Jump to content



Επισκευή τοίχου


Recommended Posts

Γι' αυτό η λαϊκή σοφία είναι σπουδαία!

"Όποιος δεν χτίσει και δεν παντρέψει δεν ξέρει τίποτε! "   :) 

Υπομονή κανείς δεν τα ήξερε από τη κοιλιά της μάνας του !

Εδώ παρέα όλο και κάτι παραπάνω και πιο καλό θα γίνεται !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, GeorgeVasil said:

Οτι Χαλας το φτιαχνεις. -

 

40 χρονια υδραυλικα κανει ο πατερας μου τετοια τσαπατσουλια δεν εχει αφησει. 

 

Δηλαδη τι θα έκανε θα εφερνε σοβατζη;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μιας και θα συνεχίσω τις εργασίες και επειδή έχω πολλές τρύπες για γέμισα στο καζανάκι πιστεύετε πως αρκεί λασπη τσιμέντο και αμμος (ισως και revinex και ινες) για γέμισμα; Εχω αγοράσει revinex επειδη ο μαστορας μου ειπε πως ειναι καλο να περασει με revinex τσιμεντοκια κτλ. 

Η απορία μου ειναι αν χρειάζεται πχ τπτ επισκευαστικο σκυροδεματος για γεμισμα η αρκει τσιμεντο/αμμος. Ο μαστορας ειπε οτι θα θελει και ασβεστη να πιάσει αλλα του ειπα μηπως φαει το σιδερο του καζανακιου και μου λεει οτι θα πάρει χρονια και αν θελω δε βαζει, πιστευετε αξιζει να μπει υποκαταστατο ασβεστη να παρω κανα σακι;

 

Επίσης με υδραυλικους και άλλος που βρηκα εκανε ψιλοπασαλημα πχ σε ηλεκτροβάνα που έβαλε και κατι εξαεριστηκα έχουν σταγόνες και σταζουν λιγο, γεμισαν κατι σκαψιματα μεχρι ενα σημειο στη τσιμετοκονια στο πατωμα με επισκευαστικο σοβά και κατι χαλκοσωληνες που εκανε επεκταση 20 εκατοστα  δεν εβαλε με πλαστικο περιβλημα, δεν τον εχω πληρωσει ακομα αλλα οκ

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2019 at 7:59 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Γι' αυτό η λαϊκή σοφία είναι σπουδαία!

"Όποιος δεν χτίσει και δεν παντρέψει δεν ξέρει τίποτε! "   :) 

 

Αυτά ίσχυαν όταν δεν υπήρχαν μηχανικοί.

Τώρα αρκεί να έχεις έναν καλό μηχανικό με κατασκευαστική εμπειρία (και λεφτά να πληρώνεις). 

Αν νομίζει ο καθένας ότι ξέρει να φτιάξει ένα σπίτι, καλά να τα πάθει.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Parhs Μην πολυαγχώνεσαι με τον μεταλλικό σκελετό του καζανακίου καθώς αυτός χρησιμεύει μέχρι αυτό να χτιστεί!

Όσον αφορά στο κόλλημα της λάσπης, σωστό είναι ότι αν έχει ασβέστη μέσα είναι πιο κολλώδης, αλλά αν έχεις θέμα δεν βάζεις ασβέστη.

Μια καλή τσιμεντόλασπη  με revinex και ίνες θα έχει επίσης πολύ καλή πρόσφυση.

Μπορείς να δοκιμάσεις λίγη λάσπη με αρκετό revinex (βάλε και καμιά ίνα) να την αραιώσεις σαν πεταχτό για να κολλήσει στις λείες επιφάνειες και μετά πάνω σε αυτής θα πιάσει ακόμα και η πιο άγρια λάσπη.

Τώρα για τα επισκευαστικά σκυροδέματος , όχι δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο , τσιμεντόλασπη και σπασμένα τουβλάκια και χτίσιμο / γέμισμα  των κενών.

Του δίνεις και λίγο χρόνο να τραβήξει / στεγνώσει και μετά συνεχίζεις. Χρησιμοποιείς και πλέγμα σαν ενισχυτικό της συνοχής της λάσπης.

Στο τέλος διαμορφώνεις την επιφάνεια και περνάς το τελικό χέρι από λάσπη (αν χρειάζεται ) και μετά τα πλακάκια.

 

@Γιώργος 1 Τώρα τι εννοείς, ότι για να αλλάξει καζανάκι θα πρέπει να πληρώσει μηχανικό επιβλέποντα και μάλιστα με κατασκευαστική πείρα!

