Jump to content



αγορά ultrabook στα 750€


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Διαβάζω όλα τα θέματα και βλέπω παλαιότερες συζητήσεις αλλά είπα να ρωτήσω για απευθείας προτάσεις.. Ψάχνω ultrabook(12.5'' - 14''). Επαγγελματική ελαφριά χρήση(εφαρμογές γραφείου, online τιμολογήσεις, e-conferences και κλασικά browsing και καμιά ταινία). Με ενδιαφέρει τρομερά touchscreen, φορητότητα(για αυτό και ultrabook),διάρκεια μπαταρίας. ssd ασφαλώς. γενικότερα τη καλύτερη πρόταση αγοράς στα 750€ max. Ιδανικά όμως κάτω από 700€.. Ψηνόμουν αγρίως για το matebook 13 αλλά δεν έχει touch νομίζω..Η δεύτερη επιλογή μου είναι το hp envy 13. Πρωτάρης γαρ στα laptops, θα εκτιμήσω οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gdp77 said:

στην τιμή αυτή ίσως δεν είναι καλό. Ανακοίνωσε προ ημερών Ideapad 5 με νέους Ryzen κι εκ πρώτης οι τιμές φαίνονται αρκετά καλές. Δεν τα έχει ακόμα Ελλάδα, Γερμανία και ΗΒ εχουν ήδη εμφανιστεί. Αν πάει για Ideapad αξίζει να περιμένει τα καινούργια. Το έβαλε κι ένα παιδι εδω πέρα, ξέχασα σε ποιο νήμα.
 

ideapad_5.png
WWW.NOTEBOOKCHECK.NET

Lenovo has started selling the IdeaPad 5 laptop with a Ryzen 4000 APU from AMD inside it. The 14-inch model with an AMD Ryzen 5 4500U can be had for a price starting at US$649.99 in the US, while shoppers in the UK can go for...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, salde said:

στην τιμή αυτή ίσως δεν είναι καλό. Ανακοίνωσε προ ημερών Ideapad 5 με νέους Ryzen κι εκ πρώτης οι τιμές φαίνονται αρκετά καλές. Δεν τα έχει ακόμα Ελλάδα, Γερμανία και ΗΒ εχουν ήδη εμφανιστεί. Αν πάει για Ideapad αξίζει να περιμένει τα καινούργια. Το έβαλε κι ένα παιδι εδω πέρα, ξέχασα σε ποιο νήμα.

 

Εγώ απάντησα στον topic starter με βάση το "εδώ και τώρα". Εάν δεν θέλει να αγοράσει τώρα, σαφώς -και ισχύει πάντα- περιμένεις για καλύτερες και νεώτερες επιλογές. Όμως, οι "καλύτερες και νεώτερες" επιλογές πάντα θα είναι στον ορίζοντα και με αυτή τη λογική ποτέ δεν αγοράζεις. 

 

Επίσης, αυτά που ποστάρεις δεν είναι touch

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

η τιμή τους στη Γερμανία αρχίζει κάτω απο 500, με 8 μν,ημη, 256 SSD, τον 4500U πάει γύρω στα 600. Το μειονέκτημα σε πολλά από αυτά είναι η περιορισμένη έως ανύπαρκτη δυνατότητα για 16 μνήμη, το βάρος και οι πιθανές μεγάλες αναμονές αν τα κάνεις configure στην σελίδα της Lenovo. H τιμή 600ευρώ για τον 3500U/Vega 8 νομίζω δεν είναι συμφέρουσα πλέον παρά την άμεση διαθεσιμότητα.

με δυνατότητα και για 16μνήμη, 8 τώρα, 15,6 οθόνη, 590ευρώ, παράδοση σε 3 βδομάδες (αυτό θέλει πάντα προσοχή με τη lenovo, μπορεί να καθυστερήσουν τραγικά)
https://www.lenovo.com/de/de/laptops/ideapad/s-series/ideapad-5-15are05/p/81YQCTO1WWDEDE1/customize?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Η αλήθεια είναι ότι το θέλω σχετικά άμεσα αλλά αν πιστεύετε ότι αξίζει να το πάρω από έξω δεν έχω θέμα... Θα προτιμούσα από Ελλάδα και να μην μπλέξω αλλά αν υπάρχει δυνατότητα από ευρώπη χωρίς τελωνεία και με ασφάλεια, αν αξίζει παραπάνω θα μπορούσα να το δω.. πάντως στο θέμα της touch screen και της οθόνης έως 14 ίντσες είμαι ανυποχώρητος... Δεν μπορώ καθόλου touchpad και λέμε οπωσδήποτε φορητότητα..

