Jump to content


Αναζήτηση για μεταλλικό τελείωμα συρματόσχοινου


Recommended Posts

Ψάχνω αυτό το εξάρτημα, μάλλον είναι από μολύβι. Βγήκε από συρματόσχοινο τριών χιλιοστών. 

Άπαξ και το βρω, μπορώ να το προσαρμόσω με πενσα ή χρειάζομαι μηχάνημα?

IMG_20190731_194238.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συρματοσχοινο αυτο τι ρολο επαιζε; Σκεφτομαι μια εναλλακτική αλλα καλο ειναι να πεις απο που εσπασε. 

 

Απο τηβ αλλη σε ολα τα καταστήματα τυπου Διβερης θα βρεις εξαρτηματα για συρματοσχοινα οπως κ συρματοσχοινα.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει το βαρελάκι από φρένα παλιών ποδηλάτων. Φαίνεται ότι έχει σπάσει, αυτά τα συρμ/να είναι στη χύτευση τοποθετημένα μέσα, δεν θα μπορέσεις να το βάλεις.

Τι διαστάσεις είναι και για τι χρήση; Μπορείς να φτιάξεις ένα καινούργιο βαρελάκια από αλουμίνιο, να το τρυπήσεις και να περάσεις το συρμ/νο μέσα;

τυη.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το συρματοσχοινο που συνδεει το λεβιε της θεσης του καθισματος μπροστα-πισω (με τον επιλογεα γραναζιων, για να σταματησει το καθισμα) απο το αυτοκινητο. Το τραβηξε ενας σβαρνιαρης στο πλυντηριο αυτοκινητων και το εσπασε.

Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει δυνατοτητα να το προσαρμοσω μονος μου? Τι αλλες επιλογες εχω? Μπορω να βρω ενα ολοκληρο συρματοσχοινο?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Simon said:

Ειναι το συρματοσχοινο που συνδεει το λεβιε της θεσης του καθισματος μπροστα-πισω (με τον επιλογεα γραναζιων, για να σταματησει το καθισμα) απο το αυτοκινητο. Το τραβηξε ενας σβαρνιαρης στο πλυντηριο αυτοκινητων και το εσπασε.

Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει δυνατοτητα να το προσαρμοσω μονος μου? Τι αλλες επιλογες εχω? Μπορω να βρω ενα ολοκληρο συρματοσχοινο?

αν  η ακρη του συρμ/νου ειναι προσβασιμη και μπορεις να κανεις την επιδιορθωση ευκολα τοτε θες το βαρελακι για να ξεμπλεκεις

fa06-sfu-0001-007-0-2-800x800.jpg

πρεπει να προσεξεις μονο να δεχεται 3χιλ συρμα κι επισης να ταιριαζει στη 'φωλια' του λεβιε -αυτο θα γινει εχοντας μαζι το δειγμα σου..

θα το βρεις πιστευω ευκολα σε ανταλλακτικα auto/moto

AN παλι πρεπει να τ αλλαξεις ολο τοτε πρεπει να ελεγξεις πως τερματιζει στην αλλη ακρη γιατι υπαρχει περιπτωση να εχει κι εκει βαρελακι...

(και φυσικα η αλλαγη του προυποθετει οπως πιστευω βγαλσιμο ολου του καθισματος)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@makio

Πες μου πλζ ενα μαγαζι να παω καρφι διοτι ο χρονος δεν περισσευει δυστυχως...

(γμ το σπτ κοιτα τι ζημια εκανε το γκαβαδι δεν μπορω να το χωνεψω)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Simon said:

υπαρχει περιπτωση να βρω ολο το συρματοσχοινο Χωρις να δωσω νεφρο :o

κοιτα... το φανταζομε καπως ετσι...

πας στην αντιπροσωπεια..

λες στον υπευθυνο 'εχω αυτο το προβλημα'...

αυτος σου ζηταει την αδεια για να δει ακριβως το μοντελο..

επιστρεφει μετα απο λιγα λεπτα

"λοιπον"

"μαλιστα υπαρχει!"

"ποσο στοιχιζει?"

"458 ευρω!..."

"..............γιατι!?"

"ξερετε παει μαζι με ολο το καθισμα.."

"....μαααλιστα...."

φευγεις - πας στο αυτοκινητο

ξηλωνεις το καθισμα

επιστρεφεις

περνας κολαρο το καθισμα στον υπευθυνο

περνεις το νεο καθισμα και γυρνας στο αυτοκινητο

....τρεχεις....

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 ή 5 χρόνια, μου έσπασε το πλαστικό "σκοινάκι",  που κράταγε ανοιχτό το καπάκι της βαλίτσας της μοτοσυκλέτας.

Επειδή σαν ανταλλακτικό κόστιζε ακριβά, αγόρασα συρματόσχοινο λεπτό (περίπου στα 3 mm) + δύο "βαρελάκια" για το συγκεκριμένο πάχος (σαν της φωτογραφίας)  κ με δύο "θηλιές"  έφτιαξα 2 ίδια "στηρίγματα", που πρώτα θα σπάσει η βαλίτσα κ μετά αυτά. 

Αν θυμάμαι καλά, τα αγόρασα από τον Ρέππα.

