Jump to content


αγορά ultrabook στα 750€


Recommended Posts

1 hour ago, stelioslathouras said:

έχει IPS οθόνη

 

Τα C340 έχουν IPS οθόνη όπως φαίνεται και από τη σελίδα προϊόντος της LENOVO

 

WWW.LENOVO.COM

Turn your ideas into reality with the IdeaPad C340. Powerful yet light, this 14" mulitmode PC can run all day and comes with cutting-edge AMD Ryzen™ processing and Windows 10 Home. Includes physical webcam shutter for...

 

image.png

 

 

Βγαίνει σε δύο χρώματα. Θεωρώ ότι από λάθος του skroutz δεν αναφέρεται στο μαύρο ότι έχει IPS

 

https://www.skroutz.gr/s/21293082/Lenovo-Ideapad-C340-14API-2in1-R5-3500U-8GB-256GB-FHD-W10.html

 

Αν σου αρέσει το μαύρο πιο πολύ, απλά επικοινώνησε με το κατάστημα που θες να αγοράσεις για να ζητήσεις επιβεβαίωση.

 

ΥΓ Εννοείται ότι η IPS οθόνη είναι η μόνη σοβαρή επιλογή...

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Στο σκρουτζ το μαύρο το εμφανίζει σε 2 μαγαζια..το ενα δεν αναφέρει τύπο πανελ(εστειλα ερωτηση), το αλλο λεει καθαρα TN.. Το ασημί τώρα, το έχει σε 8 μαγαζια. Μπαίνοντας μέσα σε ένα, το βρήκα σε μαυρο,λεει IPS panel  αλλά έχει +70 με 80€....?

Screenshot_20200501-121847.jpg

Screenshot_20200501-121913.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stelioslathouras said:

Στο σκρουτζ το μαύρο το εμφανίζει σε 2 μαγαζια..το ενα δεν αναφέρει τύπο πανελ(εστειλα ερωτηση), το αλλο λεει καθαρα TN.

Θεωρώ ότι πρόκειται περί λάθους. Το C340 η Lenovo το δίνει με IPS όπως σου έγραψα πιο πάνω. Βεβαίως πρέπει να το διευκρινίσεις. Στείλε τους και το Link από τη Lenovo γιατί αρκετοί από αυτούς είναι γιωτάδες και μπορεί να σου απαντήσουν με βάση ό,τι έχουν στα μπακαλόχαρτά τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, gdp77 said:

γιατί αρκετοί από αυτούς είναι γιωτάδες και μπορεί να σου απαντήσουν με βάση ό,τι έχουν στα μπακαλόχαρτά τους.

ισχύει
 

30 minutes ago, gdp77 said:

Βεβαίως πρέπει να το διευκρινίσεις

αυτό κι αν ισχύει
 

30 minutes ago, gdp77 said:

Θεωρώ ότι πρόκειται περί λάθους. 

αυτό μπορεί να μην ισχύει. Στα περισσότερα από Lenovo (κι άλλες εταιρείες έτσι είναι) σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις κάποιου είδους επιλογή εξαρτημάτων. Αν προσέξεις στο link που έχεις δώσει παραπάνω τζιντι, από την μπροσούρα της lenovo, γράφει Up to, το οποίο συνήθως σημαίνει ότι το μοντέλο προσφέρεται και με κατώτερες οθόνες. Φυσικά σε γενικά διαφημιστικά της lenovo διαφημίζεται συχνά η κατώτερη τιμή (από/from 1€) και τα ανώτατα χαρακτηριστικά (έως/up to). RAM, οθόνη, drives είναι βασικοί υποψήφιοι για τέτοια κόλπα.
Το ετοιμοπαράδοτο από φυσικό μαγαζί (δλδ να πας σε ένα κατάστημα εδώ πέρα και να μπορείς να το πάρεις παραμάσχαλα, όχι να το παραγγείλεις για να το παραγγείλουν παραπέρα εκείνοι) συνήθως είναι μόνο ένα συγκεκριμένο configuration. Δεν αποκλείεται καθόλου να είναι ΤΝ.

