Jump to content



Απομόνωση συγκεκριμένου router με το ίδιο SSID με άλλο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Νοικιάζω εκτός σπιτιού και συνδέομαι σε ένα γειτονικό Cosmote Wifi Fon. Εδώ και 3 μήνες ήταν όλα καλά και δεν είχα αποσυνδέσεις. Τον τελευταίο καιρό, έχει εμφανιστεί και 2ο router της Cosmote το οποίο έχει το ίδιο SSID (COSMOTE Wifi Fon) με αποτέλεσμα ο υπολογιστής να αποσυνδέεται από το μεν και να συνδέεται με το δε. Το πρόβλημα είναι ότι κάποια στιγμή γίνονται πολλές εναλλαγές συνδέσεων και πρέπει συνέχεια να ανοίγω τον browser για να βάζω τα στοιχεία μου στη σελίδα του Cosmote Fon για να ξανασυνδέομαι στο ίντερνετ. Υπάρχει δυνατότητα να δώσω εντολή στην κεραία του WiFi του υπολογιστή να απομονώνει και να παραμένει συνδεδεμένο μόνο στο 1o router για να μπορέσω να σταματήσω τις εναλλαγές μεταξύ των διαφορετικών routers που έχουν το ίδιο SSID; Σκέφτηκα μήπως με κάποιο μπλοκάρισμα της διεύθυνσης MAC του 2ου ρούτερ, αλλά και πάλι δεν ξέρω πώς να το κάνω. Όποια βοήθεια, είναι ευπρόσδεκτη.

Έγινε επεξεργασία από jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

Στο linux γίνεται εύκολα. Στα windows νομίζω γίνεται δύσκολα ανάλογα με την wireless κάρτα που έχεις, με συγκεκριμένο λογισμικό και υπό προϋποθέσεις. Αν χρησιμοποιείς linux να βοηθήσω, αλλιώς οι win users ας προσφέρουν τη βοήθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από 2 μήνες λειτουργίας του NetSetMan, δεν κρατιέται δυστυχώς σταθερό στο Cosmote WiFi Fon με την 1 συγκεκριμένη MAC Address. Έκανα κάποιες αναβαθμίσεις στον driver της κάρτας για το WiFi και παραμένει σταθερό περισσότερη ώρα. Απ' ο τι έχω καταλάβει, η σύνδεση με το Cosmote WiFi Fon κόβεται σε 2 στιγμές:

1) όταν έχω συνδεδεμένο με το κινητό το Bluetooth Handsfree και

2) όταν δεν έχω μεν το Bluetooth Handsfree συνδεδεμένο στο κινητό, αλλά έχω το κινητό κοντά στην υπολογιστή, έχω ανοιχτά δεδομένα και από 4G πέφτει στο H.

 

Για το 1 γνωρίζω ότι η συχνότητα του Bluetooth είναι ίδια με του WiFi και επειδή δεν έχω πρόσβαση στο router, θα συμβαίνει πάντοτε το πρόβλημα αυτό όταν έχω ανοιχτό Bluetooth. Αναφορικά με το 2, μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το ίντερνετ με ταχύτητα H επηρεάζει το WiFi; Έχω βρει αντικρουόμενες απαντήσεις στο ίντερνετ που έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jimisballjohn έγραψε:

Μετά από 2 μήνες λειτουργίας του NetSetMan, δεν κρατιέται δυστυχώς σταθερό στο Cosmote WiFi Fon με την 1 συγκεκριμένη MAC Address. Έκανα κάποιες αναβαθμίσεις στον driver της κάρτας για το WiFi και παραμένει σταθερό περισσότερη ώρα. Απ' ο τι έχω καταλάβει, η σύνδεση με το Cosmote WiFi Fon κόβεται σε 2 στιγμές:

1) όταν έχω συνδεδεμένο με το κινητό το Bluetooth Handsfree και

2) όταν δεν έχω μεν το Bluetooth Handsfree συνδεδεμένο στο κινητό, αλλά έχω το κινητό κοντά στην υπολογιστή, έχω ανοιχτά δεδομένα και από 4G πέφτει στο H.

