Jump to content



Ελληνικά εισαγωγικά «» στα windows 10


Recommended Posts

Καλημέρα παραθυρικοί μου (άσπονδοι) φίλοι.

 

Σας παρακαλώ πολύ να μου λύσετε ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζω στα (αγαπημένα μου Windows 10 ? ).

 

Σημειώνω ότι χρησιμοποιώ US English UI και έχω εγαταστήσει και το ελληνικό πληκτρολόγιο. Το ίδιο δηλαδή με το Linux. Λοιπόν, στο Linux μπορώ να εισάγω ελληνικά εισαγωγικά «…» με πατημένα τα εξής πλήκτρα

 

P1040371-1.jpg

 

Όταν λοιπόν έχω γυρισμένο πληκτρολόγιο στα ελληνικά,  το πλήκτρο (2) μου ανοίγει ελληνικά εισαγωγικά και με το ίδιο πλήκτρο+ πατημένο shift κλείνουν τα ελληνικά εισαγωγικά.

 

Στα Windows δεν γίνεται κάτι τέτοιο και απλά ανοίγει και κλείνει το "μονό" σύμβολο ανισότητας < >.

 

Πώς μπορώ να πετύχω τη σωστή λειτουργικότητα και στα win?

 

ΥΓ Δεν θέλω λύσεις τύπους alt+xxxxx ή να μου πείτε να βάλω autocorrection στον διορθωτή του κειμενογράφου. Πώς μπορώ να πετύχω απευθείας την ίδια λειτουργικότητα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p55 said:

Shift και "  για το word.

ctrl alt και [  αυτό «  

ctrl alt και ] για το άλλο »

 

imageproxy.php?img=&key=3b9a10ebd9aa7424P1040371-1.jpg.1adedca180a1555f256501f2c5233bc4.thumb.jpg.11249b535db8f1babd0e03afdb575700.jpg

 

Είσαι θεός! Θα το έσπαγα.... 

 

ΥΓ Για το word το ήξερα, αλλά στο libre writter δεν λειτουργεί ο συνδυασμός shift+" εκτός αν το σετάρεις στις ρυθμίσεις ?

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, salde said:

δεν είναι ο τζιντι αυτός (χρόνια πολλά κι από δω μπάι δε γουέι). Ο ράστικούκι είναι πιο χαρντκορ.

Χρόνια πολλά, να σαι καλά, πάντα με υγεία εύχομαι και ευτυχία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!

 

9 hours ago, salde said:

«» σκέτο αλτ [ ανοιγμα 
αλτ ] κλείσιμο »

το δεξιό alt

Θα το δοκιμάσω και αυτό αύριο πρωί που ξαναμπαίνω στο ρημάδι ?

 

9 hours ago, trib said:

Ωχ αν βάζει και ο πιο σκληροπυρηνικός Linuxas του forum Windows 10, εμείς που δεν έχουμε ιδέα από Linux, ας μην μπούμε καν στη διαδικασία να "αυτονομηθούμε".

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.