Έγινε επεξεργασία από stelioslathouras
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κοιτας το θέμα της δυνατότητας αναβάθμισης της μνήμης. Σε κάποια από τα μικρότερα ενδέχεται να μην πηγαίνει πάνω από 8. Σήμερα το 8 μπορεί να σου αρκεί αλλά αν σκοπεύεις να το κρατήσεις για μεγαλύτερο διάστημα ίσως αποδειχθεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, salde said:

η τιμή τους στη Γερμανία αρχίζει κάτω απο 500, με 8 μν,ημη, 256 SSD, τον 4500U πάει γύρω στα 600. Το μειονέκτημα σε πολλά από αυτά είναι η περιορισμένη έως ανύπαρκτη δυνατότητα για 16 μνήμη, το βάρος και οι πιθανές μεγάλες αναμονές αν τα κάνεις configure στην σελίδα της Lenovo. H τιμή 600ευρώ για τον 3500U/Vega 8 νομίζω δεν είναι συμφέρουσα πλέον παρά την άμεση διαθεσιμότητα.

 

 

@saldeΣου ξαναγράφω ότι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ touch (2-1) που θέλει ο topic starter.

 

Quote

πάντως στο θέμα της touch screen και της οθόνης έως 14 ίντσες είμαι ανυποχώρητος... Δεν μπορώ καθόλου touchpad και λέμε οπωσδήποτε φορητότητα..

 

Δυνατότητα αναβάθμισης σε 16GB υπάρχει, αλλά το άνοιγμα σε αυτά τα ultrabooks δεν είναι εύκολο. Από teardown στο youtube θα δεις ότι η μνήμη είναι user upgradeable, με την παράμετρο που προανέφερα.

 

Τα 16GB μνήμης για 

3 hours ago, stelioslathouras said:

Επαγγελματική ελαφριά χρήση(εφαρμογές γραφείου, online τιμολογήσεις, e-conferences και κλασικά browsing και καμιά ταινία).

νομίζω είναι υπερβολή, όχι μόνο για τώρα, αλλά και σε εύρος 3-5 ετών.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν στο μπάτζετ που μπορώ, παίζει 16G ή έστω δυνατότητα επέκτασης, κανένα θέμα από μένα!!..Από έξω να ψαχτώ?? Κοιτούσα λίγο για το νέο matebok(δε ξέρω γιατί έφαγα κόλλημα, ίσως λόγο κινητου), αλλά εκτός από Αγγλία που φαντάζομαι πλέον παίζει τελωνείο, δεν ήξερα που αλλου να δω κι αν τελικά αξίζει..

Έγινε επεξεργασία από stelioslathouras
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stelioslathouras said:

Αν στο μπάτζετ που μπορώ, παίζει 16G ή έστω δυνατότητα επέκτασης, κανένα θέμα από μένα!!..Από έξω να ψαχτώ?? Κοιτούσα λίγο για το νέο matebok(δε ξέρω γιατί έφαγα κόλλημα, ίσως λόγο κινητου), αλλά εκτός από Αγγλία που φαντάζομαι πλέον παίζει τελωνείο, δεν ήξερα που αλλου να δω κι αν τελικά αξίζει..

 

Όχι. Αν δεν μπορείς να φέρεις από HΠΑ (άνευ τελωνείου, δηλαδή να ταξιδέψεις εσύ), δεν έχει νόημα. Οι τιμές στην Ελλάδα είναι παρόμοιες, αν όχι καλύτερες από την υπόλοιπη ΕΕ. 

 

Επιμένω ότι τα 16GB για τη χρήση που αναφέρεις είναι overkill και θα σε βγάλουν εκτός budget. Δεν είναι άχρηστα βέβαια, αλλά καλό είναι να κοιτάμε και τις ανάγκες μας και τα οικονομικά μας. My 2 cents.

 

ΥΓ το λαπτοπ που προτείνω πιο πάνω, αν ψάξεις στο youtube, θα δεις ότι ανοίγει και μπορείς να βάλεις και μνήμη 2x8=16GB αν επιθυμείς στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όχι. Αν δεν μπορείς να φέρεις από HΠΑ (άνευ τελωνείου, δηλαδή να ταξιδέψεις εσύ), δεν έχει νόημα. Οι τιμές στην Ελλάδα είναι παρόμοιες, αν όχι καλύτερες από την υπόλοιπη ΕΕ. 

