Jump to content


Βοήθεια για συνδεσμολογία ροοστατη?


redbighunter

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος redbighunter έγραψε:

 

Να αλλάξω το ποτενσιόμετρο καλά θα ήταν...ώστε να μην το φτιάχνω από το μηδεν! Κολλητήρι έχω! Για πες...!!!!!?

ε αν ειναι αυτα τα πρασινα πετα το και βαλε ενα της προκοπης. Ειναι χαλια και πολλες φορες εχουν νεκρα σημεια.

Τωρα αν η τιμη του ειναι σωστη οπως και των υπολοιπων εξαρτηματων δεν εχω ιδεα, πρεπει να μου δειξεις σχεδιο αν εχεις.

btw παρε ενα γραμμικο ποτενσιομετρακι, καλυτερα 2w (γιατι τα μικρα που πουλανε ειναι επισεις κατι κινεζιες αθλιες ) σε ιδια ωμικη τιμη με αυτο που εχεις κι απο κει και περα αν εχεις σχεδιο ανεβασε το να δουμε. 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nick74 έγραψε:

ε αν ειναι αυτα τα πρασινα πετα το και βαλε ενα της προκοπης. Ειναι χαλια και πολλες φορες εχουν νεκρα σημεια.

Τωρα αν η τιμη του ειναι σωστη οπως και των υπολοιπων εξαρτηματων δεν εχω ιδεα, πρεπει να μου δειξεις σχεδιο αν εχεις.

btw παρε ενα γραμμικο ποτενσιομετρακι, καλυτερα 2w (γιατι τα μικρα που πουλανε ειναι επισεις κατι κινεζιες αθλιες ) σε ιδια ωμικη τιμη με αυτο που εχεις κι απο κει και περα αν εχεις σχεδιο ανεβασε το να δουμε. 

Είναι ακριβώς αυτό που παρέθεσε ο seafalco πιο πάνω! Έχεις κάνα link με ποτενσιόμετρο της προκοπής?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος redbighunter έγραψε:

Είναι ακριβώς αυτό που παρέθεσε ο seafalco πιο πάνω! Έχεις κάνα link με ποτενσιόμετρο της προκοπής?

https://www.markidis.gr/el/ilektroniko-iliko-1303-2/ilektroniko-iliko/ilektronika-eidi/potensiometra/potensiometra-apla-grammika/sp12-47k-a-potensiometro-aplo-grammiko-47ko-2w

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει να ξεκολλήσεις το ποτενσιόμετρό σου να δεις τι τιμή είναι (πόσα Ohm) και αν είναι γραμμικό ή λογαριθμικό.

Από εκεί και πέρα θα μπορείς να ψάξεις να βρεις αντίστοιχο από καλύτερο κατασκευαστή.

https://www.soundservice.gr/e-shop/product.php?products_id=5891

Το αν θα βρεις την τιμή που ψάχνεις είναι θέμα επικοινωνίας με το μαγαζί.

Το χρώμα μπορεί να είναι το ίδιο αλλά η ποιότητα είναι άλλη ! :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Redbighunder_Pump_03.jpg.69df9ae1a42fd65

Το κύκλωμα που έχουν χρησιμοποιήσει είναι κατά πάσα πιθανότητα το παραπάνω. 

Αυτό έχει μια εγγενή αδυναμία:

Όταν ρυθμίζεις για να έχεις μέγιστο duty cycle, έτσι ώστε να πάρεις την μεγαλύτερη δυνατή τάση εξόδου, τότε ο δρομέας του  ποτενσιόμετρου βρίσκεται στην πιο αριστερή θέση και έτσι όταν έρθει η στιγμή της εκφόρτισης του πυκνωτή χρονισμού, η διαδρομή του ρεύματος εκφόρτισης είναι άκρο ποτενσιόμετρου >>αριστερή δίοδος>>ποδαράκι 7 .

Συνεπώς στο κύκλωμα εκφόρτισης του πυκνωτή δεν παρεμβάλλεται καμία αντίσταση!

Με άλλα λόγια το ρεύμα για πολύ μικρούς χρόνους μπορεί να πάρει πολύ μεγάλες τιμές.

Και έτσι αν το ποτενσιόμετρο δεν είναι ακριβώς στο τέρμα της διαδρομής του όπου πατάει ο δρομέας του στο μεταλλικό τέλος της διαδρομής, αλλά ελάχιστα πριν από αυτό, τότε ο δρομέας θα πατάει πάνω στο φιλμ της αντίστασης του ποτενσιόμετρου και αυτή θα είναι πολύ μικρή. 

