Jump to content


Add on SATA controller για file server / NAS


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω στα χέρια μου ένα σετάκι AM1 το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για στήσιμο file server / NAS λόγω της χαμηλής κατανάλωσης που έχει, χωρίς να έχω καταλήξει ακόμη στο software που θα χρησιμοποιήσω.

Το θέμα μου είναι ότι η μητρική έχει 4 SATSA ports τα οποία είναι οριακά έως ανεπαρκή για τον αριθμό των δίσκων που δυνητικά θα χρησιμοποιήσω.

Έχετε κάποιον add on SATA controller >= 6 ports να μου προτείνετε;

Budget max 40-50€.

Να σημειώσω ότι έψαξα ebay και βρίσκω αρκετούς (ειδικά LSI, ενδεικτικά) γύρω στα 30€ αλλά είναι RAID controllers και θέλω οι δίσκοι να είναι απευθείας προσβάσιμοι από το λειτουργικό και να χειρίζεται αυτό το RAID volume.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, slalom said:

Δηλαδη δε θελεις RAID?

Θέλει RAID, αλλά soft RAID μέσω λειτουργικού και καλά κάνει. Για να επιτευχθεί αυτό σωστά, χρειάζεται το λειτουργικό να έχει full access στους δίσκους. Κάποιοι hardware RAID controllers δεν το επιτρέπουν αυτό.

9 hours ago, paxman said:

Καλησπέρα,

 

έχω στα χέρια μου ένα σετάκι AM1 το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για στήσιμο file server / NAS λόγω της χαμηλής κατανάλωσης που έχει, χωρίς να έχω καταλήξει ακόμη στο software που θα χρησιμοποιήσω.

Το θέμα μου είναι ότι η μητρική έχει 4 SATSA ports τα οποία είναι οριακά έως ανεπαρκή για τον αριθμό των δίσκων που δυνητικά θα χρησιμοποιήσω.

Έχετε κάποιον add on SATA controller >= 6 ports να μου προτείνετε;

Budget max 40-50€.

Να σημειώσω ότι έψαξα ebay και βρίσκω αρκετούς (ειδικά LSI, ενδεικτικά) γύρω στα 30€ αλλά είναι RAID controllers και θέλω οι δίσκοι να είναι απευθείας προσβάσιμοι από το λειτουργικό και να χειρίζεται αυτό το RAID volume.

 

Κάτι τέτοιο θες, αλλά δεν έχω δοκιμάσει για να μπορώ να στο προτείνω κιόλας. 

https://www.aliexpress.com/item/4000552989757.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.791e1cb2CvsJnb&algo_pvid=3080543a-96a0-47bd-b2ca-bc5a19d3b810&algo_expid=3080543a-96a0-47bd-b2ca-bc5a19d3b810-1&btsid=0ab6fb8815825778652747567ef717&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@slalom ότι απάντησε ο @gdp77

Σκαλίζοντας λίγο παραπάνω βρήκα :

α) RAID controllers φλασαρισμένους για ΙΤ mode (aka direct access), και

β) αυτό το άρθρο με οδηγίες για το φλασάρισμα σε ΙΤ mode, σε περίπτωση που ήδη υπάρχει στα χέρια μας

Πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερη (και φθηνότερη!) λύση από no name controllers.

Θα παραγγείλω άμεσα και θα ενημερώσω το thread όταν έρθει και δοκιμαστεί.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@paxman

Έχεις προσέξει ότι το link που δίνεις είναι για SAS δίσκους έτσι; Διότι στον τίτλο του thread αναφέρεις SATA. Μου διαφεύγει κάτι; 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, gdp77 said:

@paxman

Έχεις προσέξει ότι το link που δίνεις είναι για SAS δίσκους έτσι; Διότι στον τίτλο του thread αναφέρεις SATA. Μου διαφεύγει κάτι; 

Το γνωρίζω, καλά κάνεις και το αναφέρεις πάντως γιατί εύκολα μπορεί να τη πατήσει κανείς.

Η παραγγελία έπεσε, ο controller και τα SAS to SATA καλώδια ^^. 

Σηκώνει μέχρι 8 δίσκους, από 4 SATA σε κάθε SAS κανάλι.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, paxman said:

Το γνωρίζω, καλά κάνεις και το αναφέρεις πάντως γιατί εύκολα μπορεί να τη πατήσει κανείς.

Η παραγγελία έπεσε, ο controller και τα SAS to SATA καλώδια ^^. 

Σηκώνει μέχρι 8 δίσκους, από 4 SATA σε κάθε SAS κανάλι.

