Jump to content



Vodafone H 300s Προβλημα??


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους! όπως καταλάβατε έχω το συγκεκριμένο ρουτερ που λέει στον τίτλο αντιμετωπίζω το έξης πρόβλημα. Από τον σταθερό υπολογιστή που είναι με ETHERNET συνδεδεμένος δεν μπορώ να συνδεθώ στην Ip του router. το περίεργο είναι ότι δεν μπορώ να την κάνω ούτε ping άλλα με οποιαδήποτε άλλη σκευή μπορώ παρότι σαν default gateway είναι 192.168.2.1 ! ακόμα και με VM μέσα από τον σταθερό υπολογιστή (που κανονικά δεν μπεν ει )μπορώ και να μπω στο router και να την κάνω ping μπορώ και από wifi με τα κινητά και με τα λάπτοπ δοκίμασα να απεγκαταστήσω τους drivers και να τους περάσω πάλι άλλα τπτ... τέλος αυτό που με έστειλε ήταν σε μια προσπάθεια απελπισίας googlara ( my ip ) και μου έβγαλε την εξωτερική με την εξωτερική IP και δοκίμασα αυτή, τελικά μονό με αυτή μπορώ να μπω στο router από τον κεντρικό. ( παρόλα αυτά το πρώτο σεταρισμα όταν ήρθε το router έγινε από τον κεντρικό υπολογιστή χωρίς πρόβλημα ,μετά έβαλα το eset endpoint , και όταν χρειάστηκε να μπω δεν μπορούσα ετσι, φανταστικά ότι θα έφταιγε το antivirus άλλα τελικά δεν ήταν αυτό γιατί μόλις το διέγραψα πάλι δεν έμπαινε.  
τι κάνω τώρα?☹️

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω κι εγω το ιδιο ρουτερ ομως θελω τη βοηθεια σας για αλλο θεμα...θελω τα φωτα σας για το τι ups να παρω να το υποστηριξω γιατι σε περιπτωση διακοπης ρευματος θα χασω το σημα του συναγερμου...θελω να κραταει τουλαχιστον καμια ωρα...μονο το ρουτερ θα τροφοδωτω

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Acdion said:

εχω κι εγω το ιδιο ρουτερ ομως θελω τη βοηθεια σας για αλλο θεμα...θελω τα φωτα σας για το τι ups να παρω να το υποστηριξω γιατι σε περιπτωση διακοπης ρευματος θα χασω το σημα του συναγερμου...θελω να κραταει τουλαχιστον καμια ωρα...μονο το ρουτερ θα τροφοδωτω

 

 

To πιο οικονομικό που είναι βάσει προδιαγραφών pure sinewave

photo.php?item=10120080&photo=0
POWERWALKER.COM

PowerWalker UPS - Uninterruptible Power Supplies, AVR and Battery Pack

 

https://www.skroutz.gr/s/7581334/Powerwalker-PowerWalker-VI-800-SW.html

 

To router δεν καταναλώνει πολύ ρεύμα. Θεωρητικά θα σε καλύψει για μια ώρα και παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

To router δεν καταναλώνει πολύ ρεύμα. Θεωρητικά θα σε καλύψει για μια ώρα και παραπάνω.

Δυστυχώς δεν πάει έτσι. Ακόμα και μία λάμπα led να έχεις πάνω, όταν κοπεί το ρεύμα, το φορτίο του UPS ανεβαίνει περίπου 5% ακόμα (ανεμιστήρια, συναγερμοί, φωτάκια)

Χθες είχα μία καλή διακοπή περίπου μία ώρα. Το 1000άρι APC με 8% φορτίο όταν είναι σε ρεύμα (πήγε στο 13% με τη διακοπή) και γεμάτες μπαταρίες καινούργιες κράτησε με το ζόρι μισή ώρα.

Πλέον προσανατολίζομαι για λύση με μπαταρίες αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, trendy said:

Δυστυχώς δεν πάει έτσι. Ακόμα και μία λάμπα led να έχεις πάνω, όταν κοπεί το ρεύμα, το φορτίο του UPS ανεβαίνει περίπου 5% ακόμα (ανεμιστήρια, συναγερμοί, φωτάκια)

Χθες είχα μία καλή διακοπή περίπου μία ώρα. Το 1000άρι APC με 8% φορτίο όταν είναι σε ρεύμα (πήγε στο 13% με τη διακοπή) και γεμάτες μπαταρίες καινούργιες κράτησε με το ζόρι μισή ώρα.

Πλέον προσανατολίζομαι για λύση με μπαταρίες αυτοκινήτου.

 

Μια χαρά κράτησε. 40 λεπτά δίνει το δικό μου και είναι 1300άρι.

Αλλά μιλάμε για υπολογιστές + οθόνη που καταναλώνουν αρκετά W (70-100W καταναλώνει ο δικός μου που είναι εξαιρετικά efficient build, σε κατάσταση browsing).

Πόσα W καταναλώνει το δικό σου PC στο browsing?

 

Ο @Acdion ένα router των 10-20W (μην είναι και λιγότερα) θέλει να καρφώσει πάνω... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πόσα W καταναλώνει το δικό σου PC στο browsing?

Δεν έχω συνδεδεμένο υπολογιστή πάνω του. 4 RPi-like boards και 2 switch με 5 κάμερες. 8-9% φορτίο μου βγάζει το διαγνωστικό του, άρα 80-90VA

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει τόσο να κάνει με τα VA που αντέχει το UPS, όσο με την μπαταρία που έχει.

Τα περισσότερα που δεν έχουν ανεμιστήρα για ψύξη όταν μετατρέπουν το ρεύμα της μπαταρίας θα κλείσουν στο μισάωρο για προστασία υπερθέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Acdion έγραψε:

εχω κι εγω το ιδιο ρουτερ ομως θελω τη βοηθεια σας για αλλο θεμα...θελω τα φωτα σας για το τι ups να παρω να το υποστηριξω γιατι σε περιπτωση διακοπης ρευματος θα χασω το σημα του συναγερμου...θελω να κραταει τουλαχιστον καμια ωρα...μονο το ρουτερ θα τροφοδωτω

 

Μία επιπλέον επιλογή που μπορείς να κοιτάξεις είναι μικρά DC UPS, όπως αυτά που δίνει ο ΟΤΕ εάν τους γκρινιάξεις για συναγερμό κλπ.

Παρ' όλο που έχουν μικρότερη μπαταρία, είναι πιο αποδοτικά επειδή παίρνουν δίνουν μόνο DC τάση.

Ενδεικτικά:

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20376508

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.