Jump to content



Internet μέσω hotspot (κινητό) και διαμοιρασμός εκ νέου μέσω Router (HELP)


Snips

Recommended Posts

Λοιπόν το PC συνδέεται στο διαδίκτυο μέσω ασύρματου usb dingle με το hotspot (4G) του κινητού της γυναικας (απεριόριστα GB λόγω γιορτών - δεν έχω ακόμα internet λόγω απεργίας κλπ κλπ κλπ)


Πως γίνεται τώρα από το PC να μοιράσω αυτό το internet, μέσω του router TP-LINK WR841N, στα υπόλοιπα κινητά της οικογένειας ώστε να μπορώ να κάνω και το ανάλογο bandwidth control, το οποίο δεν μπορεί να γίνει από το κινητό;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα αυτή η διαδικασία. Ακολούθησα παρόμοιους οδηγους στα αγγλικά...εννοείται...και τίποτα.

 

Ξαναλέω. Στο PC έχω ένα Usb Dingle της Belkin για να πιάνω ασύρματα δίκτυα. Συνδέομαι λοιπόν στο κινητο της γυναίκας και όλα οκ. Για να μην συνδέονται όμως και άλλοι στο σπίτι πάνω στο κινητό της γυναικας και τους κόβω και λίγο, θέλω να τους το μοιράσω μέσω ρουτερ που σαφως συνδέεται με ethernet στο PC.

 

Το TP-LINK WR841N  όμως ναι μεν κάνει το survey του για το bridge, βρισκει το γυναικο-δίκτυο, βάζω κωδικούς και τέτοια, σετάρω και το νέο wireless όπως το θέλω με name και pass όπως στο video και τέλος.

 

Κάνω refresh , νάτο το PC-δίκτυο, αλλά μέχρι εκεί. Συνδέομαι ειτε από άλλο κινητό είτε από το ίδιο το PC μέσω του USB dingle....τίποτα, "no internet access". Βασικά στο PC θεωρητικά χρειάζομαι το USB dingle για να συνδεθώ σε άλλο wifi ή με το bridge mode του ρούτερ δεν χρειάζεται και θα τραβάει δεδομένα μεσω ethernet?

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Snips said:

Δεν κάνει τίποτα αυτή η διαδικασία. Ακολούθησα παρόμοιους οδηγους στα αγγλικά...εννοείται...και τίποτα.

 

Ξαναλέω. Στο PC έχω ένα Usb Dingle της Belkin για να πιάνω ασύρματα δίκτυα. Συνδέομαι λοιπόν στο κινητο της γυναίκας και όλα οκ. Για να μην συνδέονται όμως και άλλοι στο σπίτι πάνω στο κινητό της γυναικας και τους κόβω και λίγο, θέλω να τους το μοιράσω μέσω ρουτερ που σαφως συνδέεται με ethernet στο PC.

 

Το TP-LINK WR841N  όμως ναι μεν κάνει το survey του για το bridge, βρισκει το γυναικο-δίκτυο, βάζω κωδικούς και τέτοια, σετάρω και το νέο wireless όπως το θέλω με name και pass όπως στο video και τέλος.

 

Κάνω refresh , νάτο το PC-δίκτυο, αλλά μέχρι εκεί. Συνδέομαι ειτε από άλλο κινητό είτε από το ίδιο το PC μέσω του USB dingle....τίποτα, "no internet access". Βασικά στο PC θεωρητικά χρειάζομαι το USB dingle για να συνδεθώ σε άλλο wifi ή με το bridge mode του ρούτερ δεν χρειάζεται και θα τραβάει δεδομένα μεσω ethernet?

 

 

Πραγματικά με μπέρδεψες.... Δεν καταλαβαίνω τίποτα ή δεν το περιγράφεις σωστά.... Αυτό δεν θες να κάνεις;

 

image.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απλά τις ρυθμίσεις τις κάνω ήδη από το PC το οποίο είναι συνδεδεμένο με το router. Δεν μπαινω δλδ στις ρυθμίσεις του router κλπ από το κινητό.

Αλλά ότι και να κάνω τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Off το έχω. Αλλά και ON τίποτα.

 

https://www.tp-link.com/gr/support/faq/227/

Και εδώ λέει off.

Αυτό με το WDS με παραξενεύει που λέει στο τέλος. Αλλά δεν νομίζω να υπάρχει ασυμβατότητα μεταχή redmi 5 και Tp-link δηλαδή.

 

Βασικά εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω. Δεν ξέρω αν είναι περιττό βέβαια και πάω μέσω....Τρικάλων.

router2.thumb.JPG.40ec87bdaea9953a8aa146bca16857b5.JPG

Εν το μεταξύ αυτό είναι σωστό;

  • cccr.thumb.JPG.8811b6186810e07f6898d2e24d747320.JPG

Γιατί και το usb dingle (ασύρματη κάρτα δικτύου) και η ethernet κάρτα είναι στο ίδιο gateway?

 

Για να μπω στο router πρέπει να  θέσω manual IP  (192.168.0.x) και gateway στο local area connection.

Link to comment
Share on other sites

Με τις λίγες γνώσεις για δίκτυα που έχω, αυτό που πας να κάνεις δεν γίνεται με απλό τρόπο. Θα πρέπει να στήσεις routing στο pc σου, να το κάνεις server δηλαδή. Δεν καταλαβαίνω και τον λόγο που πας να το κάνεις....

Τα router για αυτή τη δουλειά είναι.

Στο δικό μου σχεδιάγραμμα είναι η πιο εύκολη λύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iναι αυτό κατάλαβα και γω. Δεν είχα ιδέα βασικά για bridge survey κλπ.

 

Μετά απο διάφορα λοιπόν, καταφερα από ένα κινητό να συνδεθώ στο wifi του router αλλα μέχρι εκεί. "Το internet δεν είναι διαθέσιμο". Δεν μπορώ να βρω τι φταίει και δεν προωθεί το δίκτυο του hotspot...

 

Μήπως το συγκεκριμένο router δεν μπορεί να παίξει τον ρόλο του access point?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Snips said:

Μήπως το συγκεκριμένο router δεν μπορεί να παίξει τον ρόλο του access point?

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή μπορεί: https://www.tp-link.com/gr/home-networking/wifi-router/tl-wr841n/

 

Απλά αν συνεχίσεις να προσπαθείς να πετύχεις τη δικτύωση που περιγράφεις στο σχεδιάγραμμά σου, δεν το βλέπω να γίνεται.

Διάβασε το manual:

https://www.tp-link.com/us/user-guides/tl-wr841n_v14/chapter-6-configure-the-router-in-access-point-mode#ug-sub-title-1

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Snips said:

Οχι βρε. Εννοειται οτι προσπαθω συμφωνα με τον οδηγό που μου έδειξες. Απλα οπως ειπα ως άσχετος δεν ήξερα οτι υπάρχει ο ευκολος τρόπος...

Ποια έκδοση του router έχεις; Βλέπω ότι έχει βγει μέχρι και V14.

Επίσης καλό θα είναι να έχεις περάσει και τελευταίο firmware (εάν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκα στον emulator του tplink, βλέπω ότι η επιλογή access point λειτουργεί αν πάρει internet από ενσύρματη σύνδεση.... 

 

Συνεπώς επιλέγεις από το quick setup ή την επιλογή WISP ή την επιλογή RANGE EXTENDER  και ακολουθείς τα βήματα. Δεν φαίνεται δύσκολο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.