Jump to content


Επεκταση μπαλκονιου με σιδηροκατασκευη και επιλογη υλικών υποστρώματος


Recommended Posts

καλησπερα , θελω να επεκτεινω το μπαλκονι με σιδεροκατασκευη και ψανχω υλικο για το δαπεδο ωστε να στρωσω μετα πλακακι. η τσιμεντοσανιδα κανει για αυτη την δουλεια?βαζω και το σχεδιο του πατωματος. οι αποστασεις μεταξυ των κοιλοδοκων ειναι 50 εκ. Χ 50 εκ.αν δεν κανει τι αλλο μπορω να βαλω? osb ισως?

1049961933_.thumb.jpg.d5542539e0ec14dfa7330a24cb622edb.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2019 at 10:13 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Και όσο μεγαλώνουν γίνεται και καλύτερο !

Αλλά υπάρχει και πιο καλό ακόμα !

Στελάρα, όταν θα έρθει το πρώτο εγγόνι, θα ξαναγεννηθείς!  :D

Με το σπίτι, ελπίζω να είναι μόνο δουλειά του μπογιατζή !

Τον μπογιατζη κ τον στοκαδορο θα τον κανω εγω :wall:οταν βρω χρονο....ελπιζω με αφροστοκο να κανω τη ζωη μου ποιο ευκολη....

Μακαρι να μ αξιωσει ο Θεος να δω εγγονι, οντως θα ξαναγεννηθω!

Μόλις τώρα, το μέλος vellamos έγραψε:

καλησπερα , θελω να επεκτεινω το μπαλκονι με σιδεροκατασκευη και ψανχω υλικο για το δαπεδο ωστε να στρωσω μετα πλακακι. η τσιμεντοσανιδα κανει για αυτη την δουλεια?βαζω και το σχεδιο του πατωματος. οι αποστασεις μεταξυ των κοιλοδοκων ειναι 50 εκ. Χ 50 εκ.αν δεν κανει τι αλλο μπορω να βαλω? osb ισως?

1049961933_.thumb.jpg.d5542539e0ec14dfa7330a24cb622edb.jpg

Βαζεις κατευθειαν απο πανω πλαστικες σανιδες με πριονιδι μεσα, δεν θυμαμαι πως τις λενε ακριβως...εχω βαλει στο χωριο εδω κ 3-4 χρονια κ ειναι ακομα σαν καινουριες....

Με τοσο πυκνες αποστασεις στα δεσιματα δεν θα χεις το παραμικρο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, karmen1983 said:

Ερώτηση Νο1 για αρχη κ ισως για τελος :p

 

Η επέκταση του μπαλκονιού εχει γινει κατοπιν μελέτης μηχανικου;

 

 

Μηχανικός; Ποιος είναι αυτός ο κύριος; ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Αν θές οπωσδήποτε πλακάκι και όχι τη λύση του wpc deck που προτάθηκε παραπάνω, τότε θα πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά, τη στήριξη όλης αυτής της κατασκευής. Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις την τσιμεντοσανίδα και να πάς σε λαμαρίνα (5 χιλ. είναι νομίζω ΟΚ). 

Και πάλι, τονίζω ότι πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν τον παράγοντα στήριξης. Αιωρούμενη μια κατασκευή (και μάλιστα προέκταση άλλης αιωρούμενης κατασκευής) που θα υπερβαίνει τον 1,5 τόνο (σύνολο σίδερα και πλακάκια, χωρίς το φορτίο -τους ανθρώπους δηλαδή-), θέλει τρελή μελέτη. Η ασφαλέστερη λύση είναι η προσθήκη κολόνων, αν στο επιτρέπει το ύψος. Διαφορετικά, το μέγεθος που συζητάς, είναι πολύ πολύ δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαμαρινα τραπεζοειδη συγκεκριμενου τυπου,αφρο μπετο και πλακακι ή λαμρινα κριθαρακι/μπακλαβα και τα πλακακια με ειδικη κολλα...

Πρωτα αποφασιζουμε με τι θα στρωσουμε και μετα βγαζουμε τις αποστασεις που θα τοποθετηθουν τα σιδερα γιατι το καθε υλικο εχει διαφορετικες αναγκες στο τελαρομα....

Αν οχι μηχανικος το σχεδιο καλο θα ειναι να το βγαλει καποιος που γνωριζει!!

Αν δεν μας δωσεις παραπανω λεπτομερειες το οτι το σκεφτεσαι με κοιλοδοκο δεν λεει απολυτος τιποτα και δεν σημαινει οτι ειναι το σωστο υλικο καθως δεν αναφερεις διατομη/παχος και λοιπες λεπτομερειες στηριξης...

