Jump to content



Covid-19, μένουμε σπίτι. Με τι ασχολούμαστε;


Lakisss

Recommended Posts

Εγώ ψάχνω να παίξω κάνα adventure γιατί κατέβασα το DOOM το προηγούμενο αλλά δεν μπορώ τόση δράση θέλω κάτι χαλαρό να ρολλάρει με κάνα γρίφο.

Μετά από 15 ημέρες άρνησης διαμόρφωσα το σαλόνι να μπορώ να δουλέψω λίγο: 

Image may contain: table and indoor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Συγνωμη, αλλα δε μπορω να βλεπω στραβους πινακες...
Ισιωσε τον ASAP ?

 

 

O πινακας ειναι ισιος, μπορεις να το διαπιστωσεις απο την αποσταση του αριστερου του μερους (οπως τον κοιτας) με τη γωνια της μπαλκονοπορτας.
Η καμερα ειναι αχρηστη και ο φακος της εχει τρελη παραμορφωση.

 

edit

 

επισης η φωτο ειναι τραβηγμενη με κλιση.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μλκ πρέπει να προαυλιστείτε λίγο :hehe: 

Τά 'χετε παίξει!!!!!

 

Η κάμερα είναι iphone xs :p 

Ο πίνακας έχει αρπάξει από την υγρασία και είναι φουσκωμένος γύρω γύρω. Δεν ασχολούμαι καν, το θέμα που έχω έινια ότι χρειάζομαι ένα από αυτά τα σούπερ λαρτζ μάουσπαντς (extended) και θα πάω μάλλον να ψάξω κανένα σήμερα :)

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

91163459_10158126043044173_8929217333138817024_o-2.thumb.jpg.bb9af42f31f2fecf155917e33ac4bb72.jpg

 

νομιζω ειναι καλυτερα τωρα,

(και μετα μας λενε για φωτο απο κινητα :p )

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Λοιπον, επειδη σπανια πεφτω εξω..το εβαλα στο προγραμμα.



Ειμαι πολυ ψυχαναγκαστικος με τετοια θεματα :p

 

 

Η δεξια πλευρα του πινακα ειναι σαφως μεγαλυτερη απο την αριστερη, οι καθετε πλευρες ομως ειναι καθετες :p

τελικα αμα εχουμε χρονο αυξανεται η δημιουργηκοτητα μας :p

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ειναι στραβος @panoc... οσες καθετες διορθωσεις και να κανεις. Παλι στραβος ειναι ?
Φαινεται και στην φωτο σου επισης

 

Η αποσταση απο τη γωνια του παραθυρου δεν ειναι ιδια πανω και κατω μερος?

Link to comment
Share on other sites

Οχι..
Προς το παραθυρο η κατω ειναι μεγαλυτερη. Οπως προς τον τοιχο η κατω ειναι μικροτερη.
Ρε Σωτηρη, παρε ενα μετρο και μετρα αποστασεις ? 

 


edit:
Μη κοιτας μονο τα καθετα ομως και μπερδευεσαι.
Κοιτα και τις οριζοντιες πλευρες στο προγραμμα γιατι σου εχω φτιαξει ακριβως την προοπτικη του φακου.
Ο πινακας θελει rotate προς τα δεξια. Δλδ η κατω πλευρα να παει λιγο πιο αριστερα.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Untitled.png.5cd5b6b9ad6a510f54f09644d48bce8e.png

 

εδω αλλο βλεπω,

η μπλε γραμμη ειναι 1px καθετη οι κοκκινες γραμμες ειναι ακριβως τα ιδια px σε μηκος.