 

Επιμένω ότι τα 16GB για τη χρήση που αναφέρεις είναι overkill και θα σε βγάλουν εκτός budget. Δεν είναι άχρηστα βέβαια, αλλά καλό είναι να κοιτάμε και τις ανάγκες μας και τα οικονομικά μας. My 2 cents.

 

ΥΓ το λαπτοπ που προτείνω πιο πάνω, αν ψάξεις στο youtube, θα δεις ότι ανοίγει και μπορείς να βάλεις και μνήμη 2x8=16GB αν επιθυμείς στο μέλλον.

Ωραια, κατανοητό!! Δε θέλω να ξεφύγω κι εγώ από το μπατζετ επουδενί.. Άρα πάμε σε επιλογές εδώ..η αλήθεια είναι ότι δεν θα ήθελα να περιμένω πάνω από μήνα, άρα πάμε με τα τρέχοντα δεδομένα και μοντέλα..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gdp77 said:

Σου ξαναγράφω ότι αυτό στο οποίο αναφέρεσαι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ touch (2-1) που θέλει ο topic starter.

'εχει επιλογή στο configuration για touch. H τιμή που έγραψα είναι με αυτή την επιλογή, 590 ευρώ περίπου. Λογικά και στο 14 τους θα έχουν touch επιλογή.  Τζιντι δεν είμαι σίγουρος αν έχει γίνει σαφές, αφορά Ευρώπη η αγορά, όχι ΗΠΑ. Δεν είναι το αμερικάνικο lenovo. 
image.thumb.png.6a745a0440309c485de40ef4b686a66b.png

(από Αγγλία δεν υπάρχει τελωνείο προς το παρόν). Ούτως ή άλλως οι διάφορες επίσημες σελίδες της Lenovo, την ώρα της παραγγελίας οδηγούν σε μια ιρλανδέζικη εταιρεία νομίζω, την Digital Rivers. Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα με καθυστερήσεις λόγω της κατάστασης δεν γνωρίζω αν αξίζει κάποιος να κοιτά έξω. Ο λόγος που σου έγραψα αυτό το μοντέλο είναι επειδή πρόκειται για φρέσκια ανακοίνωση, των τελευταίων ημερών, για να έχεις μια ιδέα τι περίπου παίζει στα lenovo. Η καλή ultraportable σειρά τους είναι η Χ όμως είναι και ακριβότερα.
Αν δεν επείγεσαι για την αγορά ίσως αξίζει να περιμένεις λιγάκι καθώς οι εταιρείες αρχίζουν να παρουσιάζουν τους τελευταίους φορητούς Ryzen αυτόν τον καιρό. Ακόμα κι αν καταλήξεις σε επιλογή με παλαιότερο Ryzen ή κάποιον Intel λογικά οι τιμές και των παλαιότερων θα προσαρμοστούν με την εμφάνιση των καινούργιων.


 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, salde said:

'εχει επιλογή στο configuration για touch. H τιμή που έγραψα είναι με αυτή την επιλογή, 590 ευρώ περίπου. Λογικά και στο 14 τους θα έχουν touch επιλογή.  Τζιντι δεν είμαι σίγουρος αν έχει γίνει σαφές, αφορά Ευρώπη η αγορά, όχι ΗΠΑ. Δεν είναι το αμερικάνικο lenovo. 

ΟΚ είχα μπει σε κάποιο μάλλον αμερικάνικο site και δεν έβλεπα να το δίνει σε touch.

 

Οπότε λάθος τα από πάνω που έγραψα περί touch. Σόρι!

 

Να και από το Αγγλικό, όμως μόνο 15" επιλογές

 

image.png

 

Από εδώ: 