 

Μάλιστα... Δεν το ήξερα και η πληροφορία είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Στο κάθε SATA θα υποστηρίζονται SATA 3 ταχύτητες; Τι πρέπει να κοιτάμε στον SAS controller για να ξέρουμε ότι υποστηρίζει SATA 3 με SAS to SATA καλώδια;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, gdp77 said:

 

Μάλιστα... Δεν το ήξερα και η πληροφορία είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Στο κάθε SATA θα υποστηρίζονται SATA 3 ταχύτητες; Τι πρέπει να κοιτάμε στον SAS controller για να ξέρουμε ότι υποστηρίζει SATA 3 με SAS to SATA καλώδια;

 

θεωρητικά το SAS αν δεν θυμάμαι λάθος είναι backwards compatible με SATA
edit (https://www.seagate.com/support/kb/connecting-sata-drive-to-sas-controller-006170en/)

 

τώρα για τις ταχύτητες

SAS-1: 3 Gbit/s

SAS-2: 6 Gbit/s

SAS-3: 12 Gbit/s

οπότε με sas-2 controller θεωρητικά έχεις full sata 3 ταχύτητες

μια μικρή λεπτομέρεια
Αυτοί οι controllers είναι φτιαγμένοι για server κουτιά
εκεί που ο θόρυβος (και το airflow) δεν είναι πρόβλημα

προσοχή στην ψύξη (ίσως ένα εξτρα φαν δεν κάνει κακό)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, gdp77 said:

 

Μάλιστα... Δεν το ήξερα και η πληροφορία είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Στο κάθε SATA θα υποστηρίζονται SATA 3 ταχύτητες; Τι πρέπει να κοιτάμε στον SAS controller για να ξέρουμε ότι υποστηρίζει SATA 3 με SAS to SATA καλώδια;

Όπως τα γράφει ο @shattered είναι.

Ο συγκεκριμένος που παρήγγειλα είναι SAS-2 δηλαδή υποστηρίζει Sata 3 ταχύτητες.

Την ταχύτητα βέβαια πρέπει να την υποστηρίζουν και τα καλώδια, οπότε προσοχή και εκεί να είναι τουλάχιστον στην ταχύτητα του controller.

Επίσης προσοχή στο είδος της SAS θύρας, υπάρχουν αρκετές παραλλαγές.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Serial_Attached_SCSI

19 minutes ago, shattered said:

προσοχή στην ψύξη (ίσως ένα εξτρα φαν δεν κάνει κακό)

Θα μπει σε κουτί με "άπλα" και σχετικά καλό incoming airflow από 2x120mm που θα ψύχουν τα cages των δίσκων.

Τώρα αν η αρχαία ινδιάνικη διαγνωστική μέθοδος του "Δάχτυλο που ακουμπάει ψύκτρα" δώσει αποτέλεσμα "άι άι άι", θα ρίξω έναν 140mm στο πλάι και καθαρίσαμε.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις @shattered @paxman

 

1) Αν σε κάθε SAS-2 (6 Gbit/s) διεπαφή συνδέω 4 SATA-3  δίσκους δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες; Εντάξει οι μηχανικοί δεν φτάνουν 6Gbit/s, αλλά αν βάλω π.χ. 4xSSD θα φάω bottleneck από τον controller? Ή δεν λειτουργεί έτσι και δεν θα έχω πρόβλημα?

 

2) @paxman Δεν ανησυχείς για τελωνείο? Όχι τόσο για τα πιθανά τέλη που θα είναι μικρά, αλλά για τη μανούρα να πας μέχρι εκεί, να πληρώσεις και να παραλάβεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

2 ερωτήσεις @shattered @paxman

 

1) Αν σε κάθε SAS-2 (6 Gbit/s) διεπαφή συνδέω 4 SATA-3  δίσκους δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες; Εντάξει οι μηχανικοί δεν φτάνουν 6Gbit/s, αλλά αν βάλω π.χ. 4xSSD θα φάω bottleneck από τον controller? Ή δεν λειτουργεί έτσι και δεν θα έχω πρόβλημα?

 

2) @paxman Δεν ανησυχείς για τελωνείο? Όχι τόσο για τα πιθανά τέλη που θα είναι μικρά, αλλά για τη μανούρα να πας μέχρι εκεί, να πληρώσεις και να παραλάβεις?

