Jump to content



οικονομικότερη λύση office


Recommended Posts

Καλημέρα.

Ήθελα μία βοήθεια-πρόταση σχετικά με office και νόμιμη αγορά.

Αυτό που με ενδιαφέρει, βασικά, είναι το word. Άντε, το πολύ και το excel. Εάν υπήρχε πακέτο μόνο των δυό τους, σίγουρα αυτό θα αγόραζα.

Νομίζω πως το οικονομικότερο πακέτο είναι word-excel-powerpoint-access-outlook. Δεν είμαι σίγουρος, όμως.

Επίσης, θέλω να είναι στα ελληνικά, και να ανοίγει τα "x" αρχεία (δηλαδή docx , xlsx, κλπ). Οπότε, μία έκδοση αρκετά παλιά (2007 που ανοίγει τα "x" αρχεία) είναι αρκετή.

Δεν θέλω μόνο να βλέπω αρχεία. Θέλω και να επεξεργάζομαι-δημιουργώ αρχεία. Εάν ήθελα μόνο για προβολή, θα κατέβαζα τη free έκδοση από το ίδιο το site της microsoft.

Να ενημερώσω επίσης πως μπορώ να αγοράσω καί από ebay καί από amazon. Το αναφέρω διότι, εάν με συμφέρει κάποια αγορά από εκεί, και με ένα language pack να μετατρέψει το πακέτο σε ελληνικά, ίσως αυτή να είναι η λύση.

Με βάση όλα αυτά τα δεδομένα, μπορείτε να μου προτείνετε την οικονομικότερη λύση και εάν κάπου κάνω λάθος να με βοηθήσετε;

 

Εάν τα λέω καλά, και είναι οικονομική η αγορά από εξωτερικό, καθώς και ένα language pack, θα βοηθούσαν πολύ και κάποια links.

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Σε office 365 πια το language pack είναι δωρεάν και το κατεβάζεις έξτρα.

Το θέμα είναι αν το θέλεις για επιχείρηση ή όχι και αν μπορείς να πάρεις το ρίσκο.

 

Προχτές αγόρασα office 365 "lifetime" από ebay με 2€.

Δεν γνωρίζω αν θα κρατήσει για πάντα, αλλά είναι ένα ρίσκο που μπορώ να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος serpico75 έγραψε:

Είναι για επιχείρηση.

 

 

οπότε χρειάζεσαι απόδειξη/τιμολόγιο για ενδεχόμενο έλεγχο

 

εγώ θα το πάρω από δώ

https://www.thelab.gr/news/news/windows-10-με-1026€-office-2016-pro-με-2543€-και-πακέτο-στα-3039€-r5650/

 

στα 25 ευρώ,τζάμπα επί της ουσίας

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι για επιχείρηση θα σου πρότεινα να δεις το office 365 business να μεταφέρεις και τα e-mail σου εκεί να τελειώνεις.

Δεν ξέρω πόσους χρήστες έχετε, πόσα e-mail κλπ.

Αλλά ξεμπλέκεις από μεγάλο βραχνά, office, e-mail, onedrive κάνοντας ετήσια συνδρομή.

 

Μπορεί αν βλέπεις το κόστος, αλλά η διευκόλυνση να περνάς το office σε οποιοδήποτε pc σου και να έχεις και τα e-mail σου παντού είναι απλά λύτρωση.

 

Παράλληλα μπορείς να έχεις πολλά shared mailbox που θα έχεις πρόσβαση χωρίς να πληρώνεις έξτρα fee για e-mail address.

 

Ενημερωτικά φθηνότερη λύση με τιμολόγιο για να αγοράσεις το office δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, swatoner said:

Σε office 365 πια το language pack είναι δωρεάν και το κατεβάζεις έξτρα.

Το θέμα είναι αν το θέλεις για επιχείρηση ή όχι και αν μπορείς να πάρεις το ρίσκο.

 

Προχτές αγόρασα office 365 "lifetime" από ebay με 2€.

Δεν γνωρίζω αν θα κρατήσει για πάντα, αλλά είναι ένα ρίσκο που μπορώ να πάρω.

Ειχα παρει και εγω μια καποτε, και πλεον δεν εχω access στο online αρχειo εγκαταστασης με τους κωδικους που στελνουν. Οποτε μην πολυ εμπιστευεσαι αρχεια στο cloud κτλ. (κρατα και το αρχειο εγκαταστασης, δεν ξερω αν θα παιζει, δεν εχω δοκιμασει ακομα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GeorgeVasil said:

Ειχα παρει και εγω μια καποτε, και πλεον δεν εχω access στο online αρχειo εγκαταστασης με τους κωδικους που στελνουν. Οποτε μην πολυ εμπιστευεσαι αρχεια στο cloud κτλ. (κρατα και το αρχειο εγκαταστασης, δεν ξερω αν θα παιζει, δεν εχω δοκιμασει ακομα)

 

Είναι office 365 credentials...

