Jump to content



Δεν φορτίζει η μπαταρία στο laptop (Windows 10)


Recommended Posts

Λογικά το laptop σου από κάτω έχει ένα service tag. Με αυτό κατεβάζεις τους drivers από Dell για 10 και τους περνάς. Ενδεχομένως να σου έχει και λίστα με ποια σειρά πρέπει να τους περάσεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. στη σελίδα του μοντέλου δεν αναφέρει και δεν έχει drivers για windows 10. το εἰχα ψάξει πριν κάνω φορτματ σε 10. πάει το μυαλό σου σε θέμα με drivers δηλαδή? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tzitzikas2 έγραψε:

καλημέρα. στη σελίδα του μοντέλου δεν αναφέρει και δεν έχει drivers για windows 10. το εἰχα ψάξει πριν κάνω φορτματ σε 10. πάει το μυαλό σου σε θέμα με drivers δηλαδή? 

 

Αν ξαναδείς την πρώτη απάντηση στο θέμα, θα δεις ότι προτείνεται να κατεβάσεις το Dell Command Update, που θα αναζητήσει και θα ενημερώσει αυτόματα τους σωστούς drivers για τον φορητό σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έβαλα το Dell Command Update και μόνο ενημέρωση για το Bios μου έβγαλε τίποτα άλλο διαθέσιμο. Δεν δοκίμασα bios update, λέω να το αποφύγω. απο το bios έκανα disable την ρύθμιση για να δουλεύει σε σκάλες ταχύτητας ο επεξεργαστής αλλά τίποτα, ώστε να δουλεύει στην ονομαστική αλλά τίποτα. στις ρυθμίσεις ισχύος στο control panel είχε μόνο σχέδιο εξισορόπισης και προεπιλεγμένο, δημιούργησα ένα σχέδιο για μέγιστη απόδοση το οποίο επέλεξα, αλλα τίποτα. δεν ξέρω τι αλλο να δοκιμάσω

υ.γ. με το cpu-z βλέπω μερικές φορές να παίζει η συχνότητα επεξεργαστή απο ελάχιστη αλλα ως μέγιστη. αλλα σπάνια συμβαίνει αυτό. Μετά την εκκίνηση συνήθως και για μερικά λεπτά κάποιες φορές.

heavyload-2.jpg

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

ναι και με 1080p και 4K και με 5Κ και 8Κ δοκίμασα μόλις στο youtube διάφορα βίντεο και πάλι στα 798Mhz είναι. σε μερικά σημεία κόλλαγε το βίντεο προφανώς λόγω χαμηλής ταχύτητας του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δες παραπάνω τι έχω γράψει για αυτό

"στις ρυθμίσεις ισχύος στο control panel είχε μόνο σχέδιο εξισορόπισης και προεπιλεγμένο, δημιούργησα ένα νεο σχέδιο για μέγιστη απόδοση το οποίο επέλεξα, αλλα τίποτα."

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, tzitzikas2 said:

Δες παραπάνω τι έχω γράψει για αυτό

"στις ρυθμίσεις ισχύος στο control panel είχε μόνο σχέδιο εξισορόπισης και προεπιλεγμένο, δημιούργησα ένα νεο σχέδιο για μέγιστη απόδοση το οποίο επέλεξα, αλλα τίποτα."

 

Αν έχεις διάθεση να δοκιμάσεις και σε ένα live linux usb. Μπορώ να σε καθοδηγήσω αν ενδιαφέρεσαι θα είναι 1 λεπτό υπόθεση από τη στιγμή που μπεις σε live περιβάλλον. Θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο να δούμε αν η ίδια συμπεριφορά υπάρχει και εκεί, ώστε να αποκλείσουμε ή να επιβεβαιώσουμε θέμα λογισμικού των win.

 

Εάν το δοκιμάσεις, γράψε εδώ να σου δώσω οδηγίες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το γράφω και κάνε ό,τι νομίζεις. Κατέβασε ένα linux mint 19.3 iso. Γράψε το σε ένα USB με το Rufus και μπούταρε με αυτό.

Όταν φορτώσει το os σε ένα terminal δώσε

 

watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfo

 

Με δεξί κλικ στο "title bar" του terminal επίλεξε "always on top"

 

Μετά άνοιξε firefox, youtube και παίξε full screen ένα βίντεο 4k demo. Δες τις συχνότητες και γράψε αν ισχύει η ίδια συμπεριφορά.
 