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκει καν μαστόρια να του κάνουν το μερεμετάκι αυτό !

Κανείς δεν προσπάθησε εδώ, να φτιάξει σπίτι μόνος του χωρίς να ξέρει !

 

Όσο για την λαϊκή σοφία, αυτή χαίρει άκρας υγείας και εφαρμογής!

Γιατί:

1. ΑΝ έχω το Καλό μηχανικό

2. ΑΝ έχει την κατασκευαστική εμπειρία

3. ΑΝ έχω τα ΄-αρκετά- έξτρα χρήματα να τον πληρώσω.

4. ΑΝ εκείνος έχει το Έμπειρο συνεργείο.

5. ΑΝ όλοι αυτοί μπορούν να έρθουν σε Συνεννόηση με τον ενδιαφερόμενο.

6. ΑΝ ο ενδιαφερόμενος ξέρει επακριβώς τι θέλει 

7. ΑΝ τα παραπάνω ίσχυαν σε Κάθε περίπτωση κατασκευής

 

Τότε ναι, ίσως και να ήταν  η παροιμία χωρίς έρεισμα, τουλάχιστον στο πρώτο της σκέλος!  :p

Για όλες τις άλλες περιπτώσεις, μια χαρά εφαρμογή έχει καθώς:

 

Εδώ έχουν εφαρμογή και άλλα γνωμικά όπως το

"Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα"

"Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει! "

"Καλά είναι τα φαρδομάνικα, αλλά είναι για τους παπάδες"

 

Και όσον αφορά στην εποχή που δεν υπήρχαν μηχανικοί, αυτό σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα καθώς, ΟΚ μπορεί να μην ήταν του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αλλά άνθρωποι , τεχνίτες, μαστόροι που αγάπαγαν την δουλειά τους και κάνανε Θαύματα υπήρχαν από "πάντα" και θα σου αναφέρω τον Ικτίνο και το Καλλικράτη, δυο που σίγουρα δεν ήταν του πολυτεχνείου ή το Κώστα το Μπέκα από τα Πράμαντα και τον Ζιώγα το Φρόντζο απ' την Πυρσόγιαννη  που και αυτοί δεν ήταν Μηχανικοί αλλά οι Μηχανικοί της εποχής τους μαζεύονταν να θαυμάσουν τα έργα τους ! 

 

Στη τελική, ποτέ δεν ήταν η ύπαρξη ή μη των Μηχανικών ο γεννήτορας του γνωμικού, αλλά μάλλον η ανθρώπινη φύση ήταν αυτή που του έδωσε ζωή και αιτία!  :) 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Αυτά ίσχυαν όταν δεν υπήρχαν μηχανικοί.

Τώρα αρκεί να έχεις έναν καλό μηχανικό με κατασκευαστική εμπειρία (και λεφτά να πληρώνεις). 

Αν νομίζει ο καθένας ότι ξέρει να φτιάξει ένα σπίτι, καλά να τα πάθει.

 

Το γνωμικό εννοεί την αγωνία το άγχος και την ψυχική φθορά που θα υποστεί όποιος κάνει αυτά τα δύο.

Αυτά δεν τα εξαλείφουν ούτε ο μηχανικός ούτε ο παπάς.

Την τελευταία φράση ....δεν την σχολιάζω !!! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco 281787_264225276924690_5240512_n.jpg?_nc και πραγματικά γέλασα με μερικά καθώς διάβαζα.

 

Οσο για το ότι

πριν 8 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Αν νομίζει ο καθένας ότι ξέρει να φτιάξει ένα σπίτι, καλά να τα πάθει.

Αν δεν γνωρίζεις 2 πράγματα και αν δεν ασχοληθείς με το σπίτι που θα φτιάξεις και αν δεν είσαι από πάνω τότε πραγματικά καλά να πάθεις.

Ακόμα και αν δεν ξέρεις 2 πράγματα, πρέπει να είσαι από πάνω.-

 

Αν νομίζεις ότι αν δεν είσαι απο πάνω, θα κάνεις τη δουλειά σου όπως πρέπει και δε θα κατέβεις στη Συγγρού στο τέλος που θα τραβήξουν την γραμμή της πρόσθεσης για τον λογαριασμό, τότε καλά να πάθεις, Indeed!