Μου έδωσε account με username & password κανονικά και κατέβασα από Microsoft το setup.

 

Αλλά επειδή πήρα και MS Visio Pro με άλλα 5€ από άλλον seller όντως μου έδωσε συγκεκριμένο setup, και το κρατάω στην άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, swatoner said:

 

Είναι office 365 credentials...

Μου έδωσε account με username & password κανονικά και κατέβασα από Microsoft το setup.

 

Αλλά επειδή πήρα και MS Visio Pro με άλλα 5€ από άλλον seller όντως μου έδωσε συγκεκριμένο setup, και το κρατάω στην άκρη.

Ναι αυτο σου λεω. Οτι μετα απο λιγο καιρο δεν μπορουσα να μπω ? 

Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2019 at 5:11 PM, gdp77 said:

@serpico75

 

Να υποθέσω ότι έχεις βεβαιωθεί ότι με το libreoffice με κόστος μηδέν, δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου;

 

Νομίζω πως θα πάω τελικά σε αυτό. Θέλω να γίνονται πολύ απλά πράγματα. Ένα word που να ανοίγει τα x αρχεία χρειάζεται, να μπορεί να δημιουργεί/μετατρέπει/κάνει save αυτά τα word, και να εκτυπώνει. Σε windows 10 64-bit αυτά.

Χρήστες:μόνο ένας τοπικός. Δεν υπάρχει δίκτυο.

Επίσης, σχετικά με mails, δεν χρειάζεται τίποτα, Εννοώ, κάποια εφαρμογή όπως outlook που να πρέπει να τα στείλεις εκεί με κάποιο sync, κλπ κλπ. Το μόνο που υπάρχει είναι ένα gmail που η επεξεργασία/edit γίνεται web access. Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, μιλάμε για εξαιρετικά απλή περίπτωση.

 

Έτσι ενημερωτικά, για ελληνικό libreoffice, υπάρχει ελληνική έκδοση, με ρωτάει για ελληνικά το setup wizard, υπάρχει language pack, κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, serpico75 said:

Έτσι ενημερωτικά, για ελληνικό libreoffice, υπάρχει ελληνική έκδοση, με ρωτάει για ελληνικά το setup wizard, υπάρχει language pack, κάτι άλλο?

Στο linux mint που το χρησιμοποιώ υπάρχει πολύ καλή ενσωμάτωση με το OS και παίζει out of the box με τις γλώσσες που έχει επιλέξει ήδη ο χρήστης. Στα win δεν ξέρω. Το πολύ πολύ να χρειαστεί να προσθέσεις ελληνικό διορθωτή. Δοκίμασέ το και βλέπεις. Από κει και πέρα στις τελευταίες εκδόσεις έχεις επιλογή για παραμετροποίηση του UI (classic, tabbed κτλ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σας ευχαριστώ. Τώρα ανοίγει κανονικά. Το απόγευμα που δοκίμαζα μάλλον είχε πρόβλημα.

 

Κάτι να ρωτήσω ακόμη.

 

Στο link εδώ:

 

https://download.documentfoundation.org/libreoffice/stable/

 

στο stable folder, η τελευταία έκδοση είναι 6.2.5. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά από την επίσημη σελίδα; Πρόκειται για κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, serpico75 said:

Σας ευχαριστώ. Τώρα ανοίγει κανονικά. Το απόγευμα που δοκίμαζα μάλλον είχε πρόβλημα.

 

Κάτι να ρωτήσω ακόμη.

 

Στο link εδώ:

 

https://download.documentfoundation.org/libreoffice/stable/

 

στο stable folder, η τελευταία έκδοση είναι 6.2.5. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά από την επίσημη σελίδα; Πρόκειται για κάτι άλλο;

 

Oooops. Κάτι μπέρδεψα με τις εκδόσεις. Όλα ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικά βρήκα υπηρεσία στο ίντερνετ που κάνει τη δουλειά που ήθελα στο excel με μικρό κόστος

και τη χρησιμοποιώ μέχρι να μάθω

 

δοκίμασα το libreoffice

είδα όμως ότι το υλικό για Excel,είτε βίντεο είτε φορουμς,είναι πολύ περισσότερο

και οι μικρές διαφορές μεταξύ των δυο προγραμμάτων με δυσκόλεψαν στο να χρησιμοποιήσω το υλικό για Excel στο Librecalc

από Σεπτέμβριο που θα έχω χρόνο θα ασχοληθώ με το Excel

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.