Jump to content


Νεο σύστημα με Ryzen. Τη βοήθεια σας παρακαλω.


Recommended Posts

για το htpc

έχουμε περιορισμό στο μέγεθος (πχ matx ή micro-itx)?
αν μιλάμε για μνήμες και στο δίπλα thread υπήρχε b-die finder
https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

ναι οι b-die είναι ότι καλύτερο
αλλά αν απλά δεν θα ασχοληθείς
τότε δες στο qvl της μητρικής ένα 2x16 kit που θα έχει τα καλύτερα timings και τελειώνεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok
αρχικά θα πω ότι βλέπω τις tomahawk max απο 96 euro
αν δεν θες να μπλέκεις ρίχνεις τα άλλα ~20 ευρώ και αν σε μερικά χρόνια αποφασίσεις να αλλάξεις κάτι στο "main" σύστημα, και στο "htpc" θα έχεις αντίστοιχες δυνατότητες τουλάχιστον από θέμα μητρικής

διαφορετικά

άμα θες rgb
https://www.skroutz.gr/s/17732889/Asrock-B450M-Steel-Legend.html

ή σε πιο απλό
https://www.skroutz.gr/s/15598886/Asrock-B450M-Pro4.html

 

τώρα περί μνημών
αν δεν βαριέσαι ελαφρύ διάβασμα εδώ
https://www.gamersnexus.net/guides/3508-ryzen-3000-memory-benchmark-best-ram-fclk-uclock-mclock

 

το tl;dr
3200 ή 3600 με όσο πιο σφιχτά timings μπορείς (ή αγοράζεις τις aegis 3200c16 και την tomahawk για να είσαι "in budget")

στην τελική δεν ξέρω τι δουλειές θα κάνει το htpc πέρα από κατανάλωση περιεγχομένου (γιατί τότε σε καλύπτει και 3200g)
 

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shattered said:

ok
αρχικά θα πω ότι βλέπω τις tomahawk max απο 96 euro
αν δεν θες να μπλέκεις ρίχνεις τα άλλα ~20 ευρώ και αν σε μερικά χρόνια αποφασίσεις να αλλάξεις κάτι στο "main" σύστημα, και στο "htpc" θα έχεις αντίστοιχες δυνατότητες τουλάχιστον από θέμα μητρικής

διαφορετικά

άμα θες rgb
https://www.skroutz.gr/s/17732889/Asrock-B450M-Steel-Legend.html

ή σε πιο απλό
https://www.skroutz.gr/s/15598886/Asrock-B450M-Pro4.html

 

τώρα περί μνημών
αν δεν βαριέσαι ελαφρύ διάβασμα εδώ
https://www.gamersnexus.net/guides/3508-ryzen-3000-memory-benchmark-best-ram-fclk-uclock-mclock

 

το tl;dr
3200 ή 3600 με όσο πιο σφιχτά timings μπορείς (ή αγοράζεις τις aegis 3200c16 και την tomahawk για να είσαι "in budget")

στην τελική δεν ξέρω τι δουλειές θα κάνει το htpc πέρα από κατανάλωση περιεγχομένου (γιατί τότε σε καλύπτει και 3200g)
 


Οι παρακάτω δηλαδή παίζουν κανονικά στα 3200 με την tomahawk?
 

https://www.skroutz.gr/s/20497706/G-Skill-Aegis-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-32GIS.html

 

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

η msi για memory support εδώ
https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-mem-19

 

για ryzen 3000 λέει (σε gskill και 2x16)
https://www.gskill.com/specification/165/184/1536049443/F4-3200C16D-32GVR-Specification

αλλά αν δεις τα timings και των aegis

https://www.gskill.com/specification/165/185/1567584227/F4-3200C16D-32GIS-Specification

το πιο πιθανό είναι το ίδιο "pcb"/ram ic
και αλλάζει μόνο η ψύκτρα
σε ryzen 2000 έχει σε gskill μόνο samsung b-die (cas=14) που ξεφεύγουν σε θέματα τιμής

δεν μπορώ να σου πω 100% ναι το τάδε κιτ θα δουλέψει (εκτός εαν είναι ακριβώς το ίδιο στο qvl)

αλλά νομίζω με τα νέα agesa τα 3200c16 είναι λίγο-πολύ εφικτά (κάποιος με amd θα μπορέσει να βοηθήσει εδώ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Με την παρακάτω αξίζει να ασχοληθώ σε σχέση με Tomahawk η 450 Carbon?

https://www.asrock.com/mb/AMD/X570 Phantom Gaming 4/index.asp

Είναι entry level x570 αλλά έχει καλύτερα vrm , Intel lan και ποιοτικότερη κάρτα ήχου.