 

Για το πρώτο θέλει αρκετό ψάξιμο στα χαρακτηριστικά του εκάστοτε controller για τον συγκεκριμένο τρόπο χρήσης. Αυτός νομίζω έχει 600MB/s για κάθε δίσκο και 4000ΜΒ/s πάνω στο PCIe. Εν γένει μπορείς να συναντήσεις διάφορα bottlenecks, αλλά για τη συγκεκριμένη χρήση αυτός είναι υπεραρκετός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

2 ερωτήσεις @shattered @paxman

 

1) Αν σε κάθε SAS-2 (6 Gbit/s) διεπαφή συνδέω 4 SATA-3  δίσκους δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες; Εντάξει οι μηχανικοί δεν φτάνουν 6Gbit/s, αλλά αν βάλω π.χ. 4xSSD θα φάω bottleneck από τον controller? Ή δεν λειτουργεί έτσι και δεν θα έχω πρόβλημα?

 

2) @paxman Δεν ανησυχείς για τελωνείο? Όχι τόσο για τα πιθανά τέλη που θα είναι μικρά, αλλά για τη μανούρα να πας μέχρι εκεί, να πληρώσεις και να παραλάβεις?

Για το (1) αντιγράφω από εδώ : "Each SAS 2 connector has four data lanes, capable of 6Gb/s (effective 750MB/s...though in real life we know it's 600MB/s due to Sata overhead), in total, one SAS connector is capable of 24Gb/s (Roughly 2.4GB/s)."

Άρα κάθε SATA δίσκος έχει full SATA3 bandwidth διαθέσιμο.

Για το (2), παρακολουθώ το tracking του πακέτου και μόλις (αν) δω status "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" στέλνω την απόδειξη του Paypal στο customs@elta-net.gr.

Τη μια φορά που μου έτυχε, το δέμα αποδεσμεύτηκε την επόμενη της αποστολής του mail και  παρέλαβα από το ταχυδρομείο πληρώνοντας τα 15€+ΦΠΑ.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμενος controller ειναι αψογος, δουλευουν 3 στον server μου εδω και 6 χρονια 24/7, κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι lsi η οποια εχει αγοραστει απο τη broadcom, ειναι IBM M1015 ο οποιος ειναι rebranded LSI, αν παρατηρησετε θα δειτε οτι γραφει συμβατοτητα με δυο 3 μοντελα LSI, εχει φλασαριστει σε IT Mode firmware P20, εχει ομως chip LSI, η αληθεια ειναι οτι ζεσταινονται λιγο. Οι controllers της LSI εβγαζαν τις δυο 2 θυρες sas με τα forward breakout cables κοιτωντας προς τα πισω και οχι προς τα πανω οπως της IBM. Σε καμμια περιπτωση δεν θελω να σας επηρεασω για την κατα τα αλλα σωστη αγορα, καθοτι οικονομικοτεροι κατα πολυ των αντιστοιχων της LSI. Ειναι συνηθως βγαλμενες καρτες απο μεγαλους servers, οχι απαραιτητα μεταχειρισμενες. Θα πρεπει να ξερετε οτι πρωτιστως ειναι raid controllers και μονο αν φλασαριστουν δουλευουν σαν JBOD.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν, επιστρέφοντας στη δουλειά βρήκα τον controller & καλώδια να με περιμένουν.

Έστησα στα γρήγορα με ότι είχα διαθέσιμο για δοκιμές και πειραματισμό : ένα υπέργηρο τροφοδοτικό Fotron 400ρι με molex to sata αντάπτορες γιατί είχε μόνο 1, 4 x 500GB τρεις WD Blue & 1 Toshiba και έναν αρχαίο Seagate 160ρι για το λειτουργικό (στο FreeNAS κατέληξα).

Η μητρική και ο controller εννοείται θα παραμείνουν και στην τελική εκδοχή με 2x3TB WD Red σε RAID1 (EFRX = CMR) και νέο τροφοδοτικό για το οποίο θα ανoίξω topic για προτάσεις.

Ίσως κρατήσω και τους 500ριδες σε RAIDZ (1,5TB) για μη critical data.

Σε RAIDZ και RAID10 πού δοκίμασα δεν είδα διαφορά στις ταχύτητες (100-120 mb/sec σε μεγάλα αρχεία, ~50-60mb/sec σε mp3) και την gigbit κάρτα δικτύου να χτυπάει utilization 90-95% στα μεγάλα.

Η PCI-E gen 2.0 θύρα της μητρικής είναι 4x ηλεκτρικά άρα περιορίζει την ταχύτητα του  controller, ο οποίος είναι 8x, από 4 GB/s σε 2 GB/s το οποίο βέβεαι για το δικό μου setup είναι αδιάφορο καθώς δεν αποτελεί bottleneck.

 

 

IMG_20200528_225846.jpg

MVIMG_20200528_225441.jpg

MVIMG_20200528_225502.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.