Jump to content



Κατασκευη arcade controller


Nick74

Recommended Posts

Μια μικρη κατασκευη της καραντινας... Δεν ειναι κατι ιδιεταιρο (ετοιμο κιτ ειναι ετσι κι αλλιως)  αλλα ειχα τα υλικα εδω και καιρο και δεν ειχα κατσει να το φτιαξω, παρολο που δεν πηρε πανω απο 25-30 λεπτα (κι απ αυτα τα πιο πολλα για να σημαδεψω για τις τρυπες στο κουτι).

Το κιτ περιλαμβανε την πλακετα του controller (υπερπλουσια για πανω απο 10 διακοπτες + διαφορες λειτουργιες για κερματοδεκτες, mode, turbo, ξεχωριστα κουμπια up/down/l/r κτλ κτλ κτλ ) 8 μεγαλα μπουτον Φ30 απ τα οποια χρησιμοποιησα τα 6, 2 μπουτον Φ22, το joystick καθως και αρκετα καλωδια ετοιμα (την καλωδιοταινια του joystic την αντικατεστησα με δικη μου για να τη φτιαξω οπως τη θελω, ενω τα υπολοιπα με βολεψαν τα ετοιμα μια χαρα) κι φυσικα το usb 2. Ουσιαστικα το μονο που χρειαζεται να προσθεσει καποιος ειναι το κουτι.

Στο επομενο βημα θα του προσθεσω κι ενα μεγαφωνακι (usb ενισχυτακι εχω αλλα δεν ειχα κανενα μεγαφωνο τοσο μικρο για να χωρεσει εκει μεσα)

 

IMG_20200404_161035.thumb.jpg.3291a286dfa0a2157419c7551780ae62.jpgIMG_20200405_120917.thumb.jpg.70fd9c8e2388b4addc0a7f57e3ce452c.jpgIMG_20200405_121204.thumb.jpg.23d6ceb162d1624fbad197224af62666.jpg

 

 

  • Like 6
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ωπα ωπα γιατί έσκασε πάνω στην  ώρα το Post :D

 

Γίνε λίγο πιο αναλυτικός. Link προϊόντων κλπ 

 

Το κιτ ειναι αυτο 

 

πηρα το μονο με τα κοκκινα κουμπια αλλα εχει διαφορα μονα και διπλα.

 

Αν δε σου κανουν τα καλωδια φανταζομαι ξερεις ηδη που να βρεις (ακομα και στο ηλεκτρονικαδικο της γειτονιας).

Τωρα για κουτι... οτι θες κι οτι σ αρεσει. Εγω εχω στοκ καμποσα στο εργαστηριο μου οποτε χρησιμοποιησα ενα πλαστικο καλης ποιοτητας,  

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την τιμή αποκλείετε να είναι αυθεντικά sanwa, μάλλον noname copies είναι, οπότε το feedback σου για το πόσο καλά είναι, είναι σημαντικό για τους επίδοξους αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ωραίο. Σαν αίσθηση πως είναι το joystic; Στο κουτί έβαλες λαστιχένια ποδαράκια για το γλίστρημα;

 

αισθηση... 80-λας ? 

Ποδαρακια εννωειται εβαλα... ολα τα κουτια ετσι κι αλλιως συνοδευονται με τετοια

 

πριν 5 ώρες, το μέλος 2cpu έγραψε:

Το συνδεσες σε windows και το βρηκαν?

 

Ναι αναγνωριζεται κανονικα, δε χρειαζεται τιποτε απολυτως.

Σε MAME το χρησιμοποιησα. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Havic έγραψε:

Σε αυτήν την τιμή αποκλείετε να είναι αυθεντικά sanwa, μάλλον noname copies είναι, οπότε το feedback σου για το πόσο καλά είναι, είναι σημαντικό για τους επίδοξους αγοραστές.

 

Ειναι κλωνος sanwa. Στο μονο που διαφερει ειναι στο οτι ειναι λιγο πιο θορυβωδης.

Η sanwa αυτο που πουλαει ειναι νοσταλγια κι οχι προιον. Αν ειναι να δωσεις 30 ευρω μονο για το μοχλουδακι, παιρνεις και βιομηχανικο με πιστοποιησεις (αλλα δε θα χει τη μπιλια και τη νοσταλγικη αισθηση)

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά από τις φωτο αυτός είναι ο USB controller Που πάνε όλα πάνω του σωστά;

 

Encoder_Board_for_Arcade_Controller_MAME
WWW.CABLEWORKS.GR

Specification Material Resin + metal PCB size Length 8 5CM width 3 4CM thickness 1CM USB power cable length 180CM Package Include 1 x Arcade Game DIY USB Encoder Board 1 x USB Power Cable 8 x 2P Cable 1 x 5P...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν έχω καταλάβει καλά από τις φωτο αυτός είναι ο USB controller Που πάνε όλα πάνω του σωστά;

 

Encoder_Board_for_Arcade_Controller_MAME
WWW.CABLEWORKS.GR

Specification Material Resin + metal PCB size Length 8 5CM width 3 4CM thickness 1CM USB power cable length 180CM Package Include 1 x Arcade Game DIY USB Encoder Board 1 x USB Power Cable 8 x 2P Cable 1 x 5P...

 

σωστα.

Αν θες μπορεις να βαλεις και καλυτερα μπουτονακια απο καλο ηλεκτρολογειο , οπως και joystick, αλλα θα ειναι πιο industrial και  δε θα χει την αισθηση της 80λας ... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εχουν κάτι μικροδιαφορές πάντω ςοι δύο πλακέτες αλλά είναι βασικό αυτό που είπες για windows.

Thanks ελπίζω να βρω χρόνο να ασχοληθώ.

η ιδια πλακετα ειναι μονο που δεν εχει καποιες εισοδους επιπλεον. Αν θες να τις φτιαξεις μπορω να σου πω τα εξαρτηματα, αλλα ειναι μαλλον ψιλοαρχηστες (κι εγω μονο κουμπια εβαλα, ουτε εξωτερικες τροφοδοσιες ουτε τιποτα)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα mame θελω να βαλω οποτε κουμπια κ joystick θα βαλω κ εγώ. Δε νομιζω να θελει κατι αλλο.

 

Ειδα κ οτι μπορεις να βαλεις κ εισοδο κερματων :hehe: θα το ψαξω λιγο κ οτι θελω θα σε ρωτησω. Το σκεφτομαι παρα πολυ καιρο κ το μονο που με απασχολει ειναι το ηλεκτρονικό κομματι που δεν εχω τον "αερα" ακομα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το σκεφτομαι παρα πολυ καιρο κ το μονο που με απασχολει ειναι το ηλεκτρονικό κομματι που δεν εχω τον "αερα" ακομα. 

 

το ηλεκτρονικο κομματι μη το φοβασαι καθολου, ειναι τελειως γελοιο στη συγκεκριμενη κατασκευη, και αποκλειω να εχεις οποιοδηποτε θεμα ακομα κι αν θες να φτιαξεις custom καλωδιοταινια (spoiler alert, βολευει να το κανεις, αντι να γυρνας το joystick απλα αλλαζεις θεση καλωδιων και τελος).

Το μονο που μπορει καποιος να κανει λαθος ειναι με τις πολικοτητες (για καποιο λογο ολα εχουν πολικοτητα... προφανως εχουν μεσα διοδακι για αναγνωριση σφαλματος) αλλα και να συμβει δε θα παθει κατι, απλα θα αναψει το κοκκινο λαμπακι.

Εγω αυτο που "φοβομουν" ηταν αν θα πετυχω τα κεντραρισματα με τα ποτηροτρυπανα (στα μηχανολογικα ειμαι καλος στη θεωρια αλλα ψιλοκουλος στην πραξη, αφου οτι κατασκευη και να φτιαξω αν θελει πανω απο δυο τρυπες στην ιδια ευθεια η οιδηποτε ευθυ κοψιμο κανω μονο σχεδιο και μετα τα δινω υδροκοπη η laser )

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.