Jump to content



facebook adblocker


Recommended Posts

Επειδή παίζει αρκετή διαφήμιση, γι αυτό σε ρωτάω τι θέλεις να κόψεις που δεν κόβουν.

Πχ εγώ βλέπω μόνο sponsored post στο news feed αλλά δε με πολύ-απασχολούν. 

 

Δοκίμασε να βάλεις το παρακάτω φίλτρο στο uBlock Origin πχ

facebook.com##:xpath(//div[starts-with(@id, 'pagelet') and (.//a[.='Χορηγούμενη'])]  )
facebook.com##div[id^=hyperfeed_story_id_] .userContentWrapper div:has-text(/Χορηγούμενη|Προτείνεται για εσάς/)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω τα sponsored δεν μπορείς να τα κόψεις. Κατά καιρούς κυκλοφορούν διάφορα addons/extensions που υποστηρίζουν ότι κόβουν στο ΦΒ. Επειδή όμως το ίδιο το ΦΒ το πολεμάει σκληρά το θέμα, ώστε να μην τις γλυτώνεις, αλλάζει συχνά τον κώδικα και δε νομίζω να υπάρχει κάτι που να δουλεύει αποτελεσματικά, πλήρως και με διάρκεια.

Αν κάθεσαι να ρυθμίσεις τα privacy settings, αν ρυθμίζεις με συχνότητα τα cookies σε σελίδες που επισκέπτεσαι, αν προσέχεις σαν το γεράκι, τελικά γλυτώνεις ένα μέρος του tracking και της σύνδεσης που κάνει το ΦΒ με άλλες σελίδες που επισκέπτεσαι. Δεν αποφεύγεις έτσι τις διαφημίσεις, απλώς γλυτώνεις σε κάποιο βαθμό την συσχέτιση. Σου δείχνει «άσχετες» αντί να σου σερβίρει διαρκώς ο,τιδήποτε έχεις κάνει αλλού στο διαδίκτυο.
Επίσης το ίδιο το ΦΒ σου επιτρέπει να κρύψεις μία συγκεκριμένη διαφήμιση και στην αντικαθιστά με άλλη.

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σε ενοχλεί σε κάποια διαφήμιση του ΦΒ ή γενικά δεν θέλεις να τις βλέπεις;
 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, salde said:

νομίζω τα sponsored δεν μπορείς να τα κόψεις. Κατά καιρούς κυκλοφορούν διάφορα addons/extensions που υποστηρίζουν ότι κόβουν στο ΦΒ. Επειδή όμως το ίδιο το ΦΒ το πολεμάει σκληρά το θέμα, ώστε να μην τις γλυτώνεις, αλλάζει συχνά τον κώδικα και δε νομίζω να υπάρχει κάτι που να δουλεύει αποτελεσματικά, πλήρως και με διάρκεια.

Αν κάθεσαι να ρυθμίσεις τα privacy settings, αν ρυθμίζεις με συχνότητα τα cookies σε σελίδες που επισκέπτεσαι, αν προσέχεις σαν το γεράκι, τελικά γλυτώνεις ένα μέρος του tracking και της σύνδεσης που κάνει το ΦΒ με άλλες σελίδες που επισκέπτεσαι. Δεν αποφεύγεις έτσι τις διαφημίσεις, απλώς γλυτώνεις σε κάποιο βαθμό την συσχέτιση. Σου δείχνει «άσχετες» αντί να σου σερβίρει διαρκώς ο,τιδήποτε έχεις κάνει αλλού στο διαδίκτυο.
Επίσης το ίδιο το ΦΒ σου επιτρέπει να κρύψεις μία συγκεκριμένη διαφήμιση και στην αντικαθιστά με άλλη.

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σε ενοχλεί σε κάποια διαφήμιση του ΦΒ ή γενικά δεν θέλεις να τις βλέπεις;
 

τα παντα ολα.
Καθε 2-3 feed βλεπω 2-3 sponsored. Πολλες φορες βλεπω το ενα μετα το αλλο. Ειναι φοβερο. Εχω καταντησει να βλεπω μονο διαφημισεις.
Παλια ειχα βρει ενα extension που τα εκοβε ολα, αλλα πλεον οσα εχω δοκιμασει δε δουλευει..

Link to comment
Share on other sites

τα καλά τα δικά μου. Αν βρεις κάτι να δουλεύει χωρίς να διαλύει εντελώς τη σελίδα σφύρα. Παρεμπιπτόντως θα αλλάξουν πάλι τον τρόπο παρουσίασης στο newsfeed, μου πρότεινε ήδη μια φορά να πάω στο νέο ΦΒ αλλά αρνήθηκα (το κάνουν προς το παρόν on a rolling basis, δεν το αλλάζουν μονομιάς σε όλους) οπότε να περιμένεις μέχρι να κατασταλλάξει. Μην ταλαιπωρείσαι, οκ ψάχνε μπας και βρεθεί κάτι αλλά με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.