Η παρακάτω παράγραφος απευθύνεται στον τζιντι, όχι στον άνθρωπο που ρωτά εδώ, δεν τον αφορά.
Στην Ελλάδα, η σελίδα της lenovo σε παραπέμπει σε μεταπωλητές, όχι σε «δικό της» ονλάιν κατάστημα. Σε άλλες χώρες, π.χ. Γερμανία, έχουν απευθείας ονλάιν κατάστημα, όπου αναλόγως το μοντέλο σου επιτρέπει να προσθαφαιρέσεις πρα΄γματα κλπ (μπορεί ας πούμε κάποιος που δεν χρησιμοποιεί windows και θέλει να βάλει άλλο λειτουργικό σύστημα -δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα, ποιος τρελλός να θέλει τέτοια πράγματα αλλά λέμε τώρα :p- να το παραγγείλει χωρίς γουίντο και να γλυτώσει κάνα 60 ευρω, να διαλέξει οθόνη κλπ). Να τονίσω πάλι ότι όταν ζητά κανείς configuration, οι χρόνoι παράδοσης αλλάζουν και γίνονται δυνητικά τραγικοί. Παραλίγο να φάω ξύλο τον Ιούλιο με τέτοια, έτρεχαν να ακυρώσουν την παραγγελία, να τους επιστραφεί το ποσόν στο πέιπαλ και να παραγγείλουν αυτό που ήθελαν όχι από το ονλάιν της lenovo αλλά από κατάστημα που το έγραφε ετοιμοπαράδοτο (χωρίς δυνατότητα configuration εκτός αν δεχόσουν να σου βάλει δική του μνήμη το ίδιο το κατάστημα, όχι η lenovo). Η δε εταιρεία που διεκπεραιώνει τέτοιες ονλάιν αγορές από lenovo, είναι μια στην Ιρλανδία, Digital Rivers, σε αυτούς πάει το πέιπαλ κι ας αγόρασες π.χ. από lenovo.de. Αναιδείς, τουλάχιστον επέστρεψαν εγκαίρως τα λεφτά, πρόλαβαν να παραγγείλουν και γλύτωσα το ξύλο. Αν δεις reddit γράφουν κι άλλοι περί digital rivers.

Για τον άνθρωπο που ψάχνει να σημειώσω δυο λεπτομέρειες: α) το βάρος, δεν ξέρω τι ελπίζει ο καθένας λέγοντας ultraportable, να το δει και να κρίνει αν ανταποκρίνεται στην χρήση που θέλει.
β) το χρώμα. Τα μαύρα, ενώ είναι ωραία να τα βλέπει κάποιος, δεν είναι καλά αν πρόκειται να χρησιμοποιούνται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και το πληκτρολόγιο δεν έχει οπίσθιο φωτισμό. Στη θέση σου δεν θα ήμουν τόσο βιαστικός να απορρίψω χρωματα που ίσως βολεύουν περισσότερο σε χαμηλό φωτισμό. Φυσικά αν πρόκειται να το δουλεύεις σε φωτεινό χώρο, δεν σε πολυνοιάζει αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, salde said:

γράφει Up to

Εγώ αυτό το καταλαβαίνω ότι η ανάλυση μπορεί να παίξει μέχρι 1080p αλλά μπορείς να το ρυθμίσεις και πιο χαμηλά.

11 minutes ago, salde said:

το πληκτρολόγιο δεν έχει οπίσθιο φωτισμό

Το πληκτρολόγιο είναι backlit όπως γράφει στα specs

 

image.png

 

 

@salde Σωστές οι παρατηρήσεις σου, πρέπει να ζητούνται από τον αγοραστή διευκρινίσεις για κάθε λεπτομέρεια που τον ενδιαφέρει, από το κατάστημα αγοράς.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, gdp77 said:

Εγώ αυτό το καταλαβαίνω ότι η ανάλυση μπορεί να παίξει μέχρι 1080p αλλά μπορείς να το ρυθμίσεις και πιο χαμηλά.

έτσι ακριβώς το καταλαβαίνω κι εγώ σε ντεσκτοπ οθόνη. Ακόμα και σε αυτές συνήθως δεν λένε up to, λένε native resolution αλλά σε μπροσούρες, συγκριτικά, ρηβιούς παίζει το up to.

