Jump to content



Αγορά 3 Air condition......


f117

Recommended Posts

Καλησπέρες!!!

Επειδή έχουμε μπει στο εξοικονομώ θα μπει και a/c .... για ψυξη αλλά και για θέρμανση...δεν πιστεύω οτι θα βάλουμε κάτι αλλο για θέρμανση...τεσπα...θα δείξει!

 

Το σπίτι έχει 3 δωμάτια και στο οποία θέλω να βάλω a/c...

 

2 υ/δ (12-13τμ το κάθε ένα...) και 1 σαλονι-κουζινα (33τμ)...

Για τα υ/δ λέω 9άρι είναι αρκετό...και για σαλονι-κουζινα ένα 18άρι.... το ταβάνι του σπιτιου είναι στα 2.5μ...

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να αγοράσω Πολυδιαιρούμενα Κλιματιστικά ......multi split... δηλαδή έξω να έχει μία εξωτερική μονάδα...πιο μεγάλη εννοείται ... και για τις 3 εσωτερικές μονάδες...

Έχει κανείς εμπειρία απο τέτοια a/c??

Αυτά που έβλεπα είναι το Inventor U5MRSL32(4)-36 και εσωτερικά AR2MVI - 09WiFi και AR2MVI - 18WiFi

 

 

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Θα ηταν πολυ καλη ιδεα να βαλεις multi-split

 

τι προτερήματα έχει πέραν του χωροταξικού?

Μπορώ το ένα να είναι στους 23 βαθμούς και το άλλου στους 25? 

Link to comment
Share on other sites

ναι το ρυθμίζεις από μέσα... αλλά η έξω μονάδα είναι αυτή που έχει τον κομπρεσσορ κτλπ..λογικά απλά θα σταματάει την "τροφοδοσία" προς την αντίστοιχη εσωτερική μονάδα!

Τα συγκεριμένα τα inventor πως σου φαίνονται?

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, f117 said:

Καλησπέρες!!!

Επειδή έχουμε μπει στο εξοικονομώ θα μπει και a/c .... για ψυξη αλλά και για θέρμανση...δεν πιστεύω οτι θα βάλουμε κάτι αλλο για θέρμανση...τεσπα...θα δείξει!

 

Το σπίτι έχει 3 δωμάτια και στο οποία θέλω να βάλω a/c...

 

2 υ/δ (12-13τμ το κάθε ένα...) και 1 σαλονι-κουζινα (33τμ)...

Για τα υ/δ λέω 9άρι είναι αρκετό...και για σαλονι-κουζινα ένα 18άρι.... το ταβάνι του σπιτιου είναι στα 2.5μ...

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να αγοράσω Πολυδιαιρούμενα Κλιματιστικά ......multi split... δηλαδή έξω να έχει μία εξωτερική μονάδα...πιο μεγάλη εννοείται ... και για τις 3 εσωτερικές μονάδες...

Έχει κανείς εμπειρία απο τέτοια a/c??

Αυτά που έβλεπα είναι το Inventor U5MRSL32(4)-36 και εσωτερικά AR2MVI - 09WiFi και AR2MVI - 18WiFi

 

 

 

Το 9ρι και το 12ρι είναι συμβάσεις. Αν ψάξεις προσεκτικά τις λεπτομέρειες με τα ακριβή BTU, θα δεις ότι τα ακριβή μέγιστα BTU διαφέρουν και μπορεί π.χ. ένα 9ρι να αποδίδει περισσότερα BTU σε θέρμανση από ένα 12ρι. 

Το βασικό που δεν μας λες, είναι το budget, και τι περιορισμούς έχεις λόγω του εξοικονομώ. Πρέπει να επιλέξεις κάποιον εγκαταστάση? Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το σύστημα.

Το δεύτερο πιο βασικό είναι η χρήση. Σκοπεύεις να τα δουλεύεις συνεχώς ή μια στο τόσο? 

Αυτά που θα πρέπει να έχεις κατά νου είναι τα εξής:

1. Λογικά θα βάλεις inverter (δηλαδή DC μοτέρ συμπιεστή οπότε μεταβλητή απόδοση). Αν τα υποδιαστασιολογήσεις, χάνεις το νόημα του inverter. Επίσης χρειάζεσαι καλή ηλεκτρική εγκατάσταση και προστασία από υπερτάσεις. Σε κάθε χαζομάρα τηςΔΕΗ κινδυνεύεις να πάρεις την πλακέτα ελέγχου του μοτέρ στο χέρι, με κόστος ~300 ευρώ.