 

Απλά το θέμα στο εδώ θέμα είναι αλλού. @Parhs βλέπω είσαι Αθήνα. Αν πραγματικά δυσκολεύεσαι να βρεις μαστόρους που να κάνουν σωστή δουλειά να σου στείλω τηλέφωνα να συνενοηθείς και να κάνεις τη δουλειά σου. Στο μόνο που διαφωνώ σε αυτό το θέμα και στο είπα εξαρχής είναι ότι η δουλειά που έβαλες στο κεφάλι σου θέλει χέρια. Μόνος σου μπορείς να κάνεις διάφορα εφόσον πιάνουν τα χέρια σου, αλλά ακόμα και τότε χρειάζεται βοήθεια όταν μιλάμε για ανακαίνιση. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος osa έγραψε:

 

Το γνωμικό εννοεί την αγωνία το άγχος και την ψυχική φθορά που θα υποστεί όποιος κάνει αυτά τα δύο.

Αυτά δεν τα εξαλείφουν ούτε ο μηχανικός ούτε ο παπάς.

Την τελευταία φράση ....δεν την σχολιάζω !!! 

Το γνωμικό εννοεί τις παπαριές που θα κάνεις και την ψυχική φθορά που θα έχεις όταν θα τις δείς μετά.

Γι αυτό η συνέχεια του πιο πάνω γνωμικού είναι:

«Το πρώτο σπίτι που φτιάχνεις το πουλάς, το δεύτερο σπίτι που φτιάχνεις το νοικιάζεις, και στο τρίτο σπίτι που φτιάχνεις μένεις οριστικά»

 

Όταν φτιάχνεις κάτι ωραίο και σωστό, και να κουραστείς, το ευχαριστιέσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Seafalco said:

@Parhs Μην πολυαγχώνεσαι με τον μεταλλικό σκελετό του καζανακίου καθώς αυτός χρησιμεύει μέχρι αυτό να χτιστεί!

Όσον αφορά στο κόλλημα της λάσπης, σωστό είναι ότι αν έχει ασβέστη μέσα είναι πιο κολλώδης, αλλά αν έχεις θέμα δεν βάζεις ασβέστη.

Μια καλή τσιμεντόλασπη  με revinex και ίνες θα έχει επίσης πολύ καλή πρόσφυση.

Μπορείς να δοκιμάσεις λίγη λάσπη με αρκετό revinex (βάλε και καμιά ίνα) να την αραιώσεις σαν πεταχτό για να κολλήσει στις λείες επιφάνειες και μετά πάνω σε αυτής θα πιάσει ακόμα και η πιο άγρια λάσπη.

Τώρα για τα επισκευαστικά σκυροδέματος , όχι δεν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο , τσιμεντόλασπη και σπασμένα τουβλάκια και χτίσιμο / γέμισμα  των κενών.

Του δίνεις και λίγο χρόνο να τραβήξει / στεγνώσει και μετά συνεχίζεις. Χρησιμοποιείς και πλέγμα σαν ενισχυτικό της συνοχής της λάσπης.

Στο τέλος διαμορφώνεις την επιφάνεια και περνάς το τελικό χέρι από λάσπη (αν χρειάζεται ) και μετά τα πλακάκια.

 

@Γιώργος 1 Τώρα τι εννοείς, ότι για να αλλάξει καζανάκι θα πρέπει να πληρώσει μηχανικό επιβλέποντα και μάλιστα με κατασκευαστική πείρα!

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκει καν μαστόρια να του κάνουν το μερεμετάκι αυτό !

Κανείς δεν προσπάθησε εδώ, να φτιάξει σπίτι μόνος του χωρίς να ξέρει !

 

Όσο για την λαϊκή σοφία, αυτή χαίρει άκρας υγείας και εφαρμογής!

Γιατί:

1. ΑΝ έχω το Καλό μηχανικό

2. ΑΝ έχει την κατασκευαστική εμπειρία

3. ΑΝ έχω τα ΄-αρκετά- έξτρα χρήματα να τον πληρώσω.

4. ΑΝ εκείνος έχει το Έμπειρο συνεργείο.

5. ΑΝ όλοι αυτοί μπορούν να έρθουν σε Συνεννόηση με τον ενδιαφερόμενο.

