Jump to content



χαμηλή ταχύτητα σε νέα σύνδεση


Recommended Posts

Καλησπέρα,  σήμερα βάλαμε wind η ταχύτητα που πιάνει είναι μόνο 9.6mbps  είναι φυσιολογικό αυτό βρε παιδιά, και λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα,  ενώ με cyta παλιά έπιανε και 15 μετά έπεσε στα 12, έστω 12 να έπιανα  κάτι παραπάνω, λένε ότι είμαι μακριά από το κέντρο, ότι είναι παλιός ο χαλκός   δηλαδή έφυγε η οικοδομή τόσα χρόνια ή πάλιωσε το καλώδιο;   δεν τα καταλαβαίνω αυτά,  οι γείτονες πιάνουν πολύ ποιο πάνω και εγω επιανα 12 με την cyta και το 2012 επιανε και 16 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ έχει να κάνει με τη ρύθμιση του SNR. Ίσως είχες παραπονεθεί και παλιότερα στη Cyta για την ταχύτητα και είχαν ρίξει το SNR στο 6. Τώρα η Wind θα το έχει κλειδωμένο στο 9, εξού και η μειωμένη ταχύτητα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δουλειά του ΟΤΕ αυτή δεν ξέρω σε τι καφαο με έβαλε  δεν είναι ταχύτητα αυτό το πράγμα  έπιανα και καλύτερη,   έστω στα 12 ας ήτανε οσο η cyta άλλα όχι τόσο ξεφτίλα ρε παιδιά, όχι και έτσι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

Είναι δουλειά του ΟΤΕ αυτή δεν ξέρω σε τι καφαο με έβαλε  δεν είναι ταχύτητα αυτό το πράγμα  έπιανα και καλύτερη,   έστω στα 12 ας ήτανε οσο η cyta άλλα όχι τόσο ξεφτίλα ρε παιδιά, όχι και έτσι 

Το KV/καφάο (καμπίνα) είναι πάντα το ίδιο, το μόνο που αλλάζει είναι σε ποιό ζευγάρι του κουμπώνει η γραμμή σου. Αυτά δεν έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους, εκτός εάν κάποιο έχει βλάβη, το οποίο επιβεβαιώνεται με μετρήσεις. Εφόσον η καμπίνα δεν αναβαθμιστεί για να φιλοξενεί το (mini) DSLAM, δηλαδή τα modems, τότε όλα αυτά τα καλώδια καταλήγουν στο Αστικό Κέντρο, όπου κάθε πάροχος έχει τη δική του υποδομή. Ούτε εκεί υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των παρόχων.

Για δεδομένη γραμμή, το μόνο που μπορεί να πειράξει κανείς, είναι το πόσο οριακά θα παίζει. Με μικρό SNR θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά πιθανόν και μεγαλύτερη αστάθεια. Με μεγαλύτερο SNR χάνεις λίγη ταχύτητα, αλλά έχεις λιγότερα σφάλματα. Αυτό μπορείς να το ζητήσεις από την υποστήριξη του παρόχου σου, αλλά δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα το κάνουν.

Ο λόγος που παλιότερα είχες σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα, είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα έπαιζαν λιγότερες γραμμές DSL. Επειδή προκαλούν παρεμβολές η μία στην άλλη, με αποτέλεσμα να μειώνεται η μέγιστη ταχύτητα όλων.

 

Για  τα παραπάνω έχω κάνει κάποιες παραδοχές που δεν είναι 100% σίγουρες, αλλά είναι με μεγάλη διαφορά οι πιθανότερες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Το KV/καφάο (καμπίνα) είναι πάντα το ίδιο, το μόνο που αλλάζει είναι σε ποιό ζευγάρι του κουμπώνει η γραμμή σου. Αυτά δεν έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους, εκτός εάν κάποιο έχει βλάβη, το οποίο επιβεβαιώνεται με μετρήσεις. Εφόσον η καμπίνα δεν αναβαθμιστεί για να φιλοξενεί το (mini) DSLAM, δηλαδή τα modems, τότε όλα αυτά τα καλώδια καταλήγουν στο Αστικό Κέντρο, όπου κάθε πάροχος έχει τη δική του υποδομή. Ούτε εκεί υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των παρόχων.