Στα φορητά κι ειδικά σε αυτά της λενοβο που έχω ψάξει προσφάτως είναι αυτό που σου εξηγώ. Δίνουν 2-3 επιλογές για οθόνη όπου υπάρχει δυνατότητα και μπορεί οι φθηνότερες να είναι TN κι η ακριβότερη IPS ή να αλλάζει η ανάλυση ή να δίνει καλύτερα nits και τέτοια.
Και στο πληκτρολόγιο είναι Optional ο οπίσθιος φωτισμός. Δεν είναι στάνταρ. Χονδρικά, σε μοντέλο που διαφημίζεται ας πούμε «από 490 ευρώ» μπορεί να σου βγει χαλαρά 900άρι+ αν ανεβάσεις επεξεργαστή, μνήμη, οθόνη, SSD, πληκτρολόγιο, έκδοση γουιντο χομ/προ, WiFi και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-lenovo.gr/index.php?_route_=laptops/yoga/c-and-yoga-3-series-5-series/lenovo-ideapad-c340-14-yoga-fullhd-touch-ryzen5-8gb-ssd256gb-vega8-w10-digitalpen-platinum.html

700Ευρώ, 539 χωρίς ΦΠΑ, δεν έχω δει καθόλου αν κάνει στον άνθρωπο που ψάχνει, στην οθόνη γράφουν ΙPS, έχουν και μερικά άλλα στην σελίδα, νομίζω ΔΕΝ είναι οι ίδιοι με lenovo.gr αλλά είναι επίσημος μεταπωλητής τους.
 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Στα φορητά κι ειδικά σε αυτά της λενοβο που έχω ψάξει προσφάτως είναι αυτό που σου εξηγώ. Δίνουν 2-3 επιλογές για οθόνη όπου υπάρχει δυνατότητα και μπορεί οι φθηνότερες να είναι TN κι η ακριβότερη IPS ή να αλλάζει η ανάλυση ή να δίνει καλύτερα nits και τέτοια.
Και στο πληκτρολόγιο είναι Optional ο οπίσθιος φωτισμός. Δεν είναι στάνταρ. Χονδρικά, σε μοντέλο που διαφημίζεται ας πούμε «από 490 ευρώ» μπορεί να σου βγει χαλαρά 900άρι+ αν ανεβάσεις επεξεργαστή, μνήμη, οθόνη, SSD, πληκτρολόγιο, έκδοση γουιντο χομ/προ, WiFi και τέτοια.

 

WWW.LENOVO.COM

Turn your ideas into reality with the IdeaPad C340. Powerful yet light, this 14" mulitmode PC can run all day and comes with cutting-edge AMD Ryzen™ processing and Windows 10 Home. Includes physical webcam shutter for...

 

Πάντως αν ο οπίσθιος φωτισμός (ή και το οποιοδήποτε χαρακτηριστικό) είναι optional κανονικά αναφέρεται η ένδειξη "optional". H lenovo το δηλώνει κανονικά στα specs, ούτε "up to" ούτε "optional". Γενικά τα laptops απευθύνονται στην κουτσή μαρία και είναι για κλάματα οι περιγραφές και τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Χάος. π.χ. το backlit keyboard είναι σημαντικότατο χαρακτηριστικό και οι περισσότεροι μεταπωλητές δεν το αναφέρουν καν στους προϊοντικούς καταλόγους. Είναι ερασιτέχνες ....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ!! Όντως κάποια πράγματα το ιδανικό είναι από κοντά...Αλλά πέσαμε και στη περίπτωση τώρα... Στο surface της γυναίκας μου πάντως, ο οπίσθιος είναι τρομερά βοηθητικός.. Κι η αλήθεια είναι ότι το βάρος τώρα το τσέκαρα..Νομίζω είναι σχετικά βαρύ για ultra, ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

H lenovo το δηλώνει κανονικά στα specs, ούτε "up to" ούτε "optional".

ως Optional το βλέπω στο screenshot που έβαλες πιο πάνω, για εκείνο 'εγραψα που έκανες annotate. Στο σάιτ το ελληνικό που μου δείχνεις τώρα το αναφέρει χωρίς την παρένθεση optional.

Ισχύει απολύτως ότι οι περιγραφές είναι για κλάματα σε πολλά φορητά. Αν δεν χαμπαριάζει ο αγοραστής να τα ψάχνει προκαταβολικά δεν είναι δύσκολο να καταλήξει αγοράζοντας γουρούνι στο σακί ανάλογα με την ευσυνειδησία και την επάρκεια του κάθε πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stelioslathouras said:

Νομίζω είναι σχετικά βαρύ για ultra, ή κάνω λάθος?

αν εννοείς αυτό που γράφει ελάχιστο βάρος 1,65kg ναι είναι στο σημείο που τα πράγματα αρχίζουν και γίνονται οριακά.Το κακό είναι ότι αν θέλεις μοντέλο που να είναι πραγματικά πολύ ελαφρύ και ταυτοχρόνως σχετικά ικανοποιητικό για τη δουλειά σου θα ξεφύγεις εντελώς σε χρήμα, δε λέει. Επειδή ζητάς κι οπωσδήποτε οθόνη αφής (καλά κάνεις αν σε βολεύει) , θέλεις και γρήγορη αγορά, δυσκολεύουν ελαφρώς οι επιλογές για να πετύχεις κελεπούρι.

