Jump to content



Βοήθεια με ελληνική Dedicated IP


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Χρειάζομαι να αγοράσω 3-4 dedicated/static IP (δεν ξέρω το σωστό πως λέγεται ? )για να τρέχω κάποια virtual machine μέσω αυτών. Τώρα χρησιμοποιώ VPN αλλά επειδή αυτές οι IP είναι shared έχω μερικά προβλήματα σε υπηρεσίες τραπεζών/πληρωμών με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω συνέχεια security verification, κάτι που είναι κουραστικό από ένα σημείο και μετά.

 

Δεν είμαι καθόλου γνώστης οπότε κάθε πρόταση δεκτή. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ήδη κάποια UK και US static IP μέσω του παρόχου VPN που έχω και έχω "σωθεί" που γλιτώνω τα απανωτά security verification. 

 

Από που μπορώ να βρω τέτοιες Dedicated ελληνικές IP? 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, UltraB said:

Αν δεν κάνω λάθος προσφέρουν οι πάροχοι σταθερής, Cosmote etc.

 

31 minutes ago, Land said:

Στην ουσία,θέλεις Public IPs,βάση αυτών που μας λες.Νομίζω ότι είσαι καλυμμένος με ένα /29 (8 public). Ρώτα τον πάροχό σου για τιμές κτλ

 

Πήγα στο κατάστημα τους σήμερα και με κοιτούσε σαν εξωγήινο η υπάλληλος όταν την ρώτησα. ?

 

Έστειλα email στον τεχνικό τους.

 

Είναι ένας μικρός ιδιωτικός πάροχος  και ίντερνετ έχω μέσω κεραίας γιατί γραμμή από ΟΤΕ θα είχα σε 6-8 μήνες.

 

Σε περίπτωση που δεν υποστηρίζουν αυτοί κάτι τέτοιο υπάρχει plan B?

 

@Land Εγώ θέλω να μην έχω πρόβλημα verification και να μην φαίνεται ότι τα μηχανήματα λειτουργούν μέσα από το ίδιο δίκτυο ή ότι συσχετίζονται μεταξύ τους. Το ψάχνω γενικα αλλά δεν βγαζω άκρη ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τις πληρώσεις χρυσές τις επιπλέον static IPs. Ίσως έχει περισσότερο νόημα να πάρεις ένα VPS σε κάποιο data center που έρχεται με static IP και να κάνεις τη δουλειά σου.

Αλλιώς ζήτα static IPv6 prefix από τον πάροχό σου. Συνήθως δίνουν ένα /56 ή /48 για οικιακούς χρήστες, οπότε θα έχεις υπεραρκετές διευθύνσεις για να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.