Έτσι θα έχουμε να παρεμβάλλεται στην διαδρομή του ρεύματος εκφόρτισης μια πολύ μικρή αντίσταση, οπότε το ρεύμα θα είναι σχετικά μεγάλο και ενδεχομένως το θερμικό αποτέλεσμα που θα έχει πάνω σε αυτό το οριακά ακραίο τμήμα της διαδρομής του δρομέα, θα ξεπερνά τις θερμικές αντοχές του ποτενσιόμετρου.

Συνεπώς υπάρχει κίνδυνος να "καεί" το φίλμ της αντίστασης και να έχουμε κενά στη ρύθμιση η και καθόλου ρύθμιση και να μην λειτουργεί το κύκλωμα.

 

Θεραπεία σε αυτό με πολύ μικρό΄κόστος στην μέγιστη τάση που θα μπορεί να ρυθμίσει η συσκευή είναι η παρεμβολή μια μικρής αντίστασης μεταξύ μεσαίας επαφής του ποτενσιόμετρου (δρομέας) και του 555.

 

Redbighunder_Pump_01_modd01.jpg

Το ποία θα είναι η τιμή της αντίστασης είναι θέμα που θα πάει λίγο πειραματικά και με προσοχή ! :) 

Έτσι ακόμα και σε ακραία ρύθμιση του ποτενσιόμετρου, θα παρεμβάλεται αυτή η μικρή αντίσταση και θα προστατεύει το ποτενσιόμετρο !

Καλή διασκέδαση !   :)

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Redbighunder_Pump_03.jpg.69df9ae1a42fd65

Το κύκλωμα που έχουν χρησιμοποιήσει είναι κατά πάσα πιθανότητα το παραπάνω. 

Αυτό έχει μια εγγενή αδυναμία:

Όταν ρυθμίζεις για να έχεις μέγιστο duty cycle, έτσι ώστε να πάρεις την μεγαλύτερη δυνατή τάση εξόδου, τότε ο δρομέας του  ποτενσιόμετρου βρίσκεται στην πιο αριστερή θέση και έτσι όταν έρθει η στιγμή της εκφόρτισης του πυκνωτή χρονισμού, η διαδρομή του ρεύματος εκφόρτισης είναι άκρο ποτενσιόμετρου >>αριστερή δίοδος>>ποδαράκι 7 .

Συνεπώς στο κύκλωμα εκφόρτισης του πυκνωτή δεν παρεμβάλλεται καμία αντίσταση!

Με άλλα λόγια το ρεύμα για πολύ μικρούς χρόνους μπορεί να πάρει πολύ μεγάλες τιμές.

Και έτσι αν το ποτενσιόμετρο δεν είναι ακριβώς στο τέρμα της διαδρομής του όπου πατάει ο δρομέας του στο μεταλλικό τέλος της διαδρομής, αλλά ελάχιστα πριν από αυτό, τότε ο δρομέας θα πατάει πάνω στο φιλμ της αντίστασης του ποτενσιόμετρου και αυτή θα είναι πολύ μικρή. 

Έτσι θα έχουμε να παρεμβάλλεται στην διαδρομή του ρεύματος εκφόρτισης μια πολύ μικρή αντίσταση, οπότε το ρεύμα θα είναι σχετικά μεγάλο και ενδεχομένως το θερμικό αποτέλεσμα που θα έχει πάνω σε αυτό το οριακά ακραίο τμήμα της διαδρομής του δρομέα, θα ξεπερνά τις θερμικές αντοχές του ποτενσιόμετρου.

Συνεπώς υπάρχει κίνδυνος να "καεί" το φίλμ της αντίστασης και να έχουμε κενά στη ρύθμιση η και καθόλου ρύθμιση και να μην λειτουργεί το κύκλωμα.

 

Θεραπεία σε αυτό με πολύ μικρό΄κόστος στην μέγιστη τάση που θα μπορεί να ρυθμίσει η συσκευή είναι η παρεμβολή μια μικρής αντίστασης μεταξύ μεσαίας επαφής του ποτενσιόμετρου (δρομέας) και του 555.

 

Redbighunder_Pump_01_modd01.jpg

Το ποία θα είναι η τιμή της αντίστασης είναι θέμα που θα πάει λίγο πειραματικά και με προσοχή ! :) 

Έτσι ακόμα και σε ακραία ρύθμιση του ποτενσιόμετρου, θα παρεμβάλεται αυτή η μικρή αντίσταση και θα προστατεύει το ποτενσιόμετρο !

