Jump to content



Νεο σύστημα με Ryzen. Τη βοήθεια σας παρακαλω.


Recommended Posts

Επειδη εχουν περάσει 20 χρόνια απο τότε που ασχολήθηκα σοβαρά με το άθλημα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή κομματιών ενος συστήματος με Ryzen.

 

Θέλω να αγοράσω επεξεργαστή, μητρική και μνήμες.

Υπολογίζω σε κόστος ~ 170 για επεξεργαστή, 100 για μητρική και αλλα 100 για 16GB RAM (2χ16).

 

Κατά κύριο λόγο για all round χρήση, όπου το πράγμα θα σοβαρεύει για κάποιες ώρες video editing/rendering και ελάχιστου gaming (με μια rtx 2060).

 

Θα ήθελα ιδανικά να παω σε intel αλλα ο 9400F πέφτει μάλλον λίγος μπροστά στους Ryzen και ο 9600Κ ανεβαίνει πολύ.

 

Απο Ryzen έχω δει τους 1700, 1700x , 2600 και 2600x.

Η λογική λέει για τον 1700 που είναι σε τιμή ευκαιρίας, αλλα παντού διαβάζω οτι ο 2600 είναι ανώτερος.

Εχει νόημα να κοιτάξω τον απλο 2700? Σαν γνώμονας το value for money. 

 

Είχα μείνει απο παλιά με την εντύπωση οτι o/c κάνουμε απο πολλαπλασιαστή η (και) FSB. Επειδή δεν έχω καμια όρεξη να ρισκάρω, αν κάνω o/c θα είναι μόνο μέσω πολλαπλασιαστη. Ολοι οι Ryzen είναι λοιπόν ξεκλείδωτοι η μονο οι Χ? Αν δεν γίνεται, θα μείνω στοκ.

Επισης διαβαζω οτι η πλατφόρμα ειναι πολυ δυστροπη σε οτι αφορά μνημες, οποτε θα ηθελα να μου προτείνετε κατι συμβατο.

 

Τέλος, ολοι οι boxed Ryzen εχουν και cooler?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοεις 2χ8 και οχι 2χ16 που εγραψες ?

Ο 1700/1700x ειναι 8/16 και μπορουν να τρεξουν με ευκολια στα 3.8
Ο 2600 ειναι 6/12 αλλα δε γνωριζω ποσο ανεβαινουν. Και 4.1 να πηγαινει η και παραπανω, δε προκειται να καλυψει την διαφορα των παραπανω 2/4
Σκεψου ο 8700 στα 5.1ghz σε multithreaded εφαρμογες βγαζει ιδια παοτελεσματα με τον δικο μου 1700  στα 3.8.

Η ερωτηση ειναι η εξης ομως. Οι εφαρμογες χρησιμοποιουν πυρηνες η single thread performance;; Αν μιλαμε για προγραμματα της adobe, θα σου λεγα να ξανα σκεφτεις για intel. Θελουν τρελο single performance τα προγραμματα της. Αν μιλαμε για 3d rendering, πας σε παραπανω πυρηνες.

Επισης, οι AMD αποκτουν καλο boost με την ταχυτητα της μνημης. Οποτε θα σου λεγα 3200mhz και αν ειναι ευκολο CAS14. 
Αυτο που λες για τις μνημες, ισχυε στις αρχικες μητρικες και ryzen 1xxx.
Στην σειρα 2χχχ παιζουν απροβληματιστα.

Η σειρα X νομιζω δεν εχει cooler, αντιθετα με τους non X.(Για αυτο δεν ειμαι σιγουρος γενικα)
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GoMaR said:

Η σειρα X νομιζω δεν εχει cooler, αντιθετα με τους non X.(Για αυτο δεν ειμαι σιγουρος γενικα)

Χθες έστησα έναν 2600X και είχε την Wraith Spire (με τον πυρήνα χαλκού).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις.

 

Για τις μνημες οντως μπερδευτηκα γιατι τελικα θα παω σε 32GB αφου μπορω να βρω με ~150ε

 

Τελικα ολοι οι Ryzen ειναι ξεκλείδωτοι?

