Jump to content



Covid-19, μένουμε σπίτι. Με τι ασχολούμαστε;


Lakisss

Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος. Δύσκολη εποχή και είμαστε ακόμα στην αρχή. Τι κάνει ο καθένας μας ώστε να περνά ευχάριστα τον χρόνο του σπίτι;

Προσωπικά ξεκίνησα τα μαστορέματα προς το παρών, και συγκεκριμένα βαψίματα. Χαλαρά πάντα ώστε να γεμίζει ο χρόνος.

Ποστάρετε ιδέες/φωτογραφίες, μπορεί κάποιος να βρει κάτι ενδιαφέρον και να το ακολουθήσει. Θα παρακαλέσω σοβαρά, όχι του στυλ μετράω τις φακές που έχει το πακέτο.:p

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

- Ηλεκτρική κιθάρα  γρατσούνισμα, πήρα και έναν Marshall MS-2 να παίζω και χωρίς τον μεγάλο (LINE6) 

- Έχω να στείλω ένα δέμα σε αρκετά μακριά που αποτελείται απο ένα προτζεκτ φωτογραφιών σε ειδικά καδράκια, οπότε επεξεργασία εικόνας

- δουλεύω κσι απο το σπίτι , οπότε κάποιες ώρες και σε αυτό 

- ΜΟΥΣΙΚΗ , ραδιόφωνα

- TOP GEAR μαραθώνιος , ειδικά τα σπέσιαλ σε Μποτσουάνα,Βολιβία,Βιετνάμ,Αμερική κλπα, είναι φανταστικά και ξεφεύγεις πολύ 

- gaming

- τακτοποίηση 

 

αυτά προς το παρόν 

 

απο παιχνίδια , εκτός απο το ΔΟΥΜ ΕΤΕΡΝΑΛ ,τι άλλο ενδιαφέρον έχουμε ? 

 

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία να κάνουμε όλα όσα δεν προλαβαίναμε.

Ευκαιρία και για μένα να... κάνω οικονομία και να μην ξοδέψω άσκοπα φράγκα ( γιατί κλείσανε αρκετά από τα μαγαζιά στο target group μου :D ).

 

Θα έβαφα τους τοίχους στο νέο mancave... αλλά... δεν νομίζω πως έχουν μείνει ανοιχτά τα μαγαζιά :(

 

Θα έπαιρνα νέα βάση οροφής για τον προβολέα... πάλι πούλο.

 

Περιμένω το 3ο subwoofer να έρθει ( χα χα χα, μέχρι να έρθει τώρα από εξωτερικό με τις καθυστερήσεις που υπάρχουν σώθηκα! ).

Τι κατέληξα να κάνω ?

 

Λίγο PUBG με τον ξάδερφο.
ΣΥΦΚ με την σύντροφο ( ααα, και Π, την έκανα να παίζει worms :D )

Ταξινόμηση των αρχείων flac & movies ( ελπίζω να μην κρατήσει ο εγκλεισμός λόγω ιού όσο χρόνο θέλω για να τελειώσουν αυτά γιατί δεν μου φτάνει ούτε 12μηνο :D )

κατανάλωση πολύ φαγητού ( δεν βλέπω να καταφέρνω να ανέβω Δρακολίμνη με όλο το εξοπλισμό next time :p )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Περιμένω το 3ο subwoofer να έρθει

 

 

Μαλλον ειχα δικιο τελικα οταν σου ελεγα οτι τα subs οχι μονο χρειαζονται, αλλα ποτε δεν ειναι και αρκετα ε;; ? Εφοσον σπρωχνεις "κεφαλαια" , εμπα και στα ενεργα το συντομοτερο δυνατο

 

Εγω φτιαχνω βιντεο της γυναικας για μαθηματα αγγλικων εξ αποστασεως, της φτιαχνω κανενα αρχειο, βοηθαω στο μαγαζι των γονιων μου που υπαγεται στην κατηγορια τροφιμα (καφεκοπτειο) και παραμενει ανοιχτο, στριμαρω ενιοτε, ακουω μουσικες, επιασα το ποδηλατο.... Ε ολο και κατι αλλο θα βρω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, giorgos2187 said:

 

 

Μαλλον ειχα δικιο τελικα οταν σου ελεγα οτι τα subs οχι μονο χρειαζονται, αλλα ποτε δεν ειναι και αρκετα ε;; ? Εφοσον σπρωχνεις "κεφαλαια" , εμπα και στα ενεργα το συντομοτερο δυνατο

 

Εγω φτιαχνω βιντεο της γυναικας για μαθηματα αγγλικων εξ αποστασεως, της φτιαχνω κανενα αρχειο, βοηθαω στο μαγαζι των γονιων μου που υπαγεται στην κατηγορια τροφιμα (καφεκοπτειο) και παραμενει ανοιχτο, στριμαρω ενιοτε, ακουω μουσικες, επιασα το ποδηλατο.... Ε ολο και κατι αλλο θα βρω...