 

420871050_!!!!(2)2a1.jpg.c9e1952e5d189bba9944b0c32ae972d4.jpg

 

 

 

Εναλλακτικά όμως - εύκολα, φτηνά κ γρήγορα, μιας κ ΔΕΝ θα φαίνεται το "μερεμέτι", αφού είναι κάτω απ' το κάθισμα - μπορείς να φτιάξεις το stoper που θέλεις, με μια κλέμα.

 

1959934805_!!!!(2)2a1.jpg.a4aba3dbe0e92a57e8eee92a48a27a46.jpg

Θα πρότεινα να είναι διπλή, ούτως ώστε να περάσεις το συρματόσχοινο ΚΑΙ από τις δύο τρύπες, για να το σφίξουν ΚΑΙ οι 4 βίδες της κλέμας.

Έτσι, θα κοντράρει καλύτερα κ δεν θα ξεπεραστεί ΠΟΤΕ ... ;)

 

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το εξάρτημα κουμπώνει ακριβώς σε μια υποδοχή, αν δεν βρω ίδιο, τότε θα καταφύγω σε πατέντα σαν αυτή που έγραψε ο nick με το βαρελάκι.

Αν κάποιος ξέρει κάποιο μαγαζί που μπορεί να βρεθεί τόσο εξειδικευμένο εξάρτημα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος makio έγραψε:

κοιτα... το φανταζομε καπως ετσι...

πας στην αντιπροσωπεια..

λες στον υπευθυνο 'εχω αυτο το προβλημα'...

αυτος σου ζηταει την αδεια για να δει ακριβως το μοντελο..

επιστρεφει μετα απο λιγα λεπτα

"λοιπον"

"μαλιστα υπαρχει!"

"ποσο στοιχιζει?"

"458 ευρω!..."

"..............γιατι!?"

"ξερετε παει μαζι με ολο το καθισμα.."

"....μαααλιστα...."

φευγεις - πας στο αυτοκινητο

ξηλωνεις το καθισμα

επιστρεφεις

περνας κολαρο το καθισμα στον υπευθυνο

περνεις το νεο καθισμα και γυρνας στο αυτοκινητο

....τρεχεις....

 

μου θύμησες την περίπτωση που χάλασε ο μηχανισμός ρύθμισης ύψους στο mondeo του πατέρα. το πάμε στην αντιπροσωπία, μας λέει ο μάστορας ότι έχει σπάσει το πλαστικό γραναζάκι που τραβάει όλο το ζόρι. ωραία λέω να το αλλάξουμε. δεν κατάλαβες μου λέει, θες όλο το μηχανισμό με μοτέρ κλπ, κάπου 300 ευρώ.

 

από περιέργεια ψάχνω στο ebay και βρίσκω συγκεκριμένο γρανάζι μεταλλικό (το μαμά είναι πλαστικό) με κάπου 30 ευρώ.

 

φυσικά επειδή το κάθισμα είχε κολλήσει στην σωστή θέση το άφησα έτσι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

Αυτό το εξάρτημα κουμπώνει ακριβώς σε μια υποδοχή, αν δεν βρω ίδιο, τότε θα καταφύγω σε πατέντα σαν αυτή που έγραψε ο nick με το βαρελάκι.

Αν κάποιος ξέρει κάποιο μαγαζί που μπορεί να βρεθεί τόσο εξειδικευμένο εξάρτημα...

 

διαβασες τι εχουμε γραψει πιο πανω? κατ αρχην ο @Lakisss σου ειχε προτεινει το βαρελακι 1η φορα και σου το παρεθεσα μετα και σε εικονα...

κανει 0,40 λεπτα, αντε 1 ευρω στον κλεφτη! δεν υπαρχει στην περιοχη σου εστω ποδηλαταδικο να δοκιμασεις την τυχη σου?

για να το βρεις ατοφιο σαν εξαρτημα λιγο δυσκολο - ειδικα που δεν εχουμε καν πληροφορια για πιο αυτοκινητο μιλαμε αλλα ουτε εικονα εχουμε απο το ιδιο..

 

@GriGaS αναλογη περιπτωση με τον γρυλο στο παραθυρο οδηγου (γνωστη αδυναμια vw) ηθελαν 180ε + εργατικα τουλαχιστον 60 (γιατι οντως θελει ξηλωμα ολη η πορτα)

τον βρηκα στον 'κυπριο' με 50 και την εφτιαξα μονος μου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2019 at 3:04 ΜΜ, το μέλος Simon έγραψε:

Τεσπα, θα ψαξω σπυρου πατση.. Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να βρω ολο το συρματοσχοινο? Χωρις να δωσω νεφρο :o

Θα το βρεις, τι αμαξι?

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2019 at 5:58 ΜΜ, το μέλος Simon έγραψε:

Αυτό το εξάρτημα κουμπώνει ακριβώς σε μια υποδοχή, αν δεν βρω ίδιο, τότε θα καταφύγω σε πατέντα σαν αυτή που έγραψε ο nick με το βαρελάκι.

Αν κάποιος ξέρει κάποιο μαγαζί που μπορεί να βρεθεί τόσο εξειδικευμένο εξάρτημα...

 

Ο Μακιο σου εδωσε τη λυση στο πιατο, βαρελακι με βιδα...

Παρε το σπασμενο για δειγμα, σε οποιοδηποτε ποδηλαταδικο, η μαγαζι με ανταλλακτικα μοτο θα βρεις.

Αν ειναι λιγο μακρυτερο κ δεν χωραει ακριβως στην υποδοχη ,κοψε λιγο η λιμαρισε απ την απεναντι μερια της βιδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.