 

Για το 1 γνωρίζω ότι η συχνότητα του Bluetooth είναι ίδια με του WiFi και επειδή δεν έχω πρόσβαση στο router, θα συμβαίνει πάντοτε το πρόβλημα αυτό όταν έχω ανοιχτό Bluetooth. Αναφορικά με το 2, μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το ίντερνετ με ταχύτητα H επηρεάζει το WiFi; Έχω βρει αντικρουόμενες απαντήσεις στο ίντερνετ που έψαξα.

Εδώ είναι οι εκχωρημένες συχνότητες ανά πάροχο.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

Υπάρχουν κοντινές συχνότητες, αλλά όχι τόσο ώστε να προκαλούν σημαντικές παρεμβολές υπό κανονικές συνθήκες. Περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι έχεις κακή κεραία, ή άσχετο πρόβλημα. Δυνατότητα σύνδεσης στα 5GHz να υποθέσω ότι δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, hot_sauce said:

Απορία άσχετου. Αυτά τα ρουτερ δεν χρειάζονται κωδικό; Κι αν χρειάζονται, πώς συνδέεται και στο άγνωστο;

 

Η λογική του Fon (αν είσαι μέλος και εγγεγραμένος στην υπηρεσία) είναι να έχεις Wi-Fi παντού, ακόμη και μακριά από το σπίτι. Αυτό επιτυγχάνεται μέσα από τα χιλιάδες router της Cosmote τα οποία δημιουργούν ένα επιπλέον SSID ονόματα WiFi Fon στο οποίο μπορεί να συνδεθεί οποιοςδήποτε (χωρίς κωδικό), αρκεί να είναι μέλος. Με άλλα λόγια το τέλειο σενάριο θα ήταν καθώς περπατάς μέσα στην πόλη να συνδέεται από το ένα Fon στο άλλο, για αδιάλλειπτη Internet προσβασιμότητα. 

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_my_wifi.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/7/2019 at 2:27 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Εδώ είναι οι εκχωρημένες συχνότητες ανά πάροχο.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

Υπάρχουν κοντινές συχνότητες, αλλά όχι τόσο ώστε να προκαλούν σημαντικές παρεμβολές υπό κανονικές συνθήκες. Περισσότερο τείνω να πιστέψω ότι έχεις κακή κεραία, ή άσχετο πρόβλημα. Δυνατότητα σύνδεσης στα 5GHz να υποθέσω ότι δεν υπάρχει;

 

Δυστυχώς όχι γιατί όχι απλά δεν έχω πρόσβαση στο router, αλλά επιπλέον το Speedport Entry 2i δεν έχει τη δυνατότητα να εκπέμψει σε συχνότητα 5 GHz, παρά μόνο 2.4 GHz. Το τελευταίο που σκέφτηκα και προσπάθησα να υλοποιήσω είναι το εξής: Έφερα ένα Repeater της TP-LINK (WA801ND) από την Αθήνα και το έβαλα να συνδεθεί στο πιο δυνατό COSMOTE WiFi Fon που έβρισκε. Παρότι συνδέθηκε, όταν από τον υπολογιστή συνδεόμουν σε αυτό, δεν μπορούσε να με βγάλει στην σελίδα του COSMOTE Fon για να καταχωρίσω τα στοιχεία μου και να συνδεθώ στο ίντερνετ· αντίθετα, μου έβγαζε 1 σελίδα της Cosmote που έλεγε ότι "Λυπούμαστε, αλλά η σελίδα της COSMOTE που ζητήσατε δεν είναι διαθέσιμη".

 

Εικάζω ότι υπάρχει κάποιο είδος μπλοκαρίσματος στην πρόσβαση στο COSMOTE WiFi Fon από ασύρματο δίκτυο που μας το δίνει 3ο Repeater. Ξέρει κάποιος κάτι;

 

Παρεμπιπτόντως, δοκίμασα και με dd-wrt λογισμικό στο συγκεκριμένο Repeater να κάνω repeat το δυνατότερο COSMOTE WiFi Fon που έπιανε, αλλά δυστυχώς το firmware του dd-wrt για το συγκεκριμένο Repeater που έχω δεν δίνει την επιλογή να συνδεθείς σε συγκεκριμένο MAC Address, άρα μόνο μέσω original firmware μπορώ να το κάνω.

 

Καμία ιδέα μήπως έκανα κάτι στραβό με το Repeater, οπότε τελικά ίσως να μπορώ να το κάνω Repeat;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.