Jump to content



Νεος μεγάλος δίσκος ΣΑΤΑ 300GΒ+. Ποιον όμως?


Trooper

Recommended Posts

Ψάχνω εναν μεγάλο σχετικά δίσκο , 300GB+ , σε ΣΑΤΑ πάντα. Εχω βρεί της Μαξτορ στα 210 ευρώ, με 16ΜΒ cache. Επίσης υπάρχουν Seagate / WD στα ιδια περίπου χρήματα αλλά με 8ΜΒ...

Τι να πάρω? Παιζει τοσο διαφορά η cache ?

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά 8-16 δίνει αμελητέα διαφορά στις επιδόσεις

προσωπικά, σε τέτοιο μέγεθος μετράει περισσότερο η αξιοπιστία οπότε θα πρότεινα μάλλον Seagate

edit: ....και η τιμή για τον 300αρη Maxtor ψηλή μου φαίνεται - δεν νομίζω ότι πάει πάνω από 200

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγω έχω τον maxtor αυτόν που λες αλλα ωρές ωρές μου κάνει κατι τσαχπινιές.... Σταματάει - κολάει και τα σχετικά...... Βεβαία τον Maxtor 300 τον πηρα οταν πήγα για rma seagate160-sata που μου ειχε καει....:rolleyes: :rolleyes: Βασικά υπάρχει περιπτωση να φταίει και το τροφοδοτικό μου... Anyway δεν ξερω ποιον να σου προτεινω..... :toomuchne

Πάντως εάν εξερέσεις τα κοληματα κατα τα άλλα ο Maxtor είναι καλός σε ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις 12:44]

Επειδή και γω ψάχνομαι για μεγάλο δίσκο αυτό το καιρό, μάλλον θα πάρω seagate μιας και έχω τον 160άρι πάνω απο 1 χρόνο 24/7.

Και τι είναι ο δίσκος βρε Jimmako???? ...... Γιαούρτι για να έχει ημερομηνία λήξεως μετά από ένα χρονικό διάστημα ????? :D

ANY Way .... εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις ΜΟΝΟ σε SEAGATE αφού μου έχουν βγεί ΣΚΥΛΙΑ και μάλιστα εντελώς αθόρυβα...... :D

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα gb δυστηχως δεν το εχω ψαξει.Στα 250αρια μου τελικα προτιμησα WD και οχι maxtor με 16 mb ουτε και seagate.Διαφορες στην ταχυτητα δεν ειχα , οχι τουλαχιστον τετοιες ωστε να με κανουν να προτιμησω κατι "δαγκωτα" .Αυτο που με εκανε να προτιμησω WD ειναι οτι ειναι αθορυβοι και τα ρημαδια απλα δεν ζεσταινονται , τουλαχιστον η τελευταια σειρα τους.Οι seagate παρολα τα 5 χρονια εγγυησης πια και θορυβο κανουν μετα απο λιγο καιρο και ζεσταινονται υπερβολικα.Οι μαξτορ με προβληματισαν γιατι ενω ειναι στα ιδια επιπεδα με τους seagate στον θορυβο τον τεελυταιο καιρο ολο και πιο πολλοι χτυπαν.Ταπεινη μου γνωμη αυτη.....οπως επισης και η διαφορα τιμης απο 250 σε 300 ειναι τεραστια και δεν δικαιολογει τα 50gb διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 16:39]

Περιμενε για τους νεους hitachi

http://www.hardcoreware.net/reviews/review-277-1.htm

παρατηρώ μία εμμονή με τους Hitachi (aka IBM)......

μήπως, λέω μήπως παίζει κάτι σαν οικογενειακή επιχείρηση; :

www.unstoppable.gr

:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 16:52]

παρατηρώ μία εμμονή με τους Hitachi (aka IBM)......

μήπως, λέω μήπως παίζει κάτι σαν οικογενειακή επιχείρηση; :

www.unstoppable.gr

:p

:rolleyes: :rolleyes: :whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από hitachi κάνουν πολύ θόρυβο αν και είναι γρήγοροι (έτσι τουλάχιστον φαίνεται στα διάφορα bench). Έχω 2 80-άρηδες σε raid 0 και μερικές φορές είναι πολύ ενοχλητικοί. WD για "ήσυχο κεφάλι"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Περιμενε για τους νεους hitachi

http://www.hardcoreware.net/reviews/review-277-1.htm

Συμφωνώ με τον unstop.Αν και δουλεύω με wd, ο 400/500Gb της hitachi είναι η επόμενη αγορά μου. Περιμένω μόνο να πέσει η τιμή του.

Ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.hitachigst.com/portal/site/en/?epi_menuItemID=81460ed582456489760062f6aac4f0a0&epi_menuID=88209297e0b10f8056fb11f0aac4f0a0&epi_baseMenuID=3d0cb215112b6934ab937c27aac4f0a0

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 20:23]

Μακρυά από hitachi κάνουν πολύ θόρυβο αν και είναι γρήγοροι (έτσι τουλάχιστον φαίνεται στα διάφορα bench). Έχω 2 80-άρηδες σε raid 0 και μερικές φορές είναι πολύ ενοχλητικοί. WD για "ήσυχο κεφάλι"

Συμφωνώ.:T:

Link to comment
Share on other sites

4 SATA seagate (2x300,1x200,1x120) εδώ...

υπάρχουν 2 pcακια στο δωμάτιο. το κάθε pc έχει σαν μόνο μηχανικό μέσο έναν seagate 300αρη.

ο βραχίονας των 300αρηδων και των 200αρηδων seagate ακουγονται καααπως λιγότερο απο του 120αρη επειδή είναι κάπως πιο παλιά σειρά. (υπάρχει ένα πρόσθετο σηματάκι πάνω στο δίσκο που υποδηλώνει το λιγότερο θόρυβο).

σε ακομα χαμηλότερα επίπεδα θορύβου ειδικά την ώρα που δουλέβει στο full ο δίσκος (τόσο ώστε να μην ακούς απολύτως τίποτα) είναι ΣΙΓΟΥΡΑ οι samsung (2x120 είχα, τους πούλησα πριν αφαιρέσω όλους τους ανεμιστήρες και τώρα το μετάνιωσα).

θα πάρω πάλι 2 samsung, ίσως πιο μεγαλους, ένα για κάθε pc στο δωματιο που κοιμάμαι.

για σιγουρια τους 300αρηδες seagate τους κραταω για storage. έτσι κι αλλιως δεν θα χρειαστεί να δουλέβουν το βράδυ.

ο 120αρης και ισως και ο 200αρης seagate τη κανουνε. αμα θελει κανεις μου λεει.

πάντως αν το μονο που ακούγεται είναι ο δίσκος στο pc κάποιου, αβλεπη samsung.

btw.. google automatic acoustic management utilities

και κατι αλλο βασικό .. οι samsung δείχνουν να θερμαίνονται πολυ λιγότερο, κάτι που μετράει όταν είναι μέσα σε sandwich: http://www.silentpcreview.com/article11-page1.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα...ή σχεδόν τα πάντα. Μετά από αυτό τα μόνα που θα πρότεινα ευχαρίστως και ανεπιφύλακτα είναι WD Raptor για απόκριση και ταχύτητα και Seagate για ησυχία και γενική χρήση. Ο 200άρης sata 7200.7 είναι απίθανο δισκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.