Jump to content



Ryzen budget build


sharpshooter

Recommended Posts

γεια σας παιδιά,

μιας και το pc μου αρχίζει να τα παίζει σκέφτομαι για νέο build με βάση ryzen. Μιλάμε για ultra budget κατάσταση και χρήση μόνο για internet ουσιαστικά.

Σκέφτομαι για https://www.skroutz.gr/s/14650949/AMD-Ryzen-5-2600-Box.html

Δεν έχω ιδέα όμως για mobo και ram...

ΔΕΝ με νοιάζουν οι επιδόσεις, θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου απροβλημάτιστα και αξιόπιστα. 'Εχετε υποψην σας τίποτα σε ram και mobo?

Αν πάω σε ryzen 3 θα δω διαφορά ή όχι? 

Τα γραφικά του cpu με καλύπτουν?

Είμαι με i5 και z77 mobo που κάνει νερά, δυστυχώς δε βγαίνουν καινούργιες αλλιώς θα άλλαζα μόνο mobo...

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sharpshooter said:

Τα γραφικά του cpu με καλύπτουν?

 

Ο επεξεργαστής που κοιτάς δεν έχει ενσωματωμένη GPU. Δες για Ryzen 3 3200G / Ryzen 5 3400G. Στην πραγματικότητα και οι δύο είναι "προηγούμενης" γενιάς, με λίγο ταχύτερα ρολόγια. Ακόμη και με τον μικρό θα είσαι εντάξει για τη χρήση που θέλεις.

 

Μητρική και μνήμη έχεις πολλές επιλογές. Προσωπικά θα διάλεγα μια οικονομική B450 (σιγουρέψου ότι θα έχει περασμένο ήδη συμβατό BIOS) και οποιαδήποτε μνήμη 2x8 GB @3200 MHz χωράει στον προϋπολογισμό σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάποια b450 mobo χρειάζεσαι και 8 ή 16Gb ram στα 3200 ανάλογα και με πόσα θες να δώσεις.

Καλό θα ταν για τις μνήμες να μπείς στο site του κατασκευαστή να δείς ότι τις συνιστά και τις εχει δοκιμάσει. 

Και όντως ο 2600 δεν εχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Untitled-2.thumb.jpg.861ac89f2c06370ac7a3ff9d3e71c2a8.jpg

 

Ένα παράδειγμα με τις τιμές του eshop. Τα δύο επάνω πράγματα με τη μνήμη στη μέση βγαίνουν 270€ και σας δίνουν υπολογιστή ταχύτερο αυτού που έχετε, και της ίδιας ταχύτητας, αν αυτός είχε i7-3770(k). Με συν 10€ έχετε και έξοδο HDMI ενώ με μείον 50€ έχετε επεξεργαστή 3200G (ταχύτερος του i5 που έχετε και πιο αργός του i7-3770, περίπου ίδιος με τον i3-8100). Με μείον 70€ (2200G) έχετε επεξεργαστή το ίδιο γρήγορο με τον τωρινό i5.

 

Σε υψηλότερο σκαλί ταχύτητας, το ίδιο motherboard με 2600x είναι στα ίδια χρήματα και σε πολύ ανώτερη κλάση ταχύτητας, αλλά με την προσθήκη κάρτας οθόνης, (ιδανικά για την περίπτωση, μιας GT-1030), συνολικού κόστους της τάξης των 350€. Εναλλακτικά, σ’ αυτήν την κλάση ταχύτητας, μπορείτε να συνδυάσετε τη μνήμη με τα δύο κάτω πράγματα (συν μια εξτρά ψύκτρα, διότι ο 9600k δεν την περιλαμβάνει στη συσκευασία του), και να κάνετε τη δουλειά σας με τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή. Ούτως ή άλλως, και ο 2600x και ο 9600k είναι εξαιρετικοί επεξεργαστές, (ενώ ο 2700 είναι ελάχιστα ακριβότερος και ελάχιστα ταχύτερος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την πρόταση του acct.

Φίλε oric ο topic starter έγραψε:

"Μιλάμε για ultra budget κατάσταση και χρήση μόνο για internet ουσιαστικά."

Δεν μπορούμε να του προτείνουμε i5 9600K και Ryzen 2600X, 2700.