Καλή διασκέδαση !   :)

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε seafalco! Είμαι 99% σίγουρος ότι αν ξύσω το τυπωμένο και πάω να κολλήσω αντίσταση...το έχω σίγουρα χαλάσει! Το να ξεκολλήσω το ποτενσιόμετρο...με πολύ προσοχή και υπομονή θα το καταφέρω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2019 at 1:53 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Πρέπει να ξεκολλήσεις το ποτενσιόμετρό σου να δεις τι τιμή είναι (πόσα Ohm) και αν είναι γραμμικό ή λογαριθμικό.

Από εκεί και πέρα θα μπορείς να ψάξεις να βρεις αντίστοιχο από καλύτερο κατασκευαστή.

https://www.soundservice.gr/e-shop/product.php?products_id=5891

Το αν θα βρεις την τιμή που ψάχνεις είναι θέμα επικοινωνίας με το μαγαζί.

Το χρώμα μπορεί να είναι το ίδιο αλλά η ποιότητα είναι άλλη ! :) 

 

 

σ αυτο το κυκλωμα αποκλειεται να ναι λογαριθμικο, κι αν ειναι, απλα ειναι λαθος. 

Αν ειναι το σχεδιο που χεις λεει 50K, το κοντινοτερο ειναι το κλασικο 47ρι

Το ALPS που προτεινες ειναι σιγουρα καλο, ισως και καλυτερο απ αυτο που του προτεινα. Τα ALPS γενικα ειναι απο τα καλυτερα ποτενσιομετρα που κυκλοφορουν και καποιες σειρες τους (την πανακριβη σειρα που δεν ειναι για κοινους θνητους αλλα τεσπα) χρησιμοποιουμε σε τιμονια, αυτοματους πιλοτους, load indicator μηχανων, feedback σε maneuvering, αλλα και σε ηχητικες εφαρμογες υψηλης ποιοτητας κτλ, οποτε εννωειται πως ειναι ΠΟΛΥ σοβαρη εταιρια (νταξει, το συγκεκριμενο ειναι της πολυ φθηνης σειρας, αλλα μια εταιρια αυτης της κλασσης σεβεται τον εαυτο της και ακομα και τα φθηνα της δεν ειναι του πεταμου σα τα Κινεζικα). Βλεποντας το ALPS στα 13 ευρω αλλαζω λοιπον κι εγω την προταση μου (οχι πως η telpod ειναι κακη, εχει κι αυτη βιομηχανικες σειρες και τα χρησιμοποιει και γνωστος κατασκευαστης AVR, την "ακριβη" σειρα βεβαια, αλλα ειπαμε, οι γνωστοι κατασκευαστες δε κανουν κινεζιες )

Για ALPS να πω δεν εψαξα γιατι νομιζα πως η φθηνη σειρα ξεκιναει απο κανα 50ρικο (αυτα που χρησιμοποιω σε νορμαλ εφαρμογες καπου εκει εχουν) 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ποτενσιόμετρο χρειάζεται να αλλάξω ή χρειάζεται κάτι άλλο? Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να κατασκευαστεί μια πλακέτα με ότι χρειάζεται για να λειτουργεί σωστά?

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό που είναι κατάλληλο από άποψη σχήματος και κατασκευής είναι το έκτο:

https://www.alps.com/prod/info/E/HTML/Potentiometer/RotaryPotentiometers/RK097/RK0971111Z32.html

Προσέχουμε όμως μια σημαντική παράμετρο :

Electrical Performance Total resistance tolerance ±20%
Rated power 0.05W
Maximum operating voltage 50V AC, 10V DC
Residual resistance 50Ω max.
Insulation resistance 100MΩ min. 250V DC
Voltage proof

300V AC for 1 minute

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για μια πολύ υψηλή ρύθμιση του Duty cycle , όπου ας πούμε ότι η ρυθμισμένη τιμή του ποτενσιόμετρου είναι 100 Ohm θα έχουμε στο χοντρικό :

6,6 v / 100 Ohm = 0,066A  και  0,066 A  x  0,066A  x  100 Ohm = 0,436 Watt

Δηλαδή  0,436 / 0,05 = 8,7 φορές περισσότερη θερμική ισχύς πάνω στο ποτενσιόμετρο από αυτήν που αντέχει !