2. Το σύστημα που σκέφτεσαι με τα multisplit εξαρτάται από το χωροταξικό. Για μένα δεν αξίζει να ταξιδεύεις τις σωλήνες για πολλά μέτρα γιατί έχεις πτώση της απόδοσης. Επίσης έχει μια σχετική περιπλοκότητα το σύστημα και αν πάθει κάτι μένεις εντελώς. Επίσης χρειάζεσαι πολύ καλή ηλεκτρική παροχή (που στα 9-12ρια κανένας δεν τραβάει έξτρα γραμμή, παίζουν όλα στην οικιακή πρίζα). Αυτό που θα πρέπει να ψάξεις είναι σε πιο σενάριο χρήσης σε συμφέρει το multi-split, και αν θα το δουλεύεις συνήθως έτσι. 

 

Σαν εταιρίες Toyotomi θεωρώ από τις πολύ καλές, και μετά εξαρτάται το budget. Υπάρχει 9ρι στα 1500 ευρώ και 18ρι στα 400.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Το 9ρι και το 12ρι είναι συμβάσεις. Αν ψάξεις προσεκτικά τις λεπτομέρειες με τα ακριβή BTU, θα δεις ότι τα ακριβή μέγιστα BTU διαφέρουν και μπορεί π.χ. ένα 9ρι να αποδίδει περισσότερα BTU σε θέρμανση από ένα 12ρι. 

Το βασικό που δεν μας λες, είναι το budget, και τι περιορισμούς έχεις λόγω του εξοικονομώ. Πρέπει να επιλέξεις κάποιον εγκαταστάση? Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το σύστημα.

Το δεύτερο πιο βασικό είναι η χρήση. Σκοπεύεις να τα δουλεύεις συνεχώς ή μια στο τόσο? 

Αυτά που θα πρέπει να έχεις κατά νου είναι τα εξής:

1. Λογικά θα βάλεις inverter (δηλαδή DC μοτέρ συμπιεστή οπότε μεταβλητή απόδοση). Αν τα υποδιαστασιολογήσεις, χάνεις το νόημα του inverter. Επίσης χρειάζεσαι καλή ηλεκτρική εγκατάσταση και προστασία από υπερτάσεις. Σε κάθε χαζομάρα τηςΔΕΗ κινδυνεύεις να πάρεις την πλακέτα ελέγχου του μοτέρ στο χέρι, με κόστος ~300 ευρώ.

2. Το σύστημα που σκέφτεσαι με τα multisplit εξαρτάται από το χωροταξικό. Για μένα δεν αξίζει να ταξιδεύεις τις σωλήνες για πολλά μέτρα γιατί έχεις πτώση της απόδοσης. Επίσης έχει μια σχετική περιπλοκότητα το σύστημα και αν πάθει κάτι μένεις εντελώς. Επίσης χρειάζεσαι πολύ καλή ηλεκτρική παροχή (που στα 9-12ρια κανένας δεν τραβάει έξτρα γραμμή, παίζουν όλα στην οικιακή πρίζα). Αυτό που θα πρέπει να ψάξεις είναι σε πιο σενάριο χρήσης σε συμφέρει το multi-split, και αν θα το δουλεύεις συνήθως έτσι. 

 

Σαν εταιρίες Toyotomi θεωρώ από τις πολύ καλές, και μετά εξαρτάται το budget. Υπάρχει 9ρι στα 1500 ευρώ και 18ρι στα 400.

 

 

1 9άρι στο κάθε υπνοδωμάτιο 

Ψυκτική Απόδοση
9.200 Btu / h
Θερμική Απόδοση
10.000 Btu / h

 

και 1 18άρι για το κουζινα-σαλονι ( ενιαίος χώρος)

Ψυκτική Απόδοση
18.000 Btu / h
Θερμική Απόδοση
19.000 Btu / h

 

συνεχώς θα δουλεύουν από τον μάιο μέχρι να πέσει στους 25 πάλι η εξωτερική....και μετά πάλι όταν πέσει κάτω απο 18 η εξωτερική......

budget ε? σύνολο είναι στα 12κ... που έχει μέσα τέντες .... και κουφώματα... κ ηλιακό... κ μόνωση... πιστεύω 2-3κ θα διατεθούν εκει πέρα...θα πρέπει να δω και το κόστος των υπολοίπων αλλά τόσο το υπολογίζω....

