Jump to content



Win10 Σβήσιμο του autoupdate στην 1909


Recommended Posts

Λοιπόν εδώ και κανά τετράμηνο το htpc έχει μουλαρώσει και δεν καταφέρνει να αναβαθμιστεί στην 1909.

Τσεκάροντας το hardware μου που είναι πολύ common (i5 σε gigabyte mobo-palit GTX1060-kingston 12gb DDR3) εχω την εντύπωση πως ο λόγος της αποτυχίας είναι η κάρτα ήχου maudio 2496.

Το μηχάνημα ξεκινάει σε ανύποπτο χρόνο κάνει download την 1909 επειδή η 1903 φτάνει στο τέλος της υποστήριξης και μου κάνει prompt να ξεκινήσω για να γίνει restart και να εγκατασταθεί το update το οποίο πάντα αποτυγχανει και κάνει rollback στην 1903 όπου παρεπιπτώντος όλα δουλεύουν τέλεια.

Δοκίμασα απο registry να κάνω disable το autoupdate αλλά το μηχάνημα παρόλα αυτά εξακολουθεί να προσπαθεί να πάει στην latest version.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο με τα 10άρια???

Ακούω πιθανές λύσεις.

Η maudio δεν πρόκειτε να βγεί off ακόμα και αν χρειαστεί να γυρίσω σε windows 7...

20200111_081802.thumb.jpg.5fffe4b3af72c5a4e4f94b6717f53808.jpg

Δε θέλω γέλωτες για το desktop μου.?

Έγινε επεξεργασία από uhu
διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

Έχεις διαβάσει ήδη αυτό; Δεν είναι ακριβώς ίδιο με το πρόβλημά σου αλλά μου κίνησε την περιέργεια μια φράση που μπορεί να είναι σχετική:
To safeguard your update experience, we have applied a compatibility hold on devices with affected driver versions for Realtek Bluetooth radios from installing Windows 10, version 1909 or Windows 10, version 1903 until the driver has been updated.

Το πιο σωστό θα ήταν να προσπαθήσεις να εντοπίσεις την αιτία του προβλήματος και να κάνεις τις ενέργειες που χρειάζονται για να λαμβάνεις απρόσκοπτα τις ενημερώσεις, είτε αυτόματα είτε χειροκίνητα, παρά να σταματήσεις εντελώς τα updates. Αν δεν έχεις δοκιμάσει ήδη, δοκίμασε να δεις αν μπορείς να το περάσεις χειροκινητα το update (δες π.χ. εδώ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό; Αν κάνεις disable την κάρτα από device manager, εγκαθίσταται το update;

 

Απο σχόλια χρηστών της που λένε πως δεν τους δουλεύει με την 1909

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, uhu said:

 

Απο σχόλια χρηστών της που λένε πως δεν τους δουλεύει με την 1909

 

Άρα θες να καταργήσεις τα updates τουλάχιστον μέχρι η maudio να βγάλει drivers. Οι win experts ας απαντήσουν...

 

Edit: Τώρα είδα ότι η κάρτα είναι παλιά και unsupported. Δεν νομίζω να κυκλοφορήσουν driver.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Η 2496 είναι legacy προϊόν, πολύ παλαιότερο της δεκαετίας ίσως εικοσαετίας, η εταιρεία δεν βγάζει καν πλέον κάρτες ήχου σε PCI, τα windows έχουν σημαντικές αλλαγές στον χειρισμό του ήχου από 7-8 σε10, να φτιάξει η εταιρεία νέο οδηγό ειδικά για τα 10 είναι χλωμό έως απίθανο.
Αν το πρόβλημα οφείλεται όντως εκεί κι όχι κάπου αλλού, αν δεν μπορεί να περάσει ούτε χειροκίνητα τις ενημερώσεις κι αν δεν βρίσκεται κατάλληλος οδηγός (της εταιρείας ή τρίτου μέρους) η λύση δεν είναι η παντελής κατάργηση των ενημερώσεων. Είτε θα αλλαχθεί η κάρτα είτε το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, salde said:

η λύση δεν είναι η παντελής κατάργηση των ενημερώσεων. Είτε θα αλλαχθεί η κάρτα είτε το λειτουργικό.

Από το να γυρίσει σε windows 7 που γράφει, καλύτερα να βρει τρόπο να μείνει στα 10 1903, που του λειτουργούσε.