Δειχνει να έχει καλή συμβατότητα με μνήμες και θα υποστηρίζει με σιγουριά την επόμενη γενιά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θες μια συμβουλή
θα πρέπει να κάτσεις και να διαλέξεις τι πραγματικά θέλεις
και εννοώ
πρέπει να πεις  πχ
θέλω intel lan και τάδε "ποιότητα" vrm και τόσες m.2 / sata κλπ κλπ κλπ
αν δεν αρχίσεις τα o/c (και μιλάμε να το "τσιτώσεις" όχι για 24/7 χρήση)
θα σε καλύψει εξαιρετικά μια b450 ποιοτική
γιατί ούτε θα καταλάβεις (εαν αγοράσεις) διαφορά ssd pci-e v4 vs v3
ούτε θα καταλάβει διαφορά η οποιαδήποτε pci-e v4 κάρτα γραφικών (αν υπάρχει) μιας και ακόμη και σήμερα δεν μπορούν να "φουλάρουνε" το pci-e v3

 

επίσης μην ξεχνάς ότι όλα τα x570 (ή σχεδόν όλα) έχουν ανεμιστήρα στο "chipset"
που δεν ξέρω πόσο (και εαν) κάνει θόρυβο

 

οπότε βάλτα κάτω και δες
ναι η asrock δείχνει πιο "ποιοτικό" μοντέλο
αλλά χρειάζεσαι τα "ατού" της?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω τρελές απαιτήσεις.

Πιο πολύ αναβαθμιζω γιατι αποφάσισα να δωσω τον παλιο μου xeon 2670/32gb ecc.

 

Που και που ασχολούμαι με rendering (vegas, 4K και 1080p exports χωρις πολλα 3d effects) αλλα δεν με πολυ νοιάζει αν το αποτέλεσμα ερθει σε 40 λεπτα ή σε 55.

Εχω και μια rtx 2060 η οποια ετρωγε μπουκάλι απο τον xeon, αλλα επειδη παιζω (ελαχιστα) σε ultrawide 3440x1440, είτε παρω 3600/2700χ/3700χ, δεν νομιζω οτι θα παιζει και πολύ ρόλο.

 

Πιο πολύ με νοιάζει αυτα που θα παρω να είναι VFM (να μην πεταξω χρήματα δηλαδή χωρίς λόγο) με μονη κύρια απαίτηση να εχω το κεφάλι μου ήσυχο πως θα παιξουν σωστά, ειδικα οι μνήμες σε συνδυασμό με μητρική και επεξεργαστή. 40ρης με παιδί πλέον, δεν εχω χρόνο για troubleshooting.

o/c δεν θα κάνω, στην καλύτερη να ανοιξω αυτο το περίφημο PBO και ας φτασει οπου μπορεί.

 

Σε χρηστικό επίπεδο, με νοιάζουν οι εξοδοι USB πίσω, και οι μονες που εχουν 10 ειναι αυτές τις gigabyte(x470/570). Θα μπορούσα να παρω την x470 (150-160€ περιπου) αλλα το περίφημο excel με τα vrm μου εχει δημιουργήσει ψυχολογικά :p και λεω να παω σε MSI MAX εξαιτίας του πιο νεου και μεγαλου bios που ισως εχει και καλυτερη συμβατότητα με μνήμες. Την Tomahawk δεν θα την παρω επειδη εχει μονο 6 usb πίσω και σκεφτομαι πλέον mortar max η x470 gaming plus max. Στα ιδια ομως λεφτά περιπου ειναι και η entry level asrock x570 που ανεφερα πιο πάνω. Ο θόρυβος απο το ανεμιστηράκι σιγουρα δεν θα με νοιαζει και μου αρέσει η ιδεα να μπορω να παω σε 4000 σε λιγα χρόνια (λογικά θα μπορούν και οι υπόλοιπες μητρικές που αναφέρω αλλα εκείνες εχουν μικρότερα vrm). Μια nvme σιγουρα μου φτάνει, και δεν νομιζω να χρειαστώ παραπανω απο 2-3 σατα για εξτρα δισκους και BD drive. Εξτρα fan headers βοηθανε.

