Jump to content



Netbook for 4k videos


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα φτηνό netbook που να μπορεί να αναπαράγει 4k videos και όχι για παιχνίδια αφού θα το χρησιμοποιώ κυρίως για 4k videos και κατεβαστηρι.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα δει στο review του Shuttle DX30, οι επεξεργαστές της σειράς Apollo Lake (και κατ' επέκταση και οι μεταγενέστεροι) αναπαράγουν αψεγάδιαστα τα πάντα.

 

Παράθεση

Έτσι το DX30 κατάφερε να πετύχει το φαινομενικά ακατόρθωτο, αναπαράγοντας το αρχείο jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit το οποίο για όσους δεν γνωρίζουν είναι ένα αρχείο του 1 λεπτού μεγέθους 1.5 GB με bitrate 400 mbps, 4Κ ανάλυση και κωδικοποίηση HEVC με 10bit χρώμα. Για την ιστορία, η αναπαραγωγή του αρχείου έγινε τόσο μέσα από τον Media Player Classic HC, όσο και από το KODI 17.1 με τη χρήση του επεξεργαστή να μη ξεπερνά το 20%.

 

Οπότε για ρίξε μια ματιά σε κάτι με Gemini Lake N4xxx

 

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342273_342275_342276_342314/11-6-13-3-14-0-4GB.html?keyphrase=gemini+lake&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι μονο με 150 ευρω μπορω να αγορασω ενα netbook το οποιο μπορει να παιζει 4k videos χωρις κολληματα και προβληματα?

 

Το εχεις δοκιμασει προσωπικα καποιο απο αυτα τα netbook και επαιζαν κανονικα 4k videos????

Link to comment
Share on other sites

To έχω δοκιμάσει προσωπικά στο Shuttle DX30 με τον Apollo Lake Celeron J3355. Τα netbook των 150 ευρώ δε θα έχουν πρόβλημα με την αναπαραγωγή των 4Κ αρχείων, θα έχουν όμως πρόβλημα με τα Windows 10. Kοιτάς για τουλάχιστον 4gb ram με δυνατότητα αναβάθμισης και να μην έχει eMMC αλλά κανονικό SSD ή HDD τουλάχιστον 128gb. Αλλιώς κινδυνεύεις να έχεις πρόβλημα ακόμα και με τα win10 updates.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι οι επεξεργαστες celeron της intel ειναι απο τους πιο αδυναμους επεξεργαστες της Intel κυριως για να κρατησουν χαμηλη την τιμη τους.

Μηπως να κοιταξω να βρω καποιο netbook με καποιο δυνατοτερο επεξεργαστη?

Π.χ. Intel i3 ή Amd risen ή γενικοτερα καποιον δυνατοτερο επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι netbook ειπαμε.

Αυτο που λες εσυ ειναι laptop μικρο μεν αλλα λαπτοπ.

 

Ta netbook einai 10-12 ινστες το πολυ.

 

Αλλα και laptop 14 να βρω σε καλη τιμη και να μπορει να παιζει τα 4k videos δεν εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αστο ξεφυγαμε πολυ απο το badget

Netbook ειπαμε οχι κανονικο laptop.

 

Με αυτα τα λεφτα παιρνω κανονικο 15ιντσο laptop που παιζει ανετοτατα 4κ videos και 1080 ultra high σε καποια παιχνιδια.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Ναι κακό είναι που θέλω ένα vfm netbook δηλαδή?

 

Και όσο αφορά τον celeron είπα απλά ότι δεν πιστεύω ότι ο celeron είναι ένας επεξεργαστής που είναι από τους πιο αδύναμους της Intel και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να παίξει σωστά 4k videos.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fits79 έγραψε:

Και όσο αφορά τον celeron είπα απλά ότι δεν πιστεύω ότι ο celeron είναι ένας επεξεργαστής που είναι από τους πιο αδύναμους της Intel και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να παίξει σωστά 4k videos. 

