Jump to content



Σύστημα Ryzen 7 3700X


cocob0ng0

Recommended Posts

Καλημέρα,

στο γραφείο κάνω επιτέλους ένα upgrade στο μηχάνημα που είχα για 3.5 χρόνια, ένα μηχάνημα i5 6500 με 16GB RAM στο οποίο μετά βάλαμε και μία GTX1070 αλλά τώρα πια δε πάει άλλο γιατί με μηχάνημα για σκέτο photoshop τριετίας που κάνω motion με παίρνει ο ύπνος στα renders. Χρήση είναι κυρίως motion graphics και 3D, όχι 4K μεγάλα projects, απλά HD clips κάτω του μισού λεπτού οπότε θέλω καλύτερο μηχάνημα αλλά όχι δα και το απίστευτο mainframe. Κάρτα γραφικών θα κρατήσω την ίδια προς το παρόν και διάλεξα τα παρακάτω να μου πείτε αν έχετε καμία ένσταση ή ιδέα για κάποιο κομμάτι:

 

CPU: AMD Ryzen 7 3700X Box

MBOARD: MSI X570 A Pro

RAM: G.Skill Aegis 16GB DDR4-3200MHz (2X16GB)

PSU: Corsair TX-M Series TX650M

HDD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

HDD: Toshiba DT01ACA300 3TB

CASE: Corsair Carbide Spec-02

 

Overclockings δεν θα γίνουν οπότε θα κρατήσω το stock ανεμιστηράκι που έρχεται με τον επεξεργαστή, είδα οτι το MSI board έχει ένα επιπλέον τετράπινο 12V για ρεύμα από το τροφοδοτικό (το λέει CPU2), το οποίο όμως δεν το δίνει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό και φαντάζομαι χρειάζεται σε περιπτώσεις overclocking κλπ οπότε δε με απασχολεί, σωστά;  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος cocob0ng0 έγραψε:

Καλημέρα,

στο γραφείο κάνω επιτέλους ένα upgrade στο μηχάνημα που είχα για 3.5 χρόνια, ένα μηχάνημα i5 6500 με 16GB RAM στο οποίο μετά βάλαμε και μία GTX1070 αλλά τώρα πια δε πάει άλλο γιατί με μηχάνημα για σκέτο photoshop τριετίας που κάνω motion με παίρνει ο ύπνος στα renders. Χρήση είναι κυρίως motion graphics και 3D, όχι 4K μεγάλα projects, απλά HD clips κάτω του μισού λεπτού οπότε θέλω καλύτερο μηχάνημα αλλά όχι δα και το απίστευτο mainframe. Κάρτα γραφικών θα κρατήσω την ίδια προς το παρόν και διάλεξα τα παρακάτω να μου πείτε αν έχετε καμία ένσταση ή ιδέα για κάποιο κομμάτι:

 

CPU: AMD Ryzen 7 3700X Box

MBOARD: MSI X570 A Pro

RAM: G.Skill Aegis 16GB DDR4-3200MHz (2X16GB)

PSU: Corsair TX-M Series TX650M

HDD: Samsung 970 Evo Plus 500GB

HDD: Toshiba DT01ACA300 3TB

CASE: Corsair Carbide Spec-02

 

Overclockings δεν θα γίνουν οπότε θα κρατήσω το stock ανεμιστηράκι που έρχεται με τον επεξεργαστή, είδα οτι το MSI board έχει ένα επιπλέον τετράπινο 12V για ρεύμα από το τροφοδοτικό (το λέει CPU2), το οποίο όμως δεν το δίνει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό και φαντάζομαι χρειάζεται σε περιπτώσεις overclocking κλπ οπότε δε με απασχολεί, σωστά;  

 

 

 

Πήγαινε σε διπλάσια μνήμη.

 

Βάλε οικονομικότερο NVME , κάτι σαν τους πολύ καλούς ADATA XPG 8200 PRO, PNY CS3030, CORSAIR MP510 .