 

Μου βάλατε και φιτίλια με τους νεους φθηνους nvme, και σκέφτομαι πλέον να παω σε 2700x/3600 + Adata NVME αντι του 3700χ και του υφιστάμενου ssd μου.

 

Εχω ψιλοκαταλήξει στα παρακάτω:

 

Ryzen 3600

Mortar MAX / X470 Gaming Plus MAX

G.SKill Aegis 32GB (2x16GB) 3200MHz DDR4 F4-3200C16D-32GIS η Crucial Ballistix Sport LT 32GB (2x16GB) 3200MHz Grey BLS2K16G4D32AESB

Adata SX8200 500GB

Arctic Freezer 34

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να επανεξετάσεις τις ανάγκες σου σε USB, εξετάζοντας το ενδεχόμενο να αγόραζες ένα καλό USB hub που να δίνει τα ρεύματα που χρειάζεσαι. Τα usb των μητρικών σε συνδυασμό με την διαχείρισή τους από τα Windows δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει. Το hub θα σου επέτρεπε να δεις και μητρικές με λιγότερα USB ανοίγοντας τις επιλογές σου.

Στο ζήτημα του chipset αν δεν έχεις οξύ οικονομικό περιορισμό μάλλον θα πήγαινα σε 570 αν πρόκειται να κρατήσεις το σύστημα για χρόνια. Όντως προς το παρόν η νέα έκδοση του pci δεν έχει σημαντικό πρακτικό αντίκρυσμα όμως δεν σημαίνει ότι αυτό θα είναι έτσι σε 3 χρόνια από σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vadergr said:

με μονη κύρια απαίτηση να εχω το κεφάλι μου ήσυχο πως θα παιξουν σωστά, ειδικα οι μνήμες σε συνδυασμό με μητρική και επεξεργαστή.

 

Οι Ryzen 3000 δεν έχουν θέμα με τις μνήμες. Θα παίξουν με τα πάντα. Πιο πολύ οι μνήμες δεν είναι θέμα mobo αλλά του IMC του επεξεργαστή. Λιγότερα επηρεάζει η mobo.

 

3 hours ago, Vadergr said:

Εχω ψιλοκαταλήξει στα παρακάτω:

 

Ryzen 3600

Mortar MAX / X470 Gaming Plus MAX

G.SKill Aegis 32GB (2x16GB) 3200MHz DDR4 F4-3200C16D-32GIS η Crucial Ballistix Sport LT 32GB (2x16GB) 3200MHz Grey BLS2K16G4D32AESB

Adata SX8200 500GB

Arctic Freezer 34

 

Όπως περιγράφεις τις ανάγκες σου ο 3600 είναι η ορθότερη επιλογή. Για τα USB που θες, ένα καλό USB 3.0 hub 7 θέσεων με εξωτερική παροχή ρεύματος από την πρίζα κοστίζει περί τα 25-30€. Οπότε δες μήπως αυτά τα 25-30€ μπορείς να τα δώσεις στη mobo και πας σε κάποιο οικονομικό Χ570 όπως γράφεις. Από την άλλη νομίζω ότι ούτε τα φθηνά Χ570 δίνουν τόσα πολλά USB (δεν ξέρω ψάξε το), οπότε αν είναι να πληρώσεις hub ούτως ή άλλως πάρε μια MAX που γράφεις. Αν δεν καίγεσαι για τη οικονομική διαφορά του Χ570, βέβαια, εννοείται το προτιμάς ως πιο future proof.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με τα σημερινά δεδομένα , θα αλλάξω την πρόταση μου σε :

 

Ryzen 5 3600

X570 motherboard (whatever)

3200+ ram

 

Δέν αξίζει τον κόπο για 30-40 ευρώ να πάρεις κάτι είτε προηγούμενης γενιάς είτε με κομμένα specs.

:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εφυγε η παραγγελία.

