Jump to content


Αλλαγη λειτουργικου σε DELL


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα.
Εχω το Dell Inspiron 3585 το οποιο ηρθε με εγκατεστημενο το LINUX (ubuntu 18.04.3 lts).
Εχω αγορασμενα τα κλειδια (serial number) για το Windows 10 Home και για το Office 19.
Προπαθησα να bootαρω το laptop απο το usb (αφου dvd drive δεν εχει) αλλα στο menu του bios δεν υπαρχει η επιλογη για bootαρισμα απο usb.
Ποια θα πρεπει να ειναι τα βηματα που θα ακολουθησω για να βγαλω το LINUX και να εγκαταστησω τα Windows με usb.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή χρονιά!

 

Σύμφωνα με το manual λέει να πατήσεις το F12 κατά τη διάρκεια του boot ώστε να σου εμφανιστεί το αντίστοιχο μενού εκκίνησης.

 

υ/γ: Αναμένω με αγωνία reply του @gdp77 για τα πλεονεκτήμα του Linux :D

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

@trib

 

Έχει αγορασμένα κλειδιά για win και MS office. Προφανώς το workload του απαιτεί χρήση proprietary MS λογισμικού, συνεπώς δεν έχει κάποιο νόημα να προσπαθήσω να του προτείνω κάτι άλλο, εφόσον είναι "κλειδωμένος". Εύχομαι η λύση που του πρότεινες να δουλέψει και να καταφέρει να εγκαταστήσει win.

 

Λεχθέντων τούτων, σαφώς και πιστεύω ότι τόσο το Linux όσο και το Libre Office είναι κλάσεις ανώτερες επιλογές, αλλά απαιτούν χρόνο εκμάθησης που αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να διαθέσουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Λεχθέντων τούτων, σαφώς και πιστεύω ότι τόσο το Linux όσο και το Libre Office είναι κλάσεις ανώτερες επιλογές, αλλά απαιτούν χρόνο εκμάθησης που αντιλαμβάνομαι ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να διαθέσουν.

Εαν θελησω να εγκαταστησω και τα δυο λειτουργικα , ποια θα πρεπει να ειναι τα βηματα που θα πρεπει να ακολουθησω ?

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

Σύμφωνα με το manual λέει να πατήσεις το F12 κατά τη διάρκεια του boot ώστε να σου εμφανιστεί το αντίστοιχο μενού εκκίνησης

Εννοειτε οτι εχω μπει στο boot menu ... το εχω επισημανει στο 1ο post.

Mηπως εχει αλλη ονομασια ? γιατι boot απο usb δεν ειδα.

 

Εχω κατεβασει σε .iso τα windows καθως επισης και το rufus για το bootαρισμα.

Τα office 19 απο που θα τα κατεβασω ?

Έγινε επεξεργασία από g10rg0s
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, g10rg0s said:

Εαν θελησω να εγκαταστησω και τα δυο λειτουργικα , ποια θα πρεπει να ειναι τα βηματα που θα πρεπει να ακολουθησω ?

Πρώτα θα πρέπει να εγκαταστήσεις τα Windows εφόσον είναι και το ζητούμενο περιβάλλον εργασίας από εσένα.

 

Από 'κει και πέρα αν εξακολουθείς και ενδιαφέρεσαι για linux, άνοιξε ένα άλλο thread και θα σου δώσουμε οδηγίες για εγκατάσταση linux και dual boot.

 

24 minutes ago, g10rg0s said:

Εννοειτε οτι εχω μπει στο boot menu ... το εχω επισημανει στο 1ο post.

Mηπως εχει αλλη ονομασια ? γιατι boot απο usb δεν ειδα.

 

Εχω κατεβασει σε .iso τα windows καθως επισης και το rufus για το bootαρισμα.

Τα office 19 απο που θα τα κατεβασω ?

 

Δεν υπάρχει περίπτωση εν έτει 2020 να μην υποστηρίζεται boot από USB. Κάτι δεν είναι ρυθμισμένο σωστά.

 

1) Γράφεις ότι έχεις κατεβάσει το rufus. Εννοείς ότι έχεις γράψει με το rufus ένα usb με το iso των windows; Και δεν μπορείς να μπουτάρεις με αυτό;

2) Μήπως υπάρχει κάποια secure boot επιλογή στο bios που πρέπει να απενεργοποιήσεις;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, g10rg0s said:

Εαν θελησω να εγκαταστησω και τα δυο λειτουργικα , ποια θα πρεπει να ειναι τα βηματα που θα πρεπει να ακολουθησω ?

Εννοειτε οτι εχω μπει στο boot menu ... το εχω επισημανει στο 1ο post.

Mηπως εχει αλλη ονομασια ? γιατι boot απο usb δεν ειδα.

 

Εχω κατεβασει σε .iso τα windows καθως επισης και το rufus για το bootαρισμα.

Τα office 19 απο που θα τα κατεβασω ?

Στο αρχικό post γράφεις για BIOS. Άλλο το μενού των BIOS και άλλο το Boot Menu.

 

Επίσης, βάλε το laptop στην πρίζα. Ναι είναι κουφή συμβουλή, αλλά πρόσφατα που προσπαθούσα να μπουτάρω και εγώ, για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας (δεν ξέρω για ποιο άλλο λόγο, δεν μπορώ να φανταστώ), το laptop απενεργοποιούσε τις USB επειδή η μπαταρία ήταν κοντά στο 10%.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανεις Disable το secure boot και αντιστοιχα να εχεις προετοιμασει καταλληλο φλασακι για UEFI mode setup με rufus.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.