 

 

 

Εννοείται πως τα πολλά sub έχουν νόημα.
Δεν είναι πανάκεια.

Για 1 θέση ακρόασης π.χ. την βγάζεις κομπλέ και με 1.

Τα πολλά βοηθάνε σε διάφορα θέματα, αλλά πρέπει να υπάρχουν προϋποθέσεις ( σωστή τοποθέτηση, χώρος, και όχι γυναίκα :p ).

Στο home cinema πάντα είχα 2+ ( και το ελεύθερο να κάνω ότι θέλω, στον προηγούμενο χώρο είχα και όλα τα ηχεία σε ίση απόσταση από την κεντρική θέση να φανταστείς ).

Τώρα αλλάζοντας πέρσι το 1ο, δεν άντεξα, έδωσα το 2ο και πήγα σε 2ο ίδιο.
Τώρα μένει το 3ο ίδιο ( δυστυχώς είναι χοντρός ο παράς, SVS PB-16 Ultra ) και τελευταίο.
Ο χώρος καλύπτεται κομπλέ με 3, το 4ο θα έδινε λίγα πράγματα ( άλλωστε οι θέσεις ακρόασης είναι δύο σειρές μόνο, από 3 άτομα each ).
Και 8 θα έβαζα ( με τα 4 σε ύψος όχι πάτωμα ), αλλά προτιμώ να ρίξω αλλού τα 15000 που απαιτούνται :p

 

Λόγω μεγάλου πανιού, που αναγκαστικά ορίζει και την απόσταση μεταξύ L-R ηχείων, δύσκολα τα ενεργά ( η θέση ακρόασής μου η πιο κοντινή είναι στα 4μ ) [ και μερικοί έχουν και θέμα, τους φαίνεται μεγάλο το πανί και διαμαρτύρονται ότι κάνουν αριστερά δεξιά το κεφάλι :D ].

 

Για δικάναλο σε dedicated χώρο άνετα γινότανε, αλλά επειδή και στο audio μου αρέσει αυτό που ακούω και στα πολυκάναλα ( έχω μαζέψει ουκ ολίγα 5.1 native mix καθώς και 3-5 Atmos 7.x.4 mix ) οπότε... άστο, ενεργά 11 ηχεία... σημαίνει όλα τα λεφτά εκεί, και τα υπόλοιπα περίπατο, και η γυναίκα να φωνάζει :D

 

Συμβιβασμοί... :D

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί στο γραφείο (εννοείται πως είναι κλειστό), το μεσημέρι χαλαρώνω, το απόγευμα ασχολούμαι με τη μικρή μου και το βράδυ θα κάτσουμε με τη γυναίκα μου να αγκαλιαστούμε και να δούμε καμιά ταινία (ή, αν είναι πολύ κουρασμένη, θα διαβάσω κάνα βιβλίο).

Gaming; Ε, λοιπόν, το gaming δεν με ''τραβάει'' τον τελευταίο καιρό. Απέχω μέχρι νεωτέρας?.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DEADLAZARUS said:

Το πρωί στο γραφείο (εννοείται πως είναι κλειστό), το μεσημέρι χαλαρώνω, το απόγευμα ασχολούμαι με τη μικρή μου και το βράδυ θα κάτσουμε με τη γυναίκα μου να αγκαλιαστούμε και να δούμε καμιά ταινία (ή, αν είναι πολύ κουρασμένη, θα της διαβάσω κάνα βιβλίο).

Gaming; Ε, λοιπόν, το gaming δεν με ''τραβάει'' τον τελευταίο καιρό. Απέχω μέχρι νεωτέρας?.


FIXED ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Οργάνωση δουλειάς.

2. Οργάνωση και δουλειές σπιτιού.

3. Επιτέλους βρήκα χρόνο και έκατσα και έφτιαξα έναν συναγερμό για τους γονείς στο χωριό, όπου δυστυχώς ακόμα και στην επαρχία, τα πράγματα έχουν ξεφύγει.

4. Επιτέλους και πάλι, μετά από τόσο καιρό στο νέο σπίτι βρήκα χρόνο να ξεκινήσω να φτιάχνω μία mini πέργκολα.

