Jump to content



RADEON RX 580 NITRO 8Gb


Recommended Posts

Εχω το εξης συστημα  AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor
Socket AM4 (1331)  Core Speed    3494.9 MHz
Microsoft Windows 10 (10.0) Home 64-bit
M/B  ASUS Prime X370-pro
MEMORY  Corsair DDR4-2132 CMK16GX4M2B3200C16GB
MONITOR  ASUS VG278 144Hz
Graphics Sapphire  Radeon RX 580 Nitro Polaris
P3d v 4,5
Επειδη το P3D v.4.5 μου κανει συνεχεια κολληματα διαρκειας ελαχιστων δευτερολεπτων,θα σας παρακαλουσα βλεποντας την εικονα,να με πληροφορησετε ποιες τιμες να αλλαξω,ειδαλλως να παω για την RADEON 5700tx,παροτι ανεβαινει το κοστολογιο και ο υπολογιστης ειναι 1 μηνος.Επισης θα ηθελα να μου γραψεται πως μπορω να περασω την διευθυνση του υπολογιστη μου, χαμηλα στην θεση της υπογραφης.

Ευχαριστω

MSI new.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι εννοείς διεύθυνση του υπολογιστή, πάντως αν εννοείς πώς να ρυθμίσεις ώστε να φαίνεται στο κάτω μέρος κάθε μηνύματός σου εδώ τι υπολογιστή έχεις, πας:

 

https://www.thelab.gr/settings/signature/

Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2019 at 7:48 PM, mike19 said:

Επειδη το P3D v.4.5 μου κανει συνεχεια κολληματα διαρκειας ελαχιστων δευτερολεπτων,θα σας παρακαλουσα βλεποντας την εικονα,να με πληροφορησετε ποιες τιμες να αλλαξω,ειδαλλως να παω για την RADEON 5700tx,παροτι ανεβαινει το κοστολογιο και ο υπολογιστης ειναι 1 μηνος

Το P3D ανήκει στα λογισμικά εξομοιωτών που ζητάνε τα πάντα, διότι δεν εκμεταλλεύονται τίποτα (δικιά μου άποψη). Είσαι σίγουρος ότι το θέμα είναι στην κάρτα γραφικών; Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις τρέχοντας το MSI afterburner την ώρα που παίζεις για να δεις αν η κάρτα σου είναι στο 100% usage. Εναλλακτικά αν ρίξεις την ανάλυση και την ποιότητα των γραφικών, βελτιώνεται το θέμα με τα "κολλήματα"; Αν η απάντηση στα προηγούμενα είναι "ναι". τότε μπορείς να κοιτάξεις για καλύτερη κάρτα γραφικών. 

 

Υπάρχει όμως και το σενάριο να θες πιο γρήγορο επεξεργαστή (καλύτερο IPC), οπότε θα πρέπει να εξετάσεις σοβαρά την αναβάθμιση σε 3600(Χ).

 

Σημειώνω ότι και οι μνήμες σου είναι πολύ χαμηλά χρονισμένες και οι Ryzen γενικά ζητάνε MHz στις μνήμες για να αποδώσουν με sweet spot τα 3000-3200 MHz.

 

Ας τοποθετηθούν και όσοι ξέρουν καλύτερα το συγκεκριμένο παιχνίδι και τις απαιτήσεις του.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι το έχεις σε SSD; Στο site τους στα requirements αναγράφει "M.2 or Solid State Drive (SSD) is strongly recommended" και για να το γράφουν μάλλον είναι must.

 

Επίσης η κάρτα πρέπει να είναι λίγη. Βλέπω πχ ότι ακόμα και η GTX 1080 δεν είναι αρκετή στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

image.png

 

Εγώ με βάση τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι το παιχνίδι ενδιαφέρεται κυρίως για την video memory, οπότε με την nitro 8GB θεωρητικά είσαι OK.

Επειδή έχω ασχοληθεί με specs εξομοιωτών παλιότερα, με βάση αυτή μου την εμπειρία θα πρότεινα:

 

1) Να ανεβάσεις τον 2600 στα 4GHz+ all cores. (O 1600 μου σηκώνει 4GHz με χαλαρά ρεύματα και πάει και παραπάνω, οπότε πιστεύω ότι και με τον 2600 δεν θα έχεις πρόβλημα)

2) Να περάσεις το παιχνίδι σε SSD όπως και προτείνεται από τον κατασκευαστή

3) Να δανειστείς αν μπορείς κάποιες μνήμες @ 3000 και να δεις αν υπάρχουν διαφορές, διότι ο κατασκευαστής προτείνει 2666+

 

