Jump to content



tccd για testing


sornok

Recommended Posts

Είμαστε απελπισμένοι... :)

Εϊμαστε δύο φίλοι που είχαμε αγοράσει (από την XP πλατφόρμα) OCZ Gold pc-4000 (hynix d43). Μετά την αναβάθμιση σε πλατφόρμα AMD64 (DFI NF4 Ultra-D & 3000+ o ένας), (msi K8N Neo2 & 3000+ ο άλλος ), διαπιστώσαμε ότι οι μνήμες δεν ανεβαίνουν με τίποτα. Στη DFI πάνε μέχρι 220 και στην MSI μέχρι 240 και στα δύο με δυσκολία. Κοινώς έχουμε φάει ήττα. Διαπιστώσαμε ότι μόνο με tccd θα δούμε άσπρη μέρα (αφού και τα BH-5 & 6 είναι τα ίδια χάλια).

Ζητούμενο : Πριν τα σκάσουμε χοντρά για tccd θα θέλαμε κάποιον που διαθέτει τέτοια τσιπάκια να μας τα δανείσει για μία ώρα για να δούμε ότι όντως ανεβαίνουν στα συτήματά μας. Φυσικά το testing θα γίνει παρουσία του κατόχου και είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε 30 για την ταλαιπωρία του. Μένουμε στην Κυψέλη ( τα σπίτια μας απέχουν 50μ) και το testing θα μας πάρει μια ώρα περίπου.

Όποιος ενδιαφέρεται να μας βοηθήσει pm στα accounts (sornok - gdp77) ή μήνυμα στο 6944-224041 (Γιώργος - Δημήτρης)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

ρε παλικαρια .........................

τα ΒΗ-5 πανο στην DFI NF4 Ultra-D πανε μια χαρα στποστα λιγο και δοκιμασε να δοσεις οσο ρευμα διαθετη η μιτρικη σου..........

ξεκινα τες απο τα 3,1volt και φταστες μεχρι εκει που πανε

αυτες οη μνημες φιμιζοντε για τα σφιχτα timmings και το ρευμα που θελουνε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

ρε παλικαρια .........................

τα ΒΗ-5 πανο στην DFI NF4 Ultra-D πανε μια χαρα στποστα λιγο και δοκιμασε να δοσεις οσο ρευμα διαθετη η μιτρικη σου..........

ξεκινα τες απο τα 3,1volt και φταστες μεχρι εκει που πανε

αυτες οη μνημες φιμιζοντε για τα σφιχτα timmings και το ρευμα που θελουνε

δεν έχουμε bh5... hynix d43 έχουμε

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Μου φαινεται πως δεν μπορεις να βαλεις αγγελιες ζητησης/πωλησης αν δεν εχες 150 posts....

η ουσία του thread φίλε μου δεν είναι τα λεφτά αλλά να βρεθεί κάποιος να μας βοηθήσει, απλά έχουμε την διάθεση να αποζημιώσουμε για τον κόπο του όποιο παιδί μας βοηθήσει... μην είσαι τόσο επιθετικός πια...

Link to comment
Share on other sites

παρτε τα Tccd αφοβα. Προσωπικά τα έχω δοκιμασει και στις δυο παραπάνω μητρικές και πάνε μια χαρά. Αφού βλέπετε άλλωστε ότι οι πιο πολλοί στον Athlon παιζουνε με Tccd τι φοβάσαστε; Τα BH5 στην msi ειναι μονο λιγο ρισκο στην Dfi πανε και αυτά μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

@sornok......τα hynix d43 ειναι τσιπακια τα οποια με λιγο ρευμα(2.65-2.85) σε συνδιασμο με gay timmings(3/2,5-4-4-8 2Τ) ανεβαινουν αρκετα(265-280 πολλες φορες) για κοιτα μηπως κατι δεν κανετε σωστα...κοιτα και τα timmings....οσο για τα tccd τα αποτελεσματα πιστευω ειναι αναμενομενα.....270-290 fsb περιπου με vdimm 2.65-2.85.....και μερικες φορες χτυπανε και 300 με 3-4-4-8(1Τ)....

:OT: ΛΙΓΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑ.....:nuke: :OT:

Link to comment
Share on other sites

Είχαν κι άλλοι πρόβλημα με hynix d43 στην dfi

Διαβάστε τα ποστ του aristos87 σε αυτό το θέμα.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=12273&perpage=20&pagenumber=6

Στην αρχή νόμιζε ότι έφταιγε η dfi.

Τελικά αποδείχτηκε ότι τα συγκεκριμένα chipακια μνήμης δεν είναι συμβατά με αυτή τη dfi.

Παρόμοια προβλήματα είχαν και άλλοι.

Πάντως πριν κάνετε οτιδήποτε όπως πώληση μνήμών ή αλλαγή μητρικής κάνετε κάθε δυνατή δόκιμη.

Περισσότερες πληροφορίες pm>aristos87

με TCCD όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

οσο για τα tccd τα αποτελεσματα πιστευω ειναι αναμενομενα.....270-290 fsb περιπου με vdimm 2.65-2.85.....και μερικες φορες χτυπανε και 300 με 3-4-4-8(1Τ)....

καμια φορα και 300 με 2.5-3-3-7 :hehe::hehe::hehe: /me guilty!

Link to comment
Share on other sites

με 2.5-3-3-7 ποσο σου πανε? τις ιδιες εχω! :D (αλλα απο οκτωβρη.. δε ξερω αν εχει αλλαξει τιποτα με τις καινουργιες φουρνιες)

...στο θεμα μας παλι....... με 2.6 ποσο σου πανε? πηραξε και τα υπολοιπα timings ομως, μην τα αφησεις auto... bios βαλε το 3.10...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

ρε μαν με 3-3 λεω, οχι 4-4.... ποσο σου παει?

δεν τις εχω παρει ακομα τις περιμενω μεσα στην αλλη ευδομαδα( αφου προτα τις πλιροσω.........)

αν δοκιμασεις με 3-4-4-8 (τα πιο χαλαρα τιμινκς) με 3,1 βολτ ισως καταφερουν να πανε στα 300-310 δεν ξερω ομως αν ακουνε πολυ στο ρευμα.........

και το αλλο ειναι οτι τα ριμαδια κενα σαν φουστηδες στα 285 ειχαν 59 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

βασιλη με intel ειμαι το ξερο οτι δεν ακουνε πολυ στο ρευμα αλλα τα πανε μεχρι 3 βολτ πολυ.

οταν τα παρω θα τους ριξω 2,85 γιατι παραπανο δεν δινει η μιτρικη.

οσο γαι 2,5/2 στην cas νομιζο εχει διαφορα αλλα και αν παιξεις 1/1 στα 285 νομιζο οτι θα εισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα τελευταια tccd ακούν πολύ στο ρεύμα και μάλιστα με 2-3-3-5 εμενα πάνε μέχρι 253 με 3,2volt και είναι από τελευταία...

Έχω περάσει 5ωρο μεμτεστ στα 320 με 3ν και 2.5-4-3-5

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.