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

PSAXNO KRAK GIA TO FOTOSOP. BORITE NA ME BOITHISETE???????????????????

 

(η παραπάνω ερώτηση θα έτρωγε λουκέτο. κατ' εμέ ένα αυθαίρετο yolo μπαλκόνι με συμβουλές από το internet είναι χειρότερο από την ερώτηση που έκανα)

 

Σίγουρα υπάρχει κάποιος πολιτικός μηχανικός που μπορεί να κάνει μία σωστή μελέτη για την επέκταση του μπαλκονιού εφόσον αυτή επιτρέπεται πολεοδομικά.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, rastafari said:

Αν οχι μηχανικος το σχεδιο καλο θα ειναι να το βγαλει καποιος που γνωριζει!!


Σε γραμμικό ή ελεύθερο; 3D ή 2D; 
Sorry για το μπάσιμο αλλά αυτό το πράγμα θέλει:
1) Στατική μελέτη (για τα φορτία που καλείται να παραλάβει) καθώς ΚΑΙ αντισεισμική μελέτη.
2) Αν συνδεθεί στατικά με την υφιστάμενη κατασκευή απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας του υφιστάμενου. Με τις διαστάσεις που δίνει ο φίλος μας, νομίζω πως η τοποθέτηση επιπλέον στύλων για την στήριξή του είναι μονόδρομος.
3) Τα 1 & 2 ΠΡΕΠΕΙ να πραγματοποιηθούν στα πλαίσια έκδοσης Άδειας Δόμησης! Τούτο σημαίνει ότι ενδεχομένως να μην επαρκούν τα πολεοδομικά στοιχεία (ποσοστό εξωστών) που έχουν απομείνει ώστε να μπορεί να κατασκευαστεί ο εξώστης όπως τον επιθυμεί. Μπορεί να θέλει μείωση εμβαδού. Μπορεί να μην έχει μείνει συντελεστής εξωστών ώστε να έχει δικαίωμα να το κατασκευάσει. Κι επειδή οι καιροί είναι «πονηροί» και το κράτος θέλει λεφτά, επιβάλλεται να εξετάσει αν μπορεί να βγάλει άδεια γιατί τα πρόστιμα είναι τσουχτερά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος σκέφτεται να βιδώσει τους κοιλοδοκούς με στριφώνια επάνω στο κούτελο του υπάρχοντος μπαλκονιού και μετά να πάει να κάτσει επάνω.... προφανώς κάτι άλλο θέλει να κάνει ...ίσως προέκταση βεράντας που πατάει στο έδαφος. 

Υπομονή και θα μας πει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως απαντανε χωρις να γνωριζουν τις συνθηκες του μπαλκονιου, της κατασκευης, την χρηση του και χωρις να γνωριζουν τα νομικα πλαισια για την κατασκευη. Σαν τους Ελληνες ταξιτζηδες ενα πραγμα που τα "ξερουν" ολα.
Εκτος των παραπανω που να με συγχωρατε αν καποιος θιχτηκε, για θεματα ασφαλειας περισσοτερο, θα απευθυνομουν σε καποιον ειδικο και οχι να χτισω μπαλκονι μεσα απο φορουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, osa said:

Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος σκέφτεται να βιδώσει τους κοιλοδοκούς με στριφώνια επάνω στο κούτελο του υπάρχοντος μπαλκονιού και μετά να πάει να κάτσει επάνω.... προφανώς κάτι άλλο θέλει να κάνει ...ίσως προέκταση βεράντας που πατάει στο έδαφος. 

Υπομονή και θα μας πει.


Ακόμα και να σκέφτεται να αγκυρώσει (με οπλισμό και ρητίνες) το νέο μπαλκόνι στο υφιστάμενο κτίριο, το πράγμα θέλει μελέτη από Πολιτικό Μηχανικό - Δομοστατικό. Η σύνδεση του νέου στο υφιστάμενο αλλάζει πολλά δεδομένα στο υφιστάμενο, όχι μόνο ως προς τα επιπλέον φορτία και φορτίσεις που θα παραλάβει αλλά και ως προς την συμπεριφορά του έναντι του σεισμού. Ακόμη και τελείως ανεξάρτητη κατασκευή να κάνει, θα πρέπει να γίνει έλεγχος της ταλάντωσης του υφιστάμενου και της νέας κατασκευής σε περίπτωση σεισμού, ώστε να προσδιοριστεί με ακρίβεια ο αντισεισμικός αρμός. Το κενό, δηλαδή, που θα πρέπει να αφεθεί ώστε να μην χτυπάει η μια κατασκευή πάνω στην άλλη. Τα πράγματα σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσο απλά! Και δεν το λέω για να υπερασπιστώ το επάγγελμά μου. Το λέω γιατί κατά καιρούς έχουμε δει να συμβαίνουν διάφορα «κουφά» σε σεισμό.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