σου κάνουν για τη δουλειά κάποια που τα ονομάζουν ultrabook (οι χαρακτηρισμοί αυτοί σε όλες τις μάρκες δεν είναι ανούσιοι αλλά μη νομίζεις ότι είναι κι ευαγγέλιο, μην περιορίζεις το ψάξιμό σου μόνο στο πώς τα βαφτίζουν), δεν χρειάζεται σώνει και καλά να αγοράσεις από τις ακριβές σειρές υπερφορητών, απλώς κοίτα σε οτιδήποτε επιλέξεις και το βάρος και κρίνε το ανάλογα με τις ανα΄γκες χρήσης που θα του κάνεις τις οποίες μόνο εσύ γνωρίζεις.
Αν είναι να το κουβαλάς παραμάσχαλα όλη μέρα στο δρόμο, ναι το βάρος έχει μεγάλη σημασία. Αν είναι απλώς να το μετακινείς μερικές φορές τη μέρα (σπίτι-εργασία-σπίτι, από δωμάτιο σε δωμάτιο, ΣΚ από το σπίτι στο εξοχικό) δεν πειράζει να είναι και δίκιλο.

Link to comment
Share on other sites

Παραμάσχαλα δεν θα το κουβαλάω καθημερινά, αλλά σε backpack σπίτι γραφείο γραφείο σπίτι σχεδόν κάθε μέρα.. πολλά χρήματα δεν θέλω να δώσω προτιμώ να κάνω μία καλή αναβάθμιση στο desktop.. από την άλλη το να μπορώ να γράφω στα γόνατα χωρίς να με κουράζει είναι πολύ σημαντικό.. με το laptop της γυναίκας μου (15.6) ζορίζομαι αρκετά.. κι αν βάλεις και στην εξίσωση του touchpad αυτοί είναι οι λόγοι που κοιτάζω σε ultrabook.. Δεν κολλάω στον τίτλο αλλά το βάρος και το μέγεθος με ενδιαφέρουν αρκετά... Τώρα ά

παιδιά σκεφτόμουνα το εξής: αν τελικά έκανα πίσω στο touch screen -με πολύ βαριά καρδιά είναι η αλήθεια- υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι πολύ καλύτερο με τα χαρακτηριστικά που θέλω;; Αν είναι δηλαδή να κερδίσω κάτι πολύ καλό ίσως κάνω την υποχώρηση τελικά και πιέσω τον εαυτό μου να μάθει καλύτερα με touchpad. Αλλά θα πρέπει να είναι κάτι σπέσιαλ..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stelioslathouras said:

υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι πολύ καλύτερο με τα χαρακτηριστικά που θέλω;;

 

Στα χρήματα που δίνεις όχι, κατά τη γνώμη μου. Πραγματικά όμως, με τη χρήση που έχεις δηλώσει ότι θες να κάνεις, γιατί ψάχνεις για παραπάνω επιδόσεις; Δηλαδή δέχεσαι να υποχωρήσεις στη χρηστικότητα που σε εξυπηρετεί, για να να πάρεις καλύτερες επιδόσεις ή specs τα οποία δεν θα αξιοποιήσεις; Δεν είναι λίγο άκυρο αυτό; Το θέμα είναι για δεδομένα budget να αγοράζουμε κάτι με το οποίο να κάνουμε τη δουλειά μας και όχι για bragging rights...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν κατάλαβες, δεν βοηθάω κι εγώ μάλλον... Έχω ένα κόλλημα, θέλω να παίρνω το καλύτερο που μπορώ στα χρήματα που δίνω.. Θα μου πεις βεβαια, ποιος δεν το θέλει...

Την ερευνα που κάνω 1 μήνα τώρα για αυτό, την έχω κάνει για ψυγείο έως και power bank ή ηλεκτρική σκουπα...Αν δεν ασχολείσαι όμως όπως εγώ συστηματικά κάτι θα σου ξεφύγει..και για αυτό μετράω πολύ γνώμες σχετικών, όπως εσείς...

Δεν θέλω όμως να επιμείνω σε κάτι όχι τόσο σημαντικό και να προσπεράσω κάτι που όντως δεν θα έπρεπε..Π.χ. για τις οθονες IPS δεν είχα ιδέα... Ή π.χ. να κοιτάω touchscreen και να πάρω κάνα επεξεργαστή της πλάκας... Αυτό εννοώ, αν γίνομαι κατανοητός...