WWW.LENOVO.COM

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρε κανένα πρόβλημα, η αρχική είδηση από το notebookcheck αφορά και ΗΠΑ και Γερμανία και ΗΒ κι άλλες χώρες. Δεν δίνουν τα ίδια configuration παντού. Αν δεις στο αρχικό άρθρο, εκεί που έχει τις «πηγές» δίνει τρεις, για τις τρεις παραπάνω χώρες. Έχουν τίτλο για ΗΠΑ (με δολλάρια), εντός κειμένου αναφέρουν και τα άλλα με Ευρώ. Πήγα στην ελληνική σελίδα της lenovo, δεν το έχουν ακόμα, πήγα στη γερμανική και έκανα ένα υποτυπώδες configuration να δω πόσο έρχεται σήμερα στην Γερμανία. Περίπου 590 με 4500U (με 200ευρο επιπλέον προσφέρουν και 4800U που είναι 8/16 πυρήνες, ο 4500U είναι 6/6, με τριαντάευρο τον 6/12, με κατοστάρικο τον 8/8 - όχι ότι έχουν μεγάλη σημασία αυτά). Στην ίδια τιμή πουλιέται εδώ ο 3500U, αυτό σχολίασα ότι δεν μου φαίνεται καλή τιμή. Αν είναι να δώσει 600ευρα+ ας δει για το καινούριο μοντέλο. Αν είναι να πάρει το περσινό, ας το πληρώσει λιγότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι απο την "ωρα 0" του μπρεξιτ και για ενα χρονο τα παντα μενουν ως εχουν μαζι και τα τελωνεια.

Απο κει και επειτα θα εφαρμοστουν οι ελτος ΕΕ κανονες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις αναλύσεις, πραγματικά, αλλά δε νομίζω τελικά ότι με παίρνει να περιμένω για παραγγελία απέξω (είτε να έρθει Ελλάδα).. Εγώ σας παρεσυρα βέβαια. Πάμε λοιπόν, αν θέλετε τις 2 τοπ επιλογές σας για 14" max(λίγο κάτω ναι, πάνω όχι), touchscreen κι όριο τα 700€.. (Επειδή υπάρχει μια μικρή περίπτωση να καταφέρω αγορά χωρίς φπα, αν πω 850 τελική τιμή, θα βρούμε καλύτερες επιλογές;)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stelioslathouras said:

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις αναλύσεις, πραγματικά, αλλά δε νομίζω τελικά ότι με παίρνει να περιμένω για παραγγελία απέξω (είτε να έρθει Ελλάδα).. Εγώ σας παρεσυρα βέβαια. Πάμε λοιπόν, αν θέλετε τις 2 τοπ επιλογές σας για 14" max(λίγο κάτω ναι, πάνω όχι), touchscreen κι όριο τα 700€.. (Επειδή υπάρχει μια μικρή περίπτωση να καταφέρω αγορά χωρίς φπα, αν πω 850 τελική τιμή, θα βρούμε καλύτερες επιλογές;)

 

Θα μπορούσες να πας εδώ στα 850€ --> https://www.skroutz.gr/s/21488591/Asus-UM462DA-AI012T-R5-3500U-8GB-512GB-FHD-W10.html,

με μόνη διαφορά τον 512άρη SSD, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι αξίζει η διαφορά τιμής από την αρχική μου πρόταση που θεωρώ ότι είναι και η καλύτερή σου επιλογή ---> https://www.skroutz.gr/s/21293082/Lenovo-Ideapad-C340-14API-2in1-R5-3500U-8GB-256GB-FHD-W10.html

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stelioslathouras said:

Επιμένεις σε αυτό και μάλλον έχεις δίκιο... Το θεωρείς καλύτερο από αυτό από ότι καταλαβαίνω..https://www.electroholic.gr/el/product/COMHPP00598 , σωστά;

 

Με βάση τη σύγκριση που βλέπω εδώ, οι επεξεργαστές είναι ισοδύναμοι  

WWW.NOTEBOOKCHECK.NET

Intel Core i5-8265U vs AMD Ryzen 5 3500U - Benchmarks, Tests and Comparisons

 

 

Προφανώς όμως η διαφορά τιμής καθιστά ξεκάθαρη επιλογή την πρότασή μου με τον Ryzen. Αυτά είναι προσωπική μου άποψη. Εσύ πληρώνεις, εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 καλημέρα! Νομίζω τελευταίο μήνυμα πριν τη παραγγελία. Με έπεισες, θα πάω στη πρότασή σου..Η τελευταία λοιπόν  ερώτηση είναι η εξής: Eνώ μου αρέσει πολύ παραπάνω σε μαύρο, βλέπω ότι αυτό  https://www.skroutz.gr/s/19397600/Lenovo-IdeaPad-C340-14API-3500U-8GB-256GB-FHD-W10.html#specs έχει IPS οθόνη..Δε ξέρω βέβαια αν είναι τόσο σημαντικό, αλλά υπάρχει κάποια άλλη διαφορά ανάμεσα στη δική σου πρόταση και σε αυτό που δε βλέπω? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.