Jump to content



Σκούπα και κυκλωνικός συλλέκτης.


Recommended Posts

Αν και η αγορά έχει γίνει αρκετό καιρό δεν είχα κάνει κάτι και είπα σήμερα που είχα λίγο χρόνο να ξεκινήσω.

 

Η αρχή λοιπόν.209931282_IMG_20200401_233129(2).thumb.jpg.e9868e731c357c6e3bf98e3289d8b3d0.jpg

 

Η σκούπα αγοράστηκε μόνο για αυτήν την δουλειά.

 

Οι σκέψεις μου είναι να φτιάξω μια βάση από κονταπλακέ με ρόδες και κάποιο φιλετάκι 20cm γύρο από την βάση και να 

τα βάλω επάνω δίπλα δίπλα.

Περιμένω τώρα από φίλο να με βολέψει με σπειράλ για τις συνδέσεις και το τοπικό κατάστημα πώλησης Moto 

να βγάλει καμιά παλετοσυσκευασια Moto για να την πάρω για την κατασκευή της βάσης.

 

Επίσης σκέφτομαι μιας και η σκούπα έχει πρίζα για την εκκίνηση της μαζί με τα εργαλεία

Αν έβαζα ένα πολύπριζο απο την πρίζα της σκούπας θα μπορούσα να βάλω παραπάνω από ένα ηλεκτρικό

εργαλείο η θα έχω πρόβλημα Φυσικά θα λειτουργούν ένα εργαλείο κάθε φορά και όχι όλα μαζί.

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πρώτο μου ποστ εδώ αν και σας παρακολουθώ καιρό!

 

Έχω μια σκούπα 30lt Dexter (από το Leroy) αντίστοιχη με τις δικές σας.

 

Στη δικιά μου περίπτωση αντιμετώπισα δυσκολίες με διάφορα είδη δοχείων που δοκίμασα. Στην αρχή έβαλα πλαστικό κουβά από σκυλοτροφή 20lt. Τον έσπασε η αναρρόφηση...

Μετά δοκίμασα τον ίδιο τύπο  κουβά αλλά διπλό (τον ένα μέσα στον άλλο). Το ίδιο αποτέλεσμα....

Η δοκιμή μου με πλαστικό δοχείο 50lt σαν τα δικά σας, είχε τα ίδια αποτελέσματα με παραπάνω... Τσαλακωνόταν το δοχείο και θα έσπαγε κι αυτό.

 

Στο τέλος κατέληξα να κατασκευάσω ένα κουτί από κόντρα πλακέ με σκελετό από δοκαράκι 3*5. Έβαλα και 4 ρόδες για εύκολη μετακίνηση και έλυσα το πρόβλημά μου. Θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα

Έγινε επεξεργασία από nikolai80
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω και εγώ. (τα καλα της καραντίνας)

Να ρωτήσω (καθότι άσχετος) , γιατί βάζετε αυτό το μπορντό δοχείο μετά την σκούπα? εξυπηρετεί σε κάτι?

Βασικά εχω και γω ενα παγκοπρίονο και ένα ρουτερακι και κάθε φορά (που βαριέμαι να συνδεσω την οικιακή σκούπα) πνίγομαι στο πριονίδι όταν τα χρησιμοποιώ, γιαυτό θα ήθελα πληροφορίες για μια διάταξη που να συνδέεται και στα δύο, και φυσικά ποια σκούπα για πριονίδια προτείνεται σαν αξιόπιστη.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @johnxld

 

Στο μπορντό δοχείο μαζί με το πράσινο εξάρτημα είναι στην ουσία 

παγίδα για το πριονίδι ώστε να μην πηγαίνει στην σκουπα και καταστρέφεστε

το φίλτρο της ή να γεμίζει αμέσως η σακούλα.

 

Δες στο βιντεο για να καταλάβεις

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Vardeos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Vardeos έγραψε:

Καλησπέρα @johnxld

 

Στο μπορντό δοχείο μαζί με το πράσινο εξάρτημα είναι στην ουσία 

παγίδα για το πριονίδι ώστε να μην πηγαίνει στην σκουπα και καταστρέφεστε

το φίλτρο της ή να γεμίζει αμέσως η σακούλα.

 

Δες στο βιντεο για να καταλάβεις

 

 

 

 

Α! κατάλαβα, δηλαδη αν θέλω να απαλαγώ απο την σκόνη των πριονιδιών και να μην αλλαζω συνεχεια σακουλες/καθαρίζω φιλτρα πρεπει να κανω μια παρόμοια διαταξη!

 

ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κατι το κυκλωνικό το έχετε βρει πουθενά στην Ελλάδα?

On 2/4/2020 at 11:54 ΜΜ, το μέλος Vardeos έγραψε:

Αν έβαζα ένα πολύπριζο απο την πρίζα της σκούπας θα μπορούσα να βάλω παραπάνω από ένα ηλεκτρικό

εργαλείο η θα έχω πρόβλημα Φυσικά θα λειτουργούν ένα εργαλείο κάθε φορά και όχι όλα μαζί.

Δε νομίζω να έχεις θέμα αρκεί όπως πολύ σωστά είπες ένα ένα τη φορά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο youtube υπαρχουν διαφορα DIY video

ΠΧ

 

παλαιοτερα ειχα φτιαξει ενα παρομοιο με 25λιτρο δοχειο και δουλευε αψογα, αρκει να εχει δυναμη η σκουπα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως υπάρχει κατασκευαστής που φτιάχνει σκούπα με δύο παράλληλος κάδους; Ο πρώτος να είναι ο κυκλωνικός και ο δεύτερος ο κανονικός κάδος.

Για να είναι πιο κόμπακτ η κατασκευή και να μεταφέρετε εύκολα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 5/4/2020 at 9:07 ΜΜ, το μέλος panoc έγραψε:

Στο youtube υπαρχουν διαφορα DIY video

ΠΧ

 

παλαιοτερα ειχα φτιαξει ενα παρομοιο με 25λιτρο δοχειο και δουλευε αψογα, αρκει να εχει δυναμη η σκουπα.

ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.