 

Αν συνεχίζεις να θες X570, βάλε την GIGABYTE X570 GAMING X.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, cocob0ng0 said:

ευχαριστώ για την απάντηση, μνήμη λέω να ξεκινήσω με 32 τώρα και μετά από λίγο καιρό να την διπλασιάσω. Γιατί να μη θέλω x570; 

 

Γιατί για τη δική σου δουλειά καλύπτεσαι και με μια B450/X470. Σε 570 πας κυρίως για future-proofing και αν χρειάζεσαι τις επιπλέον PCIe (4.0). Και φορτώνεσαι επιπλέον το active cooling της μητρικής. Προφανώς είναι μια χαρά επιλογή, αν χωράει στον προϋπολογισμό σου, αλλά νομίζω ότι μπορείς να ξοδέψεις πιο αποδοτικά τα λεφτά σου.

 

Κι εγώ θεωρώ ότι για αρχή είσαι καλά με 32 GB μνήμη. Απλώς φρόντισε να επιλέξεις κάποια δημοφιλή επιλογή, ώστε να είναι εύκολο να βρεις την ίδια στο μέλλον.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ok κατάλαβα, αν δεν είναι θέμα κάποιας περίεργης ασυμβατότητας όντως το θέλω για future proofing επειδη κι αυτο το μηχανημα θα μείνει στην εταιρεία μετα και οποιος το παρει ας μπορει εστω να κανει ενα μικροupgrade ή να μικροαλλαγούλα και να μη γίνει office pc. Άρα σε Gigabyte mboard μια χαρά μπορω ν αλλαξω καθως και καποιον πιο οικονομικο NVME (πχ δεν πηρα τον 3800X γιατι σε κάτι reviews έδινε αμελητέα διαφορά σε απόδοση για +80-100 ευρώ). Ήδη σε σχέση μ αυτό που δουλεύω τώρα θα ναι πύραυλος απλά κοιτάζω γι ασυμβατότητες ή πιο οικονομικές (αλλά αξιόπιστες) εναλλακτικές, ευχαριστώ για τα tips ?

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου θα πηγαινα σε 

 

Οικονομικη Χ470 (MSI MAX σειρα). Ετσι και αλλιως η συγκεκριμενη μητρική εχει φαει "θαψιμο" για την κακιστη ψύξη των vrm της (αν δεν κανεις o/c βεβαια η δεν βαλεις στο μελλον κανεναν 16πυρηνο μια χαρα θα είσαι και αυτη που πρότεινες)

32GB RAM @3600 (υπαρχουν επιλογες σε ιδια τιμη με τις 3200)
Για τον nvme ενας adata sx8200 θα ηταν πιο σοφη επιλογή οπως σου ειπαν και παραπανω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

με O/C δεν μπλέκω, ειδικά στης δουλειάς, οπότε δεν είναι θέμα οι θερμοκρασίες (είναι και ψιλοψυγείο στο γραφείο χειμώνα/καλοκαίρι και δεν είχα θέμα με θερμοκρασίες ποτέ εδώ). Για RAM θα το ξανακοιτάξω αρκεί να βρω καμιά μάρκα αναγνωρίσιμη κι όχι no name (παθών πιο παλιά κι έφτυσα αίμα μέχρι να δω από που μου έσκαγε).

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, cocob0ng0 said:

με O/C δεν μπλέκω, ειδικά στης δουλειάς, οπότε δεν είναι θέμα οι θερμοκρασίες (είναι και ψιλοψυγείο στο γραφείο χειμώνα/καλοκαίρι και δεν είχα θέμα με θερμοκρασίες ποτέ εδώ). Για RAM θα το ξανακοιτάξω αρκεί να βρω καμιά μάρκα αναγνωρίσιμη κι όχι no name (παθών πιο παλιά κι έφτυσα αίμα μέχρι να δω από που μου έσκαγε).

 

Μια χαρα ειναι τοτε η MSI x570

Για μνημες δες εδω F4-3600C18D-32GVK

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

μνημες παρε 3200 CL16.  οι CL18 ειναι αργες.


Επισης βασει αυτου, θεωρητικα πρεπει να ειναι πιο γρηγορες οι 3200 CL16

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Does-RAM-speed-affect-video-editing-performance-1528/

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.