 

HTPC

Ryzen 2200G (εχω και μια gtx 1050)

MSI B450M Pro-VDH Max

G.Skill Aegis 16GB (2x8GB) 3000MHz DDR4 F4-3000C16D-16GISB

 

Main

 

Ryzen 3600 (ανάλογα με τη διαθεσιμοτητα μπορεί να παίξει και ο 3700x)

MSI B450 Tomahawk MAX

G.Skill Ripjaws V 32GB (2x16GB) 3600MHz DDR4 Black F4-3600C18D-32GVK

 

Στήσιμο λογικά τελος της αλλης εβδομάδας...

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μάριε.

 

Τελευταία στιγμή ημουν μεταξύ 2700x / 3600 + cooler / 3700x 

Ξαφνικα με επιασε μια τσιγκουνια, η οποία σε συνδυασμό με την έλλειψη διαθεσιμοτητας του 3700x (σε χαμηλή τιμή) με οδηγησε στον 3600.

 

Για καποιον λογο ηθελα τα 32gb ram αφου οταν κανω rendering θελω να ειμαι κυριλε στο παρασκήνιο, και ας τελειώσει και λιγα λεπτα αργοτερα (σε σχέση με τον 3700x).

Πηρα και σχετικά σβέλτο κιτάκι οποτε δεν θα ασχοληθω και με το κλοκαρισμα του.

 

Εννοείται οτι οταν παραλάβω, θα κανω καμποσες ερωτησεις για το πως δουλευει το boost, o/c, pbo στους Ryzen...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικα με 'γειές !!!

επίσης παρήγγειλα και εγώ μια Tomahawk max γιατί θέλω να μπορώ να βάζω τα πάντα πάνω 1χχχ/2χχχ/3χχχ ?

και τώρα είμαι στο δίλημμα όταν πάρω 3900Χ που να τον βάλω στην x370 prime pro η στην b450 Tomahawk max :jester:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα παλιοψυχολογικά τι παιχνιδια παιζουν στο μυαλο του ανθρώπου.

 

Ολο σκεφτομουν το κόστος της ψυκτρας, μηπως βαλω 16gb ram επειδη τα 32 ειναι λιγο overkill και παρω τον 3700χ και τετοια.

 

Στο τέλος, για να επικρατήσει και η τοσο σημαντική στο ανθρώπινο σώμα ψυχική υγεία, άφησα την παραγγελία οπως ηταν και ο 3600 εγινε 3700χ :p (βασικα kai o 2200G εγινε Ryzen 3 1200 αλλα σιγα τα ωα).

 

Ηθικο δίδαγμα: Αν είναι εφικτό, να αγοράζετε αυτό που σας κάνει χαμογελαστούς και οχι αυτο που χρειάζεστε απαραίτητα :p 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Vadergr said:

 

 

Ηθικο δίδαγμα: Αν είναι εφικτό, να αγοράζετε αυτό που σας κάνει χαμογελαστούς και οχι αυτο που χρειάζεστε απαραίτητα :p 

 

 

To ιδανικό είναι να σε κάνει χαμογελαστό αυτό που χρειάζεσαι και όχι αυτό που δεν χρειάζεσαι. Το πρώτο είναι σωστή καταναλωτική συνείδηση. Το δεύτερο είναι καταναλωτική μανία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαμογελαστους μας κανουν

21 hours ago, ARMAGEDDON said:

καλορίζικα με 'γειές !!!

επίσης παρήγγειλα και εγώ μια Tomahawk max γιατί θέλω να μπορώ να βάζω τα πάντα πάνω 1χχχ/2χχχ/3χχχ ?

και τώρα είμαι στο δίλημμα όταν πάρω 3900Χ που να τον βάλω στην x370 prime pro η στην b450 Tomahawk max :jester:

Καμμια σοβαρη καρτα θα βαλεις η θα εισαι παλι ωχ και μου κολλαει κτλ κτλ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gdp77 said:

 

To ιδανικό είναι να σε κάνει χαμογελαστό αυτό που χρειάζεσαι και όχι αυτό που δεν χρειάζεσαι. Το πρώτο είναι σωστή καταναλωτική συνείδηση. Το δεύτερο είναι καταναλωτική μανία.

 

Βασικά τον ηθελα τον 8core γιατι κανω και video editing.

Νομιζω οτι η "καταναλωτική μανία" , ειδικότερα το δευτερο συνθετικο της, απέχει πολύ από την περίπτωση μου.

 

Κατα κύριο λόγο το παραπάνω ποστ μου ηταν περιπαικτικού χαρακτήρα ... ✌️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.