Jump to content



Εγκατάσταση εξωτερικής καλωδίωσης. Πώς;


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, επειδή έχω θέμα με τη παλιά εγκατάσταση στο σπίτι θέλω να περάσω γύρω στα 4 μέτρα καλώδιο εξωτερική καλωδίωση, ουσιαστικά από κει που καταλήγει το καλώδιο του Οτε στην εξοπορτα μέχρι το ρούτερ στην είσοδο του σπιτιού. Τα υλικά τα έχω. Υπάρχει κάποιος οδηγός how to για newbies σε δίκτυα; ( 1 τηλέφωνο μόνο θα έχει το σπίτι )

 Ευχαριστώ 

Έχω

-καλώδιο UTP CAT 6 - 4Meters

- scotchlok ( 4 )

- και ένα κομμάτι κανονικο καλώδιο rj 11 στην μια άκρη

 

Τα φώτα σας μάγκες. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε μια πριζουλα τηλεφωνικη να εισαι ωραιος και χρησιμοποιησε το ασπρομπλε ζευγαρακι του cat6 να φερεις το σημα μεσα.

Ας ποσταρουνε και οι πιο ειδικοι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω,

 

Το καλύτερο θα ήταν να περάσεις 1 καλώδιο χωρίς ενώσεις ή διακλαδώσεις, από το κουτί του ΟΤΕ έως και την πρώτη τηλεφωνική πρίζα. Εγώ αυτό έκανα (όχι εγώ γιατί με τα καλώδια δεν πιάνουν τα χέρια μου - φίλος ηλεκτρολόγος ασχολήθηκε).

 

Για τη σύνδεση στο γκρι κουτί του ΟΤΕ (το οποίο δεν ξέρω αν επιτρέπεται - βέβαια το κάνει πολύς κόσμος):

  • ανοίχτηκε το εξωτερικό κουτί (είναι κουμπωτό και ανοίγεις προς τα επάνω - τα σχετικά πιο καινούρια δλδ)
  • έκοψα το παλιό καλώδιο 3-4 εκατοστά μετά την ένωση από τα κλιπς του κουτιού του ΟΤΕ (δεν το αποσύνδεσα εντελώς δλδ) και έκανα εκεί την ένωση με το νέο καλώδιο
  • το πήγα απευθείας στην τηλεφωνική πρίζα

Χρησιμοποιώ την κλασσική πρίζα της Legrand Valena και πέρασα καλώδιο Cat 6 περίπου 10 μέτρων. Προσοχή στην πρώτη ένωση, μην συνδεθείς σε νούμερο γείτονα :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, επειδή έχω θέμα με τη παλιά εγκατάσταση στο σπίτι θέλω να περάσω γύρω στα 4 μέτρα καλώδιο εξωτερική καλωδίωση, ουσιαστικά από κει που καταλήγει το καλώδιο του Οτε στην εξοπορτα μέχρι το ρούτερ στην είσοδο του σπιτιού. Τα υλικά τα έχω. Υπάρχει κάποιος οδηγός how to για newbies σε δίκτυα; ( 1 τηλέφωνο μόνο θα έχει το σπίτι )

 Ευχαριστώ 

Έχω

-καλώδιο UTP CAT 6 - 4Meters

- scotchlok ( 4 )

- και ένα κομμάτι κανονικο καλώδιο rj 11 στην μια άκρη

 

Τα φώτα σας μάγκες. 

 

Η δουλειά είναι πολύ απλή, αλλά χρειάζονται περισσότερες λεπτομέρειες αν τα θέλεις αναλυτικά.

Πχ. αν εκεί που καταλήγει το καλώδιο στην είσοδο έχεις ρεγκλέτα (οριολωρίδα) τότε δεν χρειάζεσαι τα scotchlok.

Αν τα χρειάζεσαι, δες απλά ένα βιντάκι για το πώς να τα κουμπώσεις σωστά.

Η τηλεφωνία σου είναι VoIP (ευρυζωνική); Η τηλεφωνική συσκευή που θα χρησιμοποιείς είναι κοντά στο ρούτερ;

 

Εάν θέλεις την γρήγορη απάντηση:

Απλά διαλέγεις ένα ζεύγος από το καλώδιό σου (πχ το μπλε) και ενώνεις την μία του άκρη με το ζευγάρι που έρχεται στην είσοδο, και την άλλη άκρη στα δύο μεσαία πινάκια της πρίζας σου.

Αν δεν έχεις VoIP, συνδέεις το ρούτερ και το τηλέφωνο με σπλίτερ πάνω στην πρίζα.

Αν έχεις VoIP, βάζεις το ρούτερ πάνω στη πρίζα και το τηλέφωνο πάνω στο ρούτερ.

 

edit: Αυτό που πρότεινε ο @trib πράγματι δεν επιτρέπεται, πρόσβαση στα κουτιά πρέπει να έχει μόνο ο ΟΤΕ. Εάν σε δει κάποιος να το πειράζεις, μπορεί να μπλέξεις...

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένωση πάνω στο καλώδιο που έρχεται σπίτι από τον Οτε μπορώ μόνο μάλλον, είμαι γύρω στα 900 μέτρα από τη Καμπίνα. Περνάει πάνω από κάτι κολώνες ΔΕΗ, εκεί έχει πανω ένα γκρί κουτάκι το οποίο φέρνει ένα καλώδιο στο 2ο όροφο που είναι το σπίτι μου( 3ο οροφο ). Από αυτό το κουτάκι που είναι στο τοίχο θα ενώσω το καλώδιο, άνοιγμα τρύπας στο τοίχο και είμαστε έτοιμοι πιστεύω NKUDFPG_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&

 

/Voip έχω

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BTW να ξέρεις ότι το κουτάκι αυτό του οτέ πάνω στην ξύλινη κολόνα ( Box τα λένε) αν το ανοίξει οποιοσδήποτε άλλος πέρα από ΟΤΕτζή και σε δούνε σε πάνε αυτόφωρο.

