Jump to content



Τεχνολογικό ενδιαφέρον για πολυπύρηνους ,τουλάχιστον 8 φυσικούς δεκαέξι ψηφιακούς πυρήνες.


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά .Πρόσφατα αναβάθμισα σε δωδεκαπύρηνο από 4 πύρηνο 3550 ιντελ και από ενδιαφέρον παρατηρώ τα usages του επεξεργαστή . Σε μερικές εφαρμογές έχω την εντύπωση ότι  είτε έχω 8 πύρηνο είτε δωδεκαπύρηνο επεξεργαστή θα γράψει την ίδια χρήση . Είδα κάτι βίντεο σαν benchmark του επεξεργαστή μου και ένας χρήστης είχε σχεδόν την ίδια χρήση με τον δικό μου που του λείπουν 4 πυρήνες . Ο δικός μου σε αυτό το βίντεο 

πάει 56 με 63 /100 και κολλάει . 

Κοιτάξτε και αυτό το βίντεο 

https://www.youtube.com/watch?v=tG34yTi0e5I&t=128s

Η κατανάλωση είναι σχεδόν η ίδια . Και σε εμένα κάνει κάποια dips . 

 

Εάν μπορείτε κάντε ένα κόπο και κάντε το τεστ εάν παίζει και γράψτε hardware και ποσοστό χρήσης . Εαν κανείς γνωρίζει και τίποτα καλύτερο , πως δηλαδή η χρήση είναι η ίδια με τόση διαφορά πυρήνων , ας μας το πει . 

 

Πρόσφατα ξεκίνησα να παίζω blacks ops 4 και βλέπω τη χρήση να ανεβαίνει για 12 πύρηνο ψηλά και αρχίζω να ανησυχώ. Χρόνια πολλά σε όλους . 

@jax7480μιας και έχεις πολυπύρηνο και εμπειρία και από τον 32 core threadripper πες μια γνώμη . 

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ειδες......8Κ,  πως το ειδες?   

 

με browser στο Youtube?  με ποιον browser? το κατεβασες και το ειδες? με ποιον player?   

Online ειναι δυσκολο για καποιους απο εμας που εχουμε χαμηλες ταχυτητες, να δουμε 8Κ απ ευθειας απο Youtube. Αν κατεβει το βιντεο και αναπαραχθει σε Player, παλι δεν ειναι το ιδιο με το online...!!   

 

Αν δεν αναπαραχθουν οι ΑΚΡΙΒΕΙΣ συνθηκες, πως θα κανεις συγκριση...?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω 8κ οθόνη ,ούτε και αξίζει για την χρήση που κάνω να πάρω . Το είδα σε chrome browser μέσω youtube με τη ρύθμιση σε 8k . οθόνη έχω 2 χ 2560 χ 1440 . Πρόσφατα έκανα update τον chrome . 

Oταν το κατεβάζω μέσω προγράμματος και το βλέπω με mpc hc x 64 έχει πολύ λιγότερη κατανάλωση , σχεδόν την μισή και λιγότερο ως και καθόλου κολλήματα . Με προβληματίζει ότι η χρήση αλλάζει τόσο για την πλάκα είτε έχεις 8 πύρηνο είτε 16 πύρηνο. 

Σύνδεση έχω 50 vdsl 3,5 MB το δευτερόλεπτο κατεβάζει το βίντεο . 

Έγινε επεξεργασία από iseeklife
Link to comment
Share on other sites

Στο παραπανω βιντεο ο επεξεργαστης μου καθεται 3-4% (1700χ - 8/16) αλλα η καρτα γραφικων στο Video Decode δουλευει στο 77% και το βιντεο παιζει απροβληματιστα.

Opera browser

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

d6581a29c039584d507bab0d149ae2bd.jpg

 

Σε αυτη τη περιπτωση δε παει ομαλα το βιντεο. Εχει μονιμο σπασιμο. Πχ 15καρε. Αλλα οχι buffering κλπ..

το 4Κ το παιζει απροβληματιστα ομως.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα τα 4κ το παίζει μια χαρά . Έχεις χρήση 77 / 100 με τέσσερις φυσικούς πυρήνες λιγότερο και εγώ έχω 60 /100 . Ενδιαφέρον . Έχεις αύξηση 28,3 τις εκατό λόγω 50/ 100 μείωσης στους πυρήνες . Εαν πάει έτσι και δεν συντρέχει άλλος λόγος . Σε εμένα η 390 χ σε κάποια στρεαμς στο τουιτς στο βίντεο ντεκοντ  σε 1080 60 φπς χτυπάει 100/100 τώρα μετά την αλλαγή γραμμής χτυπάει 75 / 100 και πρόσφατα σε ένα στρεαμ χτύπησε 50 /100 . 