Ειναι τόσο απλο το o/c του στυλ "ανεβαζω λιγο τον πολλαπλασιαστη στο bios - > save" και ξεμπερδευω? Πχ για να φτασω τον απλο 1700 σε επιπεδα 1800x.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι..λιγο πολ/στη ανεβαζεις all cores, ρευμα, xmp και τελος.
Βεβαια ο δικος μου που ειναι ο 1700χ δε παει πανω απο 3.8 ?  Bootarei και 4, αλλα δε κραταει με τπτ.
 

@ARMAGEDDON Για δωσε κανα hint για τον 1700 σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vadergr said:

Επειδη εχουν περάσει 20 χρόνια απο τότε που ασχολήθηκα σοβαρά με το άθλημα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή κομματιών ενος συστήματος με Ryzen.

 

Θέλω να αγοράσω επεξεργαστή, μητρική και μνήμες.

Υπολογίζω σε κόστος ~ 170 για επεξεργαστή, 100 για μητρική και αλλα 100 για 16GB RAM (2χ16).

 

Κατά κύριο λόγο για all round χρήση, όπου το πράγμα θα σοβαρεύει για κάποιες ώρες video editing/rendering και ελάχιστου gaming (με μια rtx 2060).

 

Θα ήθελα ιδανικά να παω σε intel αλλα ο 9400F πέφτει μάλλον λίγος μπροστά στους Ryzen και ο 9600Κ ανεβαίνει πολύ.

 

Απο Ryzen έχω δει τους 1700, 1700x , 2600 και 2600x.

Η λογική λέει για τον 1700 που είναι σε τιμή ευκαιρίας, αλλα παντού διαβάζω οτι ο 2600 είναι ανώτερος.

Εχει νόημα να κοιτάξω τον απλο 2700? Σαν γνώμονας το value for money. 

 

Είχα μείνει απο παλιά με την εντύπωση οτι o/c κάνουμε απο πολλαπλασιαστή η (και) FSB. Επειδή δεν έχω καμια όρεξη να ρισκάρω, αν κάνω o/c θα είναι μόνο μέσω πολλαπλασιαστη. Ολοι οι Ryzen είναι λοιπόν ξεκλείδωτοι η μονο οι Χ? Αν δεν γίνεται, θα μείνω στοκ.

Επισης διαβαζω οτι η πλατφόρμα ειναι πολυ δυστροπη σε οτι αφορά μνημες, οποτε θα ηθελα να μου προτείνετε κατι συμβατο.

 

Τέλος, ολοι οι boxed Ryzen εχουν και cooler?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

γιατι δεν περιμενεις λιγακι να βγουν οι καινουργιοι??????????

συγνωμη για το ακυρο αλλα πραγματικα αξιζει...........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vadergr said:

Σεπτεβρη δεν θα βγουν αυτοι πρακτικα στα μαγαζια μας?

αδερφε μου δεν ξερω ακριβως,λογικα ναι αν τους ανακοινωσει τωρα στην ComputeX......(https://www.computextaipei.com.tw/)

και επειδη πιστευω αυτη τη φορα οτι θα περασει μπροστα σε ολα η amd περιμενε λιγακι μπας και φτιαξεις με τα ιδια λεφτα τιποτα πιο τουμπανο............

εγω ετσι θα εκανα(ταπεινη μου αποψη).........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι Ryzen είναι ξεκλείδωτοι.

Ολη η σειρά 2xxx περιλαμβάνει ψύκτρα. Από την 1xxx οι (Χ) δεν έχουν.

Σαν καινούργιο και ανταγωνιστικό προϊόν η σειρά 3xxx δεν θα έχει το value που θα βρείς στις προηγούμενες σειρές, τουλάχιστον άμεσα. 

Δεν ξέρω πόσο σφικτό είναι το budget  που έθεσες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vadergr said:

Θα φαω επικο bottleneck σε 2700x αν φανω τσιπης στις μνημες και παρω ddr2400 αντι για 3000/3200?

Εμεις απο 2133 σε 3000 ειδαμε διαφορα μεχρι κ στο ανοιγμα σελιδων chrome...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μυστήρια η ρημάδα η πλατφόρμα τους. Θελει και συγκεκριμενες μνημες.

 

Στα 350 η cpu (2700x) και στα 220 οι μνημες.

Δεν βρισκω τον λόγο να μην παω σε 8700/9700 και σε οικονομικοτερες μνημες που δεν θα φρακαρουν τον Intel και πιθανότατα θα εχω το κεφάλι μου ησυχο.