Αύριο δευτέρα θα πάρω τον μηχανικό να τον ρωτήσω για τους περιορισμούς....

Εσύ λες για προσθήκη επιτηρητή τάσης? και αντικεραυνικά κ τέτοια?

Αυτό με την παροχή τό έχω πολύ στο μυαλό μου και θα δώ τι θα γίνει ήθελα κάθε ένα να έχει δική του ασφάλεια...χώρια κ της εξωτερικής μονάδας....

ΘΑ δείξει αυτό...προς το παρόν θέλω να ξέρω τι γίνεται για να ξέρω τι θα πω και στον μηχανικό....μην βάλω τπτ δικά του και στο τέλος τα βάλω πουθενά αλλού....

Link to comment
Share on other sites

Για να τα έχεις να δουλεύουν ασταμάτητα θέλει προσοχή. Ειδικά στον τομέα της θέρμανσης πρέπει να δεις τις θερμοκρασίες για τις οποίες είναι η προδιαγραφή τους να λειτουργούν. Δεν είμαι βέβαιος αν μπορούν να υποκαταστήσουν την έλλειψη άλλων τρόπων θέρμανσης, κανονικά ο σχεδιασμός τους είναι για να λειτουργούν υποβοηθητικά και όχι σε εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες για πολλή ώρα. Να κοιτάς τα όρια στο Operating Temperature (βρες το αναλυτικό εγχειρίδιο χρ΄σης και διάβασέ το προ αγοράς αν δεν βρίσκεται η σχετική πληροφορία στις μπροσούρες που δίνουν στις ιστοσελίδες πώλησης)

Ούτε αν συμφέρει οικονομικά κάτι τέτοιο ακόμα κι αν γίνεται. Πόσο χαμηλά πέφτει η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι συνήθως τον χειμώνα;

Αποκλείετε άλλες λύσεις για την θέρμανση; Έστω και βασισμένες σε ηλεκτρικό ρεύμα, π.χ. θερμαντικά πάνελς. @jax7480 Ζάχο τι είδους θέρμανση έχεις εκεί που είσαι; Τα είχες γράψει κάποτε νομίζω αλλά έχω ξεχάσει.

Ένα άλλο σημείο που -κατά τη γνώμη μου- θέλει κάποια προσοχή, αδιάφορο για την έρευνα αγοράς, σημαντικό για το πώς επιθυμείς να λειτουργούν: δεν προσπαθώ να έχω σταθερή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι χειμώνα-καλοκαίρι, 365 ημέρες τον χρόνο. Αποδέχομαι και προτιμώ κιόλας το καλοκαίρι το σπίτι να είναι πιο ζεστό από όσο τον χειμώνα, προσπαθώντας η εσωτερικη θερμοκρασία να «παρακολουθεί» κάπως την εξωτερική.Δεν επιδιώκω -ειδικά το καλοκαίρι- να κατέβει η εσωτερική στους 21 βαθμούς όταν έξω έχει 40, όχι να μπαίνω στο σπίτι και να νιώθω ότι μπαίνω σε ψυγείο. Ούτε έξω να κάνει ψόφο και μέσα να μοιάζει με φούρνο.

