Jump to content


αγορα ηλεκτρογεννητριας


Recommended Posts

καλημερα σε ολους, θελω να αγορασω μια γεννητρια για να σηκωνει κυριως μια ηλεκτροκολληση 80Α. ποσα kwa πρεπει να ειναι; μια των 3.5 φτανουν η ειναι λιγα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastafari έγραψε:

@vellamos

Οι inverter ηλεκτροκολλησεις δεν μπαινουν ολες σε γεννητρια...

Το λεω με σιγουρια δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες ... :(

 

 

ΟΡΙΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????????????????? ?

 

 

Παιδια βαλτε κι ενα οτι ειναι πρωταπριλιατικο γιατι ειναι κριμα να μεινουμε καραφλοι πριν γερασουμε  

 

...εκτος αν ξερεις καποιο που να λειτουργει χωρις ρευμα  ?

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

ΟΡΙΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ????????????????? ?

 

 

Παιδια βαλτε κι ενα οτι ειναι πρωταπριλιατικο γιατι ειναι κριμα να μεινουμε καραφλοι πριν γερασουμε  

 

...εκτος αν ξερεις καποιο που να λειτουργει χωρις ρευμα  ?

 

 

Θεωρητικά δεν ξέρω να στο εξηγήσω ακριβώς αλλά έχει να κάνει με σταθεροποιητή τάσης μέσα στην ηλεκτροκολληση. . .

Πρακτικά.. επειδή δουλεύω τσιμπίδα κοντα 2 δεκαετιές τώρα και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετές μηχανές

έχω δει πολλά πράγματα όπως και ηλεκτροκόλληση inverter να καίγεται πάνω σε γεννητρια.Πάντα είχαμε και έχουμε συγκεκριμένες μηχανές για

αυτήν την χρήση. . .

 

Από εκεί και πέρα αν ξέρεις κάτι περισσότερο εδώ είμαι να μάθω και εγώ . . .

Τα γελάκια και τις ειρωνίες τα ακούω βερεσε ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

 

Θεωρητικά δεν ξέρω να στο εξηγήσω ακριβώς αλλά έχει να κάνει με σταθεροποιητή τάσης μέσα στην ηλεκτροκολληση. . .

Πρακτικά.. επειδή δουλεύω τσιμπίδα κοντα 2 δεκαετιές τώρα και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετές μηχανές

έχω δει πολλά πράγματα όπως και ηλεκτροκόλληση inverter να καίγεται πάνω σε γεννητρια.Πάντα είχαμε και έχουμε συγκεκριμένες μηχανές για

αυτήν την χρήση. . .

 

Από εκεί και πέρα αν ξέρεις κάτι περισσότερο εδώ είμαι να μάθω και εγώ . . .

Τα γελάκια και τις ειρωνίες τα ακούω βερεσε ;)

 

Ok, 25 χρονια αυτοματιστης ι με δικη μου εταιρια πανω στους ηλεκτρονικους αυτοματισμους και τα ηλεκτρολογικα πλοιων και καμποσες εκατονταδες projects μεταξυ αυτων και ηλεκτροπαραγωγης, πιστοποιημενα απ ολους τους νηογνωμονες του πλανητη και καποια βιομηχανικα projects που χρησιμοποιεις κι εσυ καθε μερα (πχ ψυτταλεια, οσε, τραπεζα ελλαδος κτλ) οποτε μαλλον μπορω να ακουω βερεσε πολυ περισσοτερα.

 

Το να πεις οτι δε μπαινει πανω σε γεννητρια που δεν εχει AVR ισως να στεκει (νομιζω ειναι αυτες που πουλανε στο παζαρι), αλλα να πεις οτι δε μπαινει σε γεννητρια ειναι σα να λεσ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ πως ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕ ΡΕΥΜΑ!!!! 

Οτι βλεπεις γυρω σου που λειτουργει με καλωδια καταληγει καπου σε μια η περισσοτερες γεννητριες (εκτος απ οτι λειτουργει με μπαταριες)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα αντι να τις βγάζετε και να τις μετράτε... τις γεννήτριες.... να κοπούν οι ειρωνείες.

Ακόμα και αν κάποιος πει κάτι λάθος δεν χρειάζεται να του τη πέφτουμε και να τον τρώμε.

Συζητάμε για να μαθαίνουμε ΟΛΟΙ από ΟΛΟΥΣ μας.

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε λοιπόν τι έγραψα αρχικά. . .

 

πριν 2 ώρες, το μέλος rastafari έγραψε:

@vellamos

Οι inverter ηλεκτροκολλησεις δεν μπαινουν ολες σε γεννητρια...

Το λεω με σιγουρια δεν θυμαμαι να σου πω λεπτομερειες ... :(

 

Μιας και εδώ μου γράφεις τα ίδια τελικά. . .

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

...

Το να πεις οτι δε μπαινει πανω σε γεννητρια που δεν εχει AVR ..

 

@karmen1983

I`m out. . .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastafari έγραψε:

Οι inverter ηλεκτροκολλησεις δεν μπαινουν ολες σε γεννητρια...

 

ναι, ξαναδιαβαζω...

και παλι το ιδιο λες, δηλαδη οτι οι inverter ηλεκτροκολλησεις δεν μπαινουν σε γεννητριες (τεσπα δε μπαινουν ολες... οι μισες ισως )...  ΜΗΠΩΣ το διατυπωνεις λαθος και ηθελες να γραψεις "οι inverter ηλεκτροκολλησεις δε μπαινουν ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ γεννητριες"?

 

Σε αυτη την περιπτωση, οκ βγαζει νοημα αλλα γενικα γεννητριες χωρις avr (δεν εχω δει στη ζωη μου αλλα ξερω πως κυκλοφορουν στα παζαρια κατι τετοιες κινεζιες για καντινες ) ΔΕΝ εχει λογικη να χρησιμοποιουνται ετσι κι αλλιως για απολυτως τιποτα εκτος απο φωτισμο.

 

@karmen1983Δε ξερω ποσο επιθετικη ακουστηκε η αρχικη μου απαντηση αλλα οταν το διαβασα μου ρθε οντως τσιμεντολιθος, και σε σχετικο τεχνικο φορουμ μια τετοια απαντηση δε θα ηταν καθολου απ τις ακραιες

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

μάλλον η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Αφενός και μια inverter ηλεκτροκόλληση δεν θα καλοπεράσει πάνω σε μια γεννήτρια χωρίς avr (και παίζουν ακόμα αρκετές), αφετέρου, η γεννήτρια θα πρέπει να είναι αρκετά ισχυρότερη από την κατανάλωση της ηλεκτροκόλλησης, δίνοντας αρκετό (πολύ) ''αέρα'' στη γεννήτρια ώστε να μη φτάσει τα (ονομαστικά , και ενίοτε θεωρητικά) όριά της. 

Δηλαδή, σε μια γεννήτρια 3,5 kva πολύ δύσκολα θα μπει μια ηλεκτροκόλληση με κατανάλωση 3 kva, χωρίς να υπάρξουν παρατράγουδα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πολλές φορές από σιδεράδες της οικοδομής να λένε ότι η γεννήτρια τους έκαψε την ηλεκτροκόλληση.

Χωρίς να με έχει απασχολήσει να μάθω λεπτομέρειες.

 

 

Με την ευκαιρία τι λέτε για ηλεκτροκόλληση με μόνο μπαταρίες αυτοκινήτου που προτείνει ο κυρΓιάννης;   :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Γιώργος 1 said:

 

Με την ευκαιρία τι λέτε για ηλεκτροκόλληση με μόνο μπαταρίες αυτοκινήτου που προτείνει ο κυρΓιάννης;   :lol:

 

 

 

Ο τρόπος που τις συνδέει (σε σειρά), σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχουν διαφορετικές χωρητικότητες, εξασφαλίζει ότι τις 2 μικρές ''θα τις πάρει στο χέρι'' λίαν συντόμως. 

Σαν λύση απόλυτης ανάγκης, αυτό που δείχνει ο μάστροΓιάννης λειτουργεί. Καλύτερα θα ήταν όμως να τις συνδέσει παράλληλα, αφού είναι διαφορετικές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Ο τρόπος που τις συνδέει (σε σειρά), σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έχουν διαφορετικές χωρητικότητες, εξασφαλίζει ότι τις 2 μικρές ''θα τις πάρει στο χέρι'' λίαν συντόμως. 

Σαν λύση απόλυτης ανάγκης, αυτό που δείχνει ο μάστροΓιάννης λειτουργεί. Καλύτερα θα ήταν όμως να τις συνδέσει παράλληλα, αφού είναι διαφορετικές. 

 

Στη φόρτιση θα πάρει στο χέρι τις μικρές, ο φορτιστής «βλέπει» τη μεγάλη και πηδάει τις μικρές. Στην εκφόρτιση όσο έχει δίνει η κάθε μια. Παράλληλα δεν θα είχε αρκετό ρεύμα . Τα έκανε ο πατέρας μου αυτά ; )

Στο μαγαζί δεν αγόρασε ποτέ ηλεκτροκόλληση είχε κομπλάρει σε μοτέρ ένα δυναμό λεωφορείου από τα παλιά τα συνεχούς, μέχρι 4ρι έλιωνε

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο ο πατέρας σου ήξερε τι έκανε !

Είχε φτιάξει τη δική του "γουρούνα"  (και ας ήταν "γουρουνίτσα"  :)  ).

Οι περιστροφικές ηλεκτροκολήσεις που χρησιμοποιούν -σαν, σε πολύ βαριές εφαρμογές (ναυπηγεία κλπ ) βασίζονται στην ίδια αρχή.

 

Όσο για τις ηλεκτροκολλήσεις και τις γεννήτριες :

 

 

Και αυτή που είχα πάρει εγώ (καμιά 10ρια + χρόνια πρίν)

 

20171226_140829-large.jpg20171226_140812-large.jpg

 

έχει ενσωματωμένη τη διάταξη προστασίας από γεννήτριες με -προφανώς- φτωχό έλεγχο της τάσης εξόδου τους.

Τώρα τι ακριβώς κάνει και πως προστατεύει δεν ξέρω (πιθανόν διακόπτει τη τροφοδοσία, περιορίζει τις υπερτάσεις κλπ).

Εδώ καλό είναι να πάρουμε υπόψη ότι η ηλεκτροσυγκόλληση μπορεί να φέρει σε πολύ δύσκολη θέση μια γεννήτρια καθώς ζητάει υψηλά ή και πολύ υψηλά ρεύματα (αν κολλήσει το ηλεκτρόδιο) με διακοπτόμενο τρόπο.  Έτσι θέτει την γεννήτρια σε μια διαρκή και έντονη μεταβολή του φορτίου με αποτέλεσμα αυτή να ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ να διατηρήσει την τάση της σταθερή και ακόμα χειρότερα πράγματα συμβαίνουν στην διατήρηση της συχνότητας της ! 

Αυτές είναι συνθήκες που δεν αποτελούν τις συνηθισμένες  απαιτήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει μια γεννήτρια!

Γι αυτό η σκέψη μιας αρκετά μεγαλύτερης σε ισχύ γεννήτριας έχει βάση !

Δηλαδή στο προκείμενο της δικής μου  που λέει ότι η κατανάλωσή της μπορεί να φτάσει στα 7,3 kVA μάλλον θα πρέπει να μιλάμε για γεννήτρια -τουλάχιστον- καμιά δεκαριά kVA  για να την κάνει ζάφτι.

Δεν την έχω δοκιμάσει με γεννήτρια, απλά για μην την ζορίζω έχω φτιάξει μια μπαλαντέζα με 2,5ρι καλώδιο για να έχω όσο γίνεται μικρότερη πτώση τάσης.

Άρα μέσα στο πλαίσιο των συνθηκών λειτουργίας σε κάποιο "έργοτάξιο"  καλό είναι να έχουμε στο "πίσω μέρος του μυαλού" μας, το ζήτημα αυτό! 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Γιάγκο ο πατέρας σου ήξερε τι έκανε !

Είχε φτιάξει τη δική του "γουρούνα"  (και ας ήταν "γουρουνίτσα"  :)  ).

Οι περιστροφικές ηλεκτροκολήσεις που χρησιμοποιούν -σαν, σε πολύ βαριές εφαρμογές (ναυπηγεία κλπ ) βασίζονται στην ίδια αρχή.

 

Όσο για τις ηλεκτροκολλήσεις και τις γεννήτριες :

 

 

Και αυτή που είχα πάρει εγώ (καμιά 10ρια + χρόνια πρίν)

 

20171226_140829-large.jpg20171226_140812-large.jpg

 

έχει ενσωματωμένη τη διάταξη προστασίας από γεννήτριες με -προφανώς- φτωχό έλεγχο της τάσης εξόδου τους.

Τώρα τι ακριβώς κάνει και πως προστατεύει δεν ξέρω (πιθανόν διακόπτει τη τροφοδοσία, περιορίζει τις υπερτάσεις κλπ).

Εδώ καλό είναι να πάρουμε υπόψη ότι η ηλεκτροσυγκόλληση μπορεί να φέρει σε πολύ δύσκολη θέση μια γεννήτρια καθώς ζητάει υψηλά ή και πολύ υψηλά ρεύματα (αν κολλήσει το ηλεκτρόδιο) με διακοπτόμενο τρόπο.  Έτσι θέτει την γεννήτρια σε μια διαρκή και έντονη μεταβολή του φορτίου με αποτέλεσμα αυτή να ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ να διατηρήσει την τάση της σταθερή και ακόμα χειρότερα πράγματα συμβαίνουν στην διατήρηση της συχνότητας της ! 

Αυτές είναι συνθήκες που δεν αποτελούν τις συνηθισμένες  απαιτήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει μια γεννήτρια!

Γι αυτό η σκέψη μιας αρκετά μεγαλύτερης σε ισχύ γεννήτριας έχει βάση !

Δηλαδή στο προκείμενο της δικής μου  που λέει ότι η κατανάλωσή της μπορεί να φτάσει στα 7,3 kVA μάλλον θα πρέπει να μιλάμε για γεννήτρια -τουλάχιστον- καμιά δεκαριά kVA  για να την κάνει ζάφτι.

Δεν την έχω δοκιμάσει με γεννήτρια, απλά για μην την ζορίζω έχω φτιάξει μια μπαλαντέζα με 2,5ρι καλώδιο για να έχω όσο γίνεται μικρότερη πτώση τάσης.

Άρα μέσα στο πλαίσιο των συνθηκών λειτουργίας σε κάποιο "έργοτάξιο"  καλό είναι να έχουμε στο "πίσω μέρος του μυαλού" μας, το ζήτημα αυτό! 

 

 

Ακόμα και η 10ρα Στέλιο θα έχει πρόβλημα  από τη μηχανή. Δεν έχουν μάζα και αδράνεια, μόνο με το καύσιμο κρατάνε στροφές . Θα πάθει κοκομπλόκο το γκόβερνο

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Στη φόρτιση θα πάρει στο χέρι τις μικρές, ο φορτιστής «βλέπει» τη μεγάλη και πηδάει τις μικρές. Στην εκφόρτιση όσο έχει δίνει η κάθε μια. Παράλληλα δεν θα είχε αρκετό ρεύμα

 

Με το συμπάθιο αλλά σφάλεις. Το ρεύμα* που θα δοθεί, θα είναι ίσο με της μικρότερης μπαταρίας. Είναι νόμος της ηλεκτροτεχνίας αυτός, και δεν τον έγραψα εγώ. 

 

* Για όσους επιθυμούν περισσότερη ανάλυση, και μιλώντας πάντα για τη συγκεκριμένη περίπτωση του video που είδαμε. 

3 μπαταρίες (σε σειρά)  χ 12 volt = 36v X ρεύμα (50Α επειδή είναι η μικρότερη μπαταρία) = 1800 W

3 μπαταρίες (παράλληλα) = 12 volt Χ 50 Α + 50 Α + 100 Α (κατά δήλωση του μάστορα) = 200 Α. 200 Α Χ 12 volt = 2400 W. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Με το συμπάθιο αλλά σφάλεις. Το ρεύμα* που θα δοθεί, θα είναι ίσο με της μικρότερης μπαταρίας. Είναι νόμος της ηλεκτροτεχνίας αυτός, και δεν τον έγραψα εγώ. 

 

* Για όσους επιθυμούν περισσότερη ανάλυση, και μιλώντας πάντα για τη συγκεκριμένη περίπτωση του video που είδαμε. 

3 μπαταρίες (σε σειρά)  χ 12 volt = 36v X ρεύμα (50Α επειδή είναι η μικρότερη μπαταρία) = 1800 W

3 μπαταρίες (παράλληλα) = 12 volt Χ 50 Α + 50 Α + 100 Α (κατά δήλωση του μάστορα) = 200 Α. 200 Α Χ 12 volt = 2400 W. 

 

 

Πώς τις επιβαρύνει αυτό;

Θα είχαν πρόβλημα αν τράβαγε απο τις μικρές τα αμπέρ της μεγάλης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.