Αν δεις ότι δεν τερματίζει η κάρτα σου (100% usage όπως σου είπα πριν να ελέγξεις), τότε ένα OC στον επεξεργαστή + μνήμες + SSD/NVME ενδέχεται να σου λύσει το πρόβλημα και μάλιστα πολύ πιο οικονομικά από το να αγοράσεις κάρτα γραφικών. Βρίσκεις 256άρη NVME ~ 45€ με πολύ καλές επιδόσεις. DDR4 3200 μνήμες 16GB ~ 63€. Και αν χρειαστεί μια καλή αερόψυκτρα, εφόσον δεις ότι σηκώνει θερμοκρασίες μετά το OC ο επεξεργαστής σου, βρίσκει εξαιρετικές λύσεις με ~40€. Με ένα 150άρι όλα μαζί καθαρίζεις, ενώ για κάρτα θα θέλεις τουλάχιστον τα διπλάσια. Φυσικά όλα αυτά με την προϋπόθεση -ξαναγράφω- ότι δεν είναι η κάρτα το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.1b713237af22179834cec14aab649f00.png

πριν 23 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

δεν κατάλαβα τι εννοείς διεύθυνση του υπολογιστή, πάντως αν εννοείς πώς να ρυθμίσεις ώστε να φαίνεται στο κάτω μέρος κάθε μηνύματός σου εδώ τι υπολογιστή έχεις, πας:

 

https://www.thelab.gr/settings/signature/

 

 

 

On 18/10/2019 at 7:48 ΜΜ, το μέλος mike19 έγραψε:

Εχω το εξης συστημα  AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor
Socket AM4 (1331)  Core Speed    3494.9 MHz
Microsoft Windows 10 (10.0) Home 64-bit
M/B  ASUS Prime X370-pro
MEMORY  Corsair DDR4-2132 CMK16GX4M2B3200C16GB
MONITOR  ASUS VG278 144Hz
Graphics Sapphire  Radeon RX 580 Nitro Polaris
P3d v 4,5
Επειδη το P3D v.4.5 μου κανει συνεχεια κολληματα διαρκειας ελαχιστων δευτερολεπτων,θα σας παρακαλουσα βλεποντας την εικονα,να με πληροφορησετε ποιες τιμες να αλλαξω,ειδαλλως να παω για την RADEON 5700tx,παροτι ανεβαινει το κοστολογιο και ο υπολογιστης ειναι 1 μηνος.Επισης θα ηθελα να μου γραψεται πως μπορω να περασω την διευθυνση του υπολογιστη μου, χαμηλα στην θεση της υπογραφης.

Ευχαριστω

MSI new.jpg

image.thumb.png.1b713237af22179834cec14aab649f00.png

Ειναι το τελευταιο αποψινο στιγμιοτυπο απο τον υπολογιστη μου εν χρησει

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mike19 said:

image.thumb.png.1b713237af22179834cec14aab649f00.png

 

 

 

image.thumb.png.1b713237af22179834cec14aab649f00.png

Ειναι το τελευταιο αποψινο στιγμιοτυπο απο τον υπολογιστη μου εν χρησει

 

Ωραίος.... Φαίνεται να τερματίζει η κάρτα, αλλά αυτά τα spikes προς τα κάτω που κάνει με προβληματίζουν... Μήπως έχεις το παιχνίδι σε αργό μηχανικό δίσκο και δεν προλαβαίνει να διαβάζει από εκεί; Μπορείς να κάνεις screenshot και με CPU utillization ? Να δούμε τι κάνει και ο επεξεργαστής;

 

Για κάποιον λόγο φαίνεται η κάρτα να έχει διαστήματα αδράνειας που σημαίνει ότι για κάποιον λόγο δεν τροφοδοτείται με δεδομένα για να επεξεργαστεί, ώστε να την βλέπεις συνέχεια 100%. Ο λόγος αυτός μπορεί να είναι ο μηχανικός δίσκος, η χαμηλή συχνότητα μνήμης ή να θες παραπάνω IPC στον επεξεργαστή, που σημαίνει ότι πρέπει να δοκιμάσεις να τον ανεβάσεις στα 4GHz all cores, όπως σου έγραψα πιο πριν. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mike19 said:

Aεροψυξη  NOCTUA  nh-d14

Άρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να ανεβάσεις τον επεξεργαστή να δούμε αν υπάρχει βελτίωση.

 

7 minutes ago, mike19 said:

Πως κανω  CPU utillization ?

 

https://pcgamehaven.com/easily-monitor-cpu-gpu-usage-gaming/

 

Βγάλε screenshot με όλους τους πυρήνες και τα νήματα.

 

7 minutes ago, mike19 said:

H μνημη ειναι CMK16GX4M2B3200C16 DDR4-2132 dual chanel

 

Η μνήμη σου χρονίζει στα 2133ΜΗz, ενώ ο κατασκευαστής του παιχνιδιού προτείνει 2666+. Εκτός αυτούς οι Ryzen θέλουν ψηλούς χρονισμούς στις μνήμες.

7 minutes ago, mike19 said:

Το παιγνιδι το εχω σε SAMSUNG ssd evo 250

 

Οπότε δεν είναι ο δίσκος το πρόβλημά σου. Πάει αυτό.

@mike19

 

τώρα βλέπω ότι το παιχνίδι παίζει και σε windowed mode. Οπότε άνοιξε απλά τον task manager και πήγαινε στο performance για να δεις τη χρήση του επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.