Link to comment
Share on other sites

O Ryzen 5 3500U είναι αξιοπρεπέστατος για τη δουλειά που το θες. Το ίδιο και τα υπόλοιπα specs. Αν υποθετικά υποχωρήσεις στο touch και στις 14", μπορείς να πας σε 15"άρι laptop με οριακά καλύτερο επεξεργαστή και ίδια σχεδόν όλα τα υπόλοιπα specs (στο ίδιο budget πάντα). Δηλαδή θα χάσεις σε χρηστικότητα, για να πάρεις τι; Ένα κλάσμα δευτερολέπτου -ξέρω γω- πιο γρήγορο άνοιγμα του browser? Καλά κάνεις και σκέφτεσαι να πάρεις το καλύτερο για τα λεφτά που δίνεις, αλλά το να υποχωρήσεις στο touch, που έτσι σε βολεύει να δουλεύεις, νομίζω ότι χάνεις τον στόχο. Αν μου έλεγες ότι ξαφνικά μπορείς να ανεβάσεις το budget, αλλάζει η κουβέντα.

 

Εγώ πάντως, αν το συγκεκριμένο laptop που συζητάμε έχει IPS και backlit keyboard, σε αυτά τα λεφτά θα το έπαιρνα ασυζητητί. Για τη δεδομένη χρονική στιγμή. Σε δύο μήνες δεν ξέρω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Κατανοητό απόλυτα. Για το μέγεθος ειμαι ανυποχώρητος... Το touch το θέλω πολύ, με τσατιζει απλά που δεν το έχω με το touchpad κι έλεγα μήπως ζοριστω για να μάθω.. Με έπεισες! Μόνο επιβεβαίωση της οθόνης και του φωτισμού και έκλεισε. Σας ευχαριστώ παιδιά! Πολύ όμως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, stelioslathouras said:

Καλημέρα.. Κατανοητό απόλυτα. Για το μέγεθος ειμαι ανυποχώρητος... Το touch το θέλω πολύ, με τσατιζει απλά που δεν το έχω με το touchpad κι έλεγα μήπως ζοριστω για να μάθω.. Με έπεισες! Μόνο επιβεβαίωση της οθόνης και του φωτισμού και έκλεισε. Σας ευχαριστώ παιδιά! Πολύ όμως.

Δώσε μας και feedback όταν μάθεις τι παίζει με την οθόνη και το backlit γιατί, από περιέργεια, θέλω να μάθω πόσο αξιόπιστα είναι τα specs που έχει η Lenovo εδώ:

 

https://www.lenovo.com/gr/el/laptops/ideapad/ideapad-c-series/Lenovo-IdeaPad-C340-14API/p/88IPC301189

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, stelioslathouras said:

Στη συζήτηση του skroutz αυτο:

Σχόλιο 2020-05-02 105927.png

 

Ψάξε να το βρεις σε άλλα καταστήματα με backlit. Κάπου θα υπάρχει έστω και με μικρή διαφορά τιμής, πιστεύω αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ξανανοίγω το θέμα για review..Το πήρα παιδιά..Μια χαρά, πολύ ευχαριστημένος ως τώρα.  Ρώτησα σε 2,3  μαγαζιά αλλά το μαύρο δεν είχε IPS(έτσι μου είπαν τουλάχιστον) κι αναγκαστικά πήγα σε silver. Backlit δεν το έψαξα και επισταμένως αλλά επίσης σε 5,6 μαγαζιά που ρώτησα δεν...

Νομίζω όντως ήταν η καλύτερη επιλογή για τις απαιτήσεις μου(ίσως να μπορούσε να ήταν ελάχιστα πιο ελαφρύ, το συγκρίνω βέβαια με το surface της γυναίκας μου που είναι μικρότερο). Ίσως επίσης να ήθελα λίγο παραπάνω αυτονομία στη μπαταρία, αλλά όπως έχω πει δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε λαπτοπ, επομένως μπορεί απλά να είμαι υπερβολικός.Γενικότερα οι εντυπώσεις μου άριστες κι ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τις γνώμες σας παιδιά!

 

ΥΓ: Όπως είπα είμαι άσχετος, αλλά volume control με τα F-keys γίνεται μόνο πατώντας και το Fn?Δεν γίνεται μόνο με τα F2,F3?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.