τα σεταρεις αποκλειστικα για δικτυο
επισης μπορεις απο την πριζα τηλεφωνου (αν εχεις προσβαση) να στειλεις με την ατσαλινα ενα τηλφ καλωδιο σε αλλη πριζα πχ στον πανω οροφο για να εχεις κι εκει συσκευη
οι υπολοιπες θα μεινουν αποκλειστικα για gigabit lan
AN ομως μιλαμε για 100ρι lan τοτε υπαρχει τροπος γι αυτο που περιγραφεις πιο πανω
Αλλάξαμε τα σχέδια. Όπως γράφω πιο πάνω θα προσπαθήσω να "ενώσω" 2 πρίζες μόνο , μια πάνω και μια κάτω ακριβώς , περνώντας ένα επιπλέον utp για 1000άρι

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Αλλάξαμε τα σχέδια. Όπως γράφω πιο πάνω θα προσπαθήσω να "ενώσω" 2 πρίζες μόνο , μια πάνω και μια κάτω ακριβώς , περνώντας ένα επιπλέον utp για 1000άρι

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

δλδ θα φερεις ενα 2ο καλωδιο απο το αποθηκακι μεχρι εκει που θελεις? μονο ετσι θα πετυχεις το 1000αρι

αν αυτη τη στιγμη εχεις πχ 5 καλωδια απο το αποθηκακι που καταληγουν σε 5 πριζες και θες ΚΑΙ οι 5 να ειναι gigabit τοτε δεν υπαρχει πουθενα τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, gdp77 said:

 όλα τα καλώδια που καταλήγουν σε ένα μικρό αποθηκάκι ήταν τυλίγμένα μέσα στο κουτί του συναγερμού (ο συναγερμαντζής τα έβαλε όλα μέσα) και δεν έβλεπα την καλωδίωση....

Άρα θεωρητικά μπορώ να πάω στο αποθηκάκι αυτό, να ξετυλίξω τα utp καλώδια, να τα τερματίσω, να συνδέσω το router εκεί και με ένα switch να συνδέσω όλες τις πρίζες πάνω στο router.

κι αυτο θελει ξεκαθαρισμα νομιζω  -τι ακριβως εχει κανει ο τεχνικος εκει?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, makio said:

δλδ θα φερεις ενα 2ο καλωδιο απο το αποθηκακι μεχρι εκει που θελεις? μονο ετσι θα πετυχεις το 1000αρι

αν αυτη τη στιγμη εχεις πχ 5 καλωδια απο το αποθηκακι που καταληγουν σε 5 πριζες και θες ΚΑΙ οι 5 να ειναι gigabit τοτε δεν υπαρχει πουθενα τηλεφωνο

Επειδή μάλλον σας μπέρδεψα με την περιγραφή μου και επειδή άλλαξα σκεπτικό, η τρέχουσα δικτύωση είναι κάπως έτσι

 

network2.jpg.9d39d764b3424a2d7f37ad1341720f99.jpg

 

Ξεχνάμε το αποθηκάκι. 

 

Όπως φαίνεται στο σχέδιο (οι αναλογίες είναι ΓΤΠ) φέρνω internet και δίκτυο στον πάνω όροφο με powerline. Το link που πετυχαίνω μεταξύ κεντρικού powerline και δορυφόρου είναι 200Mbps. Επαρκές για να "τερματίσω" την VDSL μου και για streaming, αλλά δεν με καλύπτει για αντιγραφή μεγάλων αρχείων από τον πάνω στον κάτω όροφο ή το ανάποδο, δεδομένου ότι 200Mbps = 25MB/s (και αν υπολογίσουμε και τις πληροφορίες που περνάει το πρωτόκολλο SMB αυτά τα 25ΜΒ/s δεν είναι καθαρά για τα δεδομένα που περνάνε, οπότε η real world ταχύτητα μεταφοράς είναι ακόμα μικρότερη)

 

Επαναλαμβάνω ξεχνάμε το αποθηκάκι.

 

Παρατήρησα, λοιπόν, ότι η πρίζα Α είναι στον ίδιο τοίχο και στο ίδιο σημείο αντίστοιχα στον πάνω και στον κάτω όροφο. Αν θεωρητικά (δεν το ξέρω σίγουρα ακόμα) ενώνονται μέσα από τον τοίχο με μία σωλήνα, τότε αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι με μια ατσαλίνα να περάσω ένα επιπλέον καλώδιο που να ενώνει τα σημεία Α και Β. Προφανώς οι πρίζες Α και Β θα αλλάξουν και θα βγάζουν και rj11 (το υπάρχον καλώδιο) και rj45 (αυτό που θα περάσω). Έτσι αντί να φέρνω στον πάνω όροφο δίκτυο μέσω powerline, να το φέρνω με το καλώδιο που θα περάσω, άρα να έχω gigabit δικτύωση στον πάνω όροφο. Αυτό σκέφτομαι να κάνω:

 

network3.jpg.7cba9958bf868ad39254f2c536248a5b.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.