Jump to content



Βοήθεια με 3600 και noctua NH-D15


Aris17n

Recommended Posts

Καλησπέρα! Μετά απο πολλά χρονια προσπαθησα να κάνω OC ξανά και τα έχω βρεί σκούρα. Είναι λογικό να εχω 78-80C σε full load είτε ειμαι στα 3900Mhz είτε στα 4350Mhz?To case είναι ανοιχτο.Δεν εχω θέμα με crashing κτλ, ρωτάω γιατι δεν ξερω τι να περιμένω απο temps. Ψαχνωντας online βλεπω παρόμοια setup πολύ χαμηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που δίνει η noctua (NT-NH1 Thermal Paste). Το ελυσα και την ξαναέβαλα παλι αλλα δεν εχω καμια σοβαρη μεταβολη. Είναι -8C (72C full load δηλαδή) αλλα έιναι και πιο κρυο το σπιτι σήμερα. Οταν το έλυσα δεν φανηκε να είχε προβλημα επαφής (τουλαχιστον αύτο μου φαίνεται, σας βαζω και τις φωτό).

IMG_20200130_164125[1].jpg

IMG_20200130_164111[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Έχεις ακόμη το θέμα;

Αν, ναι ας το πιάσουμε από την αρχή:

  • Τι θεωρείτε καλή θερμοκρασία στο prime95, με:
    • stock cooler
    • noctua d15
  • Με στοκ κουλερ πως συμπεριφερόταν;

 

Αν ήταν με το στοκ cooler μια χαρά, πας πίσω την Νόκτουα (αφού βεβαιωθείς άλλη μια φορά ότι την έχεις κουμπώσει καλά (έτσι φαίνεται από την πάστα))

Αν δεν ήταν καλά ούτε με την στοκ, έχει πρόβλημα λογικά ο επεξεργαστής.

 

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάνεις undervolt ή να αγοράσεις νέα πράγματα. Πλήρωσες ήδη επεξεργαστή και ψύκτρα και πρέπει να δουλεύουν τέλεια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ryzen 5 3600 - Stock cooler - Stock speeds σε κουτί με ψιλό άθλιο air flow μετά από 1 pass Cinebench 20.

Δεδομένου των θερμοκρασιών που έπιασε, θεωρώ πως αν με την NH-D15 είσαι στους 80 βαθμούς, κάτι δε πάει σίγουρα καλά. 

h4JAAOb.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.