Από μάρκες έχω σε εκτίμηση την DAIKIN, η οποία είναι συνήθως φαμακείο. Εδώ σε παλαιότερα νήματα νομίζω κάποια παιδιά είχαν αναφέρει και τα Grue. Δεν παρακολουθώ την αγορά πάντως οπότε αγνόησε τη γνώμη μου για αυτές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρικά καλοριφέρ με Wi-fi για διαχείριση τους από εφαρμογή. Για την Ελλάδα δε νομιζω πως είναι και η καλύτερη λύση λόγω του κόστους του ρεύματος. Το ρεύμα εδώ κοστίζει το 1/4 της τιμής της Ελλάδας περίπου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα Daikin έχουν πλέον και πιο οικονομικές σειρές. Αξίζουν, έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Τα Toyotomi πλέον δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά, είναι στην ίδια κατηγορία με Gree και Midea. Στα προηγούμενα προγράμματα τα χρήματα πήγαιναν στους προμηθευτές. Μετά ο προμηθευτής κανόνιζε τα προϊόντα και τους εγκαταστάτες. Τα χρήματα μοιράζονται, πχ κόβεις κάτι από κουφώματα και ηλιακό και δίνεις στα κλιματιστικά ή και αντίστροφα. Η εγκατάσταση τον κλιματιστικών πολλές φορές απο πχ τύπου κωτσόβολου ή παρόμοιων εταιριών δεν γίνεται και πολύ προσεκτικά διότι βάζουν πολλά μηχανήματα ημερησίως. Σε συνεννόηση με αυτον που σου έφτιαξε το πρόγραμμα μπορείς να επιλέξεις εσύ τους εγκαταστάτες αν γνωρίζεις δικά σου εμπιστα συνεργεία

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν σε παίρνει από άποψη χρημάτων πάρε κάποιο από τα ακριβούτσικα μοντέλα της Daikin. Πλήρωσα (με επιδότηση 65% από το ΕΚΟ) κοντά 2000 το 28άρη που έβαλα στο σαλόνι μου και δεν το μετανιώνω με τίποτα. Και νομίζω πως εάν δεν έχεις πρόβλημα χώρου καλύτερα να μην βάλεις multi split.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, f117 said:

 

1 9άρι στο κάθε υπνοδωμάτιο 

Ψυκτική Απόδοση
9.200 Btu / h
Θερμική Απόδοση
10.000 Btu / h

 

και 1 18άρι για το κουζινα-σαλονι ( ενιαίος χώρος)

Ψυκτική Απόδοση
18.000 Btu / h
Θερμική Απόδοση
19.000 Btu / h

 

συνεχώς θα δουλεύουν από τον μάιο μέχρι να πέσει στους 25 πάλι η εξωτερική....και μετά πάλι όταν πέσει κάτω απο 18 η εξωτερική......

budget ε? σύνολο είναι στα 12κ... που έχει μέσα τέντες .... και κουφώματα... κ ηλιακό... κ μόνωση... πιστεύω 2-3κ θα διατεθούν εκει πέρα...θα πρέπει να δω και το κόστος των υπολοίπων αλλά τόσο το υπολογίζω....

Αύριο δευτέρα θα πάρω τον μηχανικό να τον ρωτήσω για τους περιορισμούς....

Εσύ λες για προσθήκη επιτηρητή τάσης? και αντικεραυνικά κ τέτοια?

Αυτό με την παροχή τό έχω πολύ στο μυαλό μου και θα δώ τι θα γίνει ήθελα κάθε ένα να έχει δική του ασφάλεια...χώρια κ της εξωτερικής μονάδας....

ΘΑ δείξει αυτό...προς το παρόν θέλω να ξέρω τι γίνεται για να ξέρω τι θα πω και στον μηχανικό....μην βάλω τπτ δικά του και στο τέλος τα βάλω πουθενά αλλού....

 

Δεν ξέρω αν είναι λογικό αυτό που λες με τη συνεχή λειτουργία, διότι θα πάθεις μάλλον σοκ από το λογαριασμό. Πρόσεξε πολύ με τις κιλοβατώρες γιατί μέχρι πρότινος το ρεύμα ξέφευγε. Δηλαδή για 100 κιλοβατώρες ο λογαριασμός πεταγόταν από τα 300 στα ~500 ευρώ. (threshold των 1600 την τετραμηνία). Η μόνωση θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο σε αυτό αλλά εσύ ξέρεις περί τίνος πρόκειται. Αν σκοπεύεις να έχεις βαριά χρήση, βάλε οπωσδήποτε νυχτερινό ρεύμα και παίχτα στο φουλ με χρονοδιακόπτη. Το νυχτερινό δεν μετράει στις κιλοβατώρες που σου αυξάνουν την κλίμακα.