 

Ή........ Να πάει σε Linux που η κάρτα υποστηρίζεται https://wiki.linuxaudio.org/wiki/m-audio_delta (αν είναι plug-n-play δεν ξέρω, αλλά υποστηρίζεται).

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Από το να γυρίσει σε windows 7 που γράφει, καλύτερα να βρει τρόπο να μείνει στα 10 1903, που του λειτουργούσε.

 

Ή........ Να πάει σε Linux που η κάρτα υποστηρίζεται https://wiki.linuxaudio.org/wiki/m-audio_delta (αν είναι plug-n-play δεν ξέρω, αλλά υποστηρίζεται).

Δεν παίζει να μπουν λινουξ. Το pc είναι στο σαλόνι και παίζει και κανά παιχνιδάκι μερικές φορές συνδέω ακόμα και oculus πανω.

Δεν κάθομαι τώρα να ψάχνω να κάνω τα πάντα με linux.

Μου αρκεί να βρω τρόπο να μείνω στο παλιό build των 10 χωρίς ενοχλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, uhu said:

Δεν παίζει να μπουν λινουξ. Το pc είναι στο σαλόνι και παίζει και κανά παιχνιδάκι μερικές φορές συνδέω ακόμα και oculus πανω.

Αν δεν είχες occulus θα ερχόμουν να στο στήσω εγώ. Τα περισσότερα παιχνίδια είναι ένα click υπόθεση στο Linux πλέον με steam, lutris, proton. Αλλά για occulus δεν γνωρίζω οπότε... τη γλίτωσες ?

 

8 minutes ago, uhu said:

Μου αρκεί να βρω τρόπο να μείνω στο παλιό build των 10 χωρίς ενοχλήσεις.

Ναι το κατάλαβα. Πάντως win χωρίς ενημερώσεις είναι bad news, αργά ή γρήγορα. Ίσως να αρχίσεις σιγά σιγά να βλέπεις για νέα κάρτα ήχου, κατά προτίμηση εξωτερική που να είναι plug n play χωρίς απαιτήσεις σε drivers (αν υπάρχουν τέτοιες).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OMG το κάνει πάλι το ηλίθιο.

Από ότι βλέπω επανεργοποιεί το update service από μόνο του.

Δοκιμάζωτο βήμα 2 μέσω gpedit όπως λέει ο παρακάτω οδηγός.

Το 3ο βήμα μέσω edit της registry πρέπει να είναι το ίδιο με το editing του group policy γιατί μπαίνοντας βρήκα τα keys να υπάρχουν ήδη και να είναι ενεργοποιημένα.

Για να δούμε πόσο ηλίθιους μας θεωρούν...

 

20200116_180716.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2020 at 2:18 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν δεν είχες occulus θα ερχόμουν να στο στήσω εγώ. Τα περισσότερα παιχνίδια είναι ένα click υπόθεση στο Linux πλέον με steam, lutris, proton. Αλλά για occulus δεν γνωρίζω οπότε... τη γλίτωσες ?

 

Ναι το κατάλαβα. Πάντως win χωρίς ενημερώσεις είναι bad news, αργά ή γρήγορα. Ίσως να αρχίσεις σιγά σιγά να βλέπεις για νέα κάρτα ήχου, κατά προτίμηση εξωτερική που να είναι plug n play χωρίς απαιτήσεις σε drivers (αν υπάρχουν τέτοιες).

 

Εγώ περίμενα να μου πείς ότι θα σκάσεις για το Oculus.?

 

Ναι πρέπει κάποια στιγμή να πάω σε κάτι άλλο στο θέμα sound card αλλά παίζει τόσο καλά και εχει ματσάρει τόσο ωραία σε θέμα ήχου!!! που είπα να τραβήξω την πλατφόρμα 1155 που έχει ακόμα pci θήρα όσο πάει.

Περιμένω να γίνει ISA (αν θυμάσε).

Αν σταματήσει κάποια στιγμή να δουλεύει τότε αναγκαστικά θα πάω σε κάτι άλλο.

Κάνα τέτοιο DAC https://www.amazon.com/FiiO-E10K-Headphone-Amplifier-Titanium/dp/B074P7C9JR ή κάτι άλλο θα δούμε τι.

Με ενσωματωμένο κύκλωμα μητρικής δεν νομίζω ότι θα κάνω δουλειά αν και η asrock έχει ανέβει σε κάποια μοντελάκια της.

