Jump to content



Δεν φορτίζει η μπαταρία στο laptop (Windows 10)


Recommended Posts

32 minutes ago, tzitzikas2 said:

καλησπέρα. τώρα που το είπες έφαγα φλασιά οτι έχω καιρό να ακούσω τον ανεμιστήρα μου φαίνεται

Δηλαδή σε full load δεν ακούς τον ανεμιστήρα και αν βάλεις το χέρι σου στους αεραγωγούς δεν αισθάνεσαι να βγαίνει με ταχύτητα ζεστός αέρας;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίπου ίδιο είχε φίλος σε ένα laptop toshiba με SSD σε φρέσκια εγκατάσταση.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι τι επεξεργαστή είχε ούτε και ποιάς γενιάς ήταν.

Προγράμματα που δείχνουν θερμοκρασίες και στροφές ανεμιστήρα είναι και το hwmonitor και hwinfo.

Και τα δυο είναι portable και δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

τελικά όντως έχει θέμα ανεμιστήρα. έτρεξα με f12 το diagnostics και βάρεσε αλαρμ. Και δεν ακούγεται και καθόλου ούτε βγάζει αέρα. Συνημμένη εικόνα

diagnostics.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο λόγος που τα ρολόγια σου είναι χαμηλά.

Μπορεί και να έχει φρακάρει από κανένα χνούδι και να μην χρειάζεται αλλαγή αλλά μόνο καθάρισμα.

Tώρα που βλέπω και τη φωτογραφία που ανέβασες θέλω να πω ότι οι θερμοκρασίες που βλέπω δεν μου φαίνονται πολύ εντάξει.

Σε τι αντιστοιχούν ; Για δες με κανένα διαγνωστικό τις θερμοκρασίες σου (HWmonitor - Hwinfo κλπ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έπεσε πάνω το παράθυρο και δεν φαίνεται. στην αρχή φαίνεται αλλα δεν θυμάμαι. θα το δώ κάποια στιγμή. θα ψάξω να βρω service γιατι δεν βάζω χέρι σε λάπτοπ. ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

θα ψάξω να βρω service γιατι δεν βάζω χέρι σε λάπτοπ

 

Ρώτα εδώ στο φόρουμ μήπως ξέρει κάποιος κανένα αξιόπιστο και δοκιμασμένο service ή τεχνικό να σου προτείνει.

Θα πρέπει να αναφέρεις όμως σε ποιά περιοχή είσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα και πάλι. το λαπτοπ αλλαξε 2 τεχνικούς. ο 1ος βρήκε λεει (φοβάμαι μήπως ίδιος ε΄κανε ζημιά κατα λάθος) σπασμένο τον κονεκτορα τροφοδοσίας του cpu fan απο την πλακέτα και μου είπε οτι αν πάει να το κολλήσει υπάρχει μικρή πιθανότητα να χαλάσει η motherboard. το πήγα σε άλλο τεχνικό, ο οποίος ενώ μετράει τάση στα pads στη μητρική όταν λεει συνδέει εκει το fan δεν δουλευει. το συνέδεσε τελικά εσωτερικά σε usb θύρα και δουλευει το ίδιο ανεμηστηράκι κανονικά αλλα συνεχόμενα (με ότι συνεπάγεται αυτό). Το θέμα είναι οτι κανένας απο τους 2 δεν μπόρεσε να βρει γιατι ο επεξεργαστής εργάζεται στους 798ΜHz μόνο και να βρεί λύση να διορθώσει το πρόβλημα. Οπότε παραμένει το πρόβλημα. Θα μπορούσα να δοκιμάσω και bios update αλλα το φοβάμαι μην γίνει τίποτα χειρότερο στη μητρική.

το περίεργο είναι οτι στην εκκίνηση μόλις ανοίγω το cpu-z ο επεξεργαστής δουλεύει σε φουλ συχνότητα, μετά για λιγο παίζει σε διάφορες ενδιάμεσες τιμές και μετά κολlάει σταθερά στους 798mhz

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, tzitzikas2 said:

το συνέδεσε τελικά εσωτερικά σε usb θύρα και δουλευει το ίδιο ανεμηστηράκι κανονικά αλλα συνεχόμενα (με ότι συνεπάγεται αυτό)

 

15 minutes ago, tzitzikas2 said:

Το θέμα είναι οτι κανένας απο τους 2 δεν μπόρεσε να βρει γιατι ο επεξεργαστής εργάζεται στους 798ΜHz μόνο και να βρεί λύση να διορθώσει το πρόβλημα. Οπότε παραμένει το πρόβλημα.

 

Πιθανότατα γιατί η μητρική/επεξεργαστής δεν αντιλαμβάνονται την ύπαρξη cpu_fun, επομένως ρίχνουν το επεξεργαστή στα χαμηλότερα ρολόγια για να αποφευχθεί υπερθέρμανση/κάψιμο. Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οπότε αν είναι έτσι, αφού λαμβάνει ρεύμα απο το usb το fan, δεν διορθώνεται το πρόβλημα..

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

αν στο throttlestop ξετσεκάρω το BD Prochot παίζει κανονικά η cpu και έχει εύρος λειτουργίας, δηλαδή δεν παραμένει σταθερή αλλά ανάλογα με τις απαιτήσεις ξεκινάει απο χαμηλά και φτάνει στα μέγιστα (2095MHZ). έχω βρει και ένα manual να το βαλω να ανοίγει αυτόματα με την έναρξη των windows γιατι είναι portable πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.