 

Για το budget δεν γνωρίζω να σου πω πολλά (ας σου πει κάποιος που ασχολείται με εγκαταστάσεις), αλλά σίγουρα πας στα μεσαίου κόστους (όπως όλοι μας), οπότε εκεί δεν ξέρω τι φοριέται. Inventor με 5-10 χρόνια εγγύηση είναι πειρασμός (είχα πάρει ένα τέτοιο 12ρι), αλλά έχει ψιλά γράμματα:

1. Για 18ρι θέλει δική του παροχή στον πίνακα (αλλιώς δεν ισχύει η εγγύηση).

2. Όλα θέλουν ετήσιο σέρβις με σφραγίδα από κάποιον εγκαταστάτη (αλλιώς πάλι δεν ισχύει η εγγύηση). 

Πάντως τα 5 χρόνια εγγύηση μέσα είναι πολύ σημαντικό, γιατί στο πατρικό που κάηκε η μια πλακέτα στο ένα οι γονείς μου έδωσαν ~300 για επισκευή σε A/C κόστους 500-600 ευρώ (fujitsu). Και καίγονται σε όλα για πλάκα από υπερτάσεις. Εγώ έχω βάλει σε όλα πλέον αυτά τα surge protector στις πρίζες. Με αυτά είναι οκ.

 

Γενικά πρόσεχε τα ρεύματα, τα καλώδια κλπ. Είναι μεγάλες οι καταναλώσεις και εξαρτάται από την παλαιότητα των ηλεκτρολογικών σου.

Αντίθετα το firstline carrefour συμβατικό των 200 ευρώ το 2000 δεν έχει κάψει ποτέ κάποια πλακέτα (δεν έχει άλλωστε DC μοτέρ, AC), μόνο έναν αισθητήρα των 10 ευρώ (εσωτερικής θεμροκρασίας) 1-2 φορές. Άθλιο αλλά 20 χρόνια δουλεύει. 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Inventor multi πριν 4 χρονια.  24αρα μοναδα και 9αρια εσωτερικα.  Απολυτα ικανοποιημενος.

 

Θυμαμαι ΤΟΤΕ εκανες και register καπου το serial number και η εγγυηση απο 5 γινοταν 10 χρονια. 

 

ΒΑΣΙΚΟ: Πρεπει να γινεται το ετησιο σερβις απο επαγγελματια ψυκτικο, οπου θα δινει αποδειξη με την σφραγιδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει έξω μια εξωτερική μονάδα που καλύπτει τρεις εσωτερικές θα έχει και την ανάλογη ιπποδύναμη και απαιτήσεις ρεύματος . Όταν λοιπόν χρειάζεσαι ένα δωμάτιο πχ για ύπνο, έξω θα δουλέβει ο αχόρταγος : P

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Αν έχει έξω μια εξωτερική μονάδα που καλύπτει τρεις εσωτερικές θα έχει και την ανάλογη ιπποδύναμη και απαιτήσεις ρεύματος . Όταν λοιπόν χρειάζεσαι ένα δωμάτιο πχ για ύπνο, έξω θα δουλέβει ο αχόρταγος : P

 

Ναι...αλλά δεν θα δουλεύει 100%.... όποτε χαλαρά....

Σαν να έχεις ενα αμάξι με κυβικά και να πηγαίνει ρελαντί...θα κάει...αλλά στην πρώτη ανηφοριτσα δεν θα αλλάξει τπτ...ενώ με το 1000αράκι θα ρουφήξει πιο πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με inventor ευχαριστημενος τα τελευταια 5+ χρονια...

Να ξερεις οτι σε χαμηλες θερμοκρασιες+θερμανση θα τραβανε ζορια. Παγωνει η εξωτερικη μοναδα και κανει defrost συνεχεια. 

Βαλαμε αεριο και ησυχάσαμε...

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Και εγω με inventor ευχαριστημενος τα τελευταια 5+ χρονια...

Να ξερεις οτι σε χαμηλες θερμοκρασιες+θερμανση θα τραβανε ζορια. Παγωνει η εξωτερικη μοναδα και κανει defrost συνεχεια. 

Βαλαμε αεριο και ησυχάσαμε...

 

Τα multi λεει απο -15 δουλευουν......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.