Για δεδομένη γραμμή, το μόνο που μπορεί να πειράξει κανείς, είναι το πόσο οριακά θα παίζει. Με μικρό SNR θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα αλλά πιθανόν και μεγαλύτερη αστάθεια. Με μεγαλύτερο SNR χάνεις λίγη ταχύτητα, αλλά έχεις λιγότερα σφάλματα. Αυτό μπορείς να το ζητήσεις από την υποστήριξη του παρόχου σου, αλλά δεν είναι πάντα σίγουρο ότι θα το κάνουν.

Ο λόγος που παλιότερα είχες σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα, είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα έπαιζαν λιγότερες γραμμές DSL. Επειδή προκαλούν παρεμβολές η μία στην άλλη, με αποτέλεσμα να μειώνεται η μέγιστη ταχύτητα όλων.

 

Για  τα παραπάνω έχω κάνει κάποιες παραδοχές που δεν είναι 100% σίγουρες, αλλά είναι με μεγάλη διαφορά οι πιθανότερες.

Οχι ομως ρε συ να πιανω και 9,6  δηλαδη πριν κοπει σημερα η συνδεση το ρουτερ της πρωην cytas ητανε στα 11,8mbps αμα ητανε ετσι εμενα και στην vodafone με 14,90 που με ειπανε συμβολαιο, γιατι να δινω αυτους τωρα 25,90 και να πιανω τοσο λιγο;  ξεφτυλα δηλαδη  δεν ξερω τι εκαναν και τι εγινε 

Link to comment
Share on other sites

δεν σου εκαναν καποια προταση για vdsl? 

ειμαι χρονια στην γουιντ και με πολλα προβληματα οταν ειχα adsl , μεχρι που μου εκαναν μια καλη προσφορα για vdsl και δεχθηκα...

στην αρχη συγχρονιζα στα 43-46 και ημουν 'ευτυχισμενος' (απο τα 8-10 της adsl)

στην φθινουσα πορεια ειχα καταληξη στα....20-28 οπου τελικα μετα απο πολλες 'εμπλοκες' μαζι τους κι αφου ειχαν ερθει 2 φορες τεχνικοι το τελευταιο 6μηνο εχω τωρα που μιλαμε 40-42....η νεα προταση που μου κανουν ειναι να παω σε FTH 100 (και καλα) γιατι τοτε θα εχουν αυτοι ολη την ευθυνη της γραμμης μεχρι το σπιτι μου.......

αυτα προς σκεψη και πληροφορηση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος makio έγραψε:

δεν σου εκαναν καποια προταση για vdsl? 

ειμαι χρονια στην γουιντ και με πολλα προβληματα οταν ειχα adsl , μεχρι που μου εκαναν μια καλη προσφορα για vdsl και δεχθηκα...

στην αρχη συγχρονιζα στα 43-46 και ημουν 'ευτυχισμενος' (απο τα 8-10 της adsl)

στην φθινουσα πορεια ειχα καταληξη στα....20-28 οπου τελικα μετα απο πολλες 'εμπλοκες' μαζι τους κι αφου ειχαν ερθει 2 φορες τεχνικοι το τελευταιο 6μηνο εχω τωρα που μιλαμε 40-42....η νεα προταση που μου κανουν ειναι να παω σε FTH 100 (και καλα) γιατι τοτε θα εχουν αυτοι ολη την ευθυνη της γραμμης μεχρι το σπιτι μου.......

αυτα προς σκεψη και πληροφορηση....

Σε ευχαριστω για την ενημρωση φιλε μου, ειπανε σε 2 μερες θα με πουν τι μπωρει να γινει, ισως με πουν για vdsl  εγω πιστευω επιτηδες το εκαναν για να βαλω vdsl, δεν μπωρει πριν να ητανε η ταχυτητα στα 11,8 και με το που αλλαξε παροχο να επεσε στα 9,6   το θεμα ειναι οτι 23,90 ειναι αρκετα λεφτα θα μπωρουσα να κρατησω την vodafone με ποιο χαμηλη τιμη αμα ηξερα οτι ητανε τοσο χαλια αυτοι

Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2019 at 10:35 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

Σε ευχαριστω για την ενημρωση φιλε μου, ειπανε σε 2 μερες θα με πουν τι μπωρει να γινει, ισως με πουν για vdsl  εγω πιστευω επιτηδες το εκαναν για να βαλω vdsl, δεν μπωρει πριν να ητανε η ταχυτητα στα 11,8 και με το που αλλαξε παροχο να επεσε στα 9,6   το θεμα ειναι οτι 23,90 ειναι αρκετα λεφτα θα μπωρουσα να κρατησω την vodafone με ποιο χαμηλη τιμη αμα ηξερα οτι ητανε τοσο χαλια αυτοι

Μπες στο σαιτ της Wind, δες μέσω της φόρμας τους για διαθεσιμότητα αν έχεις δυνατότητα για VDSL και πες τους να σου κάνουν μια καλή προσφορά. Είναι δυστυχώς αστείες οι ταχύτητες της ADSL πλέον. 

ΥΓ. Θυμάμαι έλεγες πως δεν έχεις την δυνατότητα για VDSL λόγω ανεργίας. Αυτά έχει όμως η ADSL.. Το να τους δίνεις 26€ τη στιγμή που για ~50 Mbps δίνω 35€ στην cosmote... Φαντάζει κλέψιμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/7/2019 at 11:37 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μπες στο σαιτ της Wind, δες μέσω της φόρμας τους για διαθεσιμότητα αν έχεις δυνατότητα για VDSL και πες τους να σου κάνουν μια καλή προσφορά. Είναι δυστυχώς αστείες οι ταχύτητες της ADSL πλέον. 

ΥΓ. Θυμάμαι έλεγες πως δεν έχεις την δυνατότητα για VDSL λόγω ανεργίας. Αυτά έχει όμως η ADSL.. Το να τους δίνεις 26€ τη στιγμή που για ~50 Mbps δίνω 35€ στην cosmote... Φαντάζει κλέψιμο...

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες,  δυστυχώς ρώτησα την wind δεν έχουνε ακόμα καμπίνες λέει για vdsl άλλα θα βάλουν το Σεπτέμβρη, ελπίζω να βρω κάτι από δουλειά μέχρι τότε  για να μου φύγει όμως η περιέργεια μπορώ να συνδέσω το ρουτερ της cyta;  είναι ένα ΖΤΕ  νομίζω γίνεται άλλα πως 

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2019 at 7:23 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

άλλα θα βάλουν το Σεπτέμβρη

Ναι, ξέρουμε τα χρονοδιαγράμματα της Wind. Εδώ στην Καλλιθέα (Αττικής), δεν έχουν τηρήσει κανένα χρονοδιάγραμμα και η ΕΕΤΤ τους δίνει συνεχώς παρατάσεις.  Τέσπα...

 

Για το ρούτερ, αν ξέρεις τους κωδικούς σου για σύνδεση στο ίντερνετ, γιατί όχι; Λογικά μπορείς να το συνδέσεις. Δεν πιστεύω ότι θα δεις διαφορές, ωστόσο.

 

Μακάρι να βρεις κάτι, στην Θεσσαλονίκη είχα απηυδήσει με αυτό το θέμα (εκεί μεγάλωσα), άσχετα με το που μένω τώρα :p 

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2019 at 11:37 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

ΥΓ. Θυμάμαι έλεγες πως δεν έχεις την δυνατότητα για VDSL λόγω ανεργίας. Αυτά έχει όμως η ADSL.. Το να τους δίνεις 26€ τη στιγμή που για ~50 Mbps δίνω 35€ στην cosmote... Φαντάζει κλέψιμο...

Να μη σου πω τι τιμη μου ειπαν για 100ρα απο Βοντα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά τελικά και με το άλλο το ρουτερ τα ίδια η γραμμή, ξανά μίλησα με την wind αυτή  ειναι η ταχύτητα πρέπει να το αποδεχτώ τι να κάνουμε  με την vodafone ήτανε στο 11,7 δεν ξέρω αν θα εμαινε με την μεταβολή στην vodafone αν εμαινα,  ή μπορεί να ήτανε και ποιο πάνω ποιος ξέρει  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να ρωτήσω αν άκουσε κανείς  για αυξήσεις wind, και αν γίνει κάτι τέτοιο αν μπορώ να φύγω. Στο θέμα που είχα, πείρα 2 διαφορετικά ρουτερς και δοκίμασα πάλι το snr έπεσε στα 8,7 με ρουτερ της zte του ΟΤΕ και πολύ ποιο σταθερή γραμμή απ ότι το zyxel με λιγοστά λαθη fec  και ταχύτητα στα 10,3 πάλι όμως έπιανε 9,7 άρα αυτοί το έχουνε κλειδώσει, μια χαρά μπορεί να ανεβεί η ταχύτητα και τους είπα κάντε μια δοκιμή άμα έχει αποσυνδέσεις το κατεβάζουμε, τίποτα τα δικά τους πάλι, κατεβάστε λίγο το snr ούτε κι αυτό, το αστείο είναι ότι οταν τους είπα οτι με cyta έπιανα λέει μπορεί να είχε καλύτερες υποδομές, του ξέφυγε. Δεν ξέρω τι θα κάνω άλλα δεν θα το αφήσω έτσι  το πράγμα, από την μια με είπανε ότι θα το διορθώσουν και από την άλλη παίρνει κάποιος τεχνικός και λέει ότι δεν γίνεται  

Link to comment
Share on other sites

Το αστικο κεντρο τελικα ειναι 500 μετρα μονο, ολοι πιανουν στα 12 με 13 το ειδα με τα ματια μου, και τελικα η wind δεχτηκε στα 20 να μου το κανει το συμβολαιο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια και απο μενα , Εγω αντιμετωπιζω ειδους προβλημα . Μολις ενεργοποιηθηκα Νοβα σε 100/10 και απο speedtest και steam βλεπω μεγιστο οπως ημουν με 50αρα ...καλω στην εξυπηρετηση και ενα παλικαρι μου λεει μεσο cmd να κανω netstat -a και ειδαμε γυρω στα 15-20 ESTABLISHED να μου βγαζει και μου λεει οτι κατι απο το Pc μου τραβαει πορους ...

.ΤΟ θεμα ειναι οτι προ μηνων ειχα δοκιμασει καποια προγραμματα οχι τοσο safe  αλλα μετα το avg μου το καθαρισε ..Ετσι το δοκιμασα στο λαπτοπ της μανας μου οπου εκει επιασα 95 mbps ...και ρωταω τι μπορω να κανω εκτος απο φορματ οπου ειναι και η τελευταια μου λυση ?
                

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, INFLAMESGOHAN said:

Καλησπερα παιδια και απο μενα , Εγω αντιμετωπιζω ειδους προβλημα . Μολις ενεργοποιηθηκα Νοβα σε 100/10 και απο speedtest και steam βλεπω μεγιστο οπως ημουν με 50αρα ...καλω στην εξυπηρετηση και ενα παλικαρι μου λεει μεσο cmd να κανω netstat -a και ειδαμε γυρω στα 15-20 ESTABLISHED να μου βγαζει και μου λεει οτι κατι απο το Pc μου τραβαει πορους ...

.ΤΟ θεμα ειναι οτι προ μηνων ειχα δοκιμασει καποια προγραμματα οχι τοσο safe  αλλα μετα το avg μου το καθαρισε ..Ετσι το δοκιμασα στο λαπτοπ της μανας μου οπου εκει επιασα 95 mbps ...και ρωταω τι μπορω να κανω εκτος απο φορματ οπου ειναι και η τελευταια μου λυση ?
                

 

Η 100άρα λειτουργεί από άλλο PC αλλά όχι από το δικό σου; Μήπως το Steam ταυτόχρονα με το game κατέβαζε και κάποιο δικό του update; Τα δικά του update αν θυμάμαι σωστά, δεν τα βλέπεις στο download page. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, trib said:

 

Η 100άρα λειτουργεί από άλλο PC αλλά όχι από το δικό σου; Μήπως το Steam ταυτόχρονα με το game κατέβαζε και κάποιο δικό του update; Τα δικά του update αν θυμάμαι σωστά, δεν τα βλέπεις στο download page. 

 

Σωστα απο το pc μου λες και εχει ενα φραγμα μεχρι τα 50 ειναι ,γτ δν παει παραπανω ..αλλα οχι ολα κλειστα τα εχω επιτιδες ,Σκεψου οτι και μετα απο τοσες ωρες παλι το ιδιο κανει ...Τι περιεργο πραγμα...εχει κανενας αντιμετωπισει ποτε τετοια περιπτωση ? Γινετε απο κακοβουλα προγραμματα να γινετε αυτο το πραμα ??

 

Χρησιμοποιοω power Line αλλα εβαλα το μοντελο και βρηκα specs οτι μεχρι 200 παει το εργαλειο αρα σιγουρα δν ειναι αυτο ... η Mobo μου ειναι Asrock fatality Z170 πραγμα που δεν με κολαει κατι hardware αρα...πρεπει να ειναι καποιο ειδους soft....
Any ideas ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.