589564206_.thumb.jpg.fb8571898dca4424b169d27cb204fd41.jpg

οι πλευρες με τα μπλε βελακια θα στεραιωθουν με εξπρες 16 αρια πανω στην πλακα. επισεις στις 2 πλευρες αυτες θα στραντζαριστουν λαμες 5 χιλ παχος και θα πατησει και πανω στην πλακα. μπροστα(κοκκινα βελακια ) θα μπουν κωλωνες. ολα τα σιδερα ειναι κοιλοδοκοι 4 χιλ (ενυσχιμενοι)  60χ60. νομιζω ειναι υπερβολικα στιβαροτερη απο οτι χρειαζεται αλλα αυτος ειναι και ο σκοπος. επισεις η προεκταση δεν θα γινει προς τα εξω αλλα προς το πλαι

εδω και μια φωτο απο το μπαλκονι

IMG_0038.thumb.JPG.2890b236a8e981fde724b8d1c51cb0a9.JPG

το τοιχακι στα αριστερα θα φυγει και θα πατησει η προεκταση. επισεις για να σας προλαβω ,το ραγισμα ειναι στο τουβλο που σηκωνει για το περβαζι( ειχα φερει μηχανικο πριν χρονια οταν εγινε η ρογμη)

 

παρτε και την σκεπουλα που τελειωσα πριν 3 μερες

IMG_0039.thumb.JPG.654628e2c1e8da9f15aa87640c6cb47d.JPG

IMG_0040.thumb.JPG.da44d42dd2e157f55a579ffb0206aecd.JPG

θελω να αναφερω οτι η δουλεια μου ειναι σε ηλεκτροκολησεις(επισκευες σε χωματουργικα μηχαμηνατα) οποτε η υλοιποιηση τις σιδεροκατασκευης δεν ειναι και τιποτα το δυσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν θέλω να μειώσω τις ικανότητές σου σε καμία περίπτωση. Εγώ, όμως, βλέπω ήδη ρηγματωμένη την πλάκα του εξώστη, πάνω στην οποία θέλεις να στηρίξεις, έστω τμηματικά μιας και θα βάλεις και στύλους, την κατασκευή σου. Πέραν, όμως, του κατασκευαστικού και τεχνικού θέματος, δώσε προσοχή στο νομικό του ζητήματος (Άδεια Δόμησης) γιατί μπορεί στο τέλος να σου βγει η κατασκευή 10 φορές πάνω (μετά και την επιβολή των προστίμων). Θα μου πεις «και ποιος θα δώσει σημασία». Ε, όλο και κάτι λέγεται για «ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων», οπότε και κάποια στιγμή το σπίτι θα ελεγχθεί από ελεγκτές δόμησης. Σημειώνω, δε, ότι καμία κατασκευή μετά τον Ιούλη του 2011 δεν μπορεί να τακτοποιηθεί. 

ΥΓ: Μόλις είδα το σχόλιό σου για την προέλευση της ρωγμής. Δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποια κατάσταση την βρήκε ο συνάδελφος τότε. Εγώ στην φωτογραφία βλέπω ότι έχει προχωρήσει, δίχως αμφιβολία, και στην περιοχή του κούτελου της πλάκας. Επίσης, βλέπω έντονη υγρασία στην περιοχή, κάτι που μπορεί να υπονοεί ότι ήδη έχει ξεκινήσει η ενανθράκωση του σκυροδέματος με αποτέλεσμα την διάβρωση του οπλισμού. Πριν κάνεις το οτιδήποτε κάλεσε πάλι μηχανικό να εκτιμήσει από κοντά την κατάσταση. Ίσως αντί να ξεκινήσεις την κατασκευή να βρεθείς να επισκευάζεις το υφιστάμενο.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. η ρηγματωση οπως προανεφερα ειναι πανω απο την πλακα στην ενωση πλακας με τουβλο. οσο για το νομικο.... δεν θα μπω σε λεπτομεριες?. πιστευω ολοι καταλαβαμε

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vellamos said:

ευχαριστω για την απαντηση. η ρηγματωση οπως προανεφερα ειναι πανω απο την πλακα στην ενωση πλακας με τουβλο. οσο για το νομικο.... δεν θα μπω σε λεπτομεριες?. πιστευω ολοι καταλαβαμε

αρα ζητας δημοσια συμβουλες για κατι παρανομο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.