 

Άμα σου γράφω ότι έχω κάνει review με τέτοιο επεξεργαστή, σου δίνω και link από το review μου και αμφιβάλεις για τα λεγόμενά μου δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

 

Πάρε και review με Gemini Lake J4005

 

https://nucblog.net/2018/04/gemini-lake-nuc-nuc7cjyh-review/

 

spacer.png

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:



Εσυ μπορει να θες με 100Ε.. δε σημαινει οτι υπαρχουν κιολας :)


Τις απαιτησεις τις πληρωνεις.

Όχι με 100 δεν θέλω αλλά τουλάχιστον με 200 ευρώ ένα αξιοπρεπές NETBOOK που να μπορεί να παίζει τα 4k videos δεν ζήτησα ένα netbook για παιχνίδια κ.τ.λ. ξέρεις ένα απλό netbook που να μπορεί να παίζει 4k videos ζήτησα και να είναι κατεβαστηρι τυπωτά παραπάνω.

πριν 16 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Άμα σου γράφω ότι έχω κάνει review με τέτοιο επεξεργαστή, σου δίνω και link από το review μου και αμφιβάλεις για τα λεγόμενά μου δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

 

Πάρε και review με Gemini Lake J4005

 

https://nucblog.net/2018/04/gemini-lake-nuc-nuc7cjyh-review/

 

spacer.png

 

Review αν δεν κάνω λάθος σημαινει βλέπω - τεστάρω ένα μηχάνημα σε πολλά σημεία αλλά πολύ γρήγορα.

Που σημαίνει ότι στάνταρ μπορεί να σου ξεφύγει κάτι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Review αν δεν κάνω λάθος σημαινει βλέπω - τεστάρω ένα μηχάνημα σε πολλά σημεία αλλά πολύ γρήγορα.

Που σημαίνει ότι στάνταρ μπορεί να σου ξεφύγει κάτι.

 

Όσον αφορά τα review μας κάνεις μεγάλο λάθος. Δεν αποκλείω το να έχει ξεφύγει κάπου κάτι, αλλά στα γρήγορα δεν γίνονται.

 

@pol77 @astrolabos @Seafalco @karmen1983

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

GoMaR Επειδη δεν σ΄ αρεσει η αποψη μου απαγορευεται να την λεω δηλαδη?

 

Αν δεν μπορεις να ακους αλλες αποψεις που δεν συμφωνεις τοτε σε παρακαλω πολυ μην ξαναποσταρεις σε τοπικ που εγω δημιουργω.

 

Προτειμω να εχω ενα καρο ασχετα ποστ απο ατομα που δεχονται οτι ο οποιοσδηποτε αλλος μπορει να εχει και αποψη που δεν τους αρεσει παρα να δεχομαι μονο τις αποψεις που εγω συμφωνω μαζι τους

 

Και μια σημειωση:

Αυτο που εχεις βαλει σαν περιοχη ισχυει απολυτα.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Κυριε Δημιουργε, φιλικη συμβουλη. 
Στην εχουμε πει πολλες φορες εδω μεσα. 
Αλλαξε υφος γιατι με τη συμπεριφορα σου ουτε ασχετα ποστς δε θα εχεις :) 
(λιγο το ιστορικο σου να δουν τα μελη, θα καταλαβουν πολλα).

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλαει το ατομο που δεν δεχεται οι αλλοι να εχουν αποψη που απλα ειναι αντιθετος ή δεν συμφωνει με αυτη.

 

Μαθε να δεχεσαι οτι υπαρχουν και αποψεις - αντιλήψεις και οτιδηποτε αλλο που να διαφερουν απο αυτα που πιστευεις εσυ και μετα ελα να μου πεις τι να κανω.

 

Ευτχως δεν εισαι το επικεντρο του κοσμου.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Τα λέμε από βδομάδα για να μας πεις και τι netbook επέλεξες, εσύ ο γνώστης, αφού τα review είναι τόσο "στο πόδι" και δεν ικανοποιείσαι.

Η απορία μου είναι αν αποζητάς αυτού του είδους την κατάληξη γιατί ήξερες εξ'αρχής τι θα αγοράσεις (ή τι νομίζεις ότι θέλεις να αγοράσεις) ή αν απλά έχεις temper. 

Πάμε χαλαρότερα την επόμενη φορά. Γιατί μεθεπόμενη, δεν θα υπάρξει, guarantee. 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.