Jump to content



Aναβάθμιση για παιχνίδια


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

πριν 12 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Πόσα δίνεις?

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Κοίτα… δεν είναι θέμα χρημάτων αλλά ψυχικής ηρεμίας. Δεν με νοιάζει το ποσόν αρκεί να μην αισθάνομαι ότι πιάστηκα κορόιδο αγοράζοντας δυσανάλογα ακριβά σε σχέση με την απόδοση τους πράγματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 
Κοίτα… δεν είναι θέμα χρημάτων αλλά ψυχικής ηρεμίας. Δεν με νοιάζει το ποσόν αρκεί να μην αισθάνομαι ότι πιάστηκα κορόιδο αγοράζοντας δυσανάλογα ακριβά σε σχέση με την απόδοση τους πράγματα.
Επειδή κ γω έκανα προσφάτως αναβάθμιση και είμαι υπέρ ευχαριστημένος θα σ προτείνω..
Μητρική https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes/m/44294/Aorus.html?from=cat-match&keyphrase=B450+Pro+%28rev+1+0%29&o=Aorus+B450+Pro+%28rev.+1.0%29
Επεξεργαστή να ξέρεις ο 3600 με τον 3600Χ η διαφορά είναι το ανεμιστηρακι π έχει.. Κατά τα άλλα είναι ίδιοι.. Αν θες πάνε στο 3700X..
Για ραμ θα σ πρότεινα https://www.skroutz.gr/s/20150677/G-Skill-TridentZ-Neo-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZN.html
Κάρτα γραφικών έχεις?

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

 

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

 

Κοίτα… δεν είναι θέμα χρημάτων αλλά ψυχικής ηρεμίας. Δεν με νοιάζει το ποσόν αρκεί να μην αισθάνομαι ότι πιάστηκα κορόιδο αγοράζοντας δυσανάλογα ακριβά σε σχέση με την απόδοση τους πράγματα.

 

Προσωπική μου άποψη, δεν το πας καλά. Αν μιλάμε για το σύστημα της υπογραφής στο WoW, θα δεις ~7%  βελτίωση, σύμφωνα με τα benchmarks εδώ: https://www.userbenchmark.com/PCGame/FPS-Estimates-World-of-Warcraft/3882/141989.32631.Max.1080p.0

 

Συνεπώς δεν βλέπω τον λόγο να πληρώσεις ~450-500€ για αναβάθμιση.

 

Εάν έχεις εικόνα ότι από 6700Κ ---> Ryzen 3600 θα δεις σημαντική βελτίωση στο WoW (καθώς δεν μπορούμε να βασιστούμε στο παραπάνω link) τότε καλά το πας με την επιλογή της MSI MAX B450 + 3600, καθώς είναι μακράν το καλύτερο board που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή με B450. Επίσης ο 3600(X) είναι ο απόλυτος VFM gaming επεξεργαστής ΖΕΝ 2. O αντίπαλος από το στρατόπεδο της Intel είναι ο 9400F και θα πρέπει να βρεις benchmarks για να δεις με ποιον επεξεργαστή έχεις καλύτερες επιδόσεις στο WoW.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

 

Προσωπική μου άποψη, δεν το πας καλά. Αν μιλάμε για το σύστημα της υπογραφής στο WoW, θα δεις ~7%  βελτίωση, σύμφωνα με τα benchmarks εδώ: https://www.userbenchmark.com/PCGame/FPS-Estimates-World-of-Warcraft/3882/141989.32631.Max.1080p.0

 

Συνεπώς δεν βλέπω τον λόγο να πληρώσεις ~450-500€ για αναβάθμιση.

 

Εάν έχεις εικόνα ότι από 6700Κ ---> Ryzen 3600 θα δεις σημαντική βελτίωση στο WoW (καθώς δεν μπορούμε να βασιστούμε στο παραπάνω link) τότε καλά το πας με την επιλογή της MSI MAX B450 + 3600, καθώς είναι μακράν το καλύτερο board που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή με B450. Επίσης ο 3600(X) είναι ο απόλυτος VFM gaming επεξεργαστής ΖΕΝ 2. O αντίπαλος από το στρατόπεδο της Intel είναι ο 9400F και θα πρέπει να βρεις benchmarks για να δεις με ποιον επεξεργαστή έχεις καλύτερες επιδόσεις στο WoW.

Στο 2οPC που έχω έχει χαλάσει η μητρική (Asrock Z77 Extreme4) και παίζει με μια μνήμη, άσε που κουνάω την κάρτα γραφικών για να δουλέψει οπότε αναγκάζομαι να κάνω το υπάρχον 2ο 

 

Να προσθέσω ότι δεν τρέχει αποκλειστικά το παιχνίδι αλλά ταυτόχρονα το Discord το Skype και καμιά σελίδα στο ιντερνετ  που δεν υπολογίζονται στα  benchmarks

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι επιλογές σου αλλά επειδή θες vfm τότε 3600, όχι τον Χ κ Rsm 3200 cas 16. Απλά βεβαιωσου ότι αυτές που θα πάρεις είναι συμβατές με τη m/b.

Υ.γ. η asrock z77 xtreme4 θεϊκή m/b ! Μου δουλεύει ακομα!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ryzen 5 3600

 

Crucial Ballistix Sport LT Red 16GB DDR4-3200MHz

 

Από τα χρήματά, που θα γλιτώσεις από τα παραπάνω, πηγαίνεις σε μια καλύτερη μητρική :

 

Asus TUF Gaming X570-Plus

 

Και για ψύξη:

 

Arctic Freezer 34 Esports Duo White

                             ή

Scythe Fuma 2

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Ονειρος έγραψε:

Ryzen 5 3600

 

Crucial Ballistix Sport LT Red 16GB DDR4-3200MHz

 

Από τα χρήματά, που θα γλιτώσεις από τα παραπάνω, πηγαίνεις σε μια καλύτερη μητρική :

 

Asus TUF Gaming X570-Plus

 

Και για ψύξη:

 

Arctic Freezer 34 Esports Duo White

                             ή

Scythe Fuma 2

 

 

 

Για ψύξη περιμένω αυτό  ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UT

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Δεν χρειάζεσαι ψύξη..Πεταμένα λεφτα..του 3600 η ψύχτρα ειναι πολυ καλη..

 

 

Κοίτα… είμαι εδώ από τότε που ήταν γιαπί  …όλοι έχουν βάλει υδρόψυξη, σκέφτηκα να δοκιμάσω και εγώ  

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ονειρος said:

Από τα χρήματά, που θα γλιτώσεις από τα παραπάνω, πηγαίνεις σε μια καλύτερη μητρική :

 

Asus TUF Gaming X570-Plus

Μπορείς να μου πεις γιατί είναι καλύτερη και πώς θα του χρησιμεύσει;

 

Επίσης, η συγκεκριμένη είναι σύμφωνα με τον Buildzoid από τις χειρότερες υλοποιήσεις Χ570

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Κοίτα… είμαι εδώ από τότε που ήταν γιαπί  …όλοι έχουν βάλει υδρόψυξη, σκέφτηκα να δοκιμάσω και εγώ  
Και εγώ ήμουν σε αυτό το σκεπτικό..Αλλα ρε φίλε δεν χρειάζεται...Παρε καλύτερα αεροψυξη..Η ακόμα καλυτερα δώσε τα λεφτά αυτά στην κάρτα γραφικών

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Darap21 έγραψε:

Και εγώ ήμουν σε αυτό το σκεπτικό..Αλλα ρε φίλε δεν χρειάζεται...Παρε καλύτερα αεροψυξη..Η ακόμα καλυτερα δώσε τα λεφτά αυτά στην κάρτα γραφικών

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Στο δρόμο είναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Μνημες αφου πας για 3200 κοιτα και αυτες:

 

https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html

 

Δυστυχώς δεν τις βλέπω στη σελίδα της μητρικής

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Δυστυχώς δεν τις βλέπω στη σελίδα της μητρικής

 

Έχεις δίκιο για τις συγκεκριμένες. Από την άλλη βέβαια στο site της MSI έχει το ίδιο set σε Quad Channel (κανείς δεν ξέρει γιατί) αν και στη λίστα φαίνεται πως είναι dual channel.

 

gskill_gfx.thumb.JPG.4cd73728a6c389db90efe78be71a68ed.JPG

 

Ενώ το kit είναι Quad Channel (C14Q) στο τέλος δείχνει πως είναι 2 DIMM's και όχι ένα. Βέβαια από την ονομασία δείχνει να είναι 32GB. Αν παίζει αυτό (4 κανάλια μνήμης με 32GB σύνολο), σίγουρα παίζει και το dual channel 16GB.

Κάποιο λάθος έχουν κάνει στην MSI.

 

 

Υ.Γ. Στη QVL λίστα της G.Skill για τις μνήμες που σου είπα, υπάρχει κανονικά η μητρική:

 

tomahawk.thumb.JPG.9eba21fdb4899119c037ddefe8ecdfe5.JPG

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μπορείς να μου πεις γιατί είναι καλύτερη και πώς θα του χρησιμεύσει;

 

Επίσης, η συγκεκριμένη είναι σύμφωνα με τον Buildzoid από τις χειρότερες υλοποιήσεις Χ570

 

  • Καλύτερη ποιότητα κατασκευής  => μεγαλύτερη διάρκεια ζωής
  • Καλύτερη αναβαθμισιμότητα       => σε μερικά χρόνια θα μπορεί πιο άνετα να βάλει έναν ισχυρότερο επεξεργαστή

Πηγή

 

Η  πρόταση της     Asus TUF Gaming X570-Plus έγινε με γνώμονα, την σχέση τιμής - απόδοσης, από τα χρήματα που θα γλίτωνε από επεξεργαστή και μνήμες.

Η TUF μπορεί να μην είναι από της καλύτερες μητρικές αλλά ούτε από τις χειρότερες.

 

Review 1

Review 2

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2019 at 3:12 ΜΜ, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Καλά το πάς.

Πάντα θα υπάρχουν εναλλακτικές όμως.

 

π.χ.

Ο απλός 3600 είναι επίσης μιά χαρά επιλογή (το ίδιο θα κλοκάρει πάνω-κάτω μέσω των αυτοματισμών των μητρικών πλέον).

 

π.χ.

Πολύ καλό vfm η Tomahawk Max (για B450)... αλλά μήν απορρίπτεις τα εξτρά καλούδια των φθηνών X570.

Η Asus X570 TUF , για τα λεφτά της είναι σούπερ και πιό bullet proof για μελλοντικά.

 

Για μνήμες μήν προβληματίζεσαι σχετικά με ασυμβατότητες σε Zen 2 ... παίζουν σχεδόν τα πάντα από υλοποιήσεις.

Τώρα σε θέμα επιδόσεων , εγώ θα προτιμούσα

3600CL16 (Θές αυτές που είναι CL16-16-16 ... όχι τις φθηνές CL16-19-19).

ή

3200CL14

 

On 17/11/2019 at 3:22 ΜΜ, το μέλος jax7480 έγραψε:

Μνημες αφου πας για 3200 κοιτα και αυτες:

 

https://www.skroutz.gr/s/11436424/G-Skill-Flare-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GFX.html

 

 

Αυτές που σου έγραψε ο ζάχος είχαν βγεί ώς AMD certified την εποχή των Zen (Ryzen 1xxx) και Zen+ (Ryzen 2xxx)

και ήταν trouble free ντιμάκια σε θέμα συμβατότητας και επιδόσεων.

Αν υπάρχουν ακόμη στην αγορά , πάρτες.

 

πριν 23 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Για ψύξη περιμένω αυτό  ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UT

 

Why not ?

Looks good.

 

πριν 22 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Κοίτα… είμαι εδώ από τότε που ήταν γιαπί  …όλοι έχουν βάλει υδρόψυξη, σκέφτηκα να δοκιμάσω και εγώ  

 

:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος TASOS έγραψε:

 

Καλά το πάς.

Πάντα θα υπάρχουν εναλλακτικές όμως.

 

π.χ.

Ο απλός 3600 είναι επίσης μιά χαρά επιλογή (το ίδιο θα κλοκάρει πάνω-κάτω μέσω των αυτοματισμών των μητρικών πλέον).

 

π.χ.

Πολύ καλό vfm η Tomahawk Max (για B450)... αλλά μήν απορρίπτεις τα εξτρά καλούδια των φθηνών X570.

Η Asus X570 TUF , για τα λεφτά της είναι σούπερ και πιό bullet proof για μελλοντικά.

 

Για μνήμες μήν προβληματίζεσαι σχετικά με ασυμβατότητες σε Zen 2 ... παίζουν σχεδόν τα πάντα από υλοποιήσεις.

Τώρα σε θέμα επιδόσεων , εγώ θα προτιμούσα

3600CL16 (Θές αυτές που είναι CL16-16-16 ... όχι τις φθηνές CL16-19-19).

ή

3200CL14

 

 

Αυτές που σου έγραψε ο ζάχος είχαν βγεί ώς AMD certified την εποχή των Zen (Ryzen 1xxx) και Zen+ (Ryzen 2xxx)

και ήταν trouble free ντιμάκια σε θέμα συμβατότητας και επιδόσεων.

Αν υπάρχουν ακόμη στην αγορά , πάρτες.

 

 

Why not ?

Looks good.

 

 

:D

 

Εδώ και πολλά χρόνια αποφεύγω τον υπερχρονισμό, πιστεύω ότι τα 3600Χ θα είναι καλύτερα κομμάτια και πιο αξιόπιστα αλλά και τα λιγα Hz πάρα πάνω καλά είναι

 

Η μητρική έχει πάρει τα εύσχημα από πολλούς και επειδή πάντα τις  αλλάζω μαζί με επεξεργαστή, σε 3 χρόνια που πιστεύω να κάνω πάλι αναβάθμιση, ποιος ζει ποιος πεθαίνει

 

Αν νομίζεις ότι αυτές είναι καλύτερες να τις πάρω αρκεί να τις έχουν και να μην περιμένω από του χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.