 

υποψη οτι αυτο ειναι αφου εχει γινει barrel correction στη καμερα (λεμε τωρα) του iphone :p ( αο τη φωτο που ανεβασα πιο πριν δηλαδη)

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Για να το κανεις αυτο, θα πρεπει να τραβηχτει φωτογραφια απο φατσα μπροστα ο πινακας. 
Και δεν μπορεις να το καταφερεις αυτο με vertical correction. Χανεις τα σημεια φυγης

@sotiris πλζ. Μετρησε αποστασεις να τελειωνει εδω το θεμα :p 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

 

 


edit:
Μη κοιτας μονο τα καθετα ομως και μπερδευεσαι.
Κοιτα και τις οριζοντιες πλευρες στο προγραμμα γιατι σου εχω φτιαξει ακριβως την προοπτικη του φακου.
Ο πινακας θελει rotate προς τα δεξια. Δλδ η κατω πλευρα να παει λιγο πιο αριστερα.

 

εγω δε κοιταω τιποτα, απλα εβαλα φιλτρο για τη καμερα του xs, μονο του εφτιαξε το barrel και απλα εγω το εκανα rotate ωστε το δοκαρι να ειναι καθετο...

 

 

@sotiris παρε μετρο :p

 

εχοθμε και αλλα τετοια να περασει η ωρα ?

@GoMaR τι προγραμμα ειναι αυτο στα ss? δε το αναγωνριζω.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος 2cpu έγραψε:

να πω την αμαρτια μου και μενα με φαινεται οτι γερνει ( ο πινακας)  : P

 

Μιλαει ανθρωπος που πηγε στον γιατρο  και του αντι να τον ακουει ισιαζε τους πινακες ..

 

και εμενα μου φαινεται στραβος, αλλα οχι τοσο οσο υποδηλωνουν τα οριζοντια του πινακα.

πριν 5 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ειναι λαθος λεμε ο τροπος σου :p


Οκ δεκτο να μην εμπιστευεσαι το ματι μου..αλλα δεν εμπιστευεσαι και το προγραμμα;
 

3ds max. 

 

οχι δεν εχω ιδεα απο max αλλα για  να εχει σωστα αποτελεσματα δεν πρεπει πρωτα να γινει correction στο τρελο distortion κακιστου φακου πρωτα ?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panoc said:

 

και εμενα μου φαινεται στραβος, αλλα οχι τοσο οσο υποδηλωνουν τα οριζοντια του πινακα.

 

αααα οχι μη μου τα αλλαζεις τωρα!!! σου φαινεται στραβος τωρα ;; ??


Εκατσα και σχεδιασα το δωματιο. Να πως θα επρεπε να φαινοταν ΑΝ ολες του οι πλευρες ειναι σωστες (παραλληλες εννοω και οχι με υγρασια και φουσκωματα ? )
2527e7e39537dbf4830cd5ea48fd12c3.jpg
 

 

6 minutes ago, panoc said:

 

και εμενα μου φαινεται στραβος, αλλα οχι τοσο οσο υποδηλωνουν τα οριζοντια του πινακα.

 

οχι δεν εχω ιδεα απο max αλλα για  να εχει σωστα αποτελεσματα δεν πρεπει πρωτα να γινει correction στο τρελο distortion κακιστου φακου πρωτα ?

 


Ναι ως ενα βαθμο παντα και χωρις εξτρα ρυθμισεις ως προς την καθετη διορθωση η οριζοντια γιατι μηδενιζεις την προοπτικη κατι που ειναι λαθος.
Επισης το barrel distorition θα πρεπει να γινει με σωστες μετρησεις. Αλλα οπως βλεπεις ειτε εχει παραμορφωση ειτε οχι η προοπτικη εχει ερθει ολοσωστα.
Θα φαινοταν και σε αλλα μερη της φωτογραφιας η παραμορφωση αλλα οπως βλεπεις δειχνει 1:1 
 

  • Like 4
  • Agree 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται στραβος οπως και πριν, πρεπει  μπορεις να κανεις το ιδιο στη φωτο που ανεβασα εγω που εχει γινει διορθωση απο το pp με το προφιλ του φακου το xs ?

 

ποση ωρα θελει αυτος ο @sotiris να βρει ενα μετρο ;

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.