Jump to content



Αλλαγή laser eye σε cd player?


skepasti21

Recommended Posts

Hello all, 

 

Μετά από μια βλακεία αγορά που έκανα , φορτώθηκα ένα cd player ,το AEG SR 4374, το οποίο μου είναι άχρηστο για την δουλειά που το αγόρασα, η σύζυγος μου είναι καθηγήτρια ξένης γλώσσας και όλα της ακουστικά tests είναι σε cd/mp3, τα οποία δεν αναγνωρίζονται από αυτό παρά μόνον από την θύρα USB που έχει, και ερωτώ τώρα εγώ, υπάρχει η δυνατότητα μιας και πιάνουν λιγάκι τα χέρια μου να αλλάζει το "ματάκι" laser και να μπει ένα που να μπορεί να παίξει mp3 ή είναι χαμένη υπόθεση? Ρωτώ γιατί το cd player "ξέρει" από MP3. 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το "μάτι" δεν έχει καμμία σχέση.
Στην πλακέτα χρειάζεται ένα FPGA για να κάνει decoding τα δεδομένα.
Δυστυχώς δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις όμως σαν απλή μετατροπή σε τέτοιο μηχάνημα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος skepasti21 έγραψε:

Μετά από μια βλακεία αγορά που έκανα , φορτώθηκα ένα cd player ,το AEG SR 4374, το οποίο μου είναι άχρηστο για την δουλειά που το αγόρασα, η σύζυγος μου είναι καθηγήτρια ξένης γλώσσας και όλα της ακουστικά tests είναι σε cd/mp3, τα οποία δεν αναγνωρίζονται από αυτό παρά μόνον από την θύρα USB που έχει, και ερωτώ τώρα εγώ, υπάρχει η δυνατότητα μιας και πιάνουν λιγάκι τα χέρια μου να αλλάζει το "ματάκι" laser και να μπει ένα που να μπορεί να παίξει mp3 ή είναι χαμένη υπόθεση? Ρωτώ γιατί το cd player "ξέρει" από MP3. 

 

Προσπαθείς να πας Κάιρο μέσω Βλαδιβοστόκ. Πάρε τα mp3 και κάνε τα wave και γράψε τα σε CD στον υπολογιστή, και δώστης της γυναίκας να παίξει CD. Τόσο δύσκολο είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Oric said:

 

Προσπαθείς να πας Κάιρο μέσω Βλαδιβοστόκ. Πάρε τα mp3 και κάνε τα wave και γράψε τα σε CD στον υπολογιστή, και δώστης της γυναίκας να παίξει CD. Τόσο δύσκολο είναι;

 

Δεν ξέρω για τι αριθμό mp3 μιλάμε αλλά μπορεί να καταλήξει με πολλάααα audio cd

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει καλα μιας κ αυτο λου ζητας δεν παιζει με απλη αλλαγη "ματιου" το πιο σοφο θα ηταν να τα μεταφερεις σε ενα usb στικακι κ να τελειωνεις. Εκτος αν μιλαμε για λιγα κομματια κ θα χωρεσουν σε μερικα cd. Αρκει βεβαια κ η μια κ η αλλη λυση να βολευουν την σύζυγό. 

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρε παίδες σχεδόν όλα το φορητά cd players παίζουν mp3 από το cd , απλώς έπεσα εγώ στο ένα που δεν παίζει. Βεβαίως και μπορώ να μεταφέρω τα κομμάτια σε στικάκι απλά θα πρέπει να γίνεται κάθε τόσο μιας και δεν θα είναι καθόλου λειτουργικό να τα περάσω όλα μόνο μιας γιατί θα χαθεί η μπαλα, θα πρέπει να ασχολούμαι και δεν υπάρχει χρόνος, μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση.....

Link to comment
Share on other sites

Το ματάκι είναι ίδιο. Το decoding των δεδομένων αλλάζει.

Ματάκι αλλάζεις αν δεν μπορείς να διαβάσεις CD λόγω φθοράς (το έχω κάνει σε αυτοκινήτου).

Οπότε καλύτερα να αλλάξεις τον τίτλο γιατί είναι click bait για τύπους σαν εμένα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.