Πιο λογικό είναι κάποιος APU (2200G, 2400G, 3200G, 3400G) από AMD ή κάποιος i3, i5 με ενσωματωμένα γραφικά (όχι F) από Intel για να αποφύγει το κόστος μιας έξτρα κάρτας γραφικών.

Kαι οπωσδήποτε duall channel μνήμες!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο i5 σε κάλυπτε και απλά αλλάζεις λόγω προβλημάτων της μητρικής, ίσως να αρκεί και ένας 2200G. Πρακτικά χάνεις το hyperthreading και την κάπως καλύτερη κάρτα γραφικών του 3400G, αλλά ο 3400G έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από τον 2200G(76€ vs 135€). Δεν αναφέρω τον 3200G επειδή δεν έχει τρελές διαφορές απόδοσης από τον 2200G, ενώ είναι 14€ πιο ακριβώς(στα 90€). Αν μιλάμε για το απόλυτα φτηνότερο build, αυτά τα 14€ ίσως να έχουν σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 14/12/2019 at 12:07 ΠΜ, το μέλος acct έγραψε:

... και οποιαδήποτε μνήμη 2x8 GB @3200 MHz χωράει στον προϋπολογισμό σου.

δεν ειναι λιγο υπερβολη για το σκοπο που το θελει? ρωταω επειδη σκεφτομαι κι εγω ενα budget ryzen pc για τον ιδιο λογο (internet, office κλπ) και υπολογιζα οτι 8 GB θα αρκουσαν

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

δεν ειναι λιγο υπερβολη για το σκοπο που το θελει? ρωταω επειδη σκεφτομαι κι εγω ενα budget ryzen pc για τον ιδιο λογο (internet, office κλπ) και υπολογιζα οτι 8 GB θα αρκουσαν

 

Όχι, δε νομίζω ότι είναι υπερβολή. Με 2x8 GB εξασφαλίζεις τα πλεονεκτήματα του dual channel mode και πρακτικά παύεις να αναρωτιέσαι αν η μνήμη σου αρκεί για οποιαδήποτε καθημερινή εργασία.

 

Το έχω γράψει αναλυτικότερα σε άλλο θέμα για παρόμοιο build, αλλά ας το επαναλάβω κι εδώ. Προφανώς μπορείς να πάρεις μόνο 1x8 GB για αρχή, αν μόνο μ' αυτόν τον τρόπο  σου βγαίνει ο προϋπολογισμός, αλλά πρέπει να έχεις κατά νου ότι θα κάνεις την αναβάθμιση σύντομα. Είναι κρίμα να δουλεύεις single channel μόνο για να γλυτώσεις το κόστος ενός DIMM.

 

Και βέβαια δύσκολα μπορώ να φανταστώ να ξεκινάς το 2020 με 2x4 GB. Προς θεού, δεν κατακρίνω οποιονδήποτε θα αναγκαστεί να κάνει τον συμβιβασμό, αλλά προσωπικά θα έκοβα λίγα λεφτά από αλλού για να κλείσω με τις μνήμες.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζοερωτηση ακομα, επειδη ειμαι ακομα στη γενια athlon & Α8 με τις αντιστοιχες μητρικες, για να βαλει κανεις ενα δισκο nvme, τι πρεπει να εχουν οι ΑΜ4 μητρικες? μπαινουν σε ολες οσες εχουν type M? ή Μ2 ή κατι αλλο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

να κανω μια χαζοερωτηση ακομα, επειδη ειμαι ακομα στη γενια athlon & Α8 με τις αντιστοιχες μητρικες, για να βαλει κανεις ενα δισκο nvme, τι πρεπει να εχουν οι ΑΜ4 μητρικες? μπαινουν σε ολες οσες εχουν type M? ή Μ2 ή κατι αλλο? 

Η πιο συνηθισμένη υποδοχή είναι Μ.2, αλλά μπορεί να συναντήσεις και U.2.

Μ.2 έχουν όλες οι σύγχρονες μητρικές και είναι και σχεδόν όλοι οι NVMe δίσκοι της αγοράς.

Βεβαίως, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και PCIe κάρτα με υποδοχή M.2, ή απευθείας PCIe NVMe δίσκο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.