Screenshot from 2020-01-09 23-04-39.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ. επειδή δεν το έχω ξαναδοκιμάσει, αν θες πες μου απο που κατεβάζω το linux mint 19.3 iso , π.χ εδώ https://linuxmint.com/edition.php?id=274

είναι καλά? θα έχει browser το linux mint 19.3 να βάλω διεύθυνση του βιντεο για να παίξει? το ιντερνετ πως θα συνδεθεί? το "title bar" του terminal που είναι?  για να δω τις συχνότητες πατάω κάποιο κουμπί? αν σου είναι εύκολο δώσε μου μερικές οδηγίες παραπάνω. ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tzitzikas2 said:

π.χ εδώ https://linuxmint.com/edition.php?id=274

είναι καλά?

Ναι αυτό.

 

2 hours ago, tzitzikas2 said:

θα έχει browser το linux mint 19.3 να βάλω διεύθυνση του βιντεο για να παίξει?

Ναι έχει firefox (αλλά μπορείς να προσθέσεις και όποιον θες από το live περιβάλλον)

 

2 hours ago, tzitzikas2 said:

το ιντερνετ πως θα συνδεθεί? 

Αν είναι lan αυτόματα. Αν είναι wifi προφανώς πρέπει να βάλεις το password του wifi

 

2 hours ago, tzitzikas2 said:

το "title bar" του terminal που είναι?

 

image.png

 

2 hours ago, tzitzikas2 said:

για να δω τις συχνότητες πατάω κάποιο κουμπί?

 

Γράφεις στο terminal αυτό που σου έχω δώσει και πιο πάνω και πατάς enter ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια συμπεριφορά είχα συναντήσει σε ένα DELL XPS με i7 και το 130 watt το brick, η μπαταρία για πέταμα αλλά μόνο με τον φορτιστή πάνω απλά δεν έπιανε τα ρολόγια σε load και όλη την ώρα κοιμόταν κάπου εκεί στα 800-1Ghz σε windows 10 περιβάλλον .

Η λύση ήταν απλά ένα καινούργιο τροφοδοτικό και έτοιμο (πήραμε αυθεντικό)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρία το Dell power manager την βρίσκει καλή και με την μπαταρία και με τον φορτιστή δεν πάει πάνω από 798mhz. Φορτιστή άλλαξα έβαλα Lamtech και στο bios τον βλέπει ως 90w και όχι ως unknown άρα μάλλον δεν έχει θέμα φορτιστή αφού και με μπαταρία δεν ανεβάζει συχνότητα. Επειδή το Inspiron n5110 δεν λέει ότι υποστηρίζει τα windows 10, και δεν διαθέτει ούτε drivers για τα 10, σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα είναι τα 10. Την 1η μέρα που έβαλα τον συμβατό φορτιστή δούλευε σε μέγιστη ταχύτητα 2095mhz 2 φορές που κοίταξα το cpu-z. Έκτοτε έχει πρόβλημα.

Gdp77 θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να δω. Ευχαριστώ

Βρήκα και αυτό σχετικά με τα 10

Μόνο που δεν είχα δει την ταχύτητα στα 7.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-hardware/cpu-not-running-in-full-speed-in-windows-10/3bb9c4a3-2fd3-40f5-af55-b39b9019e100?page=4

Έγινε επεξεργασία από tzitzikas2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 10 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Μπορεί να είναι και χαζομάρα αυτό που γράφω αλλά θα ρωτήσω.

Το ανεμιστηράκι  του επεξεργαστή σίγουρα δουλεύει;

καλησπέρα. τώρα που το είπες έφαγα φλασιά οτι έχω καιρό να ακούσω τον ανεμιστήρα μου φαίνεται. δοκίμασα με 2 λογισμικά τα οποία τα έχω χρησιμοποιήσει στο σταθερό, τα οποία μου δείχνουν την ταχύτητα του ανεμιστήρα (κάπου 2200rpm), το Speccy 1.30.728 portable και το openhardwaremonitor-v0.8.0-beta portable , αλλά στο λάπτοπ δεν δείχνουν και τα 2 την ταχύτητα ανεμιστήρα cpu. Σημειωτέον ο υπολογιστής είναι παλιότερης τεχνολογίας Intel Core 2 Duo E6400 @ 2.13GHz και έχει πάνω windows 7 32bit ενώ το λάπτοπ εχει i core3 2,1Ghz με windows 10 64-bit. Για ποιον λόγο δεν ξέρω. Ξέρετε πως θα μπορέσω να δω (αν μπορώ) την ταχύτητα του ανεμιστήρα cpu του λάπτοπ? Λέτε να μην έχει αισθητήρα η cpu? γίνεται αυτό? ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.