6. ΑΝ ο ενδιαφερόμενος ξέρει επακριβώς τι θέλει 

7. ΑΝ τα παραπάνω ίσχυαν σε Κάθε περίπτωση κατασκευής

 

Τότε ναι, ίσως και να ήταν  η παροιμία χωρίς έρεισμα, τουλάχιστον στο πρώτο της σκέλος!  :p

Για όλες τις άλλες περιπτώσεις, μια χαρά εφαρμογή έχει καθώς:

 

Εδώ έχουν εφαρμογή και άλλα γνωμικά όπως το

"Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα"

"Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει! "

"Καλά είναι τα φαρδομάνικα, αλλά είναι για τους παπάδες"

 

Και όσον αφορά στην εποχή που δεν υπήρχαν μηχανικοί, αυτό σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα καθώς, ΟΚ μπορεί να μην ήταν του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αλλά άνθρωποι , τεχνίτες, μαστόροι που αγάπαγαν την δουλειά τους και κάνανε Θαύματα υπήρχαν από "πάντα" και θα σου αναφέρω τον Ικτίνο και το Καλλικράτη, δυο που σίγουρα δεν ήταν του πολυτεχνείου ή το Κώστα το Μπέκα από τα Πράμαντα και τον Ζιώγα το Φρόντζο απ' την Πυρσόγιαννη  που και αυτοί δεν ήταν Μηχανικοί αλλά οι Μηχανικοί της εποχής τους μαζεύονταν να θαυμάσουν τα έργα τους ! 

 

Στη τελική, ποτέ δεν ήταν η ύπαρξη ή μη των Μηχανικών ο γεννήτορας του γνωμικού, αλλά μάλλον η ανθρώπινη φύση ήταν αυτή που του έδωσε ζωή και αιτία!  :) 

Οκ αγορασα μερικές ίνες για να του δώσω να βάλει. Οσο για επισκευαστικά έχω δει μερικοι που τα χρησιμοποιούν για να κλείσουν μερεμέτια.. Βεβαια μετα αντε να τα ανοιξεις αν χρειαστεί. Για τη τσιμετοκονια πιστευεις στα μερη που εχει μπει σοβας θα εχω θέμα; 
Οσο για το δευτερο κακοτεχνίες έχω δει και σε σπίτια απο μηχανικό/κατασκευαστικες απλα πολυς κόσμος δε τα παρατηρεί. Εγω εχω μονο μπάνια να κανω και επισκευες. Οσο αφορά τη θέρμανση/ψυξη πληρωσα μηχανικό αλλα έχει σημασία και το πιο μηχανικό πάρεις και ποση εμπειρια εχει, δεν ειναι ολοι καλοι. Βεβαια μονο αυτο λέω 

"Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα" γιατι αν ηξερα θα ειχα αποφυγει παπαρίες που κάνουν. Πχ παλαια ηλεκτρολογος μου ειχε γραψει εντυπη προσφορα αναλυτικη οτι θα μου βαλει 6ρι καλωδιο και εβαλε 4ρι και για να τον πεισω του εδειξα αυτο που ειχε γραψει μετα κατσαν 3 ωρες για να το περάσουν..

16 hours ago, karmen1983 said:

@Seafalco 281787_264225276924690_5240512_n.jpg?_nc και πραγματικά γέλασα με μερικά καθώς διάβαζα.

 

Οσο για το ότι

Αν δεν γνωρίζεις 2 πράγματα και αν δεν ασχοληθείς με το σπίτι που θα φτιάξεις και αν δεν είσαι από πάνω τότε πραγματικά καλά να πάθεις.

Ακόμα και αν δεν ξέρεις 2 πράγματα, πρέπει να είσαι από πάνω.-

 

Αν νομίζεις ότι αν δεν είσαι απο πάνω, θα κάνεις τη δουλειά σου όπως πρέπει και δε θα κατέβεις στη Συγγρού στο τέλος που θα τραβήξουν την γραμμή της πρόσθεσης για τον λογαριασμό, τότε καλά να πάθεις, Indeed!

 

Απλά το θέμα στο εδώ θέμα είναι αλλού. @Parhs βλέπω είσαι Αθήνα. Αν πραγματικά δυσκολεύεσαι να βρεις μαστόρους που να κάνουν σωστή δουλειά να σου στείλω τηλέφωνα να συνενοηθείς και να κάνεις τη δουλειά σου. Στο μόνο που διαφωνώ σε αυτό το θέμα και στο είπα εξαρχής είναι ότι η δουλειά που έβαλες στο κεφάλι σου θέλει χέρια. Μόνος σου μπορείς να κάνεις διάφορα εφόσον πιάνουν τα χέρια σου, αλλά ακόμα και τότε χρειάζεται βοήθεια όταν μιλάμε για ανακαίνιση. 