5. Εχω μαζέψει άπειρες μικροδουλειές που τις έβλεπα και όλο τις άφηνα δεξιά και αριστερά.

6. Κήπος!!! Η μεγάλη μου αγάπη. Χρόνος αρκετός πλέον και τον χαίρομαι. Συλλαμβάνω τον εαυτό μου κάθε μέρα να κοιτάει τα φυτά ένα ένα και να βλέπω την πρόοδο που κάνουν.

7. Μαγείρεμα σε ήρεμους ρυθμούς και όχι άντε να μαγειρέψω γιατί δε προλαβαίνω τα υπόλοιπα.

 

Και γενικά κάνω πολλές δουλειές, αλλά για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, χωρίς το άγχος αν θα προλάβω. 

  • Like 8
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

1. Οργάνωση δουλειάς.

2. Οργάνωση και δουλειές σπιτιού.

3. Επιτέλους βρήκα χρόνο και έκατσα και έφτιαξα έναν συναγερμό για τους γονείς στο χωριό, όπου δυστυχώς ακόμα και στην επαρχία, τα πράγματα έχουν ξεφύγει.

4. Επιτέλους και πάλι, μετά από τόσο καιρό στο νέο σπίτι βρήκα χρόνο να ξεκινήσω να φτιάχνω μία mini πέργκολα.

5. Εχω μαζέψει άπειρες μικροδουλειές που τις έβλεπα και όλο τις άφηνα δεξιά και αριστερά.

6. Κήπος!!! Η μεγάλη μου αγάπη. Χρόνος αρκετός πλέον και τον χαίρομαι. Συλλαμβάνω τον εαυτό μου κάθε μέρα να κοιτάει τα φυτά ένα ένα και να βλέπω την πρόοδο που κάνουν.

7. Μαγείρεμα σε ήρεμους ρυθμούς και όχι άντε να μαγειρέψω γιατί δε προλαβαίνω τα υπόλοιπα.

 

Και γενικά κάνω πολλές δουλειές, αλλά για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, χωρίς το άγχος αν θα προλάβω. 

Γυναίκα για σπίτι:T:.

Κάποια στιγμή, θέλω να φτιάξω μια κούνια για τη μικρή, καθώς ο κήπος θα γίνει σιγά σιγά παιδική χαρά. Ειδικά τώρα, που τα παιδιά δεν μπορούν να πάνε πουθενά και δεν εκτονώνονται, η κούνια είναι απαραίτητη.

@GoMaR Ιάσονα, εννοείται πως διαβάζω βιβλία στη μικρή. Τα αγαπημένα της, αυτήν την περίοδο τουλάχιστον, είναι του Τριβιζά.

Δόνα Τερηδόνα, Η ωραία κοιμωμένη, Τα 88 ντολμαδάκια κτλ.

Α, τώρα που έχω χρόνο, περπατάω. Με τα πόδια στο γραφείο, με τα πόδια επιστρέφω, γενικά του δίνω και καταλαβαίνει.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Και γενικά κάνω πολλές δουλειές, αλλά για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, χωρίς το άγχος αν θα προλάβω

 

Πλάκα πλάκα.. με τον κορωνοϊό θα πέσουν λίγο οι ρυθμοί. Να φύγει λίγο το άγχος. Ίσως εκτιμήσουμε και κάποια πράγματα περισσότερο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δουλευω απο το σπιτι, αλλα κανω μεγαλυτερα διαλειματα γιατι εχω ενα 5χρονο θηλυκο ταλιμπαν σπιτι που θελει την προσοχη.

Περα απο αυτο...
- Retrofit αμερικανικου καθισματος στο αμαξι (αλλα χρωματα σε καλωδια,  ειχε κομμενες φυσες κλπ) 

- Βοηθαμε στο καθαρισμα γιατι δεν ερχεται η γυναικα που εχουμε (τσεμπερι, σφουγγαριστρα και σκουπα επ'ωμου :D )

- Μικροδοκιμες σε dns & nvr server του σπιτιου

 

αυτααα... 

Seat-Retrofit.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Είπα να τσεκάρω κάτι εξωτερικούς δίσκους με ένα κάρο αρχεία, backups, διπλά backups, από την τελευταία δεκαετία....

Θα έχει τελειώσει η κρίση με τον ιό και ακόμα θα ψάχνω αρχεία.

Οργάνωση μηδέν με λίγα λόγια και είπα να δω τι γίνεται μέσα σε αυτούς του δίσκους. Τι ωραίες οι εποχές που οι δίσκοι ήταν μέχρι 6GB.

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.