Jump to content



ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ EXPERTS!!!


gus8511

Recommended Posts

λοιπον εχω ενα προβλημα που λυση δυσκολα μπορει να βρεθει!

εχω εναν σκληρο 200αρη eide και θελω να τον βγαζω On the fly εν ωρα λειτουργιασ του υπολογιστη και να τον μεταφερω αλλου. μετα ομως να τον τοποθετω και να ξαναλειτουργει παλι στο ιδιο υπολογιστη.

υπαρχει κανα προγραμμα που να κανει αυτη την δουλεια? καπου ειχα διαβασει για ενα τετοιο αλλα δεν ξερω που να παρει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Βάλ'τον σε USB box...:p

εγώ πάντως που χρησιμοποιήσα ένα τέτοιο όλο προβλήματα είναι....... σου κολάει το σύστημα συνέχεια και αν θές να γράψεις κανένα πολύ μεγάλο αρχείο >1γβ ξέχνα το!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gus8511 [Σήμερα, στις 19:38]

θελω να τον βγαζω On the fly εν ωρα λειτουργιασ του υπολογιστη και να τον μεταφερω αλλου.

δεν εννοω να κανω hot plug in σε eide σκληρο.

Τελικά τι εννοείς?

Θα έχεις το pc ανοιχτό και θα τραβάς από το πίσω μέρος του δίσκου το IDE καλώδιο.

Κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e

εγώ πάντως που χρησιμοποιήσα ένα τέτοιο όλο προβλήματα είναι....... σου κολάει το σύστημα συνέχεια και αν θές να γράψεις κανένα πολύ μεγάλο αρχείο >1γβ ξέχνα το!!!

Μια χαρά είναι τα usb box. Είτε τα 2.5 είτε τα 3.5

Δουλεύουν άψογα.

Απλά έχω μια εντύπωση ότι τα περισσότερα box λένε μέχρι 120GB. Δεν ξέρω γιατί.

Ακόμα εκτός από την λύση του box υπάρχει και η box mechanism λύση.

Δηλαδή box χωρίς box.

Σκρούτζαρε usb ide και θα στα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

hot-plug σε eide = niet.

δεν είναι το παρκάρισμα (ελληνιστί=park) το πρόβλημα. ούτως η άλλως η κεφαλή με το που κόβεται η τροφοδοσία παρκάρει. το πρόβλημα είναι ότι με τη μία θα σου κολλήσει το pc, propably λόγω προσπάθειας να έχει access σε θέσεις μνήμης που δεν υπάρχουν.

δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα και κατά πόσο είναι εφικτό, πάντως με 30 ευρώ που κάνει 1 κουτάκι δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα κουτιά usb υποστηρίζουν μέχρι 250 γίγα...εγώ έχω 2x200Gb Seagate σε κουτιά της Icy Box + 1 Hitachi 60Gb 2,5...

Δεν μου είχα ποτέ πρόβλημα έχοντας και τους 3 συνδεδεμένους...το μόνο που παρατήρησα είναι ότι όταν έκανα checkdisk κι ήταν όλοι αναμμένοι, δεν εμφανιζόταν καταχώρηση στο event viewer για να δώ τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sa1901

Hot Plug μπορείς να κάνεις με sata δισκο. H δική μου Gigabyte 8ΚΝΧΡ, βγάζει ακριβώς γι' αυτό τον λόγο 2 sata σε bracket.

Αρχική απάντηση από [pan]oc

και παλι δε νομιζω οτι βολευει να βαζεις και να βγαζεις sata καλωδιο και τροφοδοσια, ενα usb2 box ειναι η καλυτερη λύση

Tόσο δύσκολη είναι η σύνδεση 2 καλωδίων (sata + τροφοδοσία). Αφού μιλάμε για εξωτερικές συνδέσεις, ποιο είναι το πρόβλημα; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

sorry alla den exw kanei se auto to pc install greek fonts!

to provlima einai oti exw usb hdd o opoios syndeeati se pci to usb card tis trust. alla otan metaferw arxeia i cpu apasxoleitai 100%. giati? exw kanei swsta tous odigoys install.

kai mia alli asxeti erwtisi

yparxei kana utiliti pou na metaferei se xrono pou 8a to lew egw ta arxeia apo ena folder tou hdd ston disko usb kai ta palia na ta svinei?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θες να κάνεις λέγεται hot swapping και υπάρχουν εφαρμογές οι οποίες το κάνουν και σε IDE δίσκους, αλλα δεν είναι ότι καλύτερο. Ψάξε λίγο στο internet και θα το βρείς.

Μια εφαρμογή είναι η swap manager εδώ η οποία είναι shareware οπότε ξέρεις τι θα κάνεις....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Ναι, σου φαίνεται παράξενο;

Τώρα πάω για τον τρίτο 200άρη...νά ναι καλά η σύνδεση του Παν/μιου (κ το τοπικό hub)

Πράγματι δεν ήξερα ότι γίνεται. Αλλά δεν ξέρω πως το έχεις κάνει εσύ ακριβώς.

Στο νετ βρήκα ειδικά κουτία με ενσωματομένο controler. Είναι πανάκριβα πάντως. Δεν νομίζω να υπάρχουν εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e [24-04-2005 21:48]

εγώ πάντως που χρησιμοποιήσα ένα τέτοιο όλο προβλήματα είναι....... σου κολάει το σύστημα συνέχεια και αν θές να γράψεις κανένα πολύ μεγάλο αρχείο >1γβ ξέχνα το!!!

Εξαρτάται από την θήκη.

Με μια "παλιά" firewire Chronos μου συνέβαινε ακριβώς αυτό που λες και πάρα πολύ συχνά μάλιστα.

Με καινούρια Chronos πάλι διπλού Interface (usb2- firewire) δεν συμβαίνει ποτέ. Παίζει μια χαρά. Υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Μετα από αυτό το μόνο που μπορώ να ενοχοποιήσω για αυτή την συμπεριφορά είναι το συγκεκριμένο "ανώριμο" controlerάκι που φορούσε η παλιά θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.