Δεν ειναι αθηνα ακριβως αλλα 50-60km απο Αθήνα. Μονος μου κάνω λίγα οσα εχω δωσει σε μάστορες δε τα πειράζω. Απλά μου αρέσουν τα υλικά και θέλω να μάθω. Γενικά οσο εχω χρονο κάνω επισκευες/βαψιματα/κήπο κτλ αλλα οκ δε θα φτιάξω πράγματα που δεν εχω εμπειρία και θα μου κοστισει το λάθος ακριβά. Ομως δε μπορώ να βλέπω μάστορες να μη μπορουν να κανουν σωστα τη δουλειά τους.. Δηλαδη να πανε να κλεισουν τρυπα και ουτε καν να βρεχουν την επιφανεια και να βλεέπςι μετα να ειναι κουφιο και να μην εχει κολλήσει καν με το υπολοιπο ή να αφησουν σωληνες να στάζουν πχ. Ευχαριστω για τη βοηθεια θα σου πω αν χρειαστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω σε μια μικρή ιδιόκτητη πολυκατοικία που την έφτιαξε ο ιδιοκτήτης άσχετου επαγγέλματος με οικοδομή.

Στο κλιμακοστάσιο ενός ορόφου, εκτός από την πόρτα του ασανσέρ και τις πόρτες των διαμερισμάτων, υπάρχει και ένα παράθυρο.

Είναι το παράθυρο του μπάνιου ενός διαμερίσματος, ιδέα του ιδιοκτήτη για να παίρνει φως και αέρα το τυφλό μπάνιο.

Εκεί λοιπόν που περίμενα το ασανσέρ, ακούω δίπλα μου τους γνωστούς θορύβους από το μπάνιο και στο τέλος το καζανάκι. ?

 

Ο ίδιος ιδιοκτήτης αποφάσισε για οικονομία ότι δεν χρειάζονται κούτελα στα μπαλκόνια και υδρορροές, όλα τα νερά πέφτουν ελεύθερα στους δρόμους.

Και ένα σωρό άλλες παπαριές στις διαρρυθμίσεις των διαμερισμάτων και στις εγκαταστάσεις.

Το «καλά να πάθει» είναι λίγο, βρεγμένη σανίδα στον κώλο χρειάζεται, γιατί είναι και παράνομα μερικά από αυτά που έχει κάνει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Parhs said:

Για τη τσιμετοκονια πιστευεις στα μερη που εχει μπει σοβας θα εχω θέμα; 

Με την τσιμεντόλασπη δεν θα έχεις θέμα.  Αν δεις ότι είναι λίγο άγρια βάλε λίγο τσιμέντο επιπλέον.

Μην βάλεις σε όλη τη λάσπη επιπλέον τσιμέντο γιατί θα πήξει , βάλε μόνο σε λίγη ,αυτήν που δουλεύεις εκείνη τη στιγμή.

Σε σημεία που δεν υπάρχει σίδερο μπορείς να βάλεις και λίγο ασβέστη μέσα να γίνει πιο κολλώδης, αλλά γενικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Και αν είναι κάποια λεία επιφάνεια , κάντε πεταχτό πρώτα.

Τσιμεντόλασπη είναι το σωστό, μη λές τσιμεντοκονία, γιατί πάει αλλού το μυαλό ! :)

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Seafalco said:

Με την τσιμεντόλασπη δεν θα έχεις θέμα.  Αν δεις ότι είναι λίγο άγρια βάλε λίγο τσιμέντο επιπλέον.

Μην βάλεις σε όλη τη λάσπη επιπλέον τσιμέντο γιατί θα πήξει , βάλε μόνο σε λίγη ,αυτήν που δουλεύεις εκείνη τη στιγμή.

Σε σημεία που δεν υπάρχει σίδερο μπορείς να βάλεις και λίγο ασβέστη μέσα να γίνει πιο κολλώδης, αλλά γενικά δε θα έχεις πρόβλημα.

Και αν είναι κάποια λεία επιφάνεια , κάντε πεταχτό πρώτα.

Τσιμεντόλασπη είναι το σωστό, μη λές τσιμεντοκονία, γιατί πάει αλλού το μυαλό ! :)

Εννοώ τσιμετοκονία στο πάτωμα κάτω που είχε σκάψει ο υδραυλικός τη γεμισε με επισκευαστικό σοβα μεχρι ενα υψος σε καποια σημεια , αν εχει θεμα αυτο ρωταω η οχι.

 

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα!

Αρκεί να μην είναι σαθρός που δεν το νομίζω !

Αυτά τα κλείνουν συνήθως με τσιμεντόλασπη και ο επισκευαστικός σοβάς είναι και αυτός πολύ δυνατός!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.