Jump to content



Παχυμετρο, ποιο και γιατι?


Recommended Posts

Σκεφτομαι να αναβαθμιστω στη κατηγορια παχυμετρο και απο το αναλογικο αγνωστου προελευσεως να παω σε ενα επωνυμο.

Δεν εχω προβλημα με την αναγνωση της μετρησης αλλα τουλαχιστον με την υπαρχουσα κατασταση εχω βρεθει σε στιγμες να ειχα ενα ψηφιακο για  γρηγοροτερη ακριβης μετρηση. Γενικοτερα ακομη ταλανιζομαι στα «παραδοσιακα» εργαλεια και στα συγχρονης τεχνολογιας κλπ.

Οποτε εχω ενα διλλημα σε αυτο το τομεα, τα ηλεκτρονικα τα φοβαμαι σε σχεση με την αντοχη στο χρονο και την ακριβεια, οποτε θελω να διαβασω αποψεις.

 

 

Επισης, insize ή κατι αλλο πχ mitutoyo απο εξω?

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτρονικά βολεύουν πάρα πολύ, γλυτώνεις χρόνο και δεν κάνεις λάθος ανάγνωση.

Αλλά εγώ έχω αναλογικά γιατί μου την σπάει να διαπιστώνω όταν το χρειάζομαι ότι έχει τελειώσει η μπαταρία.

Η χρυσή τομή νομίζω ότι είναι παχύμετρο  με ρολόι, που πέρα από την ακρίβεια διαβάζεται και εύκολα.

Έχω πάρει το φθηνότερο κινέζικο με ρολόι που είχα βρεί για καθημερινή χρήση.

 

HTB10I0jQVXXXXXvXVXXq6xXFXXXw.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω ενα οικονομίκο(20-25€) ψηφιακό μεταλλικό παχύμετρο έχω ενα πλαστικό της πλάκας τωρα.
Κάποια πρόταση θα προτιμούσα απο Ελλάδα αλλά και απο εξωτερικό δεν εχω πρόβλημα.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 27/2/2024 at 7:56 ΜΜ, το μέλος Oric έγραψε:

Αν μάθεις να διαβάζεις βερνιέρο - που δεν είναι και κάτι δύσκολο δηλαδή - είναι προτιμώτερο να πάρεις ένα τέτοιο. =

Όσο πιο πολύ βιάζεσαι και όσο πιο πολύ στραβώνεσαι, τόσο πιο ελκυστικό γίνεται το ψηφιακό ;)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη νοοτροπία και τις αντικειμενικές συνθήκες. Το ψηφιακό μπορεί να σου πέσει κάτω και να σπάσει η οθόνη, να μείνει από μπαταρία την πιο ακατάλληλη στιγμή... Τον βερνιέρο τον ξεσκονίζεις και συνεχίζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.