Αυτό ας πούμε το κοίταζα σε AMD μεριά.

https://www.tweaktown.com/reviews/8718/asrock-fatal1ty-b450-gaming-itx-ac-motherboard-review/index9.html

Αλλά ξέρεις τώρα με τον ήχο αν είσαι περίεργος δεν είναι μόνο θέμα benchmark...

Θα με οδηγήσουν οι μουσικόφιλοι της παρέας.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος uhu έγραψε:

Με ενσωματωμένο κύκλωμα μητρικής δεν νομίζω ότι θα κάνω δουλειά αν και η asrock έχει ανέβει σε κάποια μοντελάκια της.

Αμα πας την οπτικη εξοδο σε ενισχυτη εχεις θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Το να αφαιρέσεις την κάρτα μόνο και μόνο για να κάνεις την ενημέρωση το σκέφτεσαι καθόλου;

Μετά την ξαναβάζεις και περνάς οδηγούς σε λειτουργία συμβατότητας (οι τελευταίοι που υπάρχουν για την κάρτα σου είναι οι Delta Audiophile 24966.0.8  για win 7) 

ή δοκιμάζεις μήπως κάνουν δουλειά τίποτα asio drivers (κάποιος λέει ότι του δούλεψαν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Αμα πας την οπτικη εξοδο σε ενισχυτη εχεις θεμα?

 

Δεν παίζει optical στον ενισχυτη. Είναι ψιλοβίνταζτ η φάση 90s denon οπως και τα b&w ίσως και γι αυτό να μου αρέσει το αποτέλεσμα.

Και δε θέλω να το χαλάσω.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Το να αφαιρέσεις την κάρτα μόνο και μόνο για να κάνεις την ενημέρωση το σκέφτεσαι καθόλου;

Μετά την ξαναβάζεις και περνάς οδηγούς σε λειτουργία συμβατότητας (οι τελευταίοι που υπάρχουν για την κάρτα σου είναι οι Delta Audiophile 24966.0.8  για win 7) 

ή δοκιμάζεις μήπως κάνουν δουλειά τίποτα asio drivers (κάποιος λέει ότι του δούλεψαν).

 

Δε το ρισκάρω κάν να βγει off η maudio (και αυτή παλιά).

Όταν έρθει κανά dac και το εχω πάρει απόφαση όλα θα έρθουν λογικά στα ίσια τους.

Αλλά τώρα που το ηχοσύστημα του σπιτιού.εξαρτάτε απ το htpc θα είμαι  όσο το δυνατόν λιγότερο παρεμβατικός γίνεται. 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι λογικά τόσο τραγικά. Εφόσον δούλευε κανονικά στην 1903 δεν θα έπρεπε να έχει θέμα στην 1909. Ο οδηγός ναι μεν είναι παλιός αλλά λογικά δεν έχει πρόβλημα. Ούτε είναι μέχρι στιγμής απολύτως σίγουρο ότι ευθύνεται αυτό για το πρόβλημα. Έτρεξες τον troubleshooter για τα updates; Τι δείχνει το αποτέλεσμα του;

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2020 at 10:02 ΠΜ, το μέλος salde έγραψε:

δεν είναι λογικά τόσο τραγικά. Εφόσον δούλευε κανονικά στην 1903 δεν θα έπρεπε να έχει θέμα στην 1909. Ο οδηγός ναι μεν είναι παλιός αλλά λογικά δεν έχει πρόβλημα. Ούτε είναι μέχρι στιγμής απολύτως σίγουρο ότι ευθύνεται αυτό για το πρόβλημα. Έτρεξες τον troubleshooter για τα updates; Τι δείχνει το αποτέλεσμα του;

 

Προς το παρόν περιμένω να δω αν το extra βήματα στην απενεργοποίηση του autoupdate που έκανα έχουν μόνιμο χαρακτήρα.

Το pc δουλεύει όπως πρέπει με ήχο κρούσταλο.?

Kάτι άρθρα σαν αυτό με έχουν οδηγήσει στο να αποφεύγω τα updates στο συγκεκριμένο pc.

Είμαι στην 1803 και όχι στην 1903 που έγραψα παραπάνω...

Οπότε εχω βάσιμες υποψίες πως οποιοδήποτε update απο δω και στο εξής θα φέρει μπελάδες. 

Το παιχνιδόπισο που όλα είναι ανοιχτά και παίζει με την onboard είναι στην 1903.

Δεν ξέρω ποιά είναι η τελευταία version σήμερα 18/01/2020 εχω χάσει την μπάλα με τα os build και τα annual updates.

 

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.