Συνεπώς , είτε κάνεις την πατέντα που σου πρότεινα, είτε πάς με εξωτερικό βατικό ποτενσιόμετρο (που ήδη σου πρότεινε ο φίλος @Nick74) και εξωτερικό διακόπτη  και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και πολύστροφα ποτενσιόμετρα σύρματος, αλλά να ξέρεις ότι οι τιμές τους τσούζουν ! ! ! !

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και πολύστροφα ποτενσιόμετρα σύρματος, αλλά να ξέρεις ότι οι τιμές τους τσούζουν ! ! ! !

 

 

 

ετσι κι ετσι... Καποια συγκεκριμενα  πολυστροφα που αγοραζω συνεχεια με το κιλο λογο μιας εφαρμογης (5k 3W) τα παιρνω 16 ευρω αν θυμαμαι καλα, βεβαια δε ξερω αν η λιανικη εχει διαφορα αλλα πανω απο 20-25 ευρω δε πιστευω να εχουν.

 

Χωρια απ ολα αυτα, αν δε τα καταφερνει με τη pwm παντα υπαρχει και η απλουστατη λυση να βαλει ενα lm317 και να τελειωνει εκει παιζοντας με την ταση (στην αντλια μου κι εγω ετσι το χω, ενω εχω φτιαξει pwm μονο για τους ανεμιστηρες, και το συστηματακι οχι μονο δουλευει τελεια, αλλα εχει και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γραμμικη αναλογια τασης/ρευματος, οποτε αν και οταν το φτιαξα ειπα πως θα ναι προσωρινο δεν βλεπω το λογο να τ αλλαξω. Βεβαια ολα τα εχω πανω σε ενα δευτερο τροφοδοτικο, ενα meanwell 12v 10A)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αρχιζει να με μπερδεύει....τι είναι καλύτερο? Αυτό που θέλω είναι να ρίχνω τις στροφές στις αντλίες (koolance pmp-500) μέσω της μείωση στα volt μιας και οι αντλίες είναι πολύ δυνατές αλλά και ψιλό...φασαριόζες! Η κάθε αντλία τραβάει σε full load 3Α και 32watt με τάση εκκίνησης τα 6volt! Σε δοκιμές με τον αρχικό ρυθμιστή στα 8-9volt ήμουν ικανοποιημένος!

 

Ακόμη προτείνετε πολύστροφο ποτενσιόμετρο σύρματος... ...

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

Καποια συγκεκριμενα  πολυστροφα που αγοραζω συνεχεια με το κιλο λογο μιας εφαρμογης (5k 3W) τα παιρνω 16 ευρω αν θυμαμαι καλα, βεβαια δε ξερω αν η λιανικη εχει διαφορα αλλα πανω απο 20-25 ευρω δε πιστευω να εχουν.

 

Να σου πω , παλιά έβρισκα της Vishay με γραμμικότητα 0,25% σε τιμές λογικές, αλλά τώρα με τιμές κοντά στα 50€ (δεν το έχω πολυψάξει βέβαια) καίει και τσουρουφλάει! :) 

Βρίσκω βέβαια και του κιλού όπως είπες, αλλά αυτά ωχριούν μπροστά στα του παρελθόντος ! :p

 

πριν 4 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

Ακόμη προτείνετε πολύστροφο ποτενσιόμετρο σύρματος... ...

 

Όχι δεν είναι απαραίτητο, απλά θέλεις ένα ποιοτικό εξωτερικό ποτενσιόμετρο ας πούμε 2 Watt για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Το στερεώνεις σε κάποιο λαμάκι, και με τρία καλωδιάκια (ανεστραμμένα μεταξύ τους πολύ καλά )  πας στις αντίστοιχες θέσεις στο τυπωμένο και είσαι ΟΚ !

Αν θέλεις βάζεις και ένα διακόπτη για να το σβήνεις όταν χρειάζεται, αν δεν τον χρειάζεσαι, γεφυρώνεις με ένα σύρμα τις δύο νησίδες στο τυπωμένο που αντιστοιχούν στα ποδαράκια του διακόπτη.

πριν 4 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

Σε δοκιμές με τον αρχικό ρυθμιστή στα 8-9volt ήμουν ικανοποιημένος!

 

Αν είναι έτσι, τι σε απασχολεί αν η στην παρούσα κατάσταση, ο ρυθμιστής δεν μπορεί να ρυθμίσει πολύ χαμηλά?

Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι αρκετά ψηλότερα από την περιοχή της ρύθμισης που αρχίζουν τα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

Μιας και αρχιζει να με μπερδεύει....τι είναι καλύτερο? Αυτό που θέλω είναι να ρίχνω τις στροφές στις αντλίες (koolance pmp-500) μέσω της μείωση στα volt μιας και οι αντλίες είναι πολύ δυνατές αλλά και ψιλό...φασαριόζες! Η κάθε αντλία τραβάει σε full load 3Α και 32watt με τάση εκκίνησης τα 6volt! Σε δοκιμές με τον αρχικό ρυθμιστή στα 8-9volt ήμουν ικανοποιημένος!

 

 

 

DC ειναι, δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο, αλλα διαφορετικες προσεγγισεις που η μια (pwm) εχει πλεονεκτημα οτι μπορει στα χερια ενος γνωστη να προσφερει καποια εξτρα "πραματακια" (πχ αυτοματη ρυθμιση) και θεωρητικα μπορει να εχει καλυτερη ακριβεια (κατι που δε σε ενδιαφερει σε αντλιες) ενω η πιο "traditional" μεθοδος με τα volt ειναι μεν τεχνικα λιγο πιο "χοντροκομενη" αλλα λειτουργει εδω και πανω απο ενα αιωνα χωρις προβληματα (η μαλλον ετσι εγκυκλοπαιδικα, την εποχη του DC και του Edison υπηρξαν τεραστια προβληματα, αλλα αυτα δε μας αφορουν αν μιλαμε για φορτια της πλακας )

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Όχι δεν είναι απαραίτητο, απλά θέλεις ένα ποιοτικό εξωτερικό ποτενσιόμετρο ας πούμε 2 Watt για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Το στερεώνεις σε κάποιο λαμάκι, και με τρία καλωδιάκια (ανεστραμμένα μεταξύ τους πολύ καλά )  πας στις αντίστοιχες θέσεις στο τυπωμένο και είσαι ΟΚ !

Αν θέλεις βάζεις και ένα διακόπτη για να το σβήνεις όταν χρειάζεται, αν δεν τον χρειάζεσαι, γεφυρώνεις με ένα σύρμα τις δύο νησίδες στο τυπωμένο που αντιστοιχούν στα ποδαράκια του διακόπτη.

 

Αν είναι έτσι, τι σε απασχολεί αν η στην παρούσα κατάσταση, ο ρυθμιστής δεν μπορεί να ρυθμίσει πολύ χαμηλά?

Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι αρκετά ψηλότερα από την περιοχή της ρύθμισης που αρχίζουν τα προβλήματα?

 

έχεις κάποιο link για ποιοτικό εξωτερικό ποτενσιόμετρο?

 

το πρόβλημα μου με τον υπάρχον ρυθμιστή είναι ότι δεν δουλεύει σωστά! Έχει μεγάλες αυξομειώσεις σε όλο του το φάσμα (το οποίο είναι μικρό...δλδ από 0-90 μοίρες δίνει όλα τα volt και από 90-180 μοίρες δεν έχει καμία διαφορά στα volt ) όπου όσο μειώνουμε τα volt τόσο μεγαλύτερες οι αυξομειώσεις (τις ακούς τις αντλίες να ανεβοκατεβάζουν στροφές κάθε τρείς και λίγο το οποίο και σπαστικό είναι στα αυτιά αλλά και ανησυχητικό οτί σύντομα μπορεί και να τις πάρω στο χέρι!!! )... σε σημείο οπού κοντά στα 6-6.5 volt πέφτει ξαφνικά κάτω από τα 6 volt με αποτέλεσμα να κλείνουν οι αντλίες και να έχω πρόβλημα με το κύκλωμα! Πάντος δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά σε όλα τα volt μετά από τουλάχιστον 30 λεπτά λειτουργίας το ψυκτράκι που έχει ήταν το πολύ χλιαρό σε θερμοκρασίες!

Έγινε επεξεργασία από redbighunter
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος redbighunter έγραψε:

 

έχεις κάποιο link για ποιοτικό εξωτερικό ποτενσιόμετρο?

 

 

 

Ολα τα ποτενσιομετρα μπορουν να τοποθετηθουν ειτε εξωτερικα ειτε σε πλακετα.