Λαθος το σκέφτομαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 300 βρίσκεις 2700Χ αλλά όπως και να έχει περίπου μία η άλλη σαν κόστος όπως το σκέφτεσαι αλλά στο rendering  χάνεις με όσους λιγότερους πυρήνες επιλέξεις 9700k/8700k<2700X.

Επίσης θα χρειαστείς και έξτρα ψύξη για τους intel καθώς δεν νομίζω οτι έρχονται με ψύκτρα, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Δηλαδή τελικά το κόστος μπορεί και να είναι υπέρ της AMD. Βέβαια όταν έχεις ξεκινήσει με cpu budget 170 ότι έχεις αναφέρει τώρα το καταστρατηγεί.

Δώσε σε εμάς αλλά και στον εαυτό σου μια τελική εκτίμηση του budget για να μην μακρηγορούμε.

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vadergr said:

Λαθος το σκέφτομαι? 

γι'αυτο το λογο περιμενεις να βγουν και οι επομενοι amd ωστε να φτιαξεις κατι τουμπανο...........

γιατι απο 170 για cpu πηγες στα 350 ενω στην αρχη ησουν στα 370 συνολο..........

επειδη καταλαβαινω οτι εχεις και εσυ το μικροβιο,αρχιζεις στα 500 συνολο και μετα δινεις 500 μονο για cpu αραξε λιγακι να δουμε τι θα κανουν οι καινουργιοι amd μπας και φτιαξεις κανα κτηνος με τα ιδια λεφτα που θα εδινες τωρα.........

η υπομονη μονο σε κερδος θα σου βγει............

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα λίγο υπομονή , μέχρι να κυκλοφορήσουν οι καινούργιοι ryzen , γιατί πιστεύω ότι θα αξίζει τον κόπο.

 

Κατά τα λοιπά , ισχύουν αυτά που σου έχουν γράψει ήδη.

 

Οι ryzen θέλουν mem bandwidth για να παίζουν σωστά και ανταγωνιστικά , ακόμη και σαν all around επιλογή.

Για μένα μνήμες στα 3200 με CL16 είναι must.

 

Οι ryzen πρώτης γενιάς στην πλειοψηφία τους μπορούν να κλοκάρουν μέχρι τα 3.8Ghz αλλά είναι picky στις μνήμες , όπου δείχνουν να προτιμούν συγκεκριμένα τσιπάκια μνημών (Samsung B-die).

Βέβαια όπως γνωρίζεις , η ποιότητα του silicon και του IMC , δίνει δείγματα που ξεφεύγουν από το μέσο όρο.

Αρα μπορεί να καταλήξεις με μιά περίπτωση ενός ryzen πρώτης γενιάς , να παίζει στα 4.0Ghz και μνήμες 3600 CL14.

 

Οι ryzen δεύτερης γενιάς είναι βελτιωμένοι στα σημεία.

Εχουν καλύτερη συμβατότητα με μνήμες διάφορων κατασκευαστών και έχουν ένα αυξημένο O/C ability της τάξης των 100-200Mhz σε σχέση με τους ryzen πρώτης γενιάς.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Vadergr said:

Πολύ μυστήρια η ρημάδα η πλατφόρμα τους. Θελει και συγκεκριμενες μνημες.

 

Στα 350 η cpu (2700x) και στα 220 οι μνημες.

Δεν βρισκω τον λόγο να μην παω σε 8700/9700 και σε οικονομικοτερες μνημες που δεν θα φρακαρουν τον Intel και πιθανότατα θα εχω το κεφάλι μου ησυχο.

Λαθος το σκέφτομαι?

 

Ενημερωτικα:

 

Απο φιλο που πηγε απο 6700Κ σε 2700Χ ( ειναι render-ας) , ειδε διαφορα σε χρονους render αλλα μου λεει οτι δεν καταλαβαινει την ιδια σπιρταδα στο AMD συστημα.

 

Απο εκει και περα αν πας σε AMD, για μενα να προτιμισεις την καινουργια σειρα (2700Χ) για να μην μπλεξεις με ασυμβατοτητες. 

 

Αν πας σε 8700Κ θα τον τρεχεις στα 4700mhz 24/7 σιγουρα...και επειδη θα θελεις παραπανω θα μπεις και στην διαδικασια να κανεις Delid. 

 

Εγω θα περιμενα την τριτη σειρα  AMD.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.