Σε εσένα μάλλον παίζει 77 / 100 εξαιτίας των κούντα cores .  Και σε 8κ . Εντυπωσιακό . 

Ελπίζω το κόψιμο των καρέ να μην ειναι κάποιο glitch των ρύζεν . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Στο παραπανω βιντεο ο επεξεργαστης μου καθεται 3-4% (1700χ - 8/16) αλλα η καρτα γραφικων στο Video Decode δουλευει στο 77% και το βιντεο παιζει απροβληματιστα.

Opera browser

Στο 8k σε μένα δουλεύει μόνο το GPU Usage (με καμιά 10ρια έξτρα καρτέλες ο επεξεργαστής - 8700Κ@4.8Ghz - είναι στο ~8-10%). Περίπου 80-85% είναι το Usage μου.

Σούπερ smooth.

Στα 1440p αν βάλω το βίντεο, έχω λιγότερη χρήση GPU όπως είναι φυσικό. Γύρω στο 30%, και το CPU στα ίδια.

 

ΑΝ όμως, αφαιρέσω το HW Acceleration του Chrome, τότε τα πράγματα αλλάζουν. Μπορεί να είναι smooth για 10-20 sec, και μετά εκτινάσσεται το CPU Usage (η GPU κάθεται), στο 100%, και τρώει κολλήματα και πάλι τα ίδια.. Ο λόγος είναι το ίδιο το youtube. Κατεβασμένο το βίντεο και παιγμένο με MPC-HC ή Pot Player, δεν τίθεται πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

όταν το βάζω στον επεξεργαστή κολλάει . Στην κάρτα δεν το δοκιμάζω γιατί μου κολλάει σε 1080 @60 frames στο twitch . Δεν πρέπει να έχει τσιπάκι 4κ decode που έχουν οι καινούργιες . Η ραντεον 7 πρέπει να έχει . Αλλά μου κάνει εντύπωση πως παίζει 8κ στο ντεκοντε.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, iseeklife said:

το δοκίμασες σε οκτώ κάππα ?γιατί η κατανάλωση σου είναι πολύ μικρή .

 

Ναι. TDP:88 Watt εχει ο CPUς και δεν τερμάτισε. (μπορεί να μην είναι και καλή η μέτρηση από το HWMonitor)

Link to comment
Share on other sites

Το video deocoding (ειδικά σε online βίντεο) δεν είναι πολύ βολικό θέμα για benchmarking, για διάφορους λόγους.

Αφενός αλλάζει το σερβιριζόμενο stream (άρα και τί δουλειά κάνει ο επεξεργαστής) ανάλογα με την ταχύτητα του δικτύου, το browser και το μέγεθος της οθόνης.

Αφετέρου είναι μία διαδικασία που σχεδόν πάντα προορίζεται να γίνει με hardware acceleration.

 

Ακόμη κι αν αγνοήσουμε τα παραπάνω, εάν ένα κατεβασμένο βίντεο συμπεριφέρεται καλά σε MPC/VLC, κλπ αλλά όχι μέσα στο browser, περισσότερο τείνω να αναζητήσω το πρόβλημα στον κώδικα του browser παρά στον επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος l2phile έγραψε:

 

Ναι. TDP:88 Watt εχει ο CPUς και δεν τερμάτισε. (μπορεί να μην είναι και καλή η μέτρηση από το HWMonitor)

μπερδεύτηκα εννοώ cpu usage . έχεις 60 /100 cpu usage με τετραπύρηνο και τα παιδιά έχουν 77/100 με 8 πύρηνο με 16 threads ? Στο δεύτερο πισι έχω ένα ταπεινό 8350 fx  και σε μερικά 4k βίντεο πάει 93/100 . 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, iseeklife said:

μπερδεύτηκα εννοώ cpu usage . έχεις 60 /100 cpu usage με τετραπύρηνο και τα παιδιά έχουν 77/100 με 8 πύρηνο με 16 threads ? Στο δεύτερο πισι έχω ένα ταπεινό 8350 fx  και σε μερικά 4k βίντεο πάει 93/100 . 

Είναι Intel, όχι μπρίκι AMD ?

Θα τσεκάρω όταν πάω σπίτι και από Task Manager

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.