Διαλεξε ενα απ αυτα που προτειναμε (το alps ηταν πιο vfm) και αντικατεστησε αυτο το αισχος

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποτενσιόμετρο

https://www.markidis.gr/el/ilektroniko-iliko-1303-2/ilektroniko-iliko/ilektronika-eidi/potensiometra/potensiometra-apla-grammika/sp12-47k-a-potensiometro-aplo-grammiko-47ko-2w

που σου έβαλε ο @Nick74, είναι καλό, από εκεί και πέρα, επειδή και αυτό δεν είναι φτηνό, μπορείς να δείς και άλλες λύσεις :

 

https://www.digikey.gr/product-detail/en/precision-electronics-corporation/RV4NAYSD503A/RV4N503C-ND/222810

 

Και ακόμα και πιο αξιόπιστες, με στεγανό ποτενσιόμετρο:

 

https://uk.rs-online.com/web/c/passive-components/variable-resistors/potentiometers/?sort-by=Mounting Type&sort-order=desc&applied-dimensions=4294966917,4294964521,4294675894,4292049444,4294860902

Αλλά όπως καταλαβαίνεις, πλέον η γκάμα τιμών περιλαμβάνει και τα πολύστροφα ποτενσιόμετρα σύρματος:

https://www.digikey.gr/product-detail/en/bourns-inc/3590P-2-503L/3590P-2-503L-ND/4697026

 

Συνεπώς είναι δική σoυ απόφαση, και έχεις τρείς λύσεις!

Και τώρα να σου πω και εγώ μια τέταρτη, που μπορείς να την εφαρμόσεις αν σε ενδιαφέρει μόνο μια ρύθμιση των αντλιών, και μετά δεν το ξαναπειράζεις.

Αν είναι, έτσι μπορείς αντί ποτενσιόμετρο, να βάλεις δύο αντιστάσεις σε σειρά που οι τιμές τους θα έχουν τον ίδιο λόγο με αυτόν που χρειάζεται για να πετύχεις το κατάλληλο Duty Cycle που δημιουργεί την επιθυμητή τάση. (το κοινό τους σημείο στην θέση του δρομέα του ποτενσιόμετρου και τα ελεύθερα άκρα τους στις ακραίες υποδοχές του ποτενσιόμετρου.

Προσοχή βέβαια στον προσανατολισμό΄!

Εδώ το κόστος είναι "μηδέν"  , όπως φυσικά και η ευελιξία της ρύθμισης του τροφοδοτικού!  :p

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Βρίσκω βέβαια και του κιλού όπως είπες, αλλά αυτά ωχριούν μπροστά στα του παρελθόντος ! :p

 

 

 

Δεν ειπα οτι παιρνω ποτενσιομετρα του κιλου αλλα οτι ενα συγκεκριμενο ειδος το παιρνω με το κιλο... (του κιλου δε μπαινει τιποτα σε marine εφαρμογες)

Και μιλαω για Vishay που απο συγκεκριμενο προμηθευτη τα παιρνω ακομα με προπολεμικες τιμες.

Το διευκρινιζω επειδη οσον αφορα ποτενσιομετρα και επαφες εχω μια ευαισθησια  (ξερω μια ιστορια που ενα ποτενσιομετρο επνιξε 92 ανθρωπους! ...true story, οποτε δεν παιζουμε με αυτα. Ναι, δε ξερω αν καταλαβες σε ποιο ναυαγιο αναφερομαι, αλλα η ολη ιστορια ηταν ενα feedback που δε λειτουργησε επειδη ενας ανευθυνος κοπανος εκανε ...."επισκευη" σε ενα ποτενσιομετρο επειδη λεει τον πιεζανε!!!!!  )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

Δεν ειπα οτι παιρνω ποτενσιομετρα του κιλου αλλα οτι ενα συγκεκριμενο ειδος το παιρνω με το κιλο... (του κιλου δε μπαινει τιποτα σε marine εφαρμογες)

 

Πράγματι, αυτή ήταν η διατύπωσή σου !

Αλλά εγώ το εξέλαβα λάθος, γιατί τώρα τελευταία πήρα εξ ανάγκης μερικά που είναι για κλωτσιές!

Καλό και χρήσιμο να έχεις πηγή με λογικότερες τιμές !  ;)

Όσο για το δυστύχημα που αναφέρεις . . . κάποτε διάβαζα το πόρισμα της επιτροπής έρευνας για την πτώση ενός πολιτικού αεροπλάνου, το οποίο κατέληγε ότι το αίτιο της πτώσης ήταν μια ημιτασιόν ροδέλα που είχε χρησιμοποιηθεί σε ένα έκτακτο service του αεροπλάνου εκτός της βάσης του. :(

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.