Jump to content


PC 400 ευρω!


Recommended Posts

Θέλω την βοήθεια σας τι pc να χτίσω για έναν φίλο μου μέχρι 400 ευρώ!

Έτοιμο ή κομμάτια χωρίς οθόνη.Εάν είναι σε κομμάτια θα το στήσω εγώ.

Η χρήση του είναι ταινίες,σερφάρισμα,και από gaming LOL

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να βάλεις κάτι άλλο και να είσαι και νορμάλ στα 400€.

Ήδη, δεν έχω βάλει σκληρό δίσκο παρά μόνο SSD.

 

Για να βάλεις κάρτα γραφικών θα είχε νόημα ένας Ryzen 2600, μια RX560 αλλά και περί τα 150€ + στο μπάτζετ :) 

Εδώ που τα λέμε, είναι πολύ καλύτερη λύση 2600+rx560

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να βάλεις κάτι άλλο και να είσαι και νορμάλ στα 400€.
Ήδη, δεν έχω βάλει σκληρό δίσκο παρά μόνο SSD.
 
Για να βάλεις κάρτα γραφικών θα είχε νόημα ένας Ryzen 2600, μια RX560 αλλά και περί τα 150€ + στο μπάτζετ [emoji4] 
Εδώ που τα λέμε, είναι πολύ καλύτερη λύση 2600+rx560
Οκ αυτό θα ήταν καλύτερο.
Ευχαριστω πολυ.θα περιμένουμε μήπως βγει καμιά καλή προσφορά μέχρι Παρασκευή,άμα δείτε κάτι εδώ είμαστε αλλιώς θα πάμε σε αυτήν την σύνθεση με κάρτα ή χωρίς

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Δεν γίνεται να βάλεις κάτι άλλο και να είσαι και νορμάλ στα 400€.

Ήδη, δεν έχω βάλει σκληρό δίσκο παρά μόνο SSD.

 

Για να βάλεις κάρτα γραφικών θα είχε νόημα ένας Ryzen 2600, μια RX560 αλλά και περί τα 150€ + στο μπάτζετ :) 

Εδώ που τα λέμε, είναι πολύ καλύτερη λύση 2600+rx560

https://www.skroutz.gr/s/14650949/AMD-Ryzen-5-2600-Box.html or https://www.skroutz.gr/s/14650950/AMD-Ryzen-5-2600X-Box.html + https://www.skroutz.gr/s/12231331/Asus-Radeon-RX-560-4GB-Rog-Strix-Gaming-OC-90YV0AH0-M0NA00.html αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις και με άλλη λογική.

 

Με έναν ταπεινό Ryzen 5 1600 που τον πουλάνε κοντά στα 90-95€ ή έναν 2600 που τον πουλάνε κοντά στα 110€-115€ ή ακόμα και έναν Ryzen 3 1200 στα 45€.

 

Σε σχέση με τον 3400G των περίπου 140€ (o 2400G πωλείται σε ξεχασμένες, ανεβασμένες τιμές - δεν αξίζει) "γλυτώνεις" από 25€ (2600) ή 50€ (1600) έως 95€(1200).

 

Με 25€, δεν μπορείς να κάνεις πολλά, ούτε καν στα μεταχειρισμένα. Με 50€ στα μεταχειρισμένα θα βρεις επιλογές τύπου Radeon HD 7850/7870 που είναι αξιοπρεπέστατες. Σε καινούρια κάρτα δεν παίζει κάτι ιδιαίτερο. Κάτι τραγικές επιλογές με 64bit data bus. Αν τώρα πας στον 1200 και σου περισσέψουν 95€, θεωρητικά έχεις την 560 ως επιλογή, πρακτικά δεν ξέρω, μιας και παίζουν πολλές "κατόπιν παραγγελίας" επιλογές εκεί. Καταστήματα με διαθεσιμότητα τουλάχιστον "1 έως 3 ημέρες" σπανίζουν και παίζουν από 100€ και πάνω.

Αν διαθέσεις περισσότερα χρήματα, προφανώς οι διαθέσιμες επιλογές αυξάνουν.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τον 3400G που σου γράφει κι ο yanni αν είναι για APU. Δεν θα πήγαινα σε μεταχειρισμένη κάρτα ετών, θα προτιμούσα να περιμένω λίγο για να αυξήσω το διαθέσιμο ποσόν. Η onboard δεν θα έχει θέμα για ήπια γενική χρήση. Για παιχνίδια αναλόγως το παιχνίδι και την ανάλυση. Αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο παιχνίδι που τον καίει να παίξει ή έστω μια μικρή ομάδα παιχνιδιών, να ψάξετε τις απαιτήσεις για τα συγκεκριμένα στην ανάλυση που θα παίζονται. Παρομοίως αν θέλει να χρησιμοποιήσει πιο εξειδικευμένες εφαρμογές πέραν των κλασσικών εφαρμογών γραφείου, browsers.
Για τροφοδοτικό θα κοιτούσα τι υπάρχει μέχρι 60-70€ κι αν αξίζει συγκριτικά με τα κάτω του 50άρικου, μην περιοριστείτε στα τελευταία για 10-20€. Αν το 400άρι είναι απολύτως αυστηρό όριο μην ξεχάσεις να συνυπολογίσεις πληκτρολόγιο/ποντίκι εφόσον δεν υπάρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος etien4 έγραψε:

Με την hd 6950 που έχει ήδη και τον ryzen 2600 θα έχει τεραστιο bottleneck? Και να πάρει αργότερα καμία καλή καρτούλα με 150-200 ευρω!

τερατακι στην εποχη της η 6950, νομιζω θα αποδιδει καλυτερα και απο την ενσωματωμενη του 3400g, απλα δεν ανανεωνει drivers η amd για αυτην. lol μαλλον θα παιζει ευκολα. Αυτο με καθε επιφυλαξη, διοτι δεν εχω χρονο να το ψαξω τωρα. Τσεκαρε youtube "hd 6950 lol"

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, yanni said:

τερατακι στην εποχη της η 6950, νομιζω θα αποδιδει καλυτερα και απο την ενσωματωμενη του 3400g, απλα δεν ανανεωνει drivers η amd για αυτην. lol μαλλον θα παιζει ευκολα. Αυτο με καθε επιφυλαξη, διοτι δεν εχω χρονο να το ψαξω τωρα. Τσεκαρε youtube "hd 6950 lol"

παίζει λολ άνετα,την είχα εγώ,απλά λέω με τα υπόλοιπα μήπως υπάρχει θέμα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος etien4 έγραψε:

Με την hd 6950 που έχει ήδη και τον ryzen 2600 θα έχει τεραστιο bottleneck? Και να πάρει αργότερα καμία καλή καρτούλα με 150-200 ευρω!

 

Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να παίζει lol με τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή. Και ούτε έχει καμιά σοβαρή διαφορά στην ταχύτητα δηλαδή. Δεν υπάρχει λόγος να καίει 150-200W. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να παίζει lol με τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή. Και ούτε έχει καμιά σοβαρή διαφορά στην ταχύτητα δηλαδή. Δεν υπάρχει λόγος να καίει 150-200W. 

 

Γλυτώνει 25-50€ αν δεν πάει σε APU επιλογή, αλλά επιλέξει κάποια Ryzen 5 CPU και την συνδυάσει με την 6950. Επιπλέον κερδίζει και στις επιδόσεις του επεξεργαστή (6 core CPU vs 4 core APU). Αν πάλι πάει στην οικονομική επιλογή του 1200 γλυτώνει ένα κατοστάρικο, απλά χάνει το HyperThreading σε σχέση με την APU.

 

Επιπλέον, το σύστημα CPU+6950 θα είναι πιο smooth, λόγω του ότι εν θα μοιράζεται η CPU με την GPU το memory bandwidth. Εκεί που έχει πλεονέκτημα η APU, είναι στην hardware υποστήριξη νεώτερων video codec. Αλλά δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα που να μην μπορεί να το παίξει ένας quad core, πόσο μάλλον ένας 6core/12threads Ryzen.

 

Όσον αφορά τις επιδόσεις, η 6950 είναι σημαντικά ταχύτερη της Vega 11. Όπως φαίνεται στο PasMark που έδωσες, αλλά και στο TechPowerUp, η 6950 είναι 50% ταχύτερη. Σε κάρτες που σήμερα θεωρούνται χαμηλών επιδόσεων, το 50% δεν είναι αμελητέα ποσότητα, αλλά κρίνει το αν το Χ παιχνίδι θα είναι ή όχι playable, έστω και με low settings/resolution.

 

Τα επιπλέον watt, εφόσον υπάρχει ποιοτικό τροφοδοτικό, λίγο σημασία θα έχουν. Η κάρτα άντε να καίει 10-20W παραπάνω σε idle/surfing και τα επιπλέον 150W θα τα ζητάει μόνο σε gaming. Άμα δεν παίζει όλη την ώρα, μικρό το κακό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οκ θα είναι. Επειδή έβαλες χαμηλό όριο, που σημαίνει ότι δεν θέλει να διαθέσει αρκετά πάνω από 400, πρέπει να σκεφτεί καλά και να εκτιμήσει πόσο λίγο θα είναι ο λίγος καιρός για να αγοράσει με ±150. Αν το λίγο αποδειχτεί κάνας χρόνος, μάλλον πρέπει να κοιτά και τις APU. Αν είναι σύντομα μάλλον τον συμφέρει να πάει σε σκέτο επεξεργαστή με τον τρόπο που σκέφτεστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.