Jump to content



Αρχείο Excel έγινε 0 bytes και δεν ανοίγει


Recommended Posts

Διαπίστωσα χθες ότι ένα αρχείο excel με αρκετά δεδομένα (ευτυχώς όχι critical για τη δουλειά μου) φαίνεται να έχει μέγεθος 0 bytes και φυσικά δεν ανοίγει.

 

Από τη στιγμή που το διαπίστωσα έχω αφιερώσει πάνω από 8 ώρες προσπαθώντας να το ανακτήσω χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Ενδεικτικά έχω τρέξει ένα σκασμό προγράμματα ανάκτησης / undelete, και chkdsk /f/r, ενώ έχω ψάξει σε όλα τα temp μήπως υπάρχει κάπου κάτι.

 

Noμίζω πως συνέβει λόγω κάποιου βίαιου shutdown την ώρα που ήταν ανοιχτό το εν λόγω αρχείο (αλλά δεν είμαι και σίγουρος, η παρασκευή ήταν μία δύσκολη μέρα στο γραφείο).

 

Ο λόγος που συνεχίζω να ψάχνω είναι πως κάποια από τα προγράμματα ανάκτησης το δείχνουν να έχει το σωστό του μέγεθος.

 

Οποιαδήποτε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για SSD και τη στιγμή που φαίνεται 0KB, ξέχνα το. Το πιθανότερο είναι ότι τα cells λόγω trimming έχουν χρησιμοποιηθεί αλλού.

 

Στο linux το timeshift σε σώζει από τέτοιες καταστάσεις (εφόσον είναι ρυθμισμένο για ημερήσιο backup) αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα win.

 

Όπως τα περιγράφεις (και εφόσον μιλάμε για HDD) μόνο με κάποιο πρόγραμμα raw disk reader θα μπορούσες να ανακτήσεις τα δεδομένα σου βρίσκοντας το φυσικό σημείο που υπάρχει το αρχείο. 

 

YΓ εφόσον λες ότι κάποια προγράμματα ανάκτησης δείχνουν το σωστό μέγεθος, δεν μπόρεσες να κάνεις recover με αυτά;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Όπως τα περιγράφεις (και εφόσον μιλάμε για HDD) μόνο με κάποιο πρόγραμμα raw disk reader θα μπορούσες να ανακτήσεις τα δεδομένα σου βρίσκοντας το φυσικό σημείο που υπάρχει το αρχείο. 

 

Για HDD μιλάμε. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GriGaS said:

 

Για HDD μιλάμε. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Εννοώ να βρεις κάποιο πρόγραμμα στα win που κάνει αντίστοιχη δουλειά με το παρακάτω (σε linux)

 

gDXTD.png

 

Έχω βρει δεδομένα που είχα χάσει στο μακρινό παρελθόν με τέτοιο τρόπο, αλλά σε txt αρχείο. Αν τα αρχεία excel δεν αποθηκεύουν το κείμενο σε pure text μορφή θα είναι πολύ δύσκολη μια τέτοια ανάκτηση και θα χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις. Για windows δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο, απλά καταθέτω την εμπειρία μου.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κι ελπίζω ότι έχεις το δίσκο χωρίς σύνδεση στο μηχάνημα τώρα ε; Για εμένα το παιχνίδι θα είχε τελειώσει μόλις ο disk scavenger μου έλεγε ότι δεν έβρισκε κάτι, ο gdp77 προφανώς έχει και καλύτερους τρόπους

Link to comment
Share on other sites

Στο auto recover location κοίταξες μήπως το excel έχει κρατήσει κάποιο αντίγραφο;
Και μιλάω για το auto recover του Excel. By default από Office 2010 και μετά κάθε 10 λεπτά κάνει save σε temporary location.

 

Το timeshift είναι το αντίστοιχο Windows Backup ή το File History αν το έχεις ενεργοποιήσει.

 

Να μηδένισε μόνο του πάντως πολύ δύσκολο το βλέπω. Δες τα hidden files μήπως υπάρχει κάποιο με temporary name.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Και μιλάω για το auto recover του Excel. By default από Office 2010 και μετά κάθε 10 λεπτά κάνει save σε temporary location. 

 

το ξέρω... δυστυχώς τίποτα

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Να μηδένισε μόνο του πάντως πολύ δύσκολο το βλέπω. Δες τα hidden files μήπως υπάρχει κάποιο με temporary name.

 

τέτοια πράγματα ψάχνω με διάφορα recovery tools. να φανταστείς έψαξα και όλον τον ssd που έχω το os μπας και βρίσκεται τπτ εκεί.

 

Τώρα τρέχω αυτό που είπε ο @Oric μπας και...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οριστικά χάθηκε. Το κλάψαμε, θρηνήσαμε, το ξεπεράσαμε...

 

Τώρα στήνω Qsync server με version control στο Qnap και εξετάζω και τις δυνατότητες για sync του sync με cloud.

 

(όποιος καεί με το χυλό φυσάει και το γιαούρτι)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο προσωπική πείρα έχω ανακτήσει αρκετές φορές αρχεία με recovery tools ...Το θέμα είναι ότι σε μαζίκές "επαναφορές" το ποσοστό μπορεί να είναι απο ένα στα δέκα έως και 70%-80% ...οπότε για ένα μεμονωμένο αρχείο η δουλειά είναι τζόκερ και εάν σου κάτσει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.