 

ΕΔΙΤ: Τώρα είδα ότι λες για το κουτάκι στο σπίτι σου ( χωνευτή ή ΧΚ ) 

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρε κλιπς σιλικόνης να ενώσεις τα καλώδια έξω, θα βρεις σε καταστήματα ηλεκτρολογικού-ηλεκτρονικων 

3M__Scotchlok.JPG
WWW.HELLASDIGITAL.GR

The small size of the UY2 solvent resistant connectors reduce the splicing bundle O D to a minimum Their two ports accept two solid copper conductors that can be of different wire gauges The connector is filled with...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενα χρόνο μετά ακόμη δεν μου επιτρέπει η μουρλη θειτσα ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος να κάνω " τροποποιήσεις " στο σπίτι της και να  " τρυπάω τοίχους "και απειλούσε να με διώξει ή να με μηνύσει. Δε βλέπει που τρέχαν να γλυτώσουν άτομα όταν άκουγαν ότι το " έχει καλό ίντερνετ " ήταν 4 mbps που διαφήμιζε. Έχει και μια γατου κουτσομπολα γειτόνισσα που όταν έφερα φίλο να κάτσουμε να το φτιάξουμε την πήρε τηλέφωνο και έγινε φασαρία για μια τρύπα και ένα καλώδιο. Από τότε δεν έχω καταφέρει τίποτα. Μονή λύση 

α) παίρνω τρυπάνι από Αμαζον

β) κάνω τη τρύπα να περάσει το καλώδιο 

γ) κάνω μόνος μου την σύνδεση δουλέψει δε δουλέψει

δ) επιστρέφω το τρυπάνι στο αμαζον

ή φεύγω από το σπίτι αυτό 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Αυτό. Γιατί να κάθεσαι να χαλιέσαι με 4Mbps;

4 ήταν παλιά Τώρα ενώ κανονικά πιάνει 45 ( μετρημένα από τεχνικό του ΟΤΕ ) έχω 20-25. Έχει πρόβλημα η καλωδίωση έχει "πεθάνει" οπότε θα πρέπει να την αλλάξω στα κρυφά μόνος μου. Συνήθως μέχρι σήμερα έπιανα 27-25 χωρίς επανεκκινήσεις. ΟΜΩΣ. Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω πέσει στα 20-22 με αποσυνδέσεις συνήθως βραδινές ώρες ( τις οποίες βλέπω το πρωί βέβαια, κοιμάσαι με 27 ξυπνάς με 22 ). 

 

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Γιατι τα νοικια εχουν παρει την ανιουσα και ισως εκει που μενει να ειναι ακομα νορμαλ . 

Είναι χαμηλά γιατί είναι εκτός κέντρου. 

Δε μπορώ να πάω στο δικό μου σπίτι γιατί το νοικιάζω ως 2ο συμπληρωματικό εισόδημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελεσίγραφο στην καρακάξα να επισκευάσει την προβληματική καλωδίωση, ή φέρνεις ηλεκτρολόγο και το κόβεις από το νοίκι.

Ούτε τρυπάνια, ούτε τσάμπα προσωπική δουλειά από εσένα.

Έγινε επεξεργασία από minast
typo
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Της λες οτι εφερες τεχνικο του ΟΤΕ και ειπε οτι πρεπει να γινει ειτε αλλαγη του κεντρικου καλωδιου, ειτε με μια μικρη τρυπα , περασμα καλωδιου και στοκαρισμα.

Την λυση ειτε μπορει να την κανει ο τεχνικος του ΟΤΕ με εκτιμηση καπου 150/180 ευρω, πλεον ΦΠΑ , με το κοστος να βγει απο το ενοικιο (κατοπιν επιδειξεως αποδειξης), ειτε καποιος φιλος σου τεχνιτης που θα σου κανει την δουλεια με ελαχιστο κοστος.   Της πετας και μια μπαρουφα οτι θα του παραγγειλεις και μια πιτσα/μπιρα σαν φιλος και οτι θα την βγαλετε πιο φτηνα ετσι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/4/2020 at 4:38 ΜΜ, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Παρε μια πριζουλα τηλεφωνικη να εισαι ωραιος και χρησιμοποιησε το ασπρομπλε ζευγαρακι του cat6 να φερεις το σημα μεσα.

Ας ποσταρουνε και οι πιο ειδικοι..

Καλησπέρα έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα  μου πρότεινε ο τεχνικός του ΟΤΕ να πάρω ένα καλώδιο pet utp το οποίο και έκανα. απλά στο utp καλώδιο πρέπει να είναι απαραίτητα το μπλε? εγώ έχω βάλει το πορτοκαλί με το άσπρο -πορτοκάλι η πρέπει να είναι σε διαφορετικό συνδυασμό δλδ να μην είναι από "ζευγαράκι" 

Link to comment
Share on other sites

Αμα το ξερουν ολοι οτι πρεπει να χρησημοποιησουν το πορτοκαλι ζευγαρι ειναι οκευ αλλα το μπλε-μπλε/ασπρο θεωρειται ως το πρωτο/βασικο ζευγαρι . 

Αν συνδεσες απο την μερια του ΟΤΕ τα πορτοκαλι και στο πριζακι εβαλες παλι τα πορτοκαλι στους 2 